FEUILLETON. Ditjes en Datjes. Terug in je hok, hond Hebt GIJ reeds iets voor onze Bazar afgestaan? Zoo neen, dan wordt het NU tijd. Geld en goed is welkom! meening op en bewees, al moge het klein-bedryf kwij nende zyn, het groot-bedryf zich meer en meer nitbreitd. Met voorbeelden toonde de spr. ook aan de nood zakelijkheid van den strijd voor goede sociale wetten en in verband hiermede werden de aanwezigen opgewekt tot deelname aan de aktie voor het Yolkspetitionnement voor Algemeen Kiesrecht. Na scherp hekelen der nog al te veel door Schie- damsche arbeiders gelezen arbeidersklasse-vijandelijke bladen, zooals Rolt. Nieuwsblad en Rott. Dagblad, eindigt spreker onder applaus, met een krachtige opwekking deze bladen te weren en in plaats daarvoor te stellen het dagblad der arbeiderspartij Het Volk. Onder afwisseling der opwekkende fanfares en socia listische strijdliederen werden vervolgens op zeer ver dienstelijke wijze door „Nieuw Leven" een tweetal tooneelstukjes opgevoerd. „Overwinning" stelde duidelijk in 't licht, welke demagogische wapenen „dominee" steeds gebmikt om bewuste arbeiders van den gerechtvaardigden strijd hunner klasse af te houden. „Pakketten voor Dames", kluchtspel, gaf, door zijn herhaaldelijke komische zetten, in 't bijzonder door „Kobus", aanleiding tot groote hilariteit. Na afloop van het programma hield een geanimeerd bal, onder leiding van P.g. C. PI. v. A., en afgewisseld door luimige voordrachten van den heer B., velen nog geruimen tijd gezellig bijeen. Namens de afdeeling brengen wij bij dezen aan alle medewerkers aan onzen zeer goed geslaagden feestavond een woord van hartelijken dank. Aan alle Arbeidersorganisaties in Neder land. Binnenkort komt het ontwerp van wet tot wijziging van de Arbeidswet, ingediend door Minister Talma, in de Tweede Kamer in behandeling. Worden de voorgestelde wijzigingen opgenomen, dan zal eenige verbetering in onze Arbeidswet zijn aange bracht. Dan zal b.v. een kind beneden dertien jaren, behoudens onder zekere omstandigheden, geen arbeid mogen verrichten, terwijl het thans verboden is een kind beneden twaalf jaren arbeid te doen verrichten. Dan zullen vrouwen en jeugdige personen in den regel niet langer mogen werken dan tien uren per dag (de tegenwoordige wet laat toe dat deze personen 11 uren per etmaal werken), terwijl de leeftijdsgrens van jeug dige personen van zestien op zeventien jaar wordt verhoogd. Zoo brengt de voorgestelde wijziging eenige verbete ringen. Maar er wordt niet bepaald, dat voortaan ook de kinderen in het landbouwbedrijf de zelfde bescherming zullen genieten als die in de nyver- heidsbedrijven. En er wordt niet voldaan aan onze eischen verbod van arbeid van kinderenbeneden de veertien jaar; verhooging van de leeftijdsgrens der beschermde personen tot 18 jaar verbod, resp. beperking van den nachtarbeid voor man nen en vrouwen beperking van den arbeidsduur tot 10 uren per etmaal ook voor volwassen mannen. Thans, nu de Arbeidswet eerstdaags in behandeling wordt genomen en het zelfs niet aan pogingen zal ont breken om de voorgestelde verbeteringen te verzwakken Door Symen Betaal. Sjefke, vroeg ik, wil ik je eens wat moois vertellen Och, zei Sjelke, jij altijd met je politiek Nee, baas, nu vergis jij je. Dat komt ervan als 'n mensch oordeelt voor dat-ie gehoord heeft. Wat ik jou wou vertellen, dat handelt heelemaal niet over politiek, 't is veel lager bij den grond, het is geen verhaal over de heeren in Den Haag, maar het gaat over heel gewone hondebeestjes. Toe dan maar. Luister danIn een van onze grootste dorpen bestaat een bloeiende bakkerij van de firma Geldzak Co. Overal in den omtrek kom je hun honde karretjes tegen, die het brood aan de klanten brengen. Boosaardige menschen beweren wel eens, dat er veel gips in hun brood zit, maar of dat waar is, zou ik je niet kunnen vertellen. Ik weet alleen dat het een zeer winstgevende zaak is, en dat iedereen in die streek het brood van „Algemeen Belang" zoo heet de bakkerij eet, en dat al hun concurrenten op de flesch zijn gegaan. De firma bestaat uit drie firmanten, de drie gebroe ders Geldzak, 't Zijn drielingen en ze lijken heel veel ja, nu zelfs Minister Talma na een benepen pasje voorwaarts reeds begint terug te krabbelen, is het onze taak het Nederlandsche volk en der regeering te toonen, dat de georganiseerde arbeiders hunne eischen onver zwakt handhaven en dat zy niet zullen aflaten voor zy volledig zijn ingewilligd. Thans, nu de katholieke leiders als Nolens en Aalberse openlijk op drieste wijze de zaak van den 10-urendag hebben in den steek gelaten, moet een sprekend bewijs geleverd worden aan de bourgeoisie en de nog onver schillige zwoegers, dat het leger van den arbeid, dat optrekt om bescherming voor de arbeidersklasse af te dwingen, onophoudelijk wast. Onze eischen leven onder de Nederlandsche arbeiders. Ook de christelijke organisaties moeten er voor getuigen. Aan den invloed van onze beweging kan zelfs deze conservatieve regeering zich tiet onttrekken, getuige de voorgestelde wijziging der Arbeidswet en het gewij zigde ontwerp-Bakkerswet, Maar wy zyn niet te paaien met kleine concessies; wy moeten der regeering en den wetgefrenden lichamen, die eerstdaags over de bescherming van vrouwen en kinderen zullen beraden, duidelijk maken, dat de arbei dersklasse op haar recht staat. Na de meetings, welke op 19 Februari a.s. in ver schillende plaatsen worden gehouden, wordt door de besturen van Party en Vakverbond op 5 Maart a.s., vlak voor de behandeling van de Arbeidswet in de Tweede Kamer, eene Nationale Betooging georganiseerd. Vakvereenigingen, Afdeelingen der Party, Bestuur dersbonden, Algemeene Vereenigingen, in het kort alle arbeidersvereenigingen, toont dat gy de vèr-strekkende beteekenis van de beweging voor den 10-urendag begrijpt en dat gy beseft, welke gewichtige belangen thans op het spel staan. Geeft allen gehoor aan onzen oproep om deze betoo ging te maken tot een grootsche manifestatie van den onverzettelyken wil der arbeiders om verkorting van den arbeidsduur, om een menschwaardiger bestaan te veroveren. Zendt uwe afgevaardigden, zendt uwe ba nieren, wekt uwe leden op er heen te gaan. Deze betooging wordt gehouden in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam. Een drietal sprekers zullen het woord voeren. Ten einde eenigszins de groote uitgaven, aan het houden van de betooging verbonden, te dekken, wordt van de deelnemende vereenigingen een bydrage geheven van Va cent per lid. De hoofdbesturen, die deelnemen, op elkaar. Om te zorgen, dat de een niet voor den ander wordt aangezien, draagt de een altijd een blauwe, de ander een groene en de derde een zwarte das, en daarom heeten ze in de wandeling gewoonlijk: Blauwe- Geldzak, Groene-Geldzak en Zwarte-Geldzak. Voor hun karretjes moeten ze een groot aantal trekhonden houden. En het leelyke van die drie broeders is, dat zy die dieren op een allerschandelijkste manier behand-len. Eten krijgen ze in den regel net genoeg om niet van honger te sterven, snauwen, vloeken en ransel daarentegen in overvloed. En afgejakkerd dat die beesten worden, daar is het eind van weg. Die honden van Geldzak, zegt men daar in de buurt, dat lijken wel uurwerkenze loopen nacht en dag door. Blauwe-Geldzak, die de meeste ervaring in handels zaken heeft, was jarenlang het eigelyke hoofd van de zaak en zorgde wel dat dit hem geen windeieren legde, maar later hebben Groene-Geldzak en Zwarte-Geldzak die vroeger elkaar het licht in de oogen niet gun den één lijn getrokken en nn hebben zij 't meeste te zeggen en heeft Blauwe-Geldzak in de leiding der affaire niet zoo heel veel meer in te brengen. Van die verandering trokken de hondjes echter geen profijt. Werden ze ervóór geranseld, er na kregen ze min stens evenveel slaag. Hun porties werden geen onsje grooter, en hun werktijd geen minuutje kleiner. Zwoegen en vasten, was en bleet het parool. Aan alles komt echter een eind, dus ook aan het geduld van een hond. betalen deze bijdrage voor den geheelen bond; de afdee lingen van dien bond zijn dan vrijgesteld van het betalen eener bijdrage. Deelnemende Bestuurdersbonden betalen uitsluitend voor vereenigingen, voor welke niet rechtstreeks of door bemiddeling der hoofdbesturen de bijdrage is voldaan. Het Bestuur van het N. V. V. J. OUDEGEEST, Voorzitter. J. VAN DEN TEMPEL, Secretaris. Het Bestuur van de S. D. A. P. W. H. VLIEGEN, Voorvitter. J. G. VAN KÜIJKHOF, Secretaris. Amsterdam, 9 Februari 1911. -,] Kunst aan het Volk. We maken onze lezers attent op het concert van „Kunst aan het Volk", Zon dag 19 Februari door de mannen-zangvereeniging „Inter Nos", met medewerking van de sopraan-soliste Greta Spoel en den solo-violoncellist Maurits Frank te geven. Het is een magnifiek programma, dat zal worden uitgevoerd en we wekken onze lezers met vertrouwen op, van het groote muzikale genot te profiteeren. WAARSCHUWING. Aan onze afdeelingen en komité's. Van een onzer afdeelingen wordt ons het volgende geval meegedeeld. Daar ter plaatse werd een met name genoemde arbeidersvrouw bezocht door een eveneens met name genoemden huisbezoeker der vrijz.-demokraten, die trachtte de vrouw over te halen op zijn lijst te teekenen. De vrouw, die meende dat het een lijst was van ons volkspetitionnement, teekende en teekende even eens voor haar man, die niet thuis was. Datkanbest\ zei de boven aangeduide huisbezoeker. Als deze huisbezoeker nu meent, heel slim geweest te zijn, dan vergist hij zich. Want die handteekening van den man, door zyn vrouw geplaatst, is valsch en als zoodanig gemakkelijk te herkennen, juist omdat zij op dezelfde lijst ook haar eigen naam teekende. Bij latere eventueele controle door de regeering zal zulk een handteekening niet alleen niet meetellenmaar het petitionnement, waarop ze voorkomt, grooten afbreuk doen. Wij meenen, dat een dergelijke handeling te goeder trouw kan voorkomen en willen dus onze huisbezoekers ernstig waarschuwen, dat zy niet alleen niet mogen uitlokken, maar ook niet toelaten, dat iemand voor een ander teekent. Dergelijke handteekeningen zijn waarde loos en moeten, omdat ze bovendien schadelijk zp, onverbiddelijk worden geschrapt. Waar het dus voorkwam by vergissing, moet deze worden hersteld door schrapping van zoo'n handteeke ning, gevolgd natuurlijk door de poging om de lui zelf te laten teekenen, wier naam is moeten worden geschrapt. Bovenstaande doet niets af aau hetgeen wy bepaalden Verscheidene dieren begonnen rebelsch te worden. Meer dan eens gebeurde het, dat er een weigerde de kar verder voort te trekken en met zweep nog stok in beweging te brengen was, eer men hem 'n stuk brood had gegeven of 'n uurtje had laten rusten. Het werd met de honden hoe lanser hoe erger. Zelfs de honden van Zwarte-Geldzak, die bekend waren om hun volgzamen aard, begonnen af en toe teekenen van weerspannigheid te geven, Ondanks hun koppigheid, begonnen de heeren bang te worden, dat het op den duur mis zou loopen. Toen kwam een zoon van Zwarte-Geldzak, Zwarte- Geldzak Junior, die ook in de zaak werkzaam was, met een voorstel. Ooms en Papa, zei hij, het gaat zoo niet langer. Ook in onze trouwste hondjes begint een verkeerde geest te komen. Wachten we nog langer eer we iets doen, dan is het heele stel bedorven. Daarom zon ik u in overweging willen gevenlaten we voortaan onze honden niet langer dan tien uur per dag ingespannen houden. Dat is toch nog een flinke tyd en ze kunnen dan wat geregelder en harder doorloopen en misschien een even langen weg afleggen als nu. De drie ouwe heeren keken by dit voorstel eerst geweldig zuur. Ze begrepen echter, dat er iets gedaan moest worden, en na veel gepruttel kwamen ze overeen, dat, te be ginnen met Nieuwjaar, de honden niet langer dan tien uur per dag zouden loopen. Zwarte-Geldzak Junior was verbazend trotsch op Arbeiders, bezoekt in drommen de Provinciale

De Moker | 1911 | | pagina 2