Uit Vlaardingen. Vele kleintjes maken een groote Met vele kleine bijdragen zal onze Bazar uitstekend kunnen worden ingericht. Draagt dus allen een steentje bij! Van onze leestafel. hoor wat gebeuren moet als iemand niet schrijven kan tii toch gaarne wil teekenen. Voor het komité van aktie, H. J. Hegeraat, Secretaris. Uit de Atd. Dinsdag j.l. vergaderde de afd. huishoudelijk. Een 55 tal leden waren aanwezig. Besloten werd met 2 afgevaardigden deel te nemen I aan de Meeting voor den 10-urendag op a.s. Zondag te IRotterdam en met 1 afgev. aan de landelijke Meeting e Amsterdam op 5 Maart. Sa uitvoerige discussie werd een congres-voorstel I tangenomen, waarin het P. B. wordt opgedragen, de I mogelijkheid te onderzoeken tot oprichting van een I steunfonds voor partjjgenooten, welke het slachtoffer I zouden worden wegens het aanvaarden eener Raads- I tandidatuur. Eveneens werd besloten tot het P. B. het verzoek e richten, de dagorde voor het a.s. congres zoo te tellen, dat ook de kleinere punten van den Beschrijvings brief in behandeling komen. Tot bestuurslid werd in de plaats van W. Hoek, I welke om gezondheidsredenen genoodzaakt was at te treden, gekozen D. de Pater. Als candidaten voor de a.s. tnsschentjjdsche Raads- I verkiezing in district II werden thans definitief gesteld |h. Erkelens en W. van den Hoek. De actie voor deze verkiezing, welke zoo krachtig I mogelijk zal worden gevoerd, zal door het afd.-bestuur, overleg met het Verkiezings-Comité, nader worden geregeld. Na een uitvoerige bespreking over het Petitionnement herd de vergadering gesloten. De Afd.-Secr. Uit het Jaarverslag van den B. B. en het B. v. A. Dezer dagen hield de Vlaardiugsche Be- stuurdersbond haar Jaarvergadering. Aan de Jaarver slagen, die daar werden uitgebracht en goedgekeurd, is it volgende ontleend Het ledental steeg door wisseling in het ledental en in het aantal der aangesloten organisaties van 144 ip 266. De S. D. A. P. scheidde zich af en de Ver. van Kuipers enz. met de afd. van den Bond van Machi nisten en Stokers sloten zich aan. Het verslag wijst er met leedwezen op, dat nog tal van organisaties of ia 't geheel niet of slechts door het Bureau voor Arbeidersrecht met den B. B. contact hebben. Zoo de Visschers, de Timmerlieden, de Scheepsbouwers,' de Onderwijzers en de Handels- en. Kantoorbedienden. De afd. van den Bakkersbond sloot zich begin 1911 aan. Uit het verslag blijkt verder, dat de B. B. in het jfgeloopen jaar vooral werkte aan de consolidatie der yereenigingen. De afd. van den Bouwvakarbeidersbond Dg teniet. De instelling van den B. B., het Bureau voor Arbeiders- recht, verheugt zich in voortdurenden bloei. In 1910 werden behandeld 204 zaken, waarvoor werden ont vangen 405 bezoeken, wat te samen een aanwijsbare winst opleverde van f 521,31. Er werden behandeld 7 ougevallenkwesties 63 loon- zjjn succes en daar hij veel koopmansgeest bezat, maakte hjj er nog 'n mooie reklame voor de zaak en speciaal voor zichzelf van, door aan elke broodkar een bordje hangen waarop met dikke letters te lezen stond Op voorstel van den dierenvriend Zwarte-Geldzak Junior, zullen de honden der bakkerij „Algemeen Belang" vanaf het volgende jaar veertien uren per dag rusten. De firma Geldzak en Co. Zegt het voort Je begrjjpt, dat, toen de honden dat lazen, ze danig io hnn knollentuin waren. Zooiets waren ze van hun barsche meesters niet gewoon. Zwarte-Geldzak Junior had schik in die reclame, maar de oude heeren waren er slecht over te spreken. Ja, toen Zwarte-Geldzak Junior een beetje erg met fa reclametocht van zijn hondjes opschepte, kreeg hij van zijn papa een flinken draai om z'n ooren, met de mededeeling, dat hij toch eigenlijk een ephte snotjongen was en niet heelemaal droog achter z'n ooren. Hoe meer 't tegen Nieuwjaar liep, hoe minder lust ie heeren kregen hun plan ten uitvoer te brengen. Och, 't zou zoo'n vaart niet loopen met die oproerigheid. De meeste honden toch hadden nog nooit eenige bly'k van verzet gegeven, enz. Het eind van het liedje was, iat Groene-Geldzak zei, dat hij, wat hem betrof, het eenvoudig vertikte om dat idiote plan nit te voeren. Toen Blauwe-Geldzak en Zwarte-Geldzak dat hoorden, vorderingen14 ontslagkwesties2 zaken in verband met de arbeidswet8 met de woningwet2 met de gezondheidswet6 militiezaken, 2 van bijzondere soort schadevergoeding43 belastingzaken55 in verband met burgerlijk recht en 2 vereenigingszaken. Verdeeld over de verschillende vereenigingen krijgen wede Kuipersver. 33 zaken met 67 bezoeken, de Glas- en Aardewerkers 7 met 8, de Machinisten en Stokers 3 met 9, de Meubelmakers 5 met 7, de Metaalbe werkers 10 met 19, de Bouwvakarbeiders 12 met 41, de Zeevisschers 48 met 81, de Timmerlieden 6 met 15, de scheepsbouwers 3 met 7, de afd. S.D.A.P. 4 met 5 en voor menschen in wier bedrijf geen vakvereeniging bestaat 73 met 48 In den loop van 1910 werden be handeld 21 processen voor het arbeidscontract, waarvan 11 succes hadden, 1 ging niet door, 4 werden door den rechter afgewezen, als vallende buiten zijn bevoegdheid en 5 gingen verloren doordat niet voldoende bewijs kon worden bijgebracht. Tweemaal werd opgetred-n voor den Raad van Beroep in de ongevallen-verzekering. Uit het bovenstaande bljjkt zeker wel dat het Bureau in een bestaande behoefte voorziet. Omtrent de finantiën ontleenen wij het volgende De B.B. had een inkomen van t 300. II5, waaronder f 193,796 voor het Bureau voor Arbeidersrecht. De uit gaven bedroegen f 293 34, waaronder f 176.09s voor het B. v. A. Er is een saldo van f 6 775. De Jaarvergadering bracht voorts dank aan den afge treden ambtenaar C. J. A. Bartsch en droeg ook voor 1911 het werk op aan W. Drop. Besloten werd tot een tjjdelijke contribntieverhooging van de aangesloten en geabonneerde vereenigingen, teneinde daarvan een obli- gatieleening te kunnen afdoen. Ook werden enkele wijzigingen in de statuten en het reglement aangebracht. De afgetreden bestuurders wer- den, voor zoover zij zich weder beschikbaar stelden, herkozen en de opengevallen plaatsen aangevuld. Bij de rondvraag werd door de vergadering besloten in Maart a.s. W. Drop in een cursusvergadering te doen inleiden en bespreken het Ontwerp-Ziekteverzekering- en Radenwet. Ledenvergadering S. 1>. A. P. Vrijdagavond hield de afdeeling een ledenvergadering, die maar matig bezocht was. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waarin op sobere maar heldere wjjze de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar weiden gememoreerd. Ook de penningmeester bracht een jaarverslag uit waarbij bleek, dat sedert het vorig jaar de fiuantieele toestand belangrijk vooruit gegaan was. vonden ze dat broer, welbeschouwd, groot gelijk had. Aan Zwarte-Geldzak Junior werd het besluit mee gedeeld en, hoewel hij 't vervelend vond na al die reclame die hij gemaakt had, dorst hij er toch niks tegen te zeggen. Zie, dacht hij, als ik teveel tegenpruttel, dan gooien ze mij misschien uit de zaak en dan zit ik met m'n gebakken peren. Voor martelaar ben ik niet in de wieg gelegd en ik verkerf het liever by m'n hondjes dan by de ouwe heeren Toen de honden nu merkten, dat er van het heele plan niets komen zon, waren ze geweldig teleurgesteld. Die van Zwarte-Geldzak, die al hun hoop op het zoontje van hnn baas hadden gesteld, waren zoo be duusd, dat ze eerst geen kik konden geven en met den staart tnsschen de beenen rondliepen. Ten slotte besloten ze een deputatie te zenden om hun bazen aan hun belofte te herinneren. Een nam een van de reclame-borden in z'n bek en de andere volgden, op een hartroerende manier huilend en jankend. Zoo renden ze naar het kantoor van de tirma. Onderweg kwamen ze Zwart-Geldzak Junior tegen. Ze dachten „Die zal wel 'n goed woordje voor ons doen", en de hond die het bordje droeg, liep hem kwispelstaartend tegemoet. Maar Zwarte-Geldzak Junior, woedend, dat zyn honden niet even kalm in de beslissing van de firmanten berustten als hij zelf, sloeg het beest het bord uit den bek en terwijl hij zijn zweep ophief, riep hjj„Terug, in je hok, hond!" Verschillende zaken van huishoudelyken aard werden besproken, terwijl nog besloten werd de afdeeling te doen vertegenwoordigen op de betooging voor den 10-urendag op 5 Maart te Amsterdam. Een Openbare Vergadering wordt op Zaterdag 25 Februari a.s. gehouden door de afdeeling van Volks onderwijs. Jn „Excelsior" spreekt op dien datum het kamerlid Th. M. Ketelaar over de noodzakelijkheid van vervolgklassen. Zeker esn belangrijk onderwerp, vooral in verband met de wijze waarop in onzen Raad een verzoek tot instelling van vervolgklassen behandeld werd. Moge er druk bezoek zijn! Be Raadsvergadering van Dinsdagavond leverde onder allerlei kleingoed twee dingen van eenig belang. Allereerst het laatste tafereel van het kluchtspel inzake de ontslagname en het weer aanblijven der Plaatselijke Schoolcommissie. De heeren hadden een brief geschreven, dat zy na de motie van den Raad op 10 Januari zullen blijven. De periodiek aftredende leden werden herkozen voor den héér IJzermans werd J. W. Maassen gekozen. Het tweede geval was het verzoek der vereeniging „Volksonderwijs" om een subsidie over het loopend jaar van f200.voor het onderwijs aan kinderen, die door een meer of minder langdurige ziekte de school niet kunnen bezoeken. B. en W. stelden voor op dat verzoek voorloopig afwijzend te beschikken, daar het slechts een pover resultaat zou kunnen opleveren. De heer de Witte vereenigde zich niet met die conclusie en wees er op dat, waar het particulier initiatief hier was voorgegaan door de inzameling van f200.de gemeenschap behoorde te volgen. Dat is immers het principe van de meerderheid in dezen raad. Toen schoot de heer Schippers uit zijn slof. Ja zeker, het particulier initiatief moet voorgaan, maar wy echte werkgeverstaai wij hebben dan nog te beoordeelen of de gelden der gemeenschap aan het particulier initiatief goed besteed zijn. Oooo, zoo kan het wel eens gebeuren dat het particulier initiatief pas dan verdiend gesteund te worden, als het niet in strijd komt met de belangen der heerschende klasse. Altijd een achterdeur. Bovendien, meende de heer Schippers, moeten kinderen geen geestesarbeid verrichten, maar uitrnsten. Wat een bezorgdheid De Burgemeester verduidelijkte nog het advies van B. en W. uit sanitair oogpunt en uit een oogpunt van volkshuisvesting, waarbij wel bleek dat het „voorloopig" afwijzend beschikt wel eens kon worden afgewezen totdat het particulier initiatief het volmaakte bereikt heeft. Natuurlijk krijgt „Volksonderwijs" nu geen steun, het verzoek viel met 9 tegen 1 stem. Overigens een heele rij zaken die zonder discussie onder den voorzittershamer doorgingen. Alleen nog een paar opmerkingen over de wijze van bouwing langs den Maassluischendijk. De Barmhartige Samaritaan. Tooneelschets in een bedrijf door lute Onsman. Hier is m'n verhaaltje uit, Sjefke. Wat de hond deed, weet ik niet. Nou, voor mijn part, beet hij den jongeheer in z'n been, bromde Sjefke. Maar Symen ik had jou al lang in de gaten jij hebt het toch weer over de politiek gehadEn ik weet wel dat je rnjj, als Katho lieke Volksbonder met een van die hondjes van Zwarte- Geldzak bedoelt. Al spijt het me, dat ik het moet zeggen, ónwaar is jou verhaaltje niet. Alleen dat laatste, dat „Terug in je hok, hond," is dat niet een beetje overdreven Dat zal je wel anders gewaar worden, vriend, zei ik, lees maar eens wat het katholiek-demokratische Huisgezin 'n orgaan van Zwarte-Geldzak Junior schrijft over het adres van de katholieke arbeiders- organisatis om den 10-uren-dag in te voeren. Hier 'n paar zinnen „Onze katholieke werklieden gaan nu iets van Talma eischen, wat hij niet bereid is in te willigen, ook niet gemakkelijk zou kunnen inwilligeneen wet maken is anders dan een motie voorstellen en aannemen. „Wat baat het nu of mr. Aalberse verklaart minister Talma niet te zullen laten vallen, nu de katholieke werklieden-organisatie hem op deze manier in diskre diet brengen." De rest moet je zelf maar eens tot je stichting nalezen. voor te

De Moker | 1911 | | pagina 3