Geld is nog noodig! Hoe de Nederlandsche jeugd onderwezen wordt. vraag vrienden en kennissen wekelijks een kleinigheid. Vele kleintjes maken een groote! Ditjes en Datjes. In verschillende gedeelte's is het advies echter be moedigend, b.v. waar B. en W. zeggen, dat zij overleg van het hoofd en personeel op prijs stellen of noodig achten, maar zij schrijven het niet voor. Dat zon toch consequentie er van zjjn, doch die durft men niet aan. Waar B. en W. in hun advies zeggen, dat een goed hoofd overleg pleegt, zijn de hoofden welke dit niet doen, niet goed. Als dat zoo is, dan zijn te Schiedam maar weinig goede hoofden, want niet velen plegen overleg. Verder schrijven B. en W., dat zij het toe zullen juichen, wanneer een hoofd uit eigen beweging een vergadering met zijn personeel wenscht. Men er kent dus dat schoolvergaderingen goed zijn, doch dat goede valt of staat met de meening van het hoofd. Als iets goed is, het dan ook ingevoerd, dan kan het zijn nut opleveren. Voorts meenen B. en W., dat iemand als hoofd zeer geschikt kan zijn, doch het op een vergadering vaak moet afleggen tegen iemand welke meer gevat is. Doch iemand welke nog geen vergadering kah leiden heeft als hoofd ook niet veel waarde. Het komt spr. voor dat als B. en W. de soesha achterwege had gelaten en begonnen was met de laatste alinea, want daar komt de aap uit de mouwmen wil het heilige huisje, het gezag van het schoolhoofd, onaangetast laten. Dóch laat men de in de memorie van toelichting bij het adres, de uitspraken van vele groote mannen eens nalezen, waaronder iemand als Dr. Gunning, welke men toch als geen minderwaardige kan beschouwen. Doch men maakt van de onderwijzers machines, automaten, werkende als zoodanig, zonder verantwoor delijkheidsgevoel, terwjjl de nieuwe tjjd de verantwoording legt op de schouders van hen die het werk verrichten, dat ziet men ook in de moderne industrie, daar is ook overleg tusschen chef en arbeiders, het is de geest van den tijd. De onderwijzers welke gelijk in waarde staan met het hoofd, hebben ook recht op medezeggingschap. Dr. Kuyper heeft dat ook ingezien en sprak zich uit voor de republikeinsche inrichting der school. Ook het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap sprak zich al jaren geleden uit voor verplichte schoolver gaderingen, een lichaam dat bestaat uit menschen welke geen revolutionaire woorden gebruiken of aan zinsverbijstering lijden. Een 40 tal gemeenten in ons land, waaronder Nijmegen een zeker niet vooruitstrevende plaats, hebben de ver plichte schoolvergaderingen reeds ingevoerd, spr. hoopt waar het hier niets kost, men eens een stapje in vooruitstrevende richting zal zetten en men niet bang zal zijn zich aan koud water te branden en aan 't verzoek van de onderwijzers zal voldoen. De burgemeester, merkt De B uin op, dat deze het advies korter had willen hebben en het had willen bepalen tot de laatste alinea. Het is van den heer De Bruin goed gezien dat dit de quintessens van de zaak is. Het gezag van het hoofd moet onaangetast blijven. B. en W. hebben van verschillende zijden inlichtingen ingewonnen, ook van de hoofden en van de schoolcommissie. B. en W. zijn wel voor overleg maar niet voor ver plicht overleg. De wet wil het gezag bij het hoofd van de school, de heeren zijn dus aan het verkeerde adres zij moeten trachten de wet veranderd te krijgen. De 40 gemeenten welke de heer de Bruin heeft genoemd, is het daar zoo'n eldorado bij het onderwijs? Hier te Schiedam hebben we ook schoolvergaderingen gehad, doch het resultaat is treurig. Trouwens vergaderingen welke geen besluiten uit mogen voeren, is dat eigenlijk geen paskwil? Ik zou als onderwijzer zulke vergade ringen niet bij willen wonen. Hierna leest de secretaris de rapporten voor, school commissie tegen alle vergaderingen, een drietal conser vatieve hooiden de heeren v. d. Hout, v. d. Poel en Hagen ook tegen de arrondissementschoolopziener, ook tegen enz. enz. (Wordt vervolgd.) Wegens gebrek aan plaatsruimte volgende week de rest. VII. En nu naar den brandstapel. Men moet de gevangenis voorbij. Jan de Bakker bemerkt zijn vrienden daar achter de traliën. „Ziet, zeer lieve broeders," roept hij hun toe, „ik heb mpn voet gezet op den dorpel des martelaarschaps. Hebt goeden moed, als sterke helden Jesu Christi, opgewekt door mijn voorbeeld. Verdedigt de Evangelische waarheid tegen alle ongerechtigheid De gevangenen juichen op het hooren dezer woorden, zjj klappen in de handen en zingen een martelaarslied. Men is bij de houtmijt aangekomen. Rondom een paal liggen eenige bepekte mutserds of takkebossen. Eerst hangt men den martelaar een zakje met buskruit op zijn borst. Daarna worden zijn handen geboeid, en eindelijk wordt hij met een touw om zijn hals aan den paal vastgebonden. Hoort, Jan de Bakker begint te spreken„Hel, waarover roemt gij nu O, Dood, waar is uw over winning? De dood is verslonden in de overwinning Christi!" Maar er is nog iemand, die iets te zeggen heeft. Dicht bij den brandstapel, op een hoog preekgestoelte, staat een monnik. Hij houdt tot de toeschouwers een lange, lanse redevoering, waarin hij de ketters ver vloekt. Eindelijk zegt hij amen. De houtmijt wordt aangestoken en rook en vlammen stijgen omhoog. „Wij loven U, o God, wij prijzen Uwen naam!" roept Jan de Bakker, 't Is als of zqu vrienden in de gevangenis het hooren. Zjj heffe" nogmaals een mar telaarslied aan: „O heilrijke feesten der martelaren!" „Heere Jezus, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. O Jezus Christus, Zone Gods, gedenk mijner, ontferm u mijnerZoo smeekt Jan de Bakker in het midden der vlammen voor zijn vijanden. Daar nadert de beulsknecht den brandstapel. Hij draait het touw, waarmede de martelaar gebonden is, eenige raaien om en Jan de Bakker is niet meer. Zijn ziel is hij Jezus, zijn lieven Zaligmaker, terwijl het lichaam verbrandt.. Jan de Bakker bereikte slechts den leeftijd van 27 jaren. Hij was de eerste van tien duizenden, die in ons Vaderland om [het geloof zijn gemarteldwant telkens werden de bloedplakkaten ver scherpt of nieuwe afgekondigd. De aanhangers der „njje leere" werden in de gevangenis geworpen, op pynbanken gebracht; hun tongen heeft men tusschen gloeiende ijzers geschroeid of uitgesneden /ij ijn gerad braakt verworgd verbrand onthoofd ver dronken levend begraven. En toch de gemeente des Heeren groeide in de verdrukking. Van jaar tot jaar vermeerderde het aantal Evangeliepredikers en belijders der waarheid. Men hield geheime samenkomsten in schuren en pak huizen, op zolders en in kelders. Daar werd Gods Woord gelezen en verklaard daar doopte men kinderen en vierde men het avondmaal des Heeren tot Zijn gedachtenis. Schets onzer Vaderlandsche Geschiedenis. Stoomdruk R. K. Jongensweeshuis te Tilburg. Pag. 93. Wat de gevangenen hier om Christus ver duurden was nog slechts het begin van een veel smar telijker lijden, dat hen wachtte. De pen weigert te beschrijven al de mishandelingen, waaraan onze belijders op die reis blootstonden. Toen de dwingeland (Lumey) zich aldus lang genoeg in hun lijden had verheugd, gaf hij het bevel hen in een vervallen schuur van een oud klooster op te hangen. De martelaars moedigden elkaar aan tot den laatsten strijd en stierven voor hun geloof. Dit geschiedde in den nacht van den 8sten op den 9en Juli. In het jaar 1867 heeft Paus Pius IX hen plechtig aan de algemeene vereering der Katho lieken voorgesteld. Bewonderen wij den moed der heilige Bloedgetuigen, maar treuren wq ook over de verblinde woede van die ongelukkige ketters. Smeeken wij van God, door de voorspraak der negentien Gorknmsche Martelaren, de bekeering at van diegenen onzer landgenooten, welke nog tegenwoordig in de dwalingen der ketterij voortleven. De Jonge Nederlander. Pag. 49. Een hunner greep den jongsten pastoor, Nicolaas van Poppel, bij de borst, hield hem een ge laden pistool voor deu mond en vroeg of hjj nu bereid was voor zijn geloof te sterven. „Ja", antwoordde deze, „ik zal gaarne voor het Katholieke geloof sterven en bnzonder voor het geloofs punt, dat in het allerheiligste Sacrament des Altaars Christus zelf tegenwoordig is".... Eenige dagen later werden alle martelaren naar Deu Briel, het roovershol van Lumey, overgebracht. Lumey liet alle priesters en kloosterlingen ter dood brengen. Dit onrechtvaardig doodvonnis werd in den nacht tusscen den 8st-n en 9den Juli 1572 uitgevoerd. Z. H. Pius IX heeft den 29sten Juni 1867 de marte laars van Gorkum plechtig onder het getal der Heiligen geplaatst. InSchets onzer Vad. Gesch. Tilburg worden nog andere martelaren geno- mdo.a. Cornelis Musius van Delft en de Martelaren van Roermond. Verder zijn lezenswaard de pag. 919396131. Verder 484988 enz. in De Jonge Nederlander enz. enz. Kunst aan het Yoik. Het concert, 1.1. Zon dag door de mannenzangvereeniging „Inter Nos" met medewerking van de sopraan-soliste Mej. Greta Spoel en den violon-cellist Maurits Frank gegeven, heeft Z6ker wel aan alle verwachtingen voldaan. De fijn ontwikkelde zang van Diamants' keurkorps, in de ragjes van teedere gevoeligheid zoowel als in de breede gewelven der opstormenden kracht zoo muurvast, zoo zeker, de moeilijkste technischen wrochtselen volko men meester wel wie luisterde niet vol bewonde ring naar zulken zang Hier was voor onze talrijke dilettant-zangers veel te genieten en te leeren. Voor beelden wekken, wekken immers den lust tot leeren nog? En de lieve, geschoolde stem van Mejuffr. Spoel, hier-en-daar nog een ietsje gebonden maar toch al vèr vrq en luchtig, met volkomen bedwang der stem voor de vele vallen en trillen van composities als Lak- mé, ze moest wel bekoren. En 't publiek vertelde het haar ongedwongen. Frank, de jeugdige meester, die stormenderhand zich den weg baande in de muzikale wereld, ook hij deed genieten, met zijn heerlijk, onberispelijk spel, dat slee- pend, zangerig, dan wild, stootend méétrok en soms den adem deed stokken. Het publiek was zeer dankbaar gestemd. 't Was een heel mooi concert, dat zeker een véél, grooter bezoek verdiend had. Er zit wel een tikje ondankbaarheid in zoo'n matigen opkomst als Zondag tegenover het Bestuur, dat zooveel moeite heeft voor de uitvoeringen en zooveel zorgen voor de financiën. Daarover mochten de leden van „Kunst aan het Volk" zeker wel eens wat beter denken! Excelsior. De feestavond van onze zangver- eeniging is uitstekend geslaagd. De voorzitter spoorde de feestgenooten aan alles in 't werk te stellen Excelsior groot en krachtig te maken. De avond werd verder afgewisseld door muziek, zang en voordrachten. De bazar heeft ook baat gehad van dezen avond. Er werd gecollecteerd en er waren leden die de gewonen toegangsprijs betaalden tot steun voor den bazar. De Secr. Volksstemming. Van het Comité voor de gehouden Volksstemming in het Kamerdistrict Schoterland inzake de drankgelegenheden kregen we de volgende cijfers Totaal uitgebrachte stemmen 25570. Blanco 1848. Van onwaarde 238. Ongeldige 2086. Geldige 23484. Onbeperkte drankhandel 809. Handhaving v. d. bestaanden toestand 4948. Vermindering aantal drankgelegenheden 4016. Geheel verdwijning van alle drankge legenheden 13711. Blijk van vertrouwen. Maandag hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering. De vergadering was druk bezochtmet het bestuur waren 30, zegge dertig van de 1600 leden aanwezig. De voorzitter, papa Smit, speet het dat er zoo weinig leden present waren, maar er was toch nog een lichtzijde aan, het was een blijk van bijzonder groot vertrouwen in het bestuurDit gezegde zal hem luchten, 't Is zeker maar verschil van smaak. Een andere voorzitter welke zoo bitter weinig medewerking had van de leden, zon allicht geneigd zijn, om z'n baantje neer te leggen. De heer Smit evenwel niet, die beschouwt het als iets bijzonder vereerends wanneer de leden niet eens ter vergadering komen. Wat zullen wij hier van zeggen, het „zaakje" moet aan den gang gehouden worden en dan zal „papa" denken, hoe minder er komen, hoe makkelijker het voor me is. Nog dient vermeld dat er nog een klein ruzietje ontstond tusschen de secretaris en den heer Tennissen over het jaarverslag. Van de 1272-jarige regeeriugsjubilea in Maart a.s. zullen we hier niet veel last hebben, want daar werd met geen woord over gerept. Wij verwijzen met nadruk naar achterstaande adver tentie van de feestcommissie der S. D. A. P. Het programma is iets nieuws en beloofd veel. Bezoekt dus allen deze avond. Per telefoon. Rrrrrrrrt Hallo Heb je gehoord wie de kandidaten van de vrij zinnigen zijn

De Moker | 1911 | | pagina 2