De laatste dag! No. 2, Zaterdag 11 Maart 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. De Verkiezingen in II. van inlevering van geschenken voor de Bazaar is Donderdag 16 Maart in „Constantia". Na 1272 jaar. Maar onze kinderen ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTAMTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. A D V E R T E N T I N 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bg abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Aan de abonné's. Deze of de volgende week zal de kwitantie over het nieuwe kwartaal worden aangeboden. De postabonné's verzoeken we alsnog het bedrag per postwissel over te maken. Na den 15en zal er per postkwitantie over worden beschikt. Klachten over slechte bezorging etc. geve men direct op aan ons. De Administratie. S. D. A. P. Afdeeling Schiedam. H. h. ver gadering a.s. Zondagmorgen 10 uur in Constantia. Zie achterstaande agenda. Brengt nieuwe leden mee. Partijgenooten en geestverwanten, wanneer ge weer op huisbezoek gaat voor het Volkspetitionnement, neemt dan wat van de laatst verschenen nummers van De Moker mee. Andere partij weekbladen, b.v. in Friesland en Groningen winnen honderden abonné's door middel van het petitionnement. Hier zyn het nog maar enkelen. Dit moet en kan anders worden. Bjj een beetje goeden wil bij allen kan het succes niet uitblijven. lederen Zaterdagavond zijn de nummers aan het buffet in „Con stantia" verkrijgbaar. Ter voldoening aan het verzoek van eenige partij genooten, maken wij bekend, dat de Federatie Rotter dam der S.D.A.P. op Zaterdag 11 Maart eene openbare vergadering belegt, waar als sprekers op zullen treden H. Spiekman en Camille Huysman, met het onderwerpDe Kiesrechtstryd en het Socialisme. De vergadering heeft plaats in het Algemeen Verkooplokaal aan den Goudschen Singel, 's avonds half negen. De entrée is 10 cent. Wat wij verwacht hadden is gebeurd. De partijen der „orde" hebben gezegevierd. Onze partijgenooten H. Erkelens en W. d. Hoek zijn met eere gevallen. De geheele burgerlijke klasse is in de weer geweest om de partij der „wanorde" de hun toekomende raadszetels te betwisten. Wie er echter het meest bekaaid zijn afgekomen, zijn wel de vrijzinnigen. Bjj de gratie der klerikalen in den raad gebrachtDe eens zoo roemrijke partij is zoo ver gekomen, dat „bij deze eigenaardige bijzondere verkiezing" stijl Nieuwe de klerikalen het dulden, dat door de vrijzinnige partij eenige plaatsen in den Raad bezet worden. De Nieuwe van Dinsdag j.l. had verzamelen geblazen om het rooie gevaar te weren. Zij heeft zich voor dit speciale geval in allerlei bochten moeten wringen, al lerlei kromme sprongen moeten maken. Zelf niet in staat menschen naar den Raad te zenden, die geschikt zijn voor de taak van raadslid, hebben ze in de twee vrijzinnige kandidaten twee „puike" menschen gevonden, die de vuile wasch kunnen ridderen. Zij werden als „puike" kandidaten bij de kerkelijke kiezers aanbevolen. Uit de stemmencijfers blijkt echter, dat het grootste gedeelte der kerkelijke kiezers zijn thuis gebleven. Velen van hun zullen het onbegrijpelijk hebben gevonden en terecht, dat zij nu naar de stembus worden gedreven, om de kandidaten der vrijzinnigen te stemmen, die, in den komenden verkiezingstijd, als paganisten, als men schen zónder God worden uitgekreten. Hoe staat het met ons stemmencijfer De opkomst der kiezers in aanmerking genomen, hebben wij geen reden tot klagen, al moeten wij direkt toegeven, dat er meer uit II te halen is. De uitslag der stemming is als volgt Vacature—De Groot (aftreding 1913). Aantal kiezers 1213, uitgebr. stemmen 658, van onwaarde 54, geldige stemmen 604, volstrekte meer derheid 303. W. van der Hoek (Soc. Dem.) 200. B. W. de Jong (Vrijz. Dem.) 404. Gekozen de Heer B. W. de Jong. Vacature—v. d. Schalk (aftr. 1915). Aantal kiezers 1213, uitgebr. stemmen 658, van onwaarde 57, geldige stemmen 601, volstrekte meer derheid 301. H. Erkelens (Soc. Dem.) 175. C. Houtman (Vrijz. Dem.) 426. Gekozende Heer C. Houtman. Partijgenooten, geestverwanten Over eenige maanden staan wij voor de periodieke verkiezingen. Dan moe ten wy winnen. Maar dan moeten wij nu al begin nen propaganda te maken. Dan moeten wij nu al beginnen, de Christelijke kiezers te wijzen op de kron kelingen, die hun (mis)leid rs bij deze verkiezing gedaan hebben. Deze verkiezing moet ons een spoorslag zijn om van nu af aan te gaan werken, opdat wij met Juli kunnen zeggen De zege is ons. In de burgerlijke bladen wordt de laatste dagen weer ontzettend gesnoefd over de „zegenrijke" 127a jarige regeering van de koningin. De „Oude" zoowel als de Nieuwe Schiedamsche Courant weten maar niet hoe ze het moeten aanleggen om toch maar te laten zien hoe gehecht zij zyn aan het vorstenhuis en hoe „gelukkig" zij zijn met het herdenken van deze I2V2 jarige periode. Wij zullen hier eens iets laten volgen uit de „Nieuwe" van Donderdag 2 Maart, waaruit blijkt, dat de vroegere vijanden van het oranjehuis tegen woordig de trouwste vrienden zijn. Meer dan twaalf jaren heeft dus de veelgeliefde Vorstin, die Zich op 31 Augustus 1898 aan haar dankbaar volk verbond, de teugels van het bewind gevoerd. Haar wijs beleid heeft het Schip van Staat menige klip, waarop 't dreigde te stooten, doen omzeilen. Met goede zeemanschap heeft Zij het huikje, de Staat der Nederlanden, door de opge zweepte golven en de gevaarlijke branding steeds in de goede richting gestuurd, daarbij het oog gericht op Hem, die zijne getrouwen nabij was met het heilspellend woord: „Wat z\jt gij bevreesd, kleingeloovigen In de dagen van hartstochte lijk betoogen en „misdadige woelingen" stond deze „mannin" aan het roer, vast beraden, niet weifelend ter rechter- of ter linkerzijde, maar vasten koers zettend naar het beoogde doelorde en rust bin nen Neêrlands landpalen. Nu, wat zegt ge daar wel van, lezer Dat is heel wat anders dan ten tijde van Balthazar Gerards. Wat een fratsen verkoopt doch die redactie van de „Nieuwe". Zij weet evengoed als wij dat de koningin al heel weinig te zeggen heeft in de regeeringszaken en dat zij niets anders doet dan naar den zin te handelen van degenen welke aan het roer zitten, 't Is dus niets anders dan de zaak een beetje in de hoogte steken, en de eenvoudige lezers toch te doen gevoelen hoe dank baar of ze moeten zijn met zoo'n vorstin. Zjj vergeet er evenwel bij te zetten dat het „baantje" f 600.000 zegge zes honderd duizend gulden per jaar geeft. Er zullen weinig zeelieden zjjn welke zoo'n traktement hebben, zon het wel, „Nieuwe" Misschien de bemanning van de loggers of andere visschersvaartuigen, maar neen, deze menschen zijn al bljj a's ze zes gulden in de week bij moeder de vrouw brengen. 't Is anders om van te watertanden, 600.000 gulden per jaar, geen wonder dat zy het bijltje, 0 neen, het roer nog niet uit handen geeft. „In de dagen van hartstochtelijke betoogen en mis dadige woelingen" stond deze „mannin" aan het roer, vast beraden, en naast haar, DrKuyperniet wei felend ter rechter- of ter linkerzijde, maar vasten koers zettend naar het beoogde doelorde en rust, (d. w. z. groote armoede bij het overgroote deel van „haar" onderdanen, en rijkdom bij het kleinste deel) binnen Neerlands landpalen". Hoe meer „orde en rust" er is, hoe meer honger er wordt geleden. Verderop geeft de „Nieuwe" nog deze uiteenzetting, waarom Schiedam bij deze gelegenheid niet zal feestvieren. Ook Schiedam, dat op zoo waardige, grootsche wijze de komst tot de regeering van Nêerlands veelgeliefde Vorstin heeft gevierd, behoort in eene waardige herdenking van dit heuglijk feit niet achter te blijven. Waar verschillende omstandigheden de periode o.a. waarin zoowel het kerkelijk als het burgerlijk jaar verkeert zich thans minder leenen tot eene openlijke, waardige feestviering, vertrouwen we toch dat onder dit opzicht de komende verjaardag van onze geëerbiedigde en beminde Koningin zich in een nieuw licht zal vertoonen. Het volijverig bestuur onzer Oranje-Vereeniging zal zeker aan den 31sten verjaardag der veelgeliefde Oranjevorstin den 12V»-jarigen gedenkdag harer kroning gepast weten te verbinden door eene vooral voor dit jaar waardige en grootsche feestviering te ontwerpen. Wij gelooven dat hier de eenige reden is, dat de oranjevereeniging maar 50 gulden in kas heeft. Enfin, ze doen maar. Is in het algemeen van Minister Talma als „socialen hervormer" niets te verwachten, waar het bizondere regelingen ten bate der arbeiders betreft, toont zich de slapheid van dezen regeerder zoo moge lijk nog duidelijker. En ook hierbij is het resultaat, dat deze vroegere leider van christelijke arbeiders inderdaad een knecht der kapitalisten is. Wij wijzen op de volgende feiten, want de feiten zijn het die hier spreken. In de arbeidswet van 1889 werd een soort begin gemaakt met kinderbescherming. Kinderen onder de 16 jaar zouden niet meer langer dan 11 mogen werken en niet meer 's nachts, 's Avonds om 7 uur moest hun arbeid ophouden. Dat stond in de wet. Maar ontelbare uitzonderingen werden toegestaanook in zake nachtarbeid. Ten behoeve der glasfabrikanten mochten kinderen van 12 jaar aan het werk gehouden worden tot 10 uur 's avonds. Kinderen van 14 jaar mochten waarachtig 's nachts in de fabriek gehouden worden. De leiders der christelijke partijen beroemen er zich vaak op, dat van hen de eerste arbeidswet afkomstig is. Maar zij verzwijgen dan gewoonlijk, dat zij evenzeer bovengenoemd schandaal op hun geweten hebben. Twintig jaar waren sedert verstreken men ziet, de sociale wetgeving gaat hier in vollen draf en toen kwam Talma om hierin verbetering te brengen. Bij K. B. van 10 Aug. '09 werd den glasfabrikanten nog twee jaar uitstel gegeven zich van dien nachtarbeid der jongens vrij te maken. Bravo, Talmaeere wien eere toekomthet was wel niet veelde mannen kregen geen 10-urendag in dit zware bedrijf, nachtarbeid werd wel reeds vanaf het 17e jaar toegestaanmaar het was een stap vooruit. Daar komen dé glasfabrikanten en zeggenMinister Talma, wij willen onze winst blijven halen uit de ver-

De Moker | 1911 | | pagina 1