De Bazar is geopend! Vakbeweging. Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. en roept alle arbeiders op, tegenover den onwil der regeerende klasse in zake sociale hervormingen, hnnne organisatie en invloed op ekonomisck en politiek terrein, mede door den strjjd voor het algemeen kiesrecht der mate te versterken, dat de Volksvertegenwoordiging wordt samengesteld uit werkelijke voorstanders van den 10-urendag. Typografen. De afd. Schiedam van den Algem. Ned. Typografenbond hield Vrijdag 3 Maart een open bare vergadering, waar de redactenr-propagandist F. van der Wal optrad en een uiteenzetting gaf van de actie tot doorvoering der loonregeling. Spr. begon met te constateeren, aangezien de op komst gering was, dat er bij de meeste typografen een zekere tevredenheid heerscht, welke de noodzakelijk verbetering behoevende toestanden doet voortduren. Mogelijk is het loon in de grafische vakken wat beter dan in andere vakken, doch in aanmerking genomen de levensomstandigheden, achtte hij verhooging beslist noodig. Ook de lange arbeidsduur en het vaak veel vuldige overwerk doen hun noodlottigen invloed op het lichaam ongetwijfeld gelden. Aan de hand van een proefschrift van Dr. Moquette behandelde spr. de voeding, welke beslist noodig is, vooral in verband met de tuberculose, die in ons vak veelvuldig voorkomt. Al wordt er beweerd, dat men zonder veel actie hier toch vrij dragelijke toestanden heeft gekregen, toonde spr. aan, dat dit te wijten was aan de actie in andere deelen des lands gevoerd, er bijvoegende dat door hechte organisatie ook zonder strijd veel te verkrijgen is. Sprekende over de toestanden te Schiedam, verklaarde hij, dat deze in sommige opzichten niet zoo slecht was als in andere plaatsen, doch dat de loonen nog ver betering behoefden. Op vele werkplaatsen ontbreekt nog een leerling-regeling, welke volgens spr. het begin en het einde der actie voor lotsverbetering is. Vooral de enorme jongt nsexploitatie is het toch voor namelijk, die de loonen gedrukt houdt. In dit verband werden nog genoemd de leerlingen der vakscholen en de gevangenis-drukkerijen, waartegen den laatsten tijd sterk geageerd wordt. Hierna besprak spr. de toestanden te Schiedam zooals ze nu zijn en wordt ook hier niet de hand gehouden aan de door den A. N. T. B. voorgestelde regeling van 6 volwassenen op 10 man personeel, zelfs niet op de inrichtingen met de gunstigste arbeidsvoorwaarden, hetgeen spr. met enkele cijfers verduidelijkte. Ook werd een firma genoemd met een overwegend aantal onvol wassen krachten. De strp, hierin verbetering te brengen, is zeer moeilijk en een hechte organisatie hiervoor noodzakelijk. Volgens het landelijk loontarief staat Schiedam op een minimum-looneisch van f 111/3Dit is voor den tegenwoordigen tjjd te laag gesteld en moet f 12.a f 12Vg worden. Voorts werd nog eenige aandacht gewijd aan de patroonsbonden, welke den laatsten tijd tot stand zijn gekomen. De A. N. T. B. heeft getracht hiermee in contact te komen, doch dit is nog niet erg gelukt. Spr. wjjt dit aan de verdeeldheid onder de typografen. Ten slotte wekte spr. alle aanwezigen op zooveel mogelijk in hnnne omgeving propaganda te maken. Na eenig debat werd de vergadering gesloten. Alhoewel de opkomst zeer te wenschen liet, gaf deze propaganda toch een aanwinst van 3 nieuwe leden. Binnenkort wordt door de afdeeling een openbare vergadering te Ylaardingen belegd. Het feestavondje van Zaterdag 25 Februari is zeer naar genoegen geweest. Onze partijgenoot Sanvlet van Rotterdam trad met een uitstekend gezelschap en een prachtig programma op. Het was alleen jammer dat er zoo weinig bezoekers warende commissie had anders wel eer van haar werk. Wanneer Sanvlet weer met een dergelijk programma optreedt, vertrouwen wij wel dat er meer liefhebbers voor het bezoek te vinden zullen zijn. Waardige feestvreugde. Het bestuur der Oranje-Vereeniging had in de plaatselijke bladen verzocht Maandag j.I. op bescheiden en waardige wijze feest te vieren en daarvoor de driekleur uit te steken. Aan die uitnoodiging hadden natuurlijk bijna alle ingezetenen gevolg gegeven. Zoo hier en daar zag men wel eens een enkele vlag wapperen, ja, zelfs ontbrak de vlag bij bestuursleden en oud-bestuursleden der oranje vereniging bescheidener kan het toch al niét. Het waardige" er van vertelt ons de Nieuwe" wel in de volgende woorden, waar zij in een bericht spreekt van het door de stad marcheeren van het stedelijk muziekkorps op Maandagavond Over 't geheel voldeed echter deze muziektocht niet. Van de muziek werd, althans gedurende den marsch, weinig gehoord. Zjj werd geheel overstemd door het gejoel en getier der groote omstuwende, opdringende menigte, die vooral bij het overgaan der bruggen, bij het geweldig gedrang, soms een oogenblik voor ongelukken deed vreezen. Ons komt 't voor, dat, eene herhaling van deze wijze van vreugde-uiting niet aan te bevelen is. Nn, wanneer de „Nieuwe" zooiets schrijft, kan men gerust gelooven dat het een zwijnentroep is geweest. Die kijkt niet op een beetje, wanneer 't ter eere van oranje is. Misschien ook met het oog op de nieuwe zedelijkheidswet. Maar het slot is: Schiedam heeft weer op „waardige" en bescheiden wjjze feest gevierd, alzoo niting gevende dat Nederland en Oranje één zijn, is 't niet, „Nieuwe" Als dat niet trekt, trekt niemendal. Van de feestcommissie ontvangen we het volgende Zondag 26 Maart zal een Propaganda-feestavond gehouden worden in „Constantia". Om dit feest goed te doen slagen hebben we de medewerking 'van de vakorganisaties noodig en verzoeken bij deze alle uw banieren te zenden ter versiering. Dan dringen we er bij de deelnemende organisaties op aan, een adver tentie te plaatsen op de toiWerlantaarn, welke dien avond vertoond zal worden door partijgenoot Jalinck van Rotterdam. De prijs is f 0.50. Voor particuliere personen is de prijs evenzoo. De avond wordt verder opgeluisterd door muziek en zoo noodig door zang. De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhou dende dranken zal zorg dragen voor een tableau. Een spreker over politiek (waarschijnlijk van Leeuwen) en een over vakbeweging, ook onder voorbehoud Stenhuis, zullen dien avond het woord voeren en het gesprokene zal door lichtbeelden worden verduidelijkt. Verder dee len wij onder voorbehoud mede, dat wij medewerking hebben van de Firma Verkade van Zaandam: met haar Op Zaterdag 18 Maart, 's avonds 8 mur. Zondag 19 Maart, 's middags van 3Va_ 67a uur. 19 's avonds 7—107a uur. Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 Maart, 's middags van 3—6 uur en 's avonds van 8—10V2 uur. ZEGT HET VOORT! ♦Vorige week wegens plaatsgebrek blfjven liggen. reclame koekjes en Verkade's korstjes en bouillon gratis worden verstrekt. Zoo heeft dan „elck wat wils" en twijfelen dan ook niet of deze propaganda-avond zal slagen, Constantia moet voor deze keer te klein zjjn. Gaarne brengen wij een woord van lof aan de feest commissie voor het aardige plan aldus samen gevat. Ook wij twijfelen niet of dit feestje zal naar aller ge noegen slagen. Allen dus de avond van 26 Maart naar Constantia. (Red. Moker.) Zangver Excelsior. Waarschijnlijk zal Zondag 23 April Excelsior een uitvoering geven, waaraan alsdan zjjn medewerking zal verleenen het gebroeders- Prins-kwartet uit Zaandam. De leden, die j.I. Maandag niet ter repetitie, waren, zjj ook hierop attent gemaakt met het oog op de nog te komen repetities, opdat deze trouw worden bezocht. Men zendt ons het volgende verslag Zaterdag j.I. had de Ned. v. t. a. v. a. h. dranken een huishoudelijke vergadering, welke na verhouding tamelijk bezocht was en tevens enkele gasten. Te 874 nur opende de voorzitter de vergadering met allen een hartelijk welkom toe te roepen en sprak tevens een woord van protest over de houding van de Dir. der N. M. School, welke zich er tegen verzette, dat de leerlingen (kweekelingen) zich naar bovenge noemde vereeniging durfden begeven. Na enkele huishoudelijke zaken behandeld te hebben, ging men over tot het genoegelijke van de agenda, namelijk muziek en zang, welke door hen, die zich er voor bereid verklaard hadden, zeer goed ten uitvoer werd gebracht. Ook de inleiding, welke gehouden werd door een onderwijzer, werd met alle aandacht gevolgd, welke tot succes had, dat een paar adspirantleden zich opgaven. Na nog een paar zang- en muzieknummers gehoord te hehben, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan alle aanwezigen en in het bijzonder aan hen, die zich dien avond verdienstelijk hadden gemaakt, in de hoop nog meer van die avondjes te mogen hebben. De 2de Secretaris. De Commissie voor Geschillen in het Kuipers- bedrijf verzoekt ons onderstaande verslagen, uitgebracht in hare Donderdag gehouden vergadering, te willen op nemen, aan welk verzoek wjj gaarne voldoen. Men weet dat deze Commissie bestaat uit vertegenwoordigers der patroons- en werklieden-vereeniging en te dezer stede, onder Voorzitterschap van den EdelAchtbaren Heer P. Pruis, Burgemeester van Vlaardingen. Behalve onderstaande verslagen valt uit de vergadering den Commissie nog mede te deelen, dat de Heeren W. Drop en D. Hofman werden herkozen als Secretaris en Penningmeester. OVERZICHT van de werkzaamheden der Commissie voor Geschillen in 1910. Aan de Leden der Commissie en de Besturen der aangesloten Ver- eenigingen. Mijne Heeren. Voldoende aan de bepalingen van Art. 6 van ons huishoudelijk reglement doen wjj U hierbjj toekomen een overzicht van de werkzaamheden onzer Commissie in 1910. Het kan uiteraard kort zjjn omdat ook dit jaar de werkzaamheden der Commissie zich in hoofd zaak bepaalden tot het consolideeren van haar eigen inrichting. Slechts een geschil werd in Juli bjj de Commissie aanhangig gemaakt door de Vereeniging van Kuipers, Houtbewerkers enz. Het geschil was gerezen tusschen een Patroon en een zijner werklieden over het betalen van een extra-loon, percentage voor het verwerken van een afwijkend soort hout. Na eenige onderlinge besprekingen en een conferentie tnsschen den patroon en de leden der Commissie A. v. d. Berg, D. v. d. Windt en W. Drop werd de kwestie tot aller genoegen opgelost. Dat niet meer gevallen in behandeling kwamen, werd eensdeels veroorzaakt door het eenige keeren voorgekomen feit, dat mededeeling van het aanhangig maken eener kwestie voldoende was om haar tot oplossing te brengenterwijl anderzijds met eenig leedwezen moet worden geconstateerd dat onder een aantal werklieden het noodige vertrouwen in de Commissie nog wordt gemist. Het zal zeker de taak zijn zoowel van de besturen der Vereenigingen zelf als van de Commissie om aller eerst te trachten dat vertrouwen te winnen. In de samenstelling der Commissie zelf kwam ver andering door het bedanken der Heeren D. v. Rijn, A. Verboom en F. Paalvast, in wier plaats werden aangewezen de Heeren A. v. d. Berg, C. Goedkragt en D. v. d. Windt. Waar de Heer van Rijn de functie van Secretaris vervulde, daar moest door bovenaangeduide wisseling ook daarin worden voorzien. Bjj stemming werd de tweede ondergeteekende daarvoor aangewezen. De commissie vergaderde dit jaar tweemaal. Werd in de eerste vergadering gewezen op het feit dat het regle ment der commissie nog altjjd niet officieel was, er werd toen tegeljjkertjjd een commissie benoemd die de her ziening van het bestaande concept tot taak hadin de tweede vergadering werd het reglement in zijn tegen woordige vorm vastgesteld, waarna aan elk lid van iedere vereeniging een exemplaar werd toegezonden. Bovendien werden de voornaamste bepalingen op carton gedrukt aan de Patroonsvereeniging „Ons Vakbelang" verstrekt, met verzoek ze in de werkplaatsen hunner leden te doen ophangen. Wjj eindigen dit korte overzicht met de Commissie en haar werk, als een instelling, die ten doel heeft bestaande geschillen op vredelievende wjjze tot oplossing te brengen, in Uw aller belangstelling aan te bevelen, Namens de Commissie, (w.g.) Pruis, Voorzitter W. Drop, Secretaris. Vlaardingen, Februari 1911. Uit het finantieel verslag blijkt dat de kosten, die de Commissie maakt, voor de helft worden gedragen door de Kuiperspatroonsvereeniging, voor de andere helft door de drie bestaande vakvereenigingen gezament- lijk, Zij had een inkomen van f 20.en een uitgave van f 9.44, zoodat een saldo van f 10.56 aanwezig was. Zjjn dat ernstige menschen Kobus en Piet bedoelen we hiermede, die week aan week een ellendig leuterpraatje ophangen in een der plaatselijke bladen. Gewoonlijk geeft hun kolom weinig, dat de moeite van het lezen waard is. Dat was ook j.I. Zaterdag allerminst het geval, maar de schandelijke wijze waarop zjj, de zachtmoedige christenen zich uitlaten over andere beginselen, noopt ons tot een wederwoord. Niet dat wjj daar heel veel van verwachten, een verpolitiekt christen is gewoonlijk niet voor redeneering vatbaar, doch eenvoudig omdat wjj het onze plicht achten tegen iets dergelijks te protesteeren. Kobns dan zegt „Vraagt dan maar eens aan zoo'n flink onderlegd socialist, wat wilt gjj nu eigenlijk, wat is nu toch wel

De Moker | 1911 | | pagina 3