Attentie s. v. p. Ditjes en Datjes. LEZERSAlvorens gij Uw inkoopen etc. gaat doenraadpleeg dan eerst onze Advertentie-rubriek. De Raad van Schiedam bleef hardnekkig aan het een maal ingenomen standpunt vasthoudenhet Werkloo- zenfonds en de Arbeidsbeurs blijven aan elkaar ver bonden en dus sluit men onze vereenigingen, ondanks haar groot aantal werkloozen, van deelname moedwillig uit, waar men weet, dat zy geen aandeel kunnen en willen hebben in het bestuur der arbeidst eurs, die krachtens art. 5 der verordening ingeval van werk staking verplicht is onderkruipers te werven, zy het dan met een kennisgeving, dat er werkstaking is. Onze vakvereenigingen handhaafden eveneens het ingenomen standpunt en aan het fonds wordt tot op heden deelgenomen door twee afdeelingen van den R. K. Volksbond, die, toen er een financieel belangetje op het spel stond, het met haar principieele bezwaren gemakkelijk op een accoordje wisten te gooien. Verder wordt nog een uitvoerig verslag gegeven over de door den S. B. B. georganiseerde cursussen in Nederlandsche taal, rekenen en lezen. De liefhebberij, of laten wy liever zeggen, de lust om zich te ontwik kelen, is bij den georganiseerden arbeider al bij zonder groot. Dit blijkt uit het steeds grooter worden van het aantal arbeiders, die aan deze curcussen deelnemen. Het geheele verslag is in een frisscheu geest geschre ven. Aan het slot wordt opgewekt te werken voor ver sterking der vakorganisatie en voor het volkspeti tionnement. Door het Bureau voor Arbeidersrecht werden het afgeloopen jaar 227 zaken behandeld, verdeeld als volgt Aard der zaak le kw. 2e kw. 3e kw. 4e kw. Tot. Loonvorderingen 9 9 9 17 44 Ongevallenwet 2 4 6 1 13 Belasting 5 27 70 17 119 Militie 2 14 2 9 Burgerl. zaken 12 6 8 12 38 Hinderwet 11 2 Voogdij 1 1 31 49 97 49 227 Uit bovenstaand staatje blijkt, dat het Bureau zich in een blijvend vertrouwen van de Schiedamsche arbei ders mag verheugen. Jammer is het echter en terecht wordt er in het verslag op gewezen, dat het Bureau door geldgebrek verhinderd is, haar vleugels verder uit te slaan. Een flinke steun geniet het Bureau van de coöperatie „Door Eendracht Sterker", door het geven van f 50 subsidie. Om echter van het Bureau datgene te maken, wat er bij voldoende middelen van te maken is, is dat bedrag niet toereikend. Wij vertrouwen er echter op, dat, wanneer het Bureau een beroep op de offervaardigheid moet doen van de arbeiders, zij dat niet tevergeefs zal doen. Vermelden wy nog, dat het jaarverslag van den Penningmeester van den S B. B. sluit met een ontvangst en uitgaven van f247.61. Het kassaldo bedroeg f30.27 De ontvangsten van het Bureau voor Arbeidersrecht bedroegen f 113,79; de uitgaven f 99,34 zoodat er een kassaldo was van f 14.45. Cursus S. B. B. Inplaats van J. Oudegeest, die verhinderd was, trad 1.1. Dinsdag de heer S. J. Pot huis, secretaris van den A.B.B., op in een cursusver gadering belegd door den Schiedamschen Bestuurders- bond. In eene mooie rede zette de spreker uiteen de verschillende stroomingen op het gebied der vakbewe-1 ging in binnen- en buitenland. De spreker werd beloond door de niet al te talrijk opgekomen arbeiders met een dankbaar applaus. Staking Stucadoors. De secretaris van den S.B.B. verzoekt dengene, die nog lijsten in zijn bezit heeft van de afgeloopen staking der studadoors te Rotterdam, deze a.s. Zaterdagavond in te leveren in „Constantia." Een mooi werk. Door het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bak kers- Chocolaad- en Suikerbewerkersbedryf is een enquête gehouden onder de bakkersgezellen naar den duur van den arbeidstijd in de broodbakkeryen. In een geschrift van 126 bladzyden wordt door den propagandist A. Hillebregt het onderzoek saamgevat. Naast de uitkomsten van het onderzoek, bevat het geschrift o.a. uitspraken van voor-en tegenstanders van den nachtarbeid voor de bakkers, de afschaffing iu het buitenland enz. enz. Het boek is het lezen overwaard en wy vertrouwen ook, dat het een machtig wapen zal zijn in den stryd voor de afschalfing van den nachtarbeid. Metaalbewerkers. De afdeeling van den Metaalbewerkersbond hield 1.1. Vrijdrag een niet al te druk bezochte huishoudelijke vergadering. Yan den S. B. B. was een verzoek ingekomen te zorgen dat de arbeidersfeestdag (de Meidag) zoo goed mogelyk slaagt, door de leden op te wekken zich achter hun banier in den avondoptocht te scharen en voor de opluistering van den stoet te zorgen door het aanschaffen van een licht-transparant. Uit het 3-maandelyksch verslag van den penningmeester bleek, dat het jaarfeest een financieel tekort had opge leverd. Het bestuur had reeds maatregelen getroffen om het tekort zoo spoedig mogelyk aan te zuiveren. Door het bedanken van een bestuurslid had een nieuwe verkiezing plaats. De afdeelingen Rotterdam en Dordrecht zullen aan geschreven worden om eenige leden aan te wyzen, die zitting moeten nemen in de commissie, welke de taak heeft een rapport uit te brengen over de rechtspositie van de gesalarieerde bonisbestuurders. Door onze afdeeling werden P. v. Eek en J. Dinkelaar aangewezen. Besloten werd op verschillende data's cursussen te organiseeren voor de leden en op elke cursus het per soneel van een of meer fabrieken uit te noodigen. De eerste cursus zal in Mei gehouden worden, waarop door Dinkelaar het nut van vakorganisatie uiteengezet zal worden. Voor het hu'sbezoek voor het volkspetitionnement gaven zich eenige leden op. De corr. Uitvoering „Excelsior". Zondagavond had de buitengewone uitvoering van „Excelsior" plaats, waar buiten het koor zelf als medewerkers optraden Mej. Feltzer van hier en onze partygenooten de Gebr. Prins uit Zaandam. In het vorige nummer van De Moker stelde het bestuur van „E." in een ingezonden stukje zich de vraag: „Zal deze avond slagen?" Nu, het bestuur kan tevreden zyu, de zaal was bijna vol. Het is in langen tyd niet zoo'n gezellige drukte geweest en er is dien avond uitstekend propaganda gemaakt voor ons beginsel. Maar nu het verslag van dien avond. De voorz. D. v. Dyk opende te ruim 8 uur met een woord van welkom aan medewerkers en publiek. Daarna komt Exc^Jsior het eerst aan de beurt met Voor 't Socialisme. Dit eerste nummer werd werkelijk goed gezongen. Het leek ons dat Excelsior in goeden doen was dien avond. Daarachter kwam Landsknecht- sldndchen. Dit nummertje lokte nogal wat applaus uit. Het is ook een eigenaardig gehoor dat „don, dou, don, diri, diri, dou". De forto's waren nog wel wat zwak, de piano's evenwel kwamen heel aardig tot hun recht. De Gebr. Prins, met applaus begroet, betraden nn het podium. Door hen werd ingeret met Abend f rieden Dit nummer werd met zooveel talent gezongen en de uit spraak was eveneens prachtig, het overtrof onze ver- wachtigen, zoodat dan ook een donderend applaus hun loon was. De hooge tenor, welke dit nummertje had, was een genot om te hooren, evenzoo de diepe bas. Het leek ons of een orgel begeleidde. Het 2e nummer lm Walde ist Ruh werd even voortreffelijk gezongen. In de zaal was men een en al lof over onze party- genooten. Wij vroegen ons af, zyn dat nu dilettanten Wy waren er trotsch op dat zoo iets door arbeiders ten gehoore werd gebracht. In de plaats van An die Heimath werd Zondags wijding gegeven. Evenals bij de vorige nummers, oogste ook dit een geweldig applaus. Mej. Feltzer, daarna onder applaus het podium betredend, geeft een twee tal nummers voor piano, Se Mazurka en Air de Ballet. Haar spel gaf iets moois te hooren, zooals wy dit trou wens van Mej. Feltzer gewoon zijn. Het is haast onbe grijpelijk, welke prachtige toonen zy uit deze eenvou dige piano wist te halen. Het was jammer dat het zoo'n ondankbaar werk is. Alleen pianospel weet het publiek hier, noch elders zoo te boeien als dat met zang het geval is. Voor degenen, welke een beetje muziek- kennis bezitten, was het heerlijk haar aan te hooren. Excelsior gaf daarna weer Vaandellied. De inzet van het eerste vers was eenigszins ruw, by het 2e en 3e was dit heel wat beter. Dit nummer, oogenschynlijk zoo gemakkelijk, schijnt bijzonder veel studie te eischen, wil het goed tot z'n recht komen. „De Boodschap op de Reitrof in deze proletarische bijeenkomst bijzonder haar doel. De zang bracht de aanwezigen blykoaar onder den indruk. De bassolo was heel aardig, sommige momenten wel een beetje onzeker. Een luid applaus viel hiervoor Excelsior ten deel. Na de pauze kregen we weer het koor te hooren met „Meilied". Dit lied werd werkelijk goed gezongen, Het daarop volgende „Een nieuw liedviel zeer in den smaak. Wederom was de beurt aan onze partygenooten Prins, Wij kregen nu „Ave Maria" te hooren. Onder het zingen was het doodstil in de zaal, het geleek als was men in een droom. By het einde kregen zij zoo'n over weldigend applaus, dat misschien de ruiten rinkelden van het bureau van De Nieuwe. Wanneer de redactie van De Nieuwe dit deze ongeloovige(P) socialisten had hooren zingen, zij had de handen in elkaar geslagen, In de plaats van Sluimerliedjewerd Hymne au Nuit" ten gehoore gebracht. Het refrein werd door hen met de mond geblazen. Een geestdriftig applaus beze gelde ook dit. Het laatste nummer van hun repertoire „Sterrennacht", was zóó prachtig, dat onze pen nietin staat is dit te beschrijven. De hooge tenor scheen maar steeds hooger te willen. Een applaus volgde hierop, zooals nog maar zelden in „Constantia" is gehoord. Er kwam geen einde aan, zoodat zy als extra nummer „Vesper" nog gaven. Het natuurlijke applaus bleef niet uit. Het koor kwam nu met „Else" voorden dag. De pianobegeleiding was in uitstekende handen, Mej. Feltzer heeft de begeleiding gevoerd over dit koorwerkje op een wijze, die allen lof verdient. Het koor zong goed, de solo's werden ook goed gezongen, hoewel die by een vorige uitvoering, toen de solo's door vrouwenstemmen werden uitgevoerd, ons beter bevielen. Hiermede werd deze avond bezegeld. De voorzitter sloot daarop met een woord van dank aan de medewerkers en een tot weerzien. Nu, wy hopen ook nog eens de gebrs. Prins en Mej. Feltzer in ons midden te zien. Wy kuunen gerust schry ven dat iedereen vol lof was over dezen avond. Het was in één woord een prachtige propaganda-avond voor „Excelsior". Wjj zijn er trotsch op dat onze onderafdeeling de Schie dammers in de gelegenheid stelde iets dergelyks te genieten. Eene belooning en verdiend- Uit de Nieuwe knippen we het volgende bericht Gemeente-archivaris. In de plaats van den heer Dr. K. Heeringa, die onlangs werd aangesteld tot Rijksarchivaris in de Provincie Zeelaud, is tot archivaris dezer gemeente tydelyk benoemd de heer N. J. M. Dresch alhier. Ziezoo dat is weer binnen. Alweer een baantje voor een R. Kathoiiek. Het tydelyke zal wel in „vast" ver anderen. Hy heelt het wel verdiend, onze collega van De Nieuwe. Hij heeft zoo z'n bast gedaan om de rechtsche leden van het dagelijksch bestuur onzer stad als heele en halve heilige voor te stellen, dat zy hem toch eene kleine belooning niet konden onthouden. Nu, wy gunnen het hem wel, zoo groot zal z'u salaris ook niet zijn, dat hy best een zes galden per week kan gebruiken. Binnen is binnen, zeggen wij met den nieuwen functionaires. Ter snede. Een onzer huisbezoekers meldt ons: By het huisbezoek ondervindt men aardige dingen, Verleden week kwam ik by een arbeider om hem te bewegen zijn arbeidersplicht te doen en te teekenen op onze lyst voor het volkspetitionnement. „Gaat maar weg man, ik teeken toch niet. Het kies recht en al die rommel laat my totaal onverschillig", dat waren de woorden die ik al dadelijk te hooren kreeg. Of ik verwonderd was, keek ik naar het huisnummer en zeiZoo, nu ben ik bepaald aan het goede adres, Ik heb een brief in mijn tasch gericht aan Jan Onver schillig. Deze hoort hier zeker Indien gij mij 3 centen geeft is de brief Uw eigendom. Tegelijk duwde ik hem het bekende boekje van Helsdingen onder den neus. Om er af te komen, kocht de man het boekje. Drie dagen later heb ik, toen ik weer op huisbezoek was, aan dezeltde deur geklopt en... hy teekende toch. Het bureau voor Arbeidersrecht, Boterstraat 30, werd in het eerste kwartaal 1911 door 99 personen bezocht en 33 nieuwe zaken behandeld, als volgt verdeeld; PARTIJGENOOT voor het -

De Moker | 1911 | | pagina 2