Ditjes en Datjes. Vakbeweging. tieve werkstaking? Daarop luidt het antwoord ontken nend. Te Leeuwarden is hierover reeds gesproken. Dit middel kan eerst worden overwogen, werd toen gezegd, aan het eind der aktie. Voor die staking is in het P. B. geen enkele stem opgegaan. De voorwaarden zyn niet aanwezig, die voor de noodzakelijkheid en het slagen van zulk een staking worden vereischt. In den korten tijd onzer aktie is niet opgewekt al datgene, wat noodig is, om ons den moed te geven voor den oproep tot een dergelijke demonstratie. Vooral hebben wij te overwegen, ik wil dit ronduit zeggen, want wij kunnen geen revolutionaire beweging maken door de waarheid te verbloemen dat in de beweging, ook in de vakbeweging, niet aanwezig is het revolutionaire sentiment, dat een demonstratieve staking zoodanig zon doen slagen, dat de beweging erdoor werd vooruitgebracht. Wij willen geen hooger preten ties maken dan dat wij kunnen verwezenlijken. Toch is het mogelijk, dat de demonstratie imposanter wordt dan wij ons nu nog kunnen voorstellen. Ons middel is van dien aard, dat ook een sterker revolu tionair sentiment dan nu in de massa leeft, zich kan uitspreken. Plotselinge oplevingen zijn geen zeldziam- heid. Men denke aan 1905, toen onze Oostenrijksche partijgenooten niet goed wisten wat te doen, en plot seling het bericht van de toezegging eener Doema in Rusland een opleving wekte, die het Algemeen Kiesrecht bracht. (A p p 1 a n s). De betooging op dien Dinsdag zal, wat het aantal deelnemers betreft, verre staan beneden onze betoogingen van totnogtoe. Moet nu de Zondag daarvoor een be- tooging worden gehouden Neendit zou slechts de aandacht afleiden van wat er op dien Dinsdag gebeurt. De hoofdzaak is de aanbieding van het petitionnement. Daarop moet de aandacht gericht. Wij hebben er men- schen voor noodig, het kost tijd en geld. Wij moeten dus niet twee konkurreerende zaken tegelyk op touw zetten. De aanbieding moet onze beweging in direkt kontakt brengen met de staatsmacht, een sterken indruk maken op het volk, toonen, dat overal de arbeidersklasse voor het kiesrecht in beweging is. Het slot der aktie moet zooveel mogelijk vormen één geheel met de aktie in het Parlement. Om te zorgen, dat zooveel mogelijk regeering, koningin, Parlement, onder den indruk komen, moet deze Dinsdag worden gekozen. Het is de propa- ganda-dag voor de koningin, voor de kapitalistische heerschappij der bourgeoisie. Als de bourgeoisie en haar meeloopers en trawanten zich verlustigen in het vertoon van goudgalons, willen wy den eisch van het verdrukte volk doen hoorengeef ons tenminste het simpele burgerrecht, dat ons zal mogelyk maken, den staat in te richten naar onze behoeften. (Applaus.) Onze strijdmacht, de organisaties, hun vertegenwoor digers en hun vaandels, moeten dus in Den Haag aan wezig zijn. De stoet moge kleiner zijn, het getal vaandels en afgevaardigden moet grooter zijn dan verleden jaar te Amsterdam. De beweging in het volk moet aan de aanbieding deelnemen. Van de arbeiders kunnen wy niet eischen, dat zij allen naar Den Haag gaanmaar betoogen zullen zij toch. Wy stellen ons voor, dat Maandagavond door geheel Nederland de massa zal betoogen. (App 1.) In zeer vele plaatsen, vooral die aan het spoor gelegen zp, zal men de afgevaardigden met de vaandels begeleiden naar het station, by het gaan naar Den Haag. En in ellr geval, betoogen, trekken door de straat, kan men óveral op dien Maandagavond. Zoo zal de betooging niet de aandacht afleiden van wat er Dinsdag gebeurt, maar ze versterken. (Applaus) Op Dinsdagmiddag moet de aanbieding geschieden, omdat te l1/^ uur de koninklijke parade is afgeloopen "(g e 1 a c h) en te 3 uur begint de Kamer. Wy hebben geen meeting met sprekers noodig, wy hebben slechts den stoet op te stellen en bij den minister van Binnen- landsche Zaken, als tijdelijk voorzitter van den minis terraad, een oogenblikje gehoor te vragen. De heer Heemskerk is een practisch man en zal dat oogenblikje wel vinden. Het adres van antwoord is afgeschaft, behoudens bijzondere omstandigheden. Die zyn aanwezig, als zulk een merkwaardige betooging heeft plaats gevonden en de Kamerfraktie zal voorstellen, dit jaar eens wel zulk een adres aan te bieden. (Luid applaus.) Wordt zoo de zaak opgezet, dan ageert de massa het heelé land door op den Maandagavond en Dinsdag, als de aandacht van het geheele volk op Den Haag is gevestigd, zal het voelen dat onze betooging de massa vertegenwoordigt, de parlementaire groep zal vertolken wat er leeft in de massa. Welke zijn de bezwaren Het langst en het ernstigst is het volgende argu ment overwogenonze arbeiders zijn gesteld op hun jaarlijkschen betooging. Er zijn reiskassen gevormd. Maar hoe meer georganiseerde arbeiders Dinsdags in Den Haag komen, hoe beter. Is de wil om erby te zijn zoo sterk, welnu, laat men vrijaf nemen(A p p 1 a u s.) Wij moeten dat overlaten aan de mensehen zelf en wie niet naar Den Haag kan gaan, zorge er voor zijn plaatse lijke bètóoging zoo schitterend mogelijk te doen slagen. De deelnëming zal veel geringer zijn dan aan de gewone demonstraties. Wy stellen dat voorop. Wy maken niet de pretentie, op Dinsdag een Zondagsbe- tooging te houdenmaar de betoogingen overal in het land op Maandag zullen veel meer indruk maken dan een Zondagsbetooging. De Amsterdamsche betooging is niet te overtreffen het moet nu niet meer worden gezocht in den omvang, maar in het karakter der beweging Bovendien er zit in het karakter van deze aanbieding iets, dat meer tot de massa zal spreken, dan een her haling van onze Zondagsbetooging. Ook om historische redenen worden wy tot dit voor stel geleid. Wy zyn weer aan het begin van een grondwetsherziening. Aan het begin, niet aan het eind. De ondervinding elders heeft geleerd, dat zeer revolutionnaire akties hun resultaat verliezen, als men ze niet weet vol te houden. In Zweden leverde men in 1902 alles wat men konmen kon niet meer cres cendo gaan en kreeg in 1907 een karikatuur van Alge meen Kiesrecht. De Oostenrijkers daarentegen wisten het geweer bp den voet te houden en kregen het Alg. Kiesrecht. Deze Dinsdag-betooging zal dan het eerste woord zyn, dat gesproken wordt in onze nieuwe kies- rechttaktiek. (Applaus.) Wy hebben ook te denken aan de historie der kies rechtbeweging in ons eigen land. In '85 werd een betooging gehouden en een deputatie naar Heemskerk Sr. gezonden. Zij maakte een zoo grooten indruk, dat de heer Keuchenius onder den verschen indruk ervan bij het adres van antwoord den koning wilde verzoeken om toe te geven. De totaal verdeelde liberale party van toen werd door de arbeidersmassa gebracht tot tijdelijke eenheid, tot een daad. Gleichman was plot seling voor het kiesrecht van den gezeten werkman de Kamer en de konservatieve minister vonden een kompromishet tegenwoordige grondwetsartikel. Niet anders dan zoo'n indruk wenschen ook wij te bereiken. Toen kwam Schaepman in een enkel oogen- blik terug van zyn eisch om eerst het onderwijs-a'tikel te veranderen. Van Houten zei cynischniet onze overtuiging beheersckt ons, maar gansch andere over wegingen. Dit hopen wy de heeren nog eens duidelijk aan het verstand te brengen. (Applaus.) Zal men ons deze betooging mogelijk maken Wij zijn goede regisseurs, maar zal de directie ons den schouwburg met c dissen en rekwisiten afstaan Zal Heemskerk ons ontvangen Zal men ons toestaan, te betoogen Weigert men, dan doen de heeren ons grooter dienst dan op welke andere manier ook. (Applaus.) De eenige reden waarom men onze kleine stoet niet zou willen toelaten, zou zyn een ver wijzing naar den Koninklijken stoet met den aankleve van dien. Ook al zei men het niet, ieder zou voelen, daarom is het te doen. Zal de bourgeoisie de koningin vooropstellen in den strijd tegen het A. K. Er zou alleen mee worden bereikt, dat er wijziging komt in den uiterlijken vorm der betooging, maar men kan ons niet weerhouden de vracht onzer aktie aan te bieden wanneer wy willen. Vreest men revolutionaire beweging, dan doet men het best ons onzen gang te laten gaan. Dan komt onze optocht, als de koninklijke met zijn kanonschoten is afgeloopen. Wil men dat niet, dan zijn wij verplicht, de koninklijke optocht dienstbaar te maken aan ons doel. (Geestdriftig applaus) Het buitenland heeft ons geleerd, hoe dat te beredderen. (A p p 1 a u s.) Dan zou de Kamerfractie misschien voor het eerst eens deelnemen aan de plechtige opening der Staten-Gene- raal, om daar de koningin althans even in kontakt te brengen met den wil van een groot deel van de Nederlandsche Natie. (Luid applaus.) Het is bij groote bewegingen nu eenmaal zoo, dat men heeft te rekenen met de feiten en de omstandig heden. Die wet bindt ons, maar ook onze tegenstanders. Besluiten wijwij demonstreeren Dinsdag, dan doen wij het en wilde men een duizendtal verhinderden te de monstreeren, dan zou het antwoord zijn, dat 2000, 3000, 4000 en meer het toch zouden doen. (Applaus.) Beraadslaagt met ernst over deze zaak en laat, ons thuis teruggekeerd, gesterkt zijn in geestdrift, in besef van den ernst, de moeilijkheid, maar ook van de schoonheid onzer beweging, laat ons fakkeldragers zijn van nieuw vuur, opdat deze Dinsdag worde een histo rische dag in den strijd der bevrijding van de Neder landsche arbeidersklasseIGeestdriftig applaus. By intniti staat de heele zaal op en zingt de Inter nationale. De voorzitter vraagt, of na deze inleiding debat noodig is. (Algemeen, geroep: Neen!) Ik ben overtuigd, dat al wat Troelstra heeft uiteengezet, ge beuren moet en gebeuren zal(Luid applaus.) Alle energie van partij en vakbeweging moeten ervoor worden ingespannen. Ik stel u voordit voorstel is aangeno men (Luid applaus. Het kongres zingt het kiesrechtlied.) Leenwenbnrg-Enschedee wil niet debatteeren. Hij had oorspronkelijk bezwaren, maar begreep dat zij niet houdbaar zijn. Alleen wil hij het volgende opmerken als vele arbeiders misschien niet in Den Haag kunnen zijn, dan kunnen wellicht middelen worden beraamd om ditmaal meer dan vroeger vrouwen aanwezig te doen zijn. Meifeest. De besturen der by den S.B.B. aangesloten organisaties worden opgeroepen tot bijwoning eener huishoudelijke vergade ring op Maandag 24 April a s 's avonds half negen, in „Constantia". Punt der agenda: Meifeest. De Steunlysten voor de stakenden stukadoors te Rotterdam zijn lang niet alle ingeleverd. Wij dringen er nogmaals op aan de lijsten, geteekend of niet, in te leveren. A.s. Zaterdag is de secretaris van den S. B. B. daarvoor weer in Constantia aanwezig. Metaalbewerkers. Donderdag 6 April con fereerde Dekkers met de firma Kips Co. over het ontslag van een onzer leden. De opgegeven reden tot dit ontslag was brutaliteit. Ter conferentie betoogde de firma Kips dat niet alleen brutaliteit, maar ook het te hooge loon van dit lid de reden van zijn ontslag was. De firma zeiIk heb nu bijna geen werk en kan zoo'n man nu uitstekend missen. Ook verklaarde de firma Kips, dat de bond wel zijn uiterste pogingen in het werk stelde om loonsverhooging los te krygen, zooals nog met 1 November 1.1. bij haar circa 600 gol den, maar dat niet gebleken was, dat de leden harder werkten als voorheen. In een zakelyk betoog wist Dekkers deze dwaalbegrippen by de firma te bestrijden, met het gevolg, dat het ontslag drie maanden weid uitgesteld en niet zal doorgaan als binnen dien tijd het personeel in sommige opzichten haar plicht beter be tracht. Speciaal wordt hier bedoeld op tijd op het werk zyn. Wij kunnen met dit resultaat tevreden zijn. De bond zal wel zorgen dat zijne leden krachtig voor hunne rechten optreden, maar dat zy ook tevens hun plicht leeren begryjjen, door op tijd op het werk te zijn en niet onnoodig brutaal optreden. Op de kettingfabriek is het ook niet geheel in orde, Op verschillende tijdstippen, speciaal wanneer het de directie voordeelig uitkomt, moet er verzuimd worden, met het gevolgloonverlies voor de arbeiders. In same»—erking met den R. K. Volksbond zullen wy hier eens een stokje voor steken. Kettingsmeden, hondt uw mooie organisatie zooals tot nu toe stevig in het gelid, onze taak zal er des te beter door vervuld wor den. Dit jaar moeten wy een coll ctief contract kunnen sluiten. De Corr. Glas- en Aardewerkers. Zondag 9 April vergaderde alhier het personeel der fabriek Jansen, om een bespreking te houden over de vele grieven op deze fabriek. Enkele der grieven kunnen hier worden aangestipt en daaruit kan ieder zien dat het er by Jansen allesbehalve rooskleurig uitziet. Er is ten eerste besproken het uit betalen van zware flesschen. By Jansen moeten de flesschen meestal zwaarder worden gemaakt, maar meer loon wordt er niet voor gegeven. Gaan de arbeiders reclameeren, dan worden zy afgesnauwd alsof het honden zijn. Een en ander heeft groote verbittering gebracht. Daarbij komt nog dat dikwijls het glas van dien aard is, dat het niet is te verwerken en heele dagen daardoor niet gewerkt kan worden, terwyl de arbeiders dan toch in de fabriek moeten blyven en niet de minste schadeloosstelling ontvangen. Deze groote grieven naast tal van kleinere hadden de vergadering van Zondag tot gevolg en er werd daar besloten om te trachten een einde daaraan te maken. Men zal nu de directie een loonlyst aanbieden, waarin het gewicht der flesschen is opgenomen en tevens werd besloten om het hoofdbestuur te verzoeken de fabriek te versperren. en A. Jubeljaar of treurjaar? In 1861 is een einde gemaakt aan de wereldlijke macht van den Paus en Rome tot hoofdstad van Italië g^proklameerd Dit wordt thans te Rome gevierd o.a. door bezoek van den Duit- schen troonopvolger. Ook onze koningin zond aan den koning een felicitatie-telegram. Maar de Voorhoede, het R. K Volksblad, schryft: Daarom is 1911 een Jubeljaar" voor alle vrij metselaars en revolutionnairen der wereld, maar een „treurjaar" zooals de H. Vader het zelf gezegd heeft voor de Kerk en voor alle oprechte en getrouwe Katholieken. Zoo, zoo. Onze koningin heeft dus maar te kiezen, hoe zij het liefst wil heeten vrijmetselaar of revolutio nair. Wij dachten, dat de katholieken zoo onverwoes- telijk verknocht waren aan het Huis van Oranje Dit „muisje" heeft al een staartje gehad. Zooals onzen lezers misschien wel bekend is, heeft de man van de koningin Woensdag 1.1. z'n 35sten geboortedag herdacht. Vorige jaren had de redacteur van de N. Sch. Crt alias de 2e secr. van de oranjevereeniging, de „gelnk- kige" gewoonte, steeds z'n lezers op te warmen voor vurige oranje-vereering. De dag voor de verjaardag van een der leden van het oranjehuis was het een en al geestdrift in het gemoed van dien ora?jevriend(?) Het slot van z'n orakeltaal was steeds dat „de inge zetenen van Schiedam door het uitsteken der vlaggen

De Moker | 1911 | | pagina 2