Attentie s. v. p. Uit Vlaardingen. Ingezonden. LEZERSAlvorens gij Uwinkoopen etc. gaat doenraadpleeg dan eerst onze Advertentie-rubriek enz. zonden toonen dat zij dien jaardag van een geliefden oranjetelg op waardige wijze zonden toonen." En nuNiets van dit alles. Met geen woord werd melding gemaakt van den jaardag van den prins gemaal. Het is wel toevallig, nu dat telicitatie-telegram door de koningin is verzonden aan haar collega van Italië er in Roomsche kringen een beetje de oranjeliefde wordt verstgjfd. Als nu de staart van de muis nog naar niet grooter wordt, b.v. de oranjevereeniging te gronde gaat, dan zou het er voor onzen staat bedonderd lit gaan zien. We wachten op de dingen die komen. Reiskas Kiesrechtbetooging. Op het Congres is besloten dat de Kiesrechtbetooging, waarbij tegelijker tijd het adres en de handteekeningen aan de regeering zullen worden aangeboden inzake de invoering van Alg. Kiesrecht voor mannen en vrouwen, zal plaats hebben op den Dinsdag van de opening der Kamer. Wij hebben ia nog een 20-tal weken voor onswanneer wij iedere week een kleinigheid komen atdragen, dan krijgen wij tenminste onze reiskosten nog. Zaterdagavond zal er wel gelegenheid zijn tot afdracht. Denkt er om voor het te laat is Een laatste poging. 't Is ongeveer twee jaar geleden, dat onze zangv. „Excelsior" besloot tot oprich ting van een kinderkoor. Sinds dien echter kunnen we over 't verloop en den stand van dit koor lang niet tevreden zijn, al scheen ons bij de opzet het succes toe, toen meer dan zestig kinderen tot toetreding waren ingeschreven. Reeds meermalen hebben we dan ook in dit blad er op gewezen, steeds echter zonder 't ge- wenschte succes. Doch waar ons de mogelijkheid van het bestaan van zulk 'n koor in andere plaatsen bleek, iaar hebben we met moed volgehouden, in de ver wachting te zullen slagen, steeds op versterking aan gedrongen. Maar helaas, in plaats van medewerking, ia de eerste plaats van de partijgenooten, zagen we juist dat vele kinderen van hen weer spoedig het koor verlieten, vaak om kleinzielige redenen. Weer anderen gaven voor hun kroost de voorkeur aan 'n ander hier bestaand koor, zoodat de deelname al spoedig te gering was om flink voor den dag te komen. Dit nu ver oorzaakte bij ons 'n minder opgewekt gevoel voor het voortbestaan en werkte niettemin onaangenaam op den lirecteur, die van het begin at z'n uiterste best deed iet koor omhoog te werken. Maar ook werkte dit aiet weinig nadeelig op onze financiën, waarom we dan ook steeds met 'n tekort hadden te kampen, waar voor de kas van „Excelsior" moest bijspringen, wilden we ieder kwartaal aan onze verplichtingen tegenover den directeur enz. kunnen voldoen. Nog kwam daarbij, dat, wanneer de een of andere leerling 'n paar weken «iet ter repetitie was verschenen, deze den Zondag daarop met slechts voor één week contributie kwam aandragen, terwijl voor ons de kosten bij al of geen repetitie steeds dezelfde zijn, zoodat beslist voor elke mk (ook de 2 vacantieweken in Aug.) moet worden betaald. Zoo dus doorgaande, zal het ons onmogelijk worden gemaakt, het kinderkoor langer in stand te houden, boe gaarne wij ook anders willen zien. Het loopende kwartaal zal door ons worden afge wacht, doch treedt in dien tijd geen verbetering in, dan is van ons het voorstel te wachten in de leden vergadering van „Excelsior", om tot ophelfing van het kinderkoor over te gaan. Jammer zal 't echter zijn voor die kinderen, die van bet begin af met lust en ijver de repetitie hebben mee gemaakt. Maar't is niet onze schuld. Het Bestuur d6r Zangv. „Excelsior". Ouze teekenaar Hahn heeft een mooie plaat geteekend a dienste van de propaganda voor het volkspetition- nement. Het is een plaat, die meer nog dan alle rede voeringen, brochures enz, propaganda zal maken voor het kiesrecht. Menig arbeider zal door het zien van den arbeider op de plaat, die de stormklok luidt, het prole tariaat oproepende tot een energieken strijd voor het algemeen kiesrecht, opgewekt worden dien strijd mee te voeren. Het afdeeliDgsbestuur zal wel zorg dragen, dat de plaat zoo spoedig aan den muur komt. Het 17de Partijcongres is voorbij en ofschoon de Redactie zeker daar over wel een en ander zeggen zal, willen ook wij het niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het was een zeer goed congres. ZoLder dat de critiek werd gespaard of bemoeilijkt, bleef de eendracht van ons willen en streven den boventoon behouden, men ontleedde de gebreken niet om de ontleding zelve, maar om ze te genezen en te doen verdwijnen. Een congres, zooals geen onzer politieke partijen in staat is te houden, én door den geest, die er heerschte én door het werk, dat geleverd is. Een onvergetelijk moment vormde den tweeden dag de bespreking over de wijze, waarop onze kiesrechtactie dit jaar zal zijn ingericht. Onvergetelijk om de groote eenstemmigheid waarmede de plannen van het partij bestuur door het congres zonder debat werden overge nomen, onvergetelijk ook omdat het congres de draag wijdte van het voorstel bleek te begrijpen, den ernst van het oogenblik voelde de tegenstanders monsterde en toen losbarte in den internationalen strijdzang „Ont waakt, verworpenen der aarde". Het zal nadreunen door 't gansche land, 't zal ons bezielen en bemoedigen, de heerschende klasse doen begrijpen dat de roode Maandagavond in September, waarop in alle plaatsen den kiesrechteisch zal worden gehoord, ernstig is, maar toch nog ernstigen de Roode- Dinsdag, als na den koninklijken luister onze vaandels en banieren het Binnenhof zullen worden rondgedragen om de vrachten der petitionuements-actie at te leveren. Het was het revolutionnaire vuur, dat trilde door de haaten en zich uitte, zooals het zich uiten zal. Na dit hoogtepunt aan den arbeid, onverdroten en onvermoeid. Neen, dat alles was geen dweepzucht, maar een op gaan in de idealen, zonder de nuchtere werkelijkheid uit het oog te verliezen. Als er een schyn van dweepzucht op ons congres geweest was, dan was zeker de beslissing inzake de sociale verzekering niet genomen, zooals ze genomen is, na zoo ernstige en op hoog peil staande discussie. Het draaide er in deze discussie om of principieel zou worden bepaald, dat bjj een eventueele goede ziekte verzekering de arbeiders premie zullen betalen en zelfbestuur zullen hebben bjj de uitvoering dezer verze kering, of dat het eerste zal worden afgewezen en het laatste toch worden geëischt. Domineerend bij de keuze daartusschen is de vraag op welke wijze de machtspositie der arbeiders-klasse het vlugst en het meest versterkt worden zal. Welnu het congres besliste, dat een goede ziekte-verzekering met overwegend zelfbestuur door de arbeiders die machtspositie het snelst kan doen groeien en dat, van het tekort, in het belaDg zijner klasse, de arbeider een klein deel der premie dient te betalen. Dat was een goed en verstandig besluit, dat in zich zelf de veroordeeling van het ontwerp-ziektewet Talma draagt. Wjj zullen het hierbij laten. Dit congres was een werkcongres. Moge onze partij er zoo nog vele houden. Het zal haarzelf en de ar beidersklasse ten goede komen. De Paaschmaandag voor de bakkers. 31 bakkerspatroons hadden na de actie van de afd. van den Bakkersgezellenbond hun handteekening gezet op de lijst, waarbij verklaard werd, dat zij op algemeen erkende christelijke feestdagen niet zonden bakken of bezorgen 25 er van hebben woord gehouden. Aanvan kelijk dus een resultaat om tevreden over te zijn. Te vreden, maar niet voldaan. Het is ver de grootste h -lft, maar nog altijd zijn er patroons, die het niet over hun hart kunnen verkrijgen het publiek op de feestdagen geen versch broodje te leveren. Sterker nog, er zijn zelfs nog arbeiders, die liever werken dan een vrijen dag hebben. Zijn wjj intusschen goed ingelicht, dan zal de bak kersgezellenbond haar actie voortzetten, in de hoop dat bereikt zal worden algeheele rust met Pinksteren. Goed succes Het orgaan der Zeevisschers-vereeniging Vrede en Welvaart schrijft Hoe langer hoe erger. In art. 445 van het Wetboek van Koophandel wordt bepaald dat dereede- rijen verplicht zijn om de goederen en gages van over leden of achtergebleven schepelingen aan de erfgenamen of rechthebbenden uit te keeren of af te geven. Op grond van deze bepaling voert het Bureau voor Arbeidersrecht op dit oogenblik een procedure voor scha devergoeding wegens sedert Juli 1910 ingehouden zee mansgoederen. Op zichzelf geen feit om aan de uitspraak van den heer Kantonrechter groote aandacht te wijden. Maar de betrokken reederij beweert daarbij, dat dit art. 445 evenals het geheele Wetboek van Koophandel niet op de visscherjj toepasselijk is. Hoe weiüig men hier zelf gelooft wat men zegt, blijkt uit het feit, dat sedert het instellen van onze actie er minstens één en misschien wel meer reederjjen zijn, die in de tegenwoordige monsterrol een nieuwe bepaling makeD, waarbij weer afstand wordt gedaan van het bepaalde bij art 455 W. v. .K Sterker bewijs, dat de rechte snaar getroffen werd kan wel niet geleverd. Maar toch, om dat mede te deelen, schreven wjj dit artikeltje niet. Bij de talrijke bepalingen, waardoor een streep wordt gehaald, is een nieuwe gekomen. En een van de ergerlijkste soort. De zorg bij ziekte en ongeval is voor een groot deel uitgeschakeld. Heel de inrichting en samenstelling der monsterrol is geba seerd op veel verplichtingen en weinig rechten voor de visschers en bovendien wordt nu ook de verantwoorde lijkheid der reederij voor de lijfgoederen uitgeschakeld. 't Is een frissche boel, die broodnoodig eens onder handen genomen dient te worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.) 's Gravenhage, 19 April 1911. Mijnheer de Redacteur. Van bevriende zijde wordt mij vandaag toegezonden het nummer van Uw blad van 1 April j.l. Wat u daarin aan mijn adres schrijft, heeft mij bui tenmate pijnlijk getroffen. Eén der dingen, waaraan ik mij in de Kamer het meest erger en waaraan ik het minst gaarne zelf zou schuldig staan, is het absenteïsme, net zonder voldoende reden afwezig zijn van vele leden bij belangrijke stemmingen. Dat dan ook in de avond zitting van 23 Maart, toen reeksen belangrijke amen- damenten in stemming kwamen, ongeveer een derde deel der Kamer afwezig was, heb ik in hooge mate betreurd. Eu dat juist dien avond ik zelf noodgedwon gen tot de afwezigen behoorde, was voor mjj een bittere pil. Een korte, maar hevige influenza-aanval, met zware koorts, was de oorzaak. Waar ik in lange jaren geen dag ziek te bed gelegen had en juist de Arbeidswet mij bijzonder interesseerde, begrijpt U, hoe deze samen loop mjj bitter leed deed. Doch het verbod van den geneesheer was absoluut. Thans achteraf opmerkingen te lezen, als in Uw orgaan van 1 April voorkwamen, is mij dubbel grievend. Waartoe dient het toch, elkaar in den publieken strijd op dusdanige onverdiende en onbillijke wijze te kwetsen? Waarom kan, ook bij verschil van standpunt, niet de ridderlijkheid betracht De oorzaak van mijn afwezig heid stond in de „Handelingen" van 23 Maart vermeld. U hadt, dunkt mij, alvorens dergelijke critiek te oefenen, hiervan kennis behooren te nemen. U zult mij verplichten met dit schrijven in Uw eerst volgend nummer op te nemen. U dankend voor de plaatsruimte blijf ik, Hoogachtend Uw dw. dn., D. J. de GEER. [Wij betrachten altijd de ridderlijkheid jegens den politieken tegenstanders en hebben dienaangaande heel wat meer reden tot klagen als jhr. de Geer en z'n geestverwanten, die, met name de anti-revolution- naire en katholieke pers in het bijzonder, in hun be strijding van ons niet kieskeurig zijn. Wat de zaak zelf betreft, is het motief van den heer de Geer voor zijn afwezigheid natuurlijk afdoende en willen wij gaarne ous verwijt terugnemen en onze ver ontschuldiging aanbieden. Het feit, dat een zoo groot deel der rechterzijde bij deze gewichtige arbeiders-aangelegenheden een zoo enorme onverschilligheid aan den dag legde, dat voor ons natuurlijk de hoofdzaak was, blijft onverzwakt gehandhaaft. Het pleit zeker voor Schiedam's afge vaardigde, dat ook hij dit betreurt. Wij wenschen hem den moed toe zijn afkeuring ook ter bestemder plaatse tot uiting te brengen. Red. Moker.] STEUNPENNING „De Moker". De Moker 10 ct.V. 10 ct.verantwoord 4 ct. smout Va ct.v. d. B. 10 ct.5 ct. 25 ct. Verkiezingfonds. Voor het Alg. Kiesrechtsfonds. Van de Afd. Schiedam. Schildersgezellenbond 38 ct.

De Moker | 1911 | | pagina 3