Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. lot tien nar op het kantoor van het Bureau voor Arbeidersrecht. Metaalbewerkers. De leden van de afdeeling tan den Metaalbewerkersbond worden bekend gemaakt, Jat de afdeeling a.s. Zondagmorgen te 11 uur een huis houdelijke vergadering belegt. De vergadering wordt jehoaden in „Constantia". De convocatie luidt Geheime agenda. Laten de leden zorgen, dat zy de vergadering niet hehoeven te verzuimen. Glas- en Aardewerkers. In het nummer van 23 April j.l. deeld<-n wy mede, dat by ons een actie ontstaan was voor betere betaling der zware flesschen on schadevergoeding by slecht glas. Het was reeds zoover gekomen, dat velen dachteD, Jat een ernstig conflict niet te vermijden zou zijn, ook omdat de heer Jansen, wiens fabriek het hier betreft, met de organisatie niets te maken wilde hebben en op schriftelijk gedane klachten niet antwoordde. Dinsdag 18 dezer had weer eene personeelvergade- ring plaats, waar besloten werd, dat twee leden met den secretaris van het hoofdbestuur een laatste poging zonden doen, om het geschil by te leggen, door een conferentie met de directie aan te vragen. Aldus geschiedde op 20 April, met het resultaat, dat wel de bondssecretaris werd toegelaten, doch de heeren hadden bezwaar, om twee der arbeiders daarbij tegen woordig te doen zyn, alhoewel door den secretaris daar nog sterk op aangedrongen werd. Waarom deze twee arbeiders er niet by mochten zyn, bleek spoedig. Immers, al wat door den Secre taris als grief der arbeiders werd opgesomd, werd door de heeren ontkend. Zwaardere flesschen werden zoo veel niet gemaakt en als zy gemaakt werden, dan werd ook vergoeding er voor gegeven. En al was dat vroeger ook niet geweest, thans werd toch ook aan de arbeiders vergoeding gegeven voor slecht glas. Al dus beweerden de heeren Jansen. En daar de arbeiders het tegendeel beweerden, werd nogmaals aangedrongen tot toelating der twee arbeiders. Maar daar wilden de heeren niet van weten, omdat zy eenmaal afge sproken hadden, zooals zij zeiden, dat een commissie uit de arbeiders by hen zou komen om de zaak verder te bespreken. Onze bondssecretaris verklaarde toen het resultaat van die conferentie te zullen afwachten. Zaterdag kregen de arbeiders dan ook aanzegging dat zy Zondag eene commissie naar het kantoor kon den zenden om de zaak verder te bespreken. Het resultaat van deze conferentie was bevredigend. Immers de directie zeide toe, dat zy er geen bezwaar tegen had om een gewicht voor de kelder flesschen aan te geven en dan de flesschen, die meer dan het aan gegeven gewicht hadden, ook meer te betalen. Het gewicht, zooals het door de arbeiders was aangegeven, zon door proeven onderzocht worden en zou Dinsdag worden medegedeeld of deze zoo geaccepteerd konden worden, of dat er nog eenige verandering in moest worden aangebracht. Ook werd toegezegd, dat voor het slechte glas, dat door verkleuren ontstaat, schade vergoeding zal worden gegeven door de flesschen te betalen boven de 10 pet. uitzetters. Zondagmiddag had er weer eene vergadering plaats, waar het resultaat der conferentie werd besproken. Over het algemeen werd erkend dat er vooruitgang was en dat reeds iets verkregen was. Afgewacht moest echter nog worden de uitvoering. Want voor dat het gewicht der flesschen was vastgesteld, kon men nog niet oordeelen en meende men strikt vast te moeten honden aan het gewicht door de arbeiders gesteid. Ook wat de betaling van slecht glas betreft, meende men, dat er veel geschillen konden ontstaan, wanneer alleen betaald werd by verkleuren. In deze fabriek is zeer vaak slecht glas, dat niet door verkleuren ontstaat en dat alleen door de directie verholpen kon worden. Er werd dan ook besloten om by de directie er op aan te dringen de schadevergoeding ook te betalen by slecht glas dat door andere oorzaken dan verkleuren ontstaat. De vergadering sprak den wensch uit de Sperre, die over de fabriek gelegd is, er op zal blijven, totdat de zaak geheel in orde is gebracht en strenge maat regelen zullen er genomen worden tegen h-n, die als Sperrebrekers de fabriek zullen binnengaan. Wy hopen echter dat dit laatste niet noodig zal zyn en dat alle glasblazers de solidariteit hoog zullen houden en mede zullen werken aan het verbeteren van de toestanden in plaats van de fabrikanten te helpen in het handhaven van slechte toestanden. Ons Meifeest. Op den avond van den len Mei togen we met eene flinke stoet mannen en vrouwen door de distiicten II en III van uit „Constantia" naar de S. O. V., waar wy ditmaal wederom ons Meifeest zonden viere". Het was jammer dat wy niet mochten zingen anders hadden wy onze strijdliederen eens lustig tegenover de „Oranje boven's" van de Hope des Vader lands (styl Nieuwelaten hooien. Wy hadden aardig wat bekijks, waar wy gingen en werden zoo nu en dan wel eens op enkele liefelijkheden onthaald. In de Hugostraat kregen we b.v.b. van een van het /.wakke geslacht te hooren, „wat een droge rotzooi". Het goêie mensch lustte zeker zelf wel een beetje. Nu, daar moeten ze by de overgroote meerderheid van ons niet mee aankomen. In de zaal aangekomen, welke tot de helft was bezet, nam al gauw de voorz. van den S. B. B., Dinkelaar, het woord. Met een enkel woord wees hij op de beteekenis van den 1 Meidag en wekte de aan wezige op toch vooral voor het petitionnement te gaan werken. „Kunst en Strijd" had zich reeds laten hooren in de zaal en gaf nu weer eenige nummertjes. Daarna gaf „Excelsior" een paar nummertjes; welke zeer goed gezongen werden. Het was een beetje zwak, maar dat kon ook niet anders voor een voor de helft gevulde zaal. Onder applaus betrad daarop van Hinte het podium. Hy begon met er op te wijzen, dat hier en elders de arbeidersbeweging toch wel eenigen invloed begint te krijgen en wees op het eigenaardige feit, dat te Rotter dam dien avond voor het eerst de Meivergadering in de Beurs, „de afgodentempel van het kapitalisme", zou gehouden worden. Ook van Schiedam haald hy enkele voorbeelden voor den dag om te laten zien, dat, hoewel de heeren het altyd ontkennen, zy zich aan onzen invloed niet kunnen onttrekken. Ten slotte haalde hy er onze aanstaande kiesrechtbetooging by en spoorde de aan wezigen met klem aan, te zorgen, dat wy in September „een paar centen" by elkander hebben, opdat wij in massa naar Den Haag kunnen gaan. Nadat „Kunst en Strijd' en „Excelsior" zich nog eenige malen hadden doen hooren, sloot de voorzitter met een opwekking tot allen deze goedgeslaagde Meibetooging. De collecte voor de stakende fabrieksarbeiders der firma Heineken te Amsterdam bracht f 6.75 op. Wy zullen nog in het kort een overzicht geven van hetgeen de Nieuwe Schiedamsche Courant over onze Mei betooging schreef. Wy doen het daarom, omdat de Nieuwe van ieder onnoozel voorval, dat feitelijk te kinderachtig is om over te denken, laat staan te vermelden, toch somwijlen ellendig lange berichten opneemt. Onze Meibetooging was juist iets, om een flink verslag van te geven. Dat de redactie van De Nieuioe haar plicht deed, zullen wy eens laten zien. Een tiental regels van het verslag volgen hier De Petitionnementsweek. Door het Comité van Actie is van 815 Mei een buitengewone petition nement-week uitgeschreven. Van 1—7 Mei wordt door de leden der S. D. A. P. verspreid, zoodat de volgende week door de nieuwe huisbezoekers direct kan worden begonnen met handteekeningen verzamelen. Door de verspreiders worden de „adressen" aan de regeering bezorgd en daarby een brochuretje Waarom wij uw handteekening vragen In dat brochuretje staat alles wat degene weten moet, die er een thuis krygt. Zoodat de huisbe zoekers nu alleen maar behoeven te vragen om antwoord op het gestuurde. Iedereen kan dus nu aan het huis bezoek deelnemen, de mondelinge propaganda kan door de nieuwe huisbezoekers achterwege blyven. De nieuwe huisbezoekers worden nu in hoofdzaak gere- cruteerd uit de vakvereenigingsleden. Zondagmorgen van 122 uur kunnen zy in „Constantia" hun lijsten komen halen. Nog een enkel woord tot de vaste huisbezoekers. Laten deze van de komende week ook eens een „speciale petitionnementsweek" maken, door nu in plaats van een of twee avonden eens zes avonden te werken. Laten wy allen deze week eens flink aanpakken, opdat ook van uit Schiedam flinke resultaten komen. Allen dus aan den arbeid, kameraden Een uitstekend verslag, niet waar, lezers Trots hun doodzwygtaktiek gaan wy toch steeds vooruit. Wy weten wel, Nieuwe, dat ge niets liever wenschte dan ons in de pan te doen hakkeD, maar de tyd der Inquisitie is voorbij en die komt niet weer terug. Wjj lachen harte lijk om je boerenbedrog en zullen niet ophouden met propaganda maken vóór dat alle arbeiders zich onder onze banieren hebben geschaard. Jalianabloempjes en Julianadag. Onder den drang van ons was het centraal bestuur van de „Vereeniging Tot Bestrijding der Tuberculose" van z'n dwaling teruggekomen van het vorige jaar om alleen op Julianadag de bekende „bloempjes" te koop aan te bieden. Het plan was aldus samengevat om op 29 en 30 April en 1 Mei deze „bloempjes" te verkoopen en tevens een ander bloempje als het vorige jaar. Het Centraal Bestuur wenschte alleen voor het „doel" te werken en er geen „oranje-reclame" aan te verbinden. Wy hadden gedacht, dat men ook in Schiedam zich aan deze regel had gehouden, maar... het is zoo niet geweest. De bloempjes zijn alleen verkocht op 29 April onder de lieflijke aanbieding van „Julianabloempje". Dat er van onze kant niet naar gekeken, veel minder gekocht werd, behoeft geen betoog. De heeren hebben er niets anders dan oranjereklame van willen maken en daar bedanken wy hartelijk voor. Onder de arbeiders heeft dit bloempje dan ook niet veel aftrek kunnen vinden. De Nieuwe schermt wel met den kolossalen verkoop dezer dingen, maar men vertelde ons, dat eenige verkoopsters een „mijnheer* van onder tot boven vol hebben gestopt. Daar hebben wy niets tegen, dan komt het ook direct niet uit de zakken der arbeiders. En wanneer er meer zulke heeren zyn gewe st, is het geen wonder dat de boel uitverkocht was. Wy weten alvast voor het vol gend jaar waar wy ons aan te houden hebben. De Julianadag is dit jaar bijzonder opgewekt gevierd. Vau de openbare gebouwen moesten natuurlijk de vlag gen wapperen, en enkele par iculieren deden het ook. Maar het was een „schijntje". Het verdere van het feestprogramma bevatte een telegram van de Oranje- vereeniging ter gelukwensching aan „Hoogst der zelve" enz. De „Hope des Vaderlands" (is het niet Nieuwe?). zong langs de straten van „weg met socialen" en ai.dere mopjes. Verder 's avonds muziek op de Markt en een troep hossende jongens en meiden. Alzoo heeft Schiedam voor de 2e maal dit jaar waardig feestgevierd. Uit de Afd. Zdndagmorgen vergaderde de afd. huishoudelijk. Ingekomen was o. a. een voorloopig rapport der Bazaar-Comm., waaruit bleek, dat de gehouden Bazaar een winst van pl.m. f 360.had opgeleverd. Besloten werd dit bedrag gelijkelijk te verdeelen voor „De Moker" en „Constantia". Mede in verband met de a.s Raadsverkiezingen werd het Bestuur opgedragen voor ieder der drie kiesdistricten een vaste verkiezings-comm. samen te stellen. Voor de „Petitionnementsweek" van 7 tot 15 Mei werden de verschillende regelingen vastgesteld. Aan het eind der vergadering bracht de voorzitter in herinnering, dat het October van dit jaar 12V3 jaren geleden is dat de afd. werd opgericht. Een gebeur tenis, welke z. i. zeer zeker niet ongemerkt mag worden gepasseerd. De afd.secr. De Mei vergadering. Tegen Maandagavond was door de afdeeling S.D.A.P. en de B.B. de viering van den 1 Mei-dag aangekondigd met een feestelijke vergadering. De avond is uitnemend geslaagd. Ondanks een Flardinga-concert en vuurwerk ter viering van den verjaardag van Prinses Juliana, was „Excelsior" goed bezet. De Voorzitter, W. Drop, sprak een openings woord, waarin hy wees op de groote verandering op politiek- en vakvereenigingsgebied, sedert het congres te Parijs besloot den lsten Mei te benutten als de dag, waarop de Internationale arbeidersbeweging demonstreert voor den 8-urendag. Toch brengt elke dag opnieuw de bewijzen,. dat de arbeidersklasse alleen door blijvende machtsvorming in staat zal zyn dat ideaal te bereiken. In het buitenland blykt dat, in ons eigen land is dat te zieD, zelfs in onze eigen stad vindt men daarvan de sporen. De verheffing der arbeidersklasse, bereikt door overleg en samenwerking, is een frase, wat helder bljjkt uit het conflict, dat door onze Kuipers-Vereeniging wordt doorgemaakt en op den Mei-avond voor het eerst ter kennis van het publiek wordt gebracht. De geor ganiseerde Kuipers-patroons stellen een scheidsgerecht in, bestaande uit werkgevers en arbeiders en als de laatsten door dat scheidsgerecht een geschil behandeld willen zien, worden zy daarom ontslagen. Zoo blykt zelfs in het kleine, dat elke verbetering veroverd moet worden door sterke macht. Spreker hoopt dat de viering van dezen Meidag bijdraagt om het streven ernaar te versterken. Doch op den Meidag houden we ook wapenschouwing Sedert het vorig jaar sloten zich by ons aan de Scheepsbouwers. Wy missen van de uitgenoodigde vereenigingen de Visschersver- eeniging en de afd. van den Nieuwen Ned. Postbond, die beiden een symphatiek schryveD zonden, doch geen antwoord ontvingen we weer van de Onderwijzers, de Handels- en Kantoorbedienden en de Timmerlieden. Een apart appeltje heeft de voorzitter te schillen met de afd. van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alco holhoudende dranken, die alweer niet mee doet, hoogst waarschijnlijk omdat zy bang is sommige menschen van zich af te stooten. Dit feit is zoo zeer in strijd met de geschiedenis der vereenig'ng, dat het wel eens zou knnuen gebeuren dat anderen aanleiding krygen voor hun lidmaatschap te bedanken. O k op dit gebied dus stryd. We hebben strijdlust noodig, moge de Meiavond ze ons geven. Na dit openingswoord trad de „Stem des Volks" op met „Sta socialisten Pal", „Kom uit de Dorpen" en „Afscheid aan 't Woud", welke zangnummers op heel verdienstelijke wyze werden uitgevoerd. Met applaus begroet trad toen onze grijze partijge noot IV. Bax op, die de Meirede hield. Over den 8 uren dag en het Algemeen Kiesrecht sprak hy, maar het meest over het laatste en hy betoogde hoe de verove ring ervan voor de arbeidende klasse van zooveel ge-

De Moker | 1911 | | pagina 3