No. 13. Zaterdag 27 Mei 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Nieuwe vormen—nieuwegedachten. Tweede Kamer. Op den uitkijk. t/A ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 ceni. bij vooruitbetaling. Bedactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTAWTIA". Ingezonden, stokken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVEETENTIËN: 77» cent per regel. Arbeiders vereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar^ Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaak dingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering aarvan kennis te geven aan de Administratie. Met ingang van het nieuwe kwartaal (Juni) kan men ach ook op ons blad abonneer en a 12 cent per maand vooruitbetaling. De weekiezers nemen hier eens goed nota van. De Adm. Aan de abonné's. In den loop der volgende weken zal onze looper de kwitanties voor het nieuwe ;wartaal presenteeren. Wij verzoeken onzen abonné's iet geld klaar te legsren, opdat hij niet onnoodig behoeft loopen. Den postabonné's verzoeken wij het bedrag jier postwissel ad 40 cent over te maken. Na den 15den zullen wij per postkwitantie over het bedrag 4?7S ct.) beschikken. De Adm. Het wonder, waarvan we dezer dagen hebben kun nen lezen, n.l. het te Sandpoort van 'gewapend cement- leton gegoten hnis, kan misschien een totale ommekeer irengen in de bouwbedrijven, en tevens een totale ver andering in het denken en streven van velen veroorzaken. Of meent ge, dat U dat niets aangaat? Wacht even. Zjjt ge bijgeval metselaar? Zoo ja, dan moet ge U toch eens even bedenken, voor ge zegt dat het U niets aangaat. Want als deze methode van huizen maken ingang vindt en dat is wel waarschijnlijk, daar de proefneming uitstekend moet gelukt zijn en het „gegoten huis" veel goedkooper is dan een gewoon huis dan staat een totale omme keer in het bouwbedrijf voor de deur. Dan behoeft er niet meer gemetseld te worden. Grij dacht, dat gij met uw speciale vakkennis wél gewapend in het leven stond, overal in staat uw brood te verdienen, daar overal huizen moeten gebouwd worden. Daar staat ge. Wat kunt ge er mee doen als over eenigen tijd de huizen „gegoten" zullen worden? Het is toch inderdaad wel de moeite waard om er eens even bij stil te staan, nietwaar? Zeker, er zullen nog velen van U noodig zijn bij het gieten", maar lang niet allen, want door deze nieuwe uitvinding zal een belangrijke hoeveelheid arbeid worden Z\j, die er niet meer bij noodig zijn, moeten op andere manier hun kost zoeken. Maar de groote meerderheid der metselaars zal ophouden als zoodanig een aparte groep te vormen. Zij zullen opgaan in de steeds groei ende massa van arbeiders, die alleen spierarbeid hebb-n te leveren en slechts eenige routiue noodig hebben. Hun bestaan zal nog onzekerder worden. Het kan den metselaars dus niet onverschillig laten wat daar te Sandpoort is gebeurd. Het mag geen enkelen arbeider onverschillig laten, want het is weer een vermaning tot allen: er wordt aanhoudend gezocht, op elk terrein, naar „arbeidsbe sparing." Het gevolg mag niet altijd zijn, wat het eventueel bier zal zijn, n.l. dat de verworven vakkennis totaal waardeloos wordt, in alle gevallen worden de arbeiders er eenige graden afhankelijker door en moet een aan tal op andere wijze een heenkomen zoeken. Nieuwe vormen nieuwe gedachten. Niets is in staat te voorkomen, dat tengevolge van de steeds dieper ingrijpende veranderingen in het maat schappelijk leveD de ideeën der menschen zich wijzigen. Speciaal van de arbeiders. Zienderoogen groeien de maatschappelijke rijkdommen. Met steeds minder arbeid, met steeds minder kosten wordt steeds meer voortge bracht en zij worden steeds hulpeloozer, meer onder geschikt en naar verhouding tot de groeiende rijkdom men, armer. Het wordt steeds meer mogelijk om aan allen een bestaan te verschaffen, vrjj van materieele zorgen en de groote massa gaat steeds dieper gebukt onder mate rieele zorgen. Die feiten dwingen tot nadenken. Men mag de bestaande eigendomsverhoudingen heilig ver klaren, er is voor de groote massa steeds minder reden om in die heiligheid te gelooven. Zelfs voor degenen, die niet weten dat verschillende eigendomsverhoudingen elkander steeds hebben afgewisseld, wordt dat al door moeilijker te gelooven. Negentig procent van de menschen heeft immers absoluut geen eigendom meerHet steeds stijgend aantal menschen dat van loonarbeid moet leven, werkt daarbij immers dag aan dag slechts aan de vergrootiDg der eigendommen van de overige tien procent. En om de dwaasheid te volmaken, hoe meer de eigeDdom van diè 10 pCt. groeit, hoe grooter wordt de afhankelijkheid Van dé 90 pCt', die den groei bewerk stelligen. Gedachten zullen tot daden leiden. De werkers over de geheele wereld zullen zich aan eensluiten en dat geheimzinnig instrument, het kapitaal, waarmede door de eigenaars zoo wordt geopereerd, dat het geluk en de levenslast van de overgroote meerder heid des volks er door wordt verwoest, terwijl het, goed gebruikt, allen, voor zoover dat van de stoffelijke dingen afhangt, geluk en levenslust kan waarborgen, opeischen om het te gebruiken ten algemeene nutte. Die strjjd is reeds iu vollen gang. Maar het wordt tjjd, dat er een grooter deel van bovenbedoelde 90 pCt. aan deelneemt, dan tot nu toe Er is niet meer aan te twijfelen, dat het de richting opgaat als boven door ons geschetst. Er is dus geen reden langer te wachten met zich aan te sluiten bjj onze strijdorganisaties, bij vakbond en S.D.A.P. Het is hoog tijd! .Het Volksweekblad In de maand December van het vorige jaar werd te Zaandam de spoorwegarbeider Franken, werkzaam bij H. IJ. S. M., zonder diens verzoek, eervol ontslagen. De aanleiding, de oorzaak tot dit ontslag was, dat Franken propaganda maakte voor zijn vakvereeDiging van Spoor- en Tramweg-personeel. Over dit ontslag is de vorige week in de Tweede Kamer een hartig woordje gevallen, onze partijgenoot Troelstra heeft minister Eegont eens aan den tand gevoeld, hoe hp, in verband met dit ontslag, over de rechteloosheid van het spoor wegpersoneel denkt en met hem de Kamer. Om deze uitspraak te krjjgen had Troelstra een interpellatie gericht aan den minister, welke duidelijk en breed was opgezet, om nog eens een nauwkeurig antwoord te krijgen van den minister hoe deze staat tegenover dezen gewelddaad en zijn houding tegen de vakorganisatie der spoorwegarbeiders. In een goed geargumenteerde redevoering, wordt het ontslag door Troelstra besproken en de schanddaad van de directie, om een arbeider aan den honger prijs te geven, enkel en alleen omdat hij propaganda maakte voor zijn vak- vereeniging, scherp gehekeldonze partijgenoot wijst er op dat op hetjgedrag en de geschiktheid van Franken nimmer iets was aan te merken, de ontslagene kreeg nimmer straf en elk jaar loonsverhooging. Waarom is hij dan ontslagen Omdat hjj propaganda maakte voor zijn vakvereeniging. Maar mag dit een reden wezen om iemand te ontslaan? Troelstra wrijft den heeren nog eens onder den neus wat den aan de spoorwegarbeiders in 1903 is beloofd, toen het stakingsrecht hen ontnomen is, namelijk rege ling hnnner rechtspositie. Wat is van die belofte terecht gekomen Niets Men heeft de groepsvertegenwoordiging ingesteld, waarvan de arbeiders gebruik konden maken om hun wenschen kenbaar te maken. Van die groeps vertegenwoordiging is ook niets terechtgekomen, zij missen het vertrouwen der arbeiders. De spoorwegarbeiders hebben hnn vakvereenigingen, waarvan de Ned. Vereeniging de krachtigste is en welke het grootste vertrouwen bezit. De minister echter staat vpandeljjk tegenover deze organisatie, omdat zij op het standpunt van den klassenstrijd staat en zich met de politiek bemoeit. Laat de minister dit standpunt prijsgeven en de vak vereeniging erkennen, met haar onderhandelen over de grieven welke onder het personeel bestaan, het geldt hier het belaDg van een 30.000 arbeiders, dus een be langrijke groep waaraan de regeering een belofte heeft te vervullen. Uitvoerig gaat Troelstra nog na in hoeverre aan deze belofte is voldaan om dan te konstateeren, en met cijfers aan te toonen, dat het personeel allerminst te vreden kan zijn. Het antwoord van den minister, de heer Eegont, de bekende en beruchte fabrikant van de Maastrichtsche aardewerk-fabrieken en glasblazeryen, was uiterst zwak, het ontslag kenrde hij niet goed, een waarschuwing ware beter geweest, doch hij wenschte er evenwel geen verandering in te brengen. Daar sprak de fabrikant, de man, welke gewoon is den arbeider den voet in den nek te zetten, al is het ontslag onrechtvaardig, het blijft gehandhaafd, de man wordt niet meer in dienst geno men. In volkomen fabrikantenstijl ging de heer Eegont door en gaf te kennen met de Ned. Vereeniging niet meer te willen onderhandelen, zoolang zij haar stand punt niet wijzigt en wel in dien zin als de minister het hebben wil, n.l. haar klassenstrijd-standpunt verlaten. Verder hield hij nog een lofrede op de directie's, welke o zoo goed zijn voor de spoorbroodeters. Van die humane behandeling weten de arbeiders wel mee te praten. De heer Eegout, welke met groote woorden en verdraaïngen der feiten zich meester van het terrein voelde, kreeg èu van den heer Eoodhaizen èn van den heer Treub volkomen gelijk, zoodat de sociaal-demokraat weer ge heel alleen stond om de belangen van het proletariaat te dienen, de vertegenwoordigers der kleine luiden zwegen en van de vrijzinnigen een pluimpje, de minis ter kan doorgaan met het knechten van de spoorslaven, hij heeft de overgroote meerderheid der kamer achter zich. Bij de dupliek stelde Troelstra den minister nogmaals pertinent de vraag of hij met de Ned. Vereeniging wil onderhandelen. Op deze vraag zweeg de minister en met hem de Kamer. Dit spoorweg-debat heeft ons dus weer eens duidelijk doen zien hoe moeilijk het zijn zal voor de spoorwegarbeiders hunne ketenen te verbreken. Liberale eerlijkheid. De Schied. Courant heet in 'de wandeling een liberaal blad. En de lib. hebben dikwijls de pretentie voor de eerlijke menschen te willen doorgaan. Onze Schied. Courant geeft ook Tweede Kamer-over zichten, die in den regel zeer breed uitgemeten, zóó interresant geschreven zijn, dat ze naar onze bescheiden meening, in den regel wel door het gros der lezers, zoo niet geheel overgeslagen, dan toch wel polsstoks- gewijze zullen worden doorgewerkt. Wie echter de moeite eens doet, die Kamer-overzichten door te worstelen, moet wel getroffen worden door de bijzondere manier, waarop het verhandelde wordt weer gegeven. Men leze b.v. het overzicht, voorkomende in het tweede blad der Schied. Courant van 21 Mei 1.1. Daar wordt gehandeld over de interpellatie-Troelstra inzake het vereenigingsrecht der spoorweg-ambtenaren. Daarover wordt niet minder dan vijf kolommen vol geschreven. Maar wie meent, dat hij in al dat geschrijf iets vinden zal over hetgene door Troelstra is gezegd, ver gist zich deerlijk. Wat er wordt vertelt is, dat het supces wederom onwederlegbaar was aan de zijde van minister Eegont. Voorts, dat Troelstra van de heeren Treub en Eood- hnyzen niet veel pleizier heeft beleefd. Van de rede voeringen van die beide heeren wordt in tegenstelling dus met de rede van Troelstra zelf, waarvan met geen letter wordt gewaagd, uitvoerig verslag gedaan. Dat gaat zelfs op de volgende flikffooierige manier: MO

De Moker | 1911 | | pagina 1