No. 14, Zaterdag 3 Juni 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Op ten strijde wy zullen een frisschen, opwekkenden, alles mee- sleependen strijd voeren. Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal j franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 éent per maand 1 Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor hét eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticbt N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosferdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandefing daarvan kennis te geven aan de Administratie. Aan de abonné's. In den loop I der volgende weken zal onze looper de kwitanties voór^het nieuwe kwartaal presenteeren. Wij verzoeken onzen abonné's het geld klaar te legsen, opdat hij niet onnoodig behoeft te loopen. Den postabonné's verzoeken wy het bedrag per postwissel ad 40 cent over te maken. Na den 15den zullen wij per postkwitantie over het bedrag (47Yj ct.) beschikken. De Adm. Afdeeiing SCHIEDAM S. D. A. P. Hnish. Vergadering op ZONDAG 11 JUJIJ, 's morgens ten 10 uur (precies). Agenda: t 1. Notulen. Ingekomen stukken. Medédeelrngen. 2. 3/m. Fin. verslag „Constantia". 3. Expl. „Constantia". 4. Raadsverkiezing. 5. Rondvraag. HET BESTUUR. Vanaf heden is het adres van den Secretaris der afd. Schiedam der S. D. A. P. Lange Singelstraat 26. Wegens verhuizing is het adres van den secretaris der afd. Schiedam van den Bond van werklieden in de drankindustrie thans Lange Singelstraat 26. Petitionnement. De huisbezoekers worden dringend verzocht aan het Komitee uiterlijk a.s. Zondag avond opgave te verstrekken, hoeveel handteekeningen (van mannen en vrouwen afzonderlek op te geven) op 31 Mei op de in hun bezit zijnde lijsten voorkwamen. HET KOMITEE. Zangschool „Excelsior" frpgelet 1 De repetitie, welke in 't vervolg 's Maandags gehouden zal worden, kan a s. Maandag met het oog op de Pinksteren niet doorgaan en wordt daarom verzet tot Woensdag avond denzellden tjjd. HET BESTUUR. Concours Lckkerkerk. Voor hen, welke mede wenschen te gaan naar Lekkerkerk, zij vermeld, dat de boot 10.30 uur vertrekt van het Hooldde prijs is 50 cent per persoon voor heen en terug. We gaan gezamenlijk met de Vlaardingers. Langzaam maar zeker nadert de tijd, nadert de strijd, waarin wij onze volle krachten kunnen ontplooien, waarin wij méér dan anders de gelegenheid hebben, ons evangelie, ons beginsel, de blyde boodschap van het socialisme bjj de arbeiders, bij de duizenden en duizenden ver drukten en uitgebuiten proletariërs te brengen. De tijd der raadsverkiezingen nadert snel. Er moet en zal hevig gestreden worden. De burgerlijke partijen zullen hnn best doen, zullen alles in 't werk stellen, om den steels wasschenden invloed der sociaal-democratie te keer en. Wij voor ons verheugen ons in dien komenden strijd Aan sukses-politiek doen wjj niet. Het is óns niet te doen de macht te bezitten om vette baantjes te kunnen vergevenen vriendjes aan mooie en goed betaalde betrekkingen te helpen. Bij óns niet het gewut m, het gemier, eigen aan de burgerlijke partijen of zjj luisteren naar den naam van liberaal, klerikaal of welke aal ook. Er staat voor de arbeidersklasse weer heel wat op het spel. De regeerende party heeft laten zien, dat zij niets, totaal niets wil doen om het leed van de arbei dersklasse te verzachten. Niets, absoluut niets doet onze stadsregeering om de drukkende lasten op de schouders der arbeiders maar iets te verlichten. Meer dan ooit hebben de arbeiders na kunnen gaan wat er van aide mooie be)pften en praatjes, by de verkiezingen gedaan, terecht is gékomen. Evenals de liberale is de klerikale party, op het kussen gebracht door de kleine luyden en een groot deel van de conservatieve liberalen, onmachtig iets te doen voor de arbeiders. Hoe kan het ook anders Zitten óók deze partijen niet vast aan hunne burgerlijke opvattingen Zijn zij ten slotte niet allen dienaren van het kapitalisme Het zyn allen loten van denzelfden boom, verdedigers van de brandkast, beschermers van al wat macht heet. De verkiezingen naderen snel. Wy willen niet vooruit loopen op de besluiten van de afdeeiing toch kunnen wy wel zeggen, dat de S.D.A.P. weer „mee" zal doen. Niemand verwacht ook anders. In den gemeenteraad wordt over te veel zaken ge^ sproken, wordt over het lot van de arbeidersklasse zoo dikwijls beslist, dat een party als de onze, de party van de arbeiders, het niet aan de bezittende klasse overlaten mag de raadszeteltjes te verdeelen. Door ons socialistisch zyn, door ons socialistisch beginsel zijn wy genoodzaakt, steeds weer, by elke verkiezing, den nadruk er op te leggen dat elke vooruitgang een teeken moet zyn van het steeds dieper doordringen van ons beginsel, het steeds meer veld winnen van het socialisme. Maar als strydpartjj doen wy ook aan de verkiezingen mee om datgene van de bezittende klasse te veroveren, wat naar de kracht van ons mogelijk is. Het is voor de arbeiders van groot belang, dat zi begrijpen de beteekenis van dien strijd. Het is geen strijd om een raadszeteltje. O neenHet is een strijd van hun klasse, een strijd om de macht, een strijd om dien invloed te veroveren, die zy noodig heeft. En vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de ge meente door de haar opgelegde taak een groot ge deelte van het sociale leven beslaat. De gemeente heeft te zorgen voor goed onderwijs. Zy is aangewezen om te zorgen dat de arbeiderskin deren „klaar" gemaakt worden om „nuttige" menschen te worden in de kapitalistische samenleving. En zy vat haar taak serieus op. Wy willen echter meer dan dat het komende geslacht „pas"klaar gemaakt wordt om naderhand de brandkast van de bezitters te kunnen vullen. De gemeente moet de woningwet uitvoeren. En ook hier zyn weer feiten ten over hoe zij met de tegen woordige samenstelling denkt over de haar opgelegde taak. De gemeente treedt steeds meer op als werkgeelster. Zjj moet de positie regelen van honderden arbeiders en ambtenaren, moet het voorbeeld geven aan particu liere werkgevers door het levenspeil der arbeiders te verhoogen, hen Diet te storen in hun streven naar hooger, naar mooier, naar meer geluk, naar meer leven. En dan, heeft de gemeente niet de taak te zorgen, dat zoolang er niet langs anderen weg gezorgd wordt, ADVERTENTIËN: 71/» cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. den ouden arbeider voor de ondergang te behoeden? Moet zy niet zorgen, dat er door een goed werklozen fonds gezorgd wordt, dat de arbeider die wel wil maar niet kan werken, omdat in de kapitalistische maatschappij alles zoe netjes geregeld is, niet door gebrek aan lager wal komt? Arbeiders, arbeidersvrouwen en gy allen die „ge nieten" van de zegeningen van onze kapitalistische maatschappy, gy allen moet tot de conclusie komen, dat het meer dan noodig is dat gij mee strijdt. Gy moet inzien, dat er groote, zeer groote belangen voor u, voor de arbeidersklasse op het spel staan. De ge meenteraad verzaakt, verzaakt steeds, zal steeds ver zaken haar taak, die haar opgelegd is, omdat de tegenwoordige samenstelling een weerspiegeling is van de macht der bourgeoisie. En het zal zoo blijven als gy niet allen deelneemt, in 't gelid komt van het strijdende proletariaat. De strijd zal hevig zyn. Maar hoe harder strjjd, hoe mooier overwinning. En het is zeker dat wy winnen. Op dan, nu reeds propaganda gemaakt. Honderden en honderden arbeiders zyn nog onverschillig; hebben niets op met de stemming. Aan ons de taak die lauwe, laksche arbeiders op hun plicht te wijzen, hun wakker te schudden. Vooruit vrienden, aanvaardt den strijd. Aan ons, trots alles de overwinning. By de opening der raadsvergadering van Dinsdag j.L, deed de Voorzitter aan den raad het verzoek, om de ingekomen interpellatie van onzen partijgenoot De Bruin te behandelen na het laatste punt der agenda. De vragen die gesteld waren, zyn in het vorig no. vermeld geworden, en hadden alleen ten doel, om meer licht te vragen in de eigenaardige combinatie der be trekkingen van leeraar aan de Burger-Avondschool en de Ambachtsschool. Wethouder Goslinga, specialiteit op 't gebied van onderwys, gevolgd door zijn reactionaire klerikale vriendeD, heeft voor de zooveelste maal weer eens ge tracht, zyn haat uit te spuwen tegen den boozen socialist, binnen de muren van het Schiedamsche regeerkasteel, waar een bedorven politieke atmosfeer heerscht, waar men tracht den stem van den arbeid te smoren, wat nu nog gemakkelijk is, met een over weldigende meerderheid van het benauwde conservatisme. Arbeiders-kiezers van Schiedam, het wordt hoog tyd, dat gy daaraan helpt een eind te maken, om te zorgen dat de eenige arbeiders-afgevaardigde in den raad, ook een steuD krijgt in den rug, bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen. Van het kleingoed dat verhandeld werd, vermelden we een voorstel van B. en W. om t 2400 crediet te verleenen, ten behoeve van de rioleering der Van Smaleveltstraat. De Bruin merkte hier nog even op, dat het beter geweest was als deze zaak van 't begin af goed aan gepakt had geworden, wellicht had men dan goedkooper gewerkt. Thans werd eerst een nood-riooltje aangelegd, dat óók geld kostte. Daar er verder niets geen bijzonders aan de orde was, wat meldenswaard was, geven we dit de lezers van De Moker cadeau. Tot slot rest ons nog de interpellatie van De Bruin. De heer Goslinga, aangewezen deze vragen te beant woorden, zegt namens B. en W. dat men formeelen bezwaren heeft om antwoord te geven over particuliere zaken. Dat was het antwoord op den eersten vraag, welke luidde „Achten B. en W. het overeenkomstig de goede ge bruiken, dat het bestuur eener particuliere vereeniging de benoeming tot een gemeentelijke betrekking in uit zicht kan stellen. De tweede vraag luiddeIs de combinatie dezer beide betrekkingen bedoeld als een onderhandsche subsidie? Om zoo vlug mogelijk van deze niet heldere zaak af te wezen was het antwoord zeer kort, door te -v, Jft - j.

De Moker | 1911 | | pagina 1