lie jaargang. No. 15. Zaterdag 10 Juni 1911. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Als het tijd is! Of 't wel noodig is! ABONNEMENTSPBIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden o<^k abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Afdeeling SCHIEDAM S. D. A. P. Huislt. Vergadering op ZONDAG 11 JUNI, 's morgens ten ÏO nnr (precies). Agenda 1. Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. 3/m. Fin. verslag „Constantia". 3. Expl. „Constantia". 4. Raadsverkiezing. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Aan de abonné's. In den loop der volgende weken zal onze looper de kwitanties voor het nieuwe kwartaal presenteeren. Wij verzoeken onzen abonné's het geld klaar te leggen, opdat hij niet onnoodig behoeft te loopen. Den postabonné's verzoeken wij het bedrag per postwissel ad 40 cent over te maken. Na den 15den zullen wij per postkwitantie over het bedrag (471/3 ct.) beschikken. De Adm. Aan de Zuster-, Vak- en Politieke-Vereenigingen en Bestuurdersbonden in de 'provincie Zuid-Holland. L. S.! Op Zondag 2 Julie a.s. zal in 8 provinciën van ons land op provinciale betogingen gepropageerd worden voor geheelonthouding in het algemeen, voor het opne men in de Drankwet van het Plaatselik Verbod in het bizonder. De „Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken", gezien vooral de uitslag van op tien verschillende plaatsen van ons land ge houden volksstemmingen, waaraan door alle meerder jarige mannen en vrouwen kon worden deelgenomen, meent, dat de tijd gekomen is, deze maatregel meer dan tot nu toe onder de aandacht van het volk te brengen. Het bestuur van de „Zuid-Hollandsche Propaganda- Commissie" van genoemde vereniging heeft bij deze de eer Uw vereniging en de bij U aangesloten organisaties nit te nodigen tot het zenden van één of meer afge vaardigden, zo mogelik met banier, of van een simpatie- betuiging naar de Provinciale Meeting te Dordt op Zondag 2 Julie a s., des namiddags 1 uur in de tuin van „Musis Sacrum". (Bij eventueel ongunstig weder in de Concertzaal). Het woord zal worden gevoerd door de heren F. U Schmidt, lid van het Hoofdbestuur der Nederlandsche 'Vereeniging, te Hilversum, overPlaatselik Verbod. L. de Jong, lid van de Gemeenteraad te Leeuwar den, over: Vakbeweging en Geheel nthonding. En door Mejuffrouw S. Groeneweg, te Rotterdam, over: De Vrouw en de Alkohol. Om half één zal een optocht met muziek en banieren gehouden worden van de Merwekade naar het terrein. Verzoeke deelname aan de betoging van te voren kenbaar te maken aan het sekretariaat. Namens het Bestnur der Z. H. P. C. T. VLEEMING, Voorzitter. T. DUIJM, Sekretaris. P. F. ANDRIESSEN, Penningm. Nog slechts enkele weken en de periodieke raadsver kiezingen staan voor de deur. Geljjk de kooplieden ter Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. markt gaan en hunne koopwaar aan den than trachten, te brengen, zoo komt dan-ook elke partjj met haar kandidaten voor het front, die de mooiste voorspiege lingen doen om de goedgeloovige kiezers maar aan hun ljjntje te houden en daarheen te leiden waar hen belieft. De vrijzinnigen en liberalen, ach, die hebben zoogoed als afgedaan. Maar toch behoeven wjj ze niet zoo ge moedelijk te laten passeeren. Er is een tjjd geweest dat zij het bewind in handen hadden en als ik U vraag wat hebben zjj voor ons arbeiders tot stand gebracht, dan zal onvoorwaardelijk het antwoord moeten luiden: veel kwaads en weinig goeds. Enfin, deze heeren hebben nu overduidelijk onder vonden, dat voor hun partij geen plaats meer is. Het resultaat blijft dan ook niet uit. Deze partij die eens de machtigste was, is nu niet anders dan een ruïne. Bjj elk windje waait zij verder uiteen, het eene stuk rechts, het andere links, zoodat wat er nu nog van staat, heel sjofeltjes is. Ook dit laatste deel zal binnen afzienbaren tijd zichzelf wel verder sloopen. Met de kerkelijke partijen staat het iets anders. Zij zijn het juist die dag in, dag uit, stuk voor stuk, de touwtjes in handen hebben zien te krijgen. Met de inhaligheid van het roofdier slikken zij alles in, wat binnen hun bereik komt. Overal voeren zij hun politiek, om hun doel te bereiken. En als wij eens wat meer op hun handelingen gaan letten, dan valt steeds te constateeren dat hun handelingen met den Christus niets gemeen hebben. Ja, erger zelfs, dat hun daden finaal in strijd zijn met de Heilige Schrift. Het behoeft zeker niet meer gezegd te worden, dat zij al die frases noodig hebben om de macht te krijgen en te behouden. De kerkelijken partijen zijn niet anders dan de beste verdedigers van het kapitalisme. En hier door komt duidelijk aan het licht, dat de anthithese niet bestaat tusschen geloof en ongeloof, maar tusschen kapitaal en arbeid. En daar de stand van zaken dus zoo is, dat zij met hun 1 e u g e n-anthithese nog steeds zoo'n machtigen invloed op een aantal kiezers uitoefenen, zullen wij niets nalaten hun daden zooveel mogelijk aan de kaak te stellen. Als wij de handelingen in den gemeenteraad eens volgen, kunnen wij steeds waarnemen dat hun heele werken en streven niet anders ten doel heeft dan hun belangen, die van de gegoeden, die van bezitters, te verdedigen, dikwijls met middelen, waar met den besten wil geen greintje christelijkheid aan te bespeuren is. Zoo zouden we kunnen noemen de kwestie over het stichten van een school voor zwakzinnige kinderen. Is het geen verregaande onchristelijke daad, dat er 'sjaarliiks meer dan tienduizend gulden wordt uitgegeven tot instandhouding van het gymnasium, terwijl z(j het gewoonweg vertikten een paar honderd gulden per jaar beschikbaar te stellen voor de zwak zinnige arbeiderskinderen En dan met een stalen gezicht zeggen zij, dat ze blaken van liefde voor de arbeiders. Maar we zien zelf te goed, hoe anders het isduizenden guldens voor 20 of 25 rijke kinderen (die evengoed op een andere school onder gebracht zouden kunnen worden) en geen cent voor die arme ongelukkige kinderen, die nu gedwongen zijn als daklooze honden schaloos langs de straat te slenteren. Dagelijks zijn wij in de gelegenheid die ongelukkige wezens te zien. Een ander geval is de Ziekenhuis-kwestie. De ziekenhu'scommissie rapporteerde dat de inrichting met onzen tijd niet meer mee kan, een nieuw ziekenhuis was dringend noodig. De commissie verklaarde, dat z|j er niet meer voor in kon staan, dat verpleegden geen gevaar loopen met andere ziekten besmet te worden. De raad is en blijft onverschillig en geeft geen nieuwe. Ja, met allerlei smoesjes probeeren zjj er zich af te makengeldgebrek, een R.C. ziekenhuis, het is nog niet zoo slecht en wat dies meer zij. Ja, aan dat R.K. Ziekenhuis zit ook een luchtje. We herinneren ons nog wel dien verkoop van grond met de voorwaarden, dat ze dien grond niet versjacheren mochten. Ja juist, die voorwaarde was de puist en toen hadden zjj geen geld. Nou ja, zooiets kan iedereen overkomen I Evenzoo gaat het met de min of meer goed gesala rieerde baantjes. Stuk voor stuk zien wij ze bezetten door vrienden en kennissen van dominee en pastoor, ADVERTENTIËN: 77a cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. dikwijls tot schade van het algemeen belaug. Maar dat alles geschiedt ter wille van hun Christelijk beginsel. Moord en brand schreeuwden zij om evenredige ver tegenwoordiging, toen zij nog niet aan het laadje zaten en nu ze zelf de macht hebben sleepen zij alles in de wacht wat hun lijkt. Het is wel makkelijk een ruim geweten te hebbeD. Een heele reeks van feiten zou ik kunnen noemen, maar dat is niet mijn plan. Mjjn plan was U er eens op te wijzen, of het nog geen tijd is dat wjj daar eens een eind aan maken. Ik zou zeggen, ja, de tijd is meer dan rijp. Reeds veel te lang heeft het al geduurd. Nu wordt het ónze tijd, dat ook wij voor onze belangen kunnen zorgen. Wij zijn overtuigd, dat, wanneer wjj zélf niet voor onze klasse zorgen, onze belangen schandelijk verwaarloosd worden. Wat is dus Uw taak, mede-arbeiders? Dat gij met de a.s. raadsverkiezingen zorgt dat een belangrijk deel van de zetels, die open komen, in onze handen vallen, dan is het de tijd, die wjj en gij te baat moet nemen om de macht uit die kapitalistische klauwen te rukken en zelf voor ons belang op te komen. Met de a.s. ver kiezingen zal ongetwijfeld de afdeeling der S. D. A. P. met een reeks kandidaten in het strijdperk treden, die, wanneer ze worden gekozen, niet anders doen dan altijd voor ons, de arbeidersklasse, op de bres staan. Geen arbeid is hun te veel, al vier jaren hebben wij kunnen aanschouwen met welk een ijver en onver schrokken doortastendheid onze partijgenoot De Bruin op die kapitalistische heerschappij lostrekt. Welnu, arbeiders, binnen enkele weken is het Uw tijd te zorgen, dat een deel van Uw verdrukkers wordt vervangen door Uw eigen klassegenooten en daarombrengt Uw stem nit op de kandidaten der arbeiderspartij, die geen ander belang hebben dan Uw belang. Vooruit dus, aan den arbeid Wie, die kennis genomen heeft van de interpellatie- Troelstra omtrent de positie van het spoorwegpersoneel en van de daarop gevolgde debatten, zou nog toeschou wer kunnen blijven bij den strijd voor het Algemeen Kiesrecht? De heeren hebben 't nu eens goed gezeid, wat zjj een gezonde vakvereeniging noemen. Wel ging het hier meer speciaal over arbeiders in staats- en gemeentedienst, doch eigenlijk meenden ze het zoo, óók voor de geheele vakorganisatie. Geen bemoeiing met algemeene zaken, geen stap op den politieken weg, afblijven van den strijd voor het kiesrecht, dan pas is de vakorganisatie „gezond". Zóó wil het minister Regout; zóó is het, meende de heer Roodhuyzen zóó behoort het, betoogde professor Treub. Die woorden zijn nit 't hart gegrepen van alle Ne derlandsche werkgevers, die zich ook zoo bezorgd maken om onze gezondheid. Zoo'n vakvereeniging met lamme handjes en een hoofd dat slechts j a schudden kan, dat is voor de heeren het toonbeeld van gezondheid. Zoo willen ze niet alleen de vakorganisatie van het spoorwegpersoneel, maar ook die in de particuliere bedrijven. Het is verbazend hoe de heeren voor ons welzyn zorgen. Een verknoeide ongevallenwet, waardoor de werkgevers f 1.000.000 besparen ten koste van de werklieden, een ziekteverzekering die eigenljjk een pas kwil is van wat ze zou kunnen zijn, een pensioen waar van je zoo goed als nooit een cent zien zult en waaraan je heel je leven dubbel moet betalen, én door het op brengen van indirectie belastingen, én door directe premies dan nog een 10-urendag in de portefeuille van minister Talma, die er wel nooit uit zal. komen dat alles, vrienden, is voor ons eigen bestwil. Het begint er zoo langzamerhand uit te zien, alsof de heeren een loopje met ons nemen. „Gezonde vakorganisaties, die gepast optreden, kunnen eenige malen per jaar bjj mij komen om mjj hunne verlangens kenbaar te maken", aldus sprak de minister. We mogen die gracieuse welwillendheid niet onbeant woord laten. We voelen ons kerngezond en weten ook DE MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1