Ditjes en Datjes. Vakbeweging. ar a de „trust" voor eenige duizenden dollars beboet wordt en door gaat, misschien op een andere wijze, ten koste van de menschheid, de brandkasten der beeren millionairs te vullen. En toch wordt het kapitalistische stelsel door alle burgelijke partijen om 't harst verdedigd. Onder socialistisch bewind. De Geheelonthouder schrijft „Milwaukee, een groote stad in Amerika met vierhonderdduizend inwoners, wordt op 't oogenblik door arbeiders bestuurd. De burgemeester was klompenmakerde gemeenteraad bestaat hoofd zakelijk uit werklieden. Men vindt meubelmakers, schilders, bakkersknechts, machinisten en fabrieks arbeiders onder de leden. Onlangs heeft de raad iets nieuws ingevoerd. De parken zijn n.l. beplant ge worden met vruchtboomen, zoodat er gemeentelijke vruchtentuinen zijn ontstaan, waardoor Milwaukee op een goedkoope manier aan ooft komt. Een H.L. appelen komt op een dollar te staan. De raad hoopt, door op deze wijze den burgers voor weinig geld aan fruit te hflpen, het drank gebruik te verminderen. Zooals men weet, wordt door het eten van vruchten de trek naar alkoholika zeer verminderd. Die arbeiders-raadsleden gaven hier een uitste kend voorbeeld, dat ook in de oude wereld navol ging verdient. Die arbeiders-raadsleden zijn socialisten. Het schijnt, dat wanneer socialisten de regeering in handen hebben, het niet zoo'n verschrikkelijke janboel is, zooals de burgelijke partijen de arbeiders wijs maken. Een vraag Zouden de Schiedamsche arbeiders er schade bij hebben indien zij op deze wijze „geregeerd" worden, wanneer het conservatieve gemeente-bestuur door een socialistisch wordt vervangen Welnu arbeiders gij hebt het in uw macht. 'n Wonder der techniek is de nieuwe hangende spoorbaan naar de Mont-Blanc, de hoogste bergtop in de Alpen. Deze baan begint te Chamonix, pi. m. 1000 M. boven den zeespiegel. De spoorwagens hangen aan draden. De eerste sectie van deze lijn heeft 'n draad lengte van 1870 M., over dien afstand is 'n stijging van 750 M. overwonnen, de tweede sectie 1190 M. en evenveel stijging. De draden rusten op kunstig gebouwde ijzeren peilers die staan op afstanden van 40 a 90 M. Op twee plaatsen zijn ze 200 M. van elkaar verwijderd. Er zijn vijf secties. Het eindpunt is 'n bergtop dicht bij den Mont Blanc 3843 M. boven den zeespiegel gelegen. Een wagon van deze hangende spoorbaan kan 20 a 24 personen bevatten en loopt op drie kabels, één voor de raden van het toestel waaraan de wagen hangt, één voor de voortbeweging en één om te remmen. Reeds bouwt men nabij het eindpunt 'n groot, modern ingericht hotel. De bestijging der Mont-Blanc, vroeger één der moeilijkste, zal dus in» de toekomst vrij wat makkelijker gaan, Ja, ja de vorderingen op technisch gebied veraangenamen het leven, voorloopig alleen nog voor wiebetalen kan. De Soc. Dem. Bediening „Constantia". Vrouwelijke partjj- genooten en geestverwanten, die genegen zijn bij de hier bij den hoek, hé?" Wouter knikte. „Kan ik ze vanavond nog krijgen „Nou, vanavond zal niet meer gaan. Maar morgen ochtend vroeg, meneer". „Best", zei hij, „dan reken ik daar op". En haastig stapte hij den winkel uit. Den volgenden morgen kwam er acht paar schoenen op zicht. Wouter trok er een paar aan en ging op stap om te solliciteeren. Met een blij gezicht kwam hij in in den middag thuis. „Nou?" vroeg zijn vrouw, toen hij de trap opkwam. „Er is wel kans", zei hij. „Morgenmiddag zou ik nog eens terugkomen". Dien avond gingen de kinderen weer scheiende naar bed. Ook Greet huilde nuze was ook zoo wee van den honger. Maar Wouter was veel opgewekter dan den vorigen avond. Er was nu toch kans na zooveel weken van vruchteloos probeeren. Toen hij den volgenden middag weer op 't kantoor kwam, vertelden de heeren hem, dat ze nog geen be slissing hadden kunnen nemen, maar dat ze sterk over hem dachten en hem in elk geval bericht zouden sturen. Op een drafje liep hij naar huis en klom hijgend de trap op. Hij verwonderde zich al, dat z'n vrouw nog niet de kamer uitkwam. Maar op 't portaal hoorde hij schreien. Om de tafel zaten z'n vrouw en de twee oudste kinderen, die jammerlijk snikten, terwijl z'n vrouw langzaam haar tranen droogde. De jongste lag op bed, was daarstraks van zichzelf gegaan, vertelde ze. „Och, och, Wouter, wat moeten we toch?" De glimlach, waarmee hij de kamer was binnenge- bediening in ons gebouw op Zondag of ook op Zater dagavond te assisteereu, worden uitgenoodigd zich aan te melden bij den afdeelings-voorzitter P. de Bruiu. De vrijzinnigen. In de Woensdagavond ge houden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging is de heer W. C. Gerlach kandidaat gesteld voor district III. Men heeft dus thnns een vrijzinnig-demokraat gesteld, niettegenstaande de rechtsche partijen natuurlijk liever een konservatief-liberaal gezien hadden. Wat niet weg neemt, dat de rechterzijde natuurlijk weer de taak krijgt te zorgen dat de heer Gerlach ge kozen wordt. De heer Gerlach verkreeg op 6 Juli 1.1. in district III 183 stemmen, terwijl Dinkelaar er 386 had. Dus de rechtsche kiezertjes zullen erg hun best moeten doen, willen ze den heer Gerlach in 't zadel zetten. Waartegenover wij onze krachten er aan geven zullen, om hem er uit te houden en Dinkelaar er in te brengen Kinder exploitatie. Naar wij vernemen heeft de heer Papenhuizen een poging gedaan, de kinderen van de zangschool van „Gemengd Koor" te misbruiken voor een oranje-optocht op 31 Augustus. Wjj meenen dat vele ouders, die hun kinderen aan deze zangschool toevertrouwden, dit deden met de enkele bedoeling ze aldaar te leeren zingen. Maar niet om ze voor een of andere politieke demonstratie te doen misbruiken, door den eersten den besten, dien dat eens in het hoofd komt. Mocht het bestuur dezer zangschool het echter toe staan, dat deze paedagogische fout en moora op de onzijdigheid geschiedt, welnu, dan vertrouwen wij, dat de ouders, die daarvan niet gediend zijn, hun kinderen buiten de sfeer dezer zangschool zullen weten te brengen! De „Nieuwe" ver- Dr. BK en de „Nieuwe". baasd zich over de houding van het herkozen raadslid, Dr. Ris. aangenomen bjj de stemming over het toelaten van den heer Von Briel Sasse als lid van den Raad. In het raadsverslag van de 1.1. gehouden raadsver gadering, komt de volgende zin voor Tot toelating van den heer mr. von Briel Sasse, wordt met 14—3 stemmen besloten. Tegen stemmen de heeren De Bruin, Koopmans enRis. Nota beneEerst brengt men het vrijzinnige heer schap, onder de leuze „stemt rechts" de raadszaal in en dan beloond hij je op deze wijze. 't Is om tuleluurs te worden 1 Wat blijkt echter uit bovenstaand zinnetje? Voor wat, hoort wat, meenen de voor het „recht" strijdende heeren van Rechts. Willen de vrijzinnigen vertegen woordigd blijven, goed, maar dan alles goed keuren, wat zjj willen. Zouden de vrijzinnigen wijzer worden Of zullen zij zich in de toekomst in den Raad voor stemvee laten gebruiken Anders Net als bij ons. Door de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging is bij de laatste verkiezing een manifest verspreid, waarin de vrijzinnige heeren v. Westendorp, Ris en Bakhoven onder het motto„Stemt rechts" aanbevolen werden. Ongeveer een zelfde feit heeft zich voorgedaan in het 4e district van Amsterdam, waar een liberalen joodschen candidaat, Jac. Polak, tegen over den sociaal-democraat Kleerekooper stond. In een katholieke aanbeveling kwam het volgende schoons voor komen, was verdwenen van zijn gezicht. „Hebben we dan niets meer om naar den lombard te brengen vroeg hij. „Niks meer", zei ze. „Je weet het toch". Plotseling schoten hem de schoenen te binnen. „Zijn ze al om antwoord geweest om de schoenen vroeg hij. „Neen", zei z'n vrouw, hem verwonderd aankijkend. „Hoe zoo „O, neen, zoo maar". Maar dien avond, toen z'n vrouw de kinderen naar bed hielp, nam hij ongemerkt de doos met schoenen. „'k Moet even een boodschap doen", riep hjj en liep haastig de deur uit. Op straat trachtte hjj de doos zooveel mogelijk weg te stoppen onder zijn jas. Hij drong zich dicht langs den kant der huizen en schuw keek hjj op, wanneer hij meende, dat een voorbijganger hem aanzag. Dan, als-die voorbij was, glimlachte hij onwillekeurig. Alsof de menschen aan hem zien konden, wat hij droeg en waar hij naar toe ging. Er liepen er toch zooveel met groote doozen. En al konden ze dat, wat zon het dan nog Niemand kon toch weten, dat die schoenen niet van hem waren, dat hjj ze niet beleenen mocht. Toen was hij bljj, toen hjj uit de drukke winkel straten in een stillere buurt kwam. In de straat, waar de bank van leening was, liep niemand. "Voor hjj binnen ging stond hjj nog even aarzelend stil. Zou hij het wel doen Als hjj eens geen betrekking kreeg Maar dat was immers zoo goed als zeker. En dan kon hjj de schoenen terug halen. Hjj kon dan de juffrouw vragen nu de schoenen nog een paar dagen te mogen Men denke alleen aan zjjn plicht en die is hier: om het Christelijk principe, het Christelijk element in onzen raad te versterken. Onze kiezers brengen Donderdag hun stem uit als volgt District IV JAC. POLAK. Vrijzinnigen worden als mannen van rechts aanbe volen. Liberalen joden moeten door de Christelijke ar beiders in den raad gebracht worden om het „Christe lijke" element te versterken, alles om het roode spook te weren. En toch komt het I De moraal-predikers Men moge het gelooven of niet, uit alles blijkt, dat de coalitie-partijen de par tijen zijn, waar de „openbare zedelijkheid" het beste aan toevertrouwd is. De katholieken hebben hun van Rijswijk, de anti's huD Jan Valk. Dit heerschap is verleden week door de Rotterdamsche politie gearresteerd ommin eerlijke praktijken. Nog niet lang geleden werd Jan Valk, die zeer hoog staat aangeschreven bij de anti-revolutionairen, tot lid van de Provinciale Staten gekozen in het le distrikt te Rotterdam. Alles ter wille der zedelijkheid De socialisten hebben geen norm van zedelijkheid, niet waar, mijnheer Goslinga Metaalbewerkers. Na het op 6 Juni met de directie der Ned. Kettingfabriek gesloten collectief contract had de directie gemeend, dat het noodzakelijk was haar personeel, dat een zoo mooien strijd met haar door een overwinning wist te bezegelen, door kleine pesterijen het leven onaangenaam te maken. Deze pesterijen uiten zich op de volgende wijze le. Inplaats van aan 4 sjouwerlieden gaf de directie slechts aan één f 1 loonsverhooging. De overige drie ontvingen steeds een ontwijkend antwoord. 2e. Aan de voorslagers H. en P. gaf zij niet voor alle soorten en maten de helft van het loon der smeden, doch slechts tot 36 m. M. dikte. 3e. De tarieven der 40 en 42 m.M. dikte betaalde zij 10 cent beneden het overeengekomen verhoogde tarief. Om aan al deze onaangenaamheden een einde te ma ken had Dinsdag 18 Juli een goedbezochte personeel- vergadering plaats, onder leiding van Dinkelaar en met Dekkers en Kuiper als inleiders. Het resultaat dezer besprekingen kunnen wij uit den aard der zaak niet volledig weergeven, maar vermeld kan toch worden, dat de zaak serieus aangevat zal worden en vermoedelijk tot resultaat zal hebben dat de directie haren onguren arbeid wel zal staken. Wij weten nu wel, dat elke directie na een overwin ning der arbeiders door rancune maatregelen de eenheid der organisatie tracht te brengen en dus ook de hande ling der kettingfabriek-directie te verklaren is, maar onze mannen zijn van dergelijke handelingen niet gediend. In eenheid hebben zij hun grootste kracht gezien, en deze wenschen zij voor alles te houden, en ook te toonen als zulks moet. Laat de directie dit een les zijn. De correspondent. Machinisten en Stokers. Door den Bond van Machinisten en Stokers is aan 63 patroons in het scheepvaart bedrijf voor de stad te Rotterdam een houden, 't Was wel niet goed wat hij deed, maar hij kon toch zijn kinderen niet zien omkomen van gebrek, nu de redding zoo dichtbij was. Toen hij thuis kwam hij was terugkomend al even bij de weduwe Kooien aan geweest, gaf h|j zwijgend zijn vrouw het geld. Die keek hem verwonderd- vragend aan. „Geleend van een kennis", jokte hij. „Maar Wouterbegon ze. „Neem het nou maar", viel hij haar in derede. „En over een week heb 'k een betrekking". Drie dagen later was er 's morgens een brief van 't kantoor. Met zenuwachtige vingers brak hij hem open. Maar plotseling wankelde hij en viel achterover op een stoel. „Wouter", schreide z'n vrouw, zich over hem heen bukkend. „Wat is er?" Zijn gelaat was lijkbleek. Hij zei niets, wees maar daar den brief. Ze nam hem op en las, dat er een ander benoemd was in de betrekking. Dan keek ze weer naar haar man. Maar ben je daarom begon ze, nog niet goed begrijpend. Dan vertelde hij haar snikkend wat hij gedaan had. Een paar weken later ging de weduwe Kooien het aangeven bij de politie. Ze was al zoo vaak geweest. Nou moest het recht maar zijn loop hebben. Een maand gevangenis Het Volksweekblad.

De Moker | 1911 | | pagina 3