Zorgt uoor Geld! Hebben de Trouwen belang bij de verkiezingen? Kiezers in District III. Ditj es en Datjes. Werkt overal met uw steunlijst! revolutionaire pers de christen-socialisten, die uit de Gereformeerde kerk moeten gezet, weigeren, aldus de afdeeling te Doetinchem, deel te nemen aan een meeting voor algemeen kiesrecht, wijl deze op Zondag wordt gehouden. Ziehier wat koalitie-politiek in volle belichting. Neen, wordt er gezegd. De vrouwen bemoeien zich niet met de verkiezingen. Dat is geen werk voor vrouwen. Die zoo denkt, is dom. Hebben de vrouwen geen belang bij een belasting naar draagkracht Zijn zij het niet, die moeten zorgen dat de centjes er komen, die de fiscus ook van de schrale loonen der arbeiders opeischt f Zeker zal men zeggen. Welnu, moeten zij dan niet zorgen dat er mannen naar den raad gezonden worden, die de karige loontjes wel ontheffen, die de belasting naar draagkracht willen f De conservatieve raadsmeerderheid en met haar een groot gedeelte van de vrijzinnigen willen van een boven genoemde belasting niets weten. Moet dat nog langer zoo gaan Wat helpt uw klagen, uw mopperen, wanneer gij straks uw belastingbiljet thuis krijgt Niets Vrouwen, spoort uw mannen aan het stembiljet te gebruiken, in het belang van u en uw gezin. Zorgt dat a.s. Woensdag de sociaal-democraat met groote meerderheid gekozen is. Zij, de sociaal-democraten, zijn het, die uit uw klasse voorkomen, die aan den lijve voelen de nooden van het arbeidersleven, die het best de belangen kunnen be hartigen van hen die onder zware lasten leven en werken. Moppert niet langer, maar slaat de handen aan de ploeg. Wilt gij voor het socialisme kiezen Wilt gij a.s. Woensdag democraten laten zegevieren Vult dan zoo uw stembiljet in J. DINKELAAR. W. C. GERLACH. Komt liefst vóór 1 uur stemmen. Ons verkiezingsbureau is gevestigd Nieuwe Haven 45. Recht, Plicht en Orde. In haar op Maandag j.l. ge houden vergadering, heeft bovengenoemde kiesvereeniging Maar, Emil, viel de oom hem in de rede, het komt er bij mij toch niet. op vijf dollar aan. Ik heb behalve mijn zaak wel meer dan honderdduizend op de bank staan. Je had ze gerust kunnen houden. En stak onder 't spreken het 5-dollar biljet in zijn zak. Mijnheer Bolew, bent u dan inderdaad werk man, vroeg de nicht. Zeker juffrouw, dat ben ik. Maar hoe kan dat U bent toch nog familie van ons. Laatst was ik in de fabriek van mijn neef en heb de werklui eens aangekeken. Maar hoe kan men nu werkman worden 1 Er was juist een gezellig avondje bij Bolews oom. Emil werd den- gasten niet voorgesteld, waarschijn lijk door een vergissing van den gastheer. Maar wel spraken zijn bloedverwanten hem op neerbuigenden toon toe. Zoo, maak je portefeuilles, zei de rijke neef. En verdien je daarmee vijf dollar per week Nou, veel is 't- niet. Men kan er geen millionair bij wor- den, hahahaMaar beste jongen, de menschen kun nen niet allemaal gelijk zijn. Er moeten fabrikanten zijn en arbeiders. Net zoo als er burgermenschen en adellijken moeten zijn. Ieder moet tevreden zijn met wat het lot hem toebedeelt. Ik heb het je al vroeger gezegd, Emilhier in Amerika is de leus „help yourself". En je weet: werken is hier geen schande. Werk maar rustig voort en help yourself. Annie, wie is dat daar Och, dat iseen immigrant, zei de nicht tot haar vriendin, ik weet zijn naam niet eens. Niemand wist hoe en wanneer Bolew het gezel schap verliet. Niettegenstaande de kameraden hem op alle ma nieren hielpen en met raad en daad terzijde stonden, kon hij het niet verder brengen dan vijf dollar per week. En hij had heel wat moeite om daarmee rond te komen. In het kleine kamertje, dat hij met een anderen commensaal moest deelen waarvoor hij de gewone huur van drie dollar per maand moest besloten zich van een aanbeveling voor de stemming op Woensdag 16 Augustus, te onthouden. De arbeiders hebben het dus ditmaal van de heeren gewonnen. Het bestuur was al op een vorige vergadering met het voorstel gekomen, de zetel voor de vrijzinnigen open te stellen. De oppositie was echter zoo sterk, dat het bestuur nog eens overleg zou plegen met de andere kiesvereenigingen. Onze kans stijgt met het genomen besluit, maar wij moeten zorgen, dat de R. K. arbeiders niet thuis blijven, doch op onzen man gaan stemmen, Huisbezoekers, doet uw best Hel reisje naar buiten. Partijgenooten en geestver wanten, hiermede maken wij u bekend dat aanstaanden Zondag over acht dagen, den 20en Augustus, bovenge- genoemd reisje zal plaats hebben. Het reisje gaat naar Oostvoornehebben de kinderen daar het voorgaande jaar zich bijzonder goed geamu seerd, dit jaar zal het zeker niet minder zijn. Beter op de hoogte met de plaatselijke toestanden, kunnen wij thans ook meer en beter de omgeving in oogenschouw nemen. Van al het schoonsvan Berg en Dal, Duin en Heuvels, de Zee met al haar pracht zullen wij meer en beter kunnen genieten. Ook hebben wij gemeend dat er van ons kwartier voor dien dag meer is te maken. Hebben wij het voor gaande jaar bij den Heer Elshout, „Strand Hotel", het bijzonder goed gehad, toch zouden wij het thans beter willen hebben. Van al de pracht in het hotel hebben de kinderen niets. Wij moeten voor de kinderen ontspanning hebben, en dat hebben wij gevonden in het Hotel de Mandaar is een groote speeltuin met schoppen, ladders, rekstok, enz.en zeer zeker een goede pot. Voor hen die nu nog kinderen hebben mede te geven verzoeken wij deze op te geven vóór 14 Augustus. Na genoemden datum zullen geen kinderen meer worden aangenomen. De prijzen zijn: voor 1 kind f 0.80, 2 kinderen f 1.50, 3 kinderen f 1.80, 4 kinderen f 2.25, 5 kinderen f 3. Teel Is noodig lielpt das allen! betalen was het hem nauwelijks mogelijk zijn litterairen arbeid te vervolgen. En hij was toch aan een groot werk begonnen. Een drama uit het sociale leven. En het meest drukte hem de armoede en de" vrees, dat hij zijn doel niet zou bereiken. Verstrooi ing en troost vond hij alleen in het gezelschap van zijn fabrieksvriendin Selma, die hij van tijd tot tijd in haar ouderlijk huis bezocht. Moed houden, Emil. Werk maar door aan je grootsche taak. Zonder zons-ondergang komt er geen zonsopgang. De vriendelijke woorden van Selma en haar aan moedigende blikken gaven hem nieuwen moed. In het Nieuwe Theater beleefde het drama van Emil Bolew „De portefeuille-maker" zijn eerste op voering. Het première publiek was voltallig. Ook de rijke familie van Bolew was er. Reeds het eerste bedrijf had een goede pntvangst bij het publiek. Het tweede bedrijf was een groot succes. Het publiek riep om den schrijver. Het meest onderscheidden zich de rijke bloedverwanten van den auteur hierbij. Zij schreeuwden en brulden den naam van Bolew, die ook de hunne was, als wilden zij tegelijkertijd reclame maken voor hun fabriek. Na het tweede bedrijf was pauze. In den foyer werd Bolew door zijn rijke familie enthousiastisch begroet. Zij om armden en kusten hem. Zij stelden hem met trots aan al hun vrienden voor. Hij is mijn neef. Ik wist altijd dat hij een talentvolle kerel 'was. Van begin af aan wist ik, dat hij zich op het tooneel moest toeleggendaar hoort hij thuis en niet op een fabriek. Daarom heb ik hem aan mijn fabriek ook geen betrekking willen geven. Nou Emil, dat heb je mij allemaal te danken. Ik heb je steeds weer gezegdhelp yourself. Ik ben trots op je. En als je geld noodig hebt, Emil, mijn cheque-boek staat tot je dienst. Maar beste neef, het is werkelijk niet mooi Vertrek van „Constantia" om 9 uur precies; van het hoofd om 9Vs uur. Belangstellenden kunnen hun kinderen opgeven bij W. Boenders, Voorzitter, Groenelaan 97J. v. Wagten- donk, Secretaris, Ouddorpschestraat 10P. Ooms, Penning meester, Bakkershaven 43 en bij de bestuursleden Mejuffr. Ploos van Amstel, Nassaustraat 16; Mejuffr. As, Villa straat 18Mejuffr. Verdijseldonk, Brouwerstraat 5. De Commissie. P. S. Wij verzoeken de deelnemers, opbovengenoemden datum de gelden af te dragen. Een protest. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland werd gisteren behandeld het bezwaarschrift, door de Schiedamsche raadsleden P. de Bruin, E. Koop- mans en D. Ris bij dit kollege ingediend tegen de toelating als raadsleden van de heeren mr. J. C. von Briel Sasse en mr. J. C. M. Kavelaars als leden van den gemeenteraad van Schiedam, terwijl naar het oordeel van requestranten deze heeren niet aan het vereischte van art. 19 der Gemeentewet voldoen en hun woonplaats niet binnen de gemeente Schiedam hebben. Het bezwaarschrift werd door onzen partijgenoot De Bruin en den heer Koopmans nader toegelicht. De heer mr. Von Briel Sasse was afwezig, terwijl als gemachtigde van het gemeentebestuur de wethouder Goslinga de toelating verdedigde en mr. Kavelaars zelve tegenwoor dig was en trachtte aan te toonen dat hij, ofschoon geregeld te Rotterdam ten huize zijner moeder vertoe vende om te eten en te slapen, toch te Schiedam woonachtig zou zijn. Dit pleidooi was echter zoo onhan dig, dat hem door den heer Vegtel en den voorzitter op de groote tegenstrijdigheid zijner beweringen werd gewezen, terwijl de voorzitter hem de vriendelijkheid bewees voor te zeggen, wat hij wèl zeggen moest. Onze partijgenoot De Bruin betoogde o. m.dat de heer Von Briel Sasse niet in het Kantongerechtsgebouw kan wonen, zooals hij beweert, le. omdat het Rijk aldaar geen woning verhuurt, 2e. omdat de heer Von Briel Sasse niet in de Personeele Belasting te Schiedam schijnt aangeslagen te zijn betoogde vooral, dat de zetel van fortuin van den heer Von Briel Sasse zich te Nieuw- veen bevindt, alwaar zijn roerende en onroerende goe deren zich bevindendat hij niet dagelijks zich te Schiedam bevindt, maar slechts er vertoeft voor ambts bezigheden en voorts beriep De Bruin zich op prof. Opzoomer, die iemands woonplaats daarstelt waar het fortuin zich bevindt en op prof. Diephuis, die iemands hoofdverblijf of woonplaats stelt daar, waar hij thuis is en zich elders bevindende, »vanhuis«is. Spr. noemde het ondenkbaar, dat de heer Von Briel Sasse thuis» zou zijn, daar, waar hij slechts een kamer heeft en „van huis" zou zijn, als hij vertoeft in zijn eigen villa, van u, dat u me nooit komt opzoeken. Ik dweep met het tooneel en u hebt mij nooit uw werk laten lezen. Neen, u moet ons gauw en heel vaak komen bezoeken. Emil', niet al te bescheiden. Je bent 'van onze familie. Je kunt altijd mijn huis als het jouwe be schouwen. Emil, na de voorstelling vieren wé je succes in het Waldorf Astoria-hotel. Op een paar honderd dollar hoeven we niet te zien. Kom jij nu ook, dat mag je je familie niet weigeren. Zoo ging het steeds door. Zijn handen deden er pijn van. De rijke bloedverwanten en hun vrienden nu ook zijn vrienden gaven aan hun bewon dering door stevigen handdruk uiting. Slechts wie hij zocht, naar wie hij verlangde, vond Bolew niet in den foyer. Zij zat op een plaats in de galerijzij had niet in haar handen geklapt, toen het publiek applaudisseerde en den schrijver beju belde. Tranen stroomden uit haar oogen. Tranen van vreugde. Tranen van geluk. Zijn succes is mijn verlies. Als hij maar ge lukkig is, fluisterde zij. De voorstelling was afgeloopen. Het was een suc ces geweest. De rijke familieleden van den schrijver haastten zich naar Waldorf Astoria. De auteur bracht den kunstenaars een groet ten afscheid. Zij wisten dat hij eenzaamheid noodig had om te bekomen van de emotie. Een half uur later klom Below de vijf trappen op in de oude huurkazerne aan de Oostzijde. Hij klopte aan de deur. Selma's moeder deed open en schrikte toen zij den laten bezoe ker zag. Wat, riep Selma, u hier en niet Ja, hier, antwoordde Bolew, hier wil ik onzen zonsopgang vieren. den Sociaal-Democraat J. DINKELAAR.

De Moker | 1911 | | pagina 3