a No. 26, Zaterdag 26 Augustus 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, De Moker. Yolkspetitionnement. Repetitie van „Excelsior" en de Zangschool. HOOP. Orde en gezag. Heen man en geen vrouw blijven op Rooden Dinsdag in Schiedam. Oorlogsgevaar. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. ADVERTENTIËN: llJ3 cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. In de eerstvolgende weken zal de looper u de kwitantie aanbieden. Voor den goeden gang van zaken wordt den abonnees verzocht het geld direkt te betalen, voor noodeloos oponthoud. De Administratie. In verband met de opzending der lijsten aan het Landelijk Komitee is besloten de actie hier ter plaatse op a s. Woensdag 30 Augustus te beëindigen. Op dezen datum moeten vóór 's avonds 973 uur alle lijsten, onverschillig hoeveel handteekeningen zij bevatten, in „Constantia" worden ingeleverd. Handteekeningen, nadien ingeleverd, zijn beslist waardeloos voor het Petitionnement Partijgenooten en geestverwanten Nog eens extra aanpakken dus en Woensdagavond alle lijsten ingeleverd Het Komitee Wegens verhindering van den directeur zal voor de Zangschool zoowel als voor „Excelsior" de gewone repetitie deze week inplaats van Maandag- op a.S. Woensdagavond jplaats hebben. Laten vooral de ouders der kinderen hiervan nota nemen Zegt het voortHet Bestuur. Als ik des avonds loop door drukke straten, Dan zie 'k de grauwe zorg aan mijne zijde gaan. Het spooksel wijst mij met haar kromme vingren Op 't leed mijn zusters en mijn broeders aangedaan Zij wekt met haren gift verspreidend' adem Angst in der voorbijgangers gelaat, Zij toont de rimpels in 't gelaat der kindren En wijst hoe vroeg hun jeugd verwelken gaat. Treed ik des avonds de vergad'ring binnen, Dan moet het spook der zorg wel buiten blijven staan, Zij waagt het immers niet om zooveel blijde En hoopvol stralende oogen aan te zien Keer ik des nachts dan door de stille straten, Dan gaat de jonge Hoop aan mijne zij En ver in donkere huizen-hoeken Zie 'k vluchten voor mij rit, het vale kleed der Zorg. (Uit de „Arbeiterinnen-Zeitung".) Nu de felle strijd der verkiezingen achter den rug is, kunnen wij eens rustig bespreken de uitlatin gen, beschuldigingen en leugens, door diverse bur gerpartijen naar onze partij geslingerd. De burgerlijke partijen trachten in dagen van ver kiezingen de goê-gemeenten bang te maken en het heeft het succes, dat al wat tot hun gerekend kan worden te hoop loopt met het robde spook, bang te maken met de' partij die istégen orde, tégen gezag, tegen al wat zij ons in de schoenen willen schuiven. En, wij moeten eerlijk bekennen, zij hebben groot gelijk. Niet ten onrechte beschuldigen ons de bur gerlijke partijen van verschillende schakeeringen ons van ondermijners van „orde'' en „gezag' 't Is maar wat men onder dat alles verstaat. Wat is orde De Oude en de Nieuwe Schiedamsche Courant zullen eenstemmig zeggen, dè grootst mogelijke orde ziet men op 31 Augusjp». Als de arbeiders volge propt met Oranjeliefde en Oranjebitter zwierend en zwaaiend het wiegeliedje van elk oranje minnend hart„Weg met de socialen, leve Wilhel- mien langs de straten loopen te brullen; als de arbeiders uit hunne krotten en sloppen gehaald door de zoogenaamde „volksfeesten" voldoende opge zweept tegen het socialisme zijn, dan zegt de bur gerlijke klasse en de dito pers: „er is volmaakt orde." Als de arbeiders een strijd aanbindefT voor meer loon, minder arbeidstijd, meer geluk voor vrouw en kin deren en de regeering is er als de kippen bij, om zoo noodig den rechtvaardigen strijd in bloed te smoren, dat is in hun oogen volmaakte orde. Tegen zoo'n orde verzetten wij ons. Ordelijk vindt de bourgeoisie onze kapitalistische maatschappij, waarin de eene mensch leeft ten koste van den anderen mensch. Waarin duizenden en duizenden krepeeren van honger, terwijl anderen zich vet mesten, in overvloed en overdaad leven. Ordelijk is het wanneer de oude afgeleefde en afge beulde arbeider op straat geschopt wordt met een pensioen van één gulden per week of met de bood schaper is nog wel een plaatsje. in 't armhuis. Er is „orde" in onze riiaatschappij wanneer in tijden van nood en gebrek de kapitalisten zich niet ontzien door een kunstmatige verhooging der levens behoeften meer winst te maken. Ja, tegen deze orde is onze onverzoenlijke strijd. Wanneer de arbeiders bij duizenden rustig mani festeeren voor hunne politieke mondigheidals het georganiseerde proletariaat bijeen komt, nuchter en kalm, vrij van alles wat de zinnen bedwelmt, om te protesteeren tegen onrechtals de arbeiders, op waar dige wijze den machthebbers toonen, dat het hun ernstige en heilige wil is, om aan de ontrechting, aan de politieke onmondigheid van het proletariaat paal en perk te stellen, dan zeggen wij, die men- schen strijden voor en willen een goede orde. Wanneer de arbeidersklasse^ de hedendaagsche maatschappij van wanorde, van anarchie, door orga nisatie, door middel van de politieke macht, door middel van de coöperatie, door machtsvorming wil len vervangen door een maatschappij waar elk mensch, mensch zal zijn, waar de regeling in de maatschappelijke voortbrenging zoo zal zijn dat een ieder, voortbrengende de maatschappelijke rijkdom, voldoende zal hebben, dan noemen wij dat een stre ven naar werkelijke orde. Ziedaar het verschil tusschen de burgerlijke par tijen en de partij van het proletariaat. Aan den eenen kant het streven om alles te laten zooals het is. De bourgeoisie als meester, het prole tariaat als slaaf. Aan dezen kant een strijd met het doel voor oogen een andere, betere maatschappij te scheppen. Een maatschappij waar de macht van het geld niet meer zijn zal. Waar de mensch zich in volle ontwikkeling zal kunnen geven in het streven naar het schoone, het hoogere, naar orde Hetzelfde wat wij over de beschuldiging van ver stoorders der orde gezegd hebben is van toepassing op het woord gezag. Opmerkelijk is het dat wij dan eens doorgaan voor menschen die met het gezag dwepenwij heb ben maar te herinneren aan den socialistischen dwangstaat, om straks weer uitgemaakt te worden voor opruiers en opstandelingen tegen het „gezag" De burgerlijke partijen verstaan onder gezagzeg gen zoo het moet zijn. Deze woorden zijn van Mr. de Vries, wethouder van onderwijs te Amsterdam, welke woorden echter door alle burgerlijke gezagvereerders van het tegen woordige gezag onderschreven worden. Zeggen hoe het moet zijn, wil zeggen, dat de bovenliggende klasse de absolute macht houdt de onderliggende klasse te onderdrukken. De kapitalistische klasse heeft de macht, dus het gezag. Zij mag dus zeggen hoe het moet zijn. En het wordt door haar niet alleen gezegd, er wordt door haar zoo gehandeld ook. De bourgeoisie wil het tegenwoordige gezag hand haven, wil het gezag van het geld laten blijven, omdat zij weet, dat door het gezag zij de absolute macht heeft de arbeidersklasse uit te zuigen, uit te buiten en zelve in alle genoegens te zwelgen. Zulk gezag noemen wij uit den booze en zeggen weg met dat gezag, maar laten er op volgenhier met het gezag. De arbeidersklasse streeft naar de omverwerping van het gezag in die vormen zooals het zich nu voordoet. Het gezag wordt door de bezittende klasse gebruikt om alles wat naar boven wil, om alles dat versche en frissche lucht eischt te vertrappen. De klasse die opkomt, de klasse van het proletariaat, kan en mag geen gezag boven zich velen, dat alles wil verstikken, alles wil vernietigen. Het gezag zoo als het zoo pas geleden weer schitterend toegepast is in Amsterdam staat de arbeidersklasse in den weg. Wij mogen en willen niet zeggen, weg er mee. Wij willen en zullen het gezag zoo veranderen, dat het gezag de leidende en de hulpbiedende hand wordt in de maatschappelijke voortbrenging. Arbeiders 1 Trotsch zijn wij op den naam van ondermijners van het gezag, trotsch op den naam van ordeverstoorders. Wij weten, dat het gezag van heden de arbeiders in ketenen geklonken houdt, elk streven naar vooruitgang vertrapt. Wij weten, dat de „orde" van de kapitalistische samenleving niets- is voor de arbeidersklasse. Welke orde wenscht gij Hebt gij iets te verlie zen wanneer het anders wordt Niets nietwaar'? Gij hebt niet anders te verliezen dan uw ketenen. Veel hebt gij echter te winnen. Staat gij een orde voor zooals de socialisten willen Wilt gij medewerken, t dat de arbeidersklasse het gezag in handen krijgt Welnu dan, niet langer gedraald. Sluit u aan bij de partij, die een maatschappij wil stichten van orde en welvaart. Ja, lezers van De Moker, dat gevaar is tegenwoor dig niet denkbeeldig, er dreigt gevaar dat het ver schrikkelijk monster in Europa losbreekt en groote verwoestingen aan zal richten. De voorname staats lieden van Frankrijk en Duitschland zijn reeds eeni- gen tijd doende om, ieder voor zich, een deel vani Afrika in te palmen en waar ze beiden het op gemunt hebben is voornamelijk Marokko. Elk dezer landen streeft ernaar de regeerende hand over dat nog gedeeltelijk barbaarsch gewest uit te strekken. En waarom zou men kunnen vragen. Zijn de Duit- schers of de Franschen zoozeer begaan met het leven van den Marokkaan Geen kwestie vanNiet het lot der bewoners van die landstreek trekt de bijzondere aandachtmaar de schatten aan ijzer, steenkolen enz., die' in den bodem van Marokko verborgen ligt en waaraan die bodem zeer rijk moet zijn, is het punt, wat de kwestie aan den gang bracht. Verder ook nog, dat de voortbrengende landen aan producten meer voortbrengen dan in eigen land en op de reeds veroverde markten van andere landen verkocht kan worden. De techniek van het fabrieks wezen is in de laatste jaren zoodanig verbeterd, dat steeds in korteren tijd meer produkten aan de markt kunnen worden gebracht. En voornamelijk is dat in Duitschland het geval. Dat land heeft zich, wat het fabriekswezen betreft, in de laatste jaren verbazend

De Moker | 1911 | | pagina 1