No. 28, Zaterdag 9 September 1911. lie Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Afd. Scliiedam S.D.A.P. VERSPREIDERS Fabriekskind. De duurte. Yan onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres ürEBÖUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantie.", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Partijgenooten Het Bestuur, het niet noodzakelijk achtende alleen daarvoor een huish. vergadering te beleggen, heeft be sloten tot deelname aan de Kiesrechtbetooging op den Rooden Dinsdag met één afgevaardigde. J. van 't ZELFDE, Secretaris. 4000 MANIFESTEN voor den „ROODEN DINS DAG" moeten a.s. DINSDAGAVOND 8 UUR de stad in. ALLEN OP POST. Teer meisje moet er ten bedde reeds uit, Ach, 't had nog zoo graag wat geslapen En 't droomde daar juist nog zoo heerlijk en zoet Dat 't was voor het welzijn geschapen. Ach, 't is nog zoo vroeg, en buiten daar loeit De stormwind, en klettert de regen Maar vijf heeft de klok, en 't schepseltje zucht „Heb 'k nu reeds mijn tijd uitgelegen Dra staan dan d'r voetjes op koud steenen vloer En huivering vaart door de leden, Wijl vingertjes woelen in vodjes te dun Om 't tengere lijfje te kleeden. Nu haastig 'n stuk brood en wat koffie geslokt Om dra dan door 't donker te schrijden, Waar 't tegen den storm en het regen-geweld, Met krachten der wanhoop moet strijden. Zoo worstelt teer meiske al vragend dan voort „Zal ik, of de storm het nu winnen En, hijgend en bevend, in doorweekte kleedij Zoo gaat zij fabriekspoorte binnen. Uit „Opwaarts". M. II. Deze zomer, welke zich kenmerkt door zijn groote langdurige hitte, doet zich ook kennen door stijging der prijzen van de levensmiddelen als gevolg van die hitte. Door de droogte, welke aan deze warme dagen gepaard gaat, is aan den groei van vele plantgewas sen ontzettende schade gedaan. Er is van alles zeer weinig of in 't geheel niets. Wanneer men moeder de vrouw hare gegronde klachten hoort uiten, vraagt men zich onwillekeurig af waar moet het dezen win ter naar toe N Bijna alle eerste levensbenoodigdheden stijgen in prijs. Bij kruidenier, melkboer, groenvrouw en slager klinkt overal hetzelfde liedje: „Juffrouw, dit of dat is zooveel opgeslagen," hetgeen meestal beantwoord wordt met een„gut, alweer duurder, waar mot het naar toe Zoo wordt dus den arbeiders als gevolg van dezen mooien zomer een extra dure winter voorspeld en velen gaan met een bang hart den winter tegemoet. Zij kunnen van het schijntje loon, wat verdiend wordt, zich niet meer nog bezuinigen. De laatste jaren is alles toch al zoo ontzettend in prijs gestegen en het tekort daardoor toch al zooveel grooter geworden, dat zij angstig afwachten wat of de naaste toekomst voor hen brengen zal. Want aan de stijging der prijzen op de eerste levensbehoeften heeft geen evenredige loonsverhoo- ging plaats gehad, zoodat het reeds bestaande tekort noodzakelijkerwijs voortdurend grooter wordt. Het groote leger van arbeiders, het proletariaat, wordt dus steeds armer, steeds afhankelijker van hun broodheer. Want door de vooruitgang in de tech niek, door de vereenvoudiging in de productiewijze, ontstaat een steeds grooter wordend aantal werkloo- zen en is in den loop der jaren van lieverlede ont staan een regelmatige werkloosheidvoeg hierbij het aantal crisissen, welke zich steeds sneller herhalen, dan blijkt voldoende er uit, hoe groot de moeilijk heid is voor de arbeiders om zich een eenigszins dragelijk bestaan te scheppen. Zelfs de arbeiders, welke het voorrecht hebben zoogenaamd vast werk te hebben, zooals bijvoorbeeld de gemeentewerklieden, hun leven is ook slechts één groote worsteling om van het loon wat verdiend wordt te kunnen leven. En dit zijn dan nog de men- schen, welke gerekend kunnen worden een eenigszins bevoorrechte positie te hebben. De loonen der mees ten varieeren van f9 afioof fii aan de reiniging, tot fii a f14 aan gemeentewerken, de schandelijk lage loonen der brugwachters) zullen we voor 't oogen- blik er buiten laten. Wanneer men van de beste loonen, die van f 13 a f14, eens een woninghuur van f2 a f'2.50 aftrekt, plus belasting en fondsgelden, wat blijft er dan over om van te leven Dat wil zeggen, het gewone banale arbeidersleven het leven van werken en slapen. Het moet voor ieder, die onbevangen de zaken durft bekijken, duidelijk zijn, dat alleen door een zich ontzeggen van alles wat naar genot zweemt, van dergelijke loonen geleefd kan worden. We hebben nu van de begunstigden gesproken. Van heri, welke in het harde werkersleven dan nog boven hunne makkers uitstaan wat werkkring betreft, doch nu de slovers, welke vandaag hier en morgen daar werkendeze vormen zeker wel het grootste aantal. Voor hen is het leven een en al zorg, om voor zich en de zijnen het eten te verdienen. De onzekerheid van bestaan voor hen is zoo enorm groot, dat dit hen alle tijden drukt als een looden last. .Hoeveel stille ellende wordt niet geleden door die menschen, welke te kampen hebben met werkloos heid Waar het verdiende loon nauwelijks toereikend is om te kunnen leven is het vanzelfsprekend, dat eiken dag als er niets verdiend wordt een periode van gebrek intreedt. En toch moeten zij het leven door, steeds worstelende tegen de vele .tekortkomin gen waaraan zij blootgesteld zijn. Het is daarom een gelukkig verschijnsel, dat onder die oogenschijnlijk doffe massa beweging komt, dat onder hen gevoeld wordt dat verzet moet komen tegen die ondragelijke verdrukking. Eenerzijds wordt door de vakvereenigingen macht gevormd tegen de overheersching, anderzijds is het de Sociaal-demokratische Arbeiderspartij, welke de arbeiders oproept om verzet aan te teekenen tegen de onderdrukking. De vakbeweging, welke op economisch terrein den strijd voert ter verhooging van loon en verkorting van arbeidstijd, heeft gelukkig in ons land zich reeds ontwikkeld in krachtige vormen. Ontzettend zwaar is voor hen ook echter de strijd, om dikwijls kleine verbeteringen te veroveren. Echter de duurte der levensmiddelen maakt het voor de vak organisaties gebiedend noodzakelijk, feller nog dan voorheen hooger loon te bevechten, aangezien er anders achteruitgang te constateeren is. Immers als in dezen tijd de loonen stationair blij ven, is er reeds achteruitgang. Op politiek terrein wordt door de S. D. A. P. de strijd tegen de ontrechting der arbeidersklasse ge streden. In de Tweede Kamer wordt door hen opgetreden voor betere bezoldiging van rijkswerklieden en amb tenaren. In den gemeenteraad staan zij eveneens op de bres voor de belangen van het proletariaat. Thans wordt in samenwerking van de S. D. A. P. en het N. V. V., de landelijke centrale der Nederland- sche vakbonden, strijd gevoerd voor het Algemeen Kiesrecht, hetwelk veroverd moet worden, wil de sociale wetgeving wat harder gaan dan tot nog toe. Deze actie, bestaande uit een petitionnement, is haar einde nabij en zal den I9en September de regeering aangeboden worden, waaraan vergezeld gaat een mee ting, met optocht. Ieder, welke den I9en September, welke op Dinsdag valt, in de gelegenheid is, verzuime niet deze be tooging te bezoeken. Op voor den strijd van het ALGEMEEN KIESRECHT. **De eerste zitting van September is altijd gezellig, maar nu vooral. Eerst inzweren van zeven nieuwe raadsleden, waarbij 3 wethouderstoen benoeming van de raadskommissies, bij welke uitdeeling onze partijgenoot De Bruin natuurlijk weer de roe kreeg van den klerikalen Sinterklaasdaarna benoeming van wethouders, waarbij de afgetreden familie weer werd ingehuurd'; trekken der afdeelingen voor het sektie-onderzoek volgde, enfin, 't was stemmen, stem men und kein Ende. Vooral op de volle publieke tribune was die langdurige stemmerij bron van veel vermaak. Bij de voordracht ter benoeming van vijf leden voor het Burgerlijk Armbestuur maakte De Bruin aanmerking op de samenstelling, waar van de tien opgegeven na mep 4 van anti-revolutionairen en 4 van katholieken waren ep daartusschen twee van min of meer gematigd onverschilligen, maar geen enkel sociaaldemokraat werd waardig gekeurd in deze kom missie zitting te nemen. Een groot deel der burgerij wordt dus ook nu weer stelselmatig geweerd, terwijl juist in tal van andere plaatsen de sociaaldemokraten hebben doen zien hoeveel zij voor armenzorg gevoe len, hoe zij studie maken van het onderwerp en hoe juist de sociaaldemokraten het zijn, die met de be hoeften der bedeelden op de hoogte zijn. Waar het Burgerlijk Armbestuur juist heeft op te treden, waar hulp van kerkelijke zijde niet wordt verleend of wordt gewenscht, ware het beter niet met geprononceerde politieke figuren voor den dag te komen, van wie spr. vreest of zij de taak van het Burgerlijk Arm bestuur wel in den zin der wet zullen hunnen uit voeren. Hij noodigt het kollege met grooten aan drang uit nu eens klaren wijn te schenken en ronduit te zeggen, waarom juist de sociaaldemokraten steeds worden gepasseerd. De voorzitter vond het achterdeurtje, dat de be raadslagingen van het kollege geheim zijn en een voorstel-De Bruin om de voordracht aan B. en W. terug te zenden verkreeg de stemmen van alle niet- klerikalen, op die van den vrijzinnig-demokratischen wethouder Van Westendorp na, die alzoo het eerste bewijs zijner dankbaarheid aan de klerikalen betoon de, dat zij hem weer voor den raad hebben inge huurd. Toen kwam het voorstel, aan mevr. M. C. Boer- Zonneveld ongevraagd eervol ontslag als onderwij zeres te verleenen, omdat zij gehuwd is. Hierover waren adressen ingekomen van de betrokken onder wijzeres, van de afd. van den Bond van Ned. Onder wijzers en van de vereeniging tot behartiging der belangen der gehuwde vrouw, allen gericht tegen het voorstel. De heeren Koopman en Ris keurden het ontslag af, omdat het belang van het onderwijs zich niet tegen het toelaten der gehuwde vrouw verzet en het onbillijk is iemand die 12 jaar lang de gemeente heeft gediend zonder ernstig dienstbelang te ontslaan. De verdedigers van het voorstel bij monde van den voorzitter en den wethouder van onderwijs Gos- linga verklaarden geen principieel debat te willen, omdat dit enkele jaren geleden is gevoerd en de heer Wittkampf verklaarde er nog bij, dat men maar

De Moker | 1911 | | pagina 1