Vakbeweging. Scliiedamsclie Bestuurdersbond. Ditjes en Datjes. Het socialisme zal de vrije beroepskeuze brengen en tegelijkertijd regelen stellen om b.v. bij bevalling der vrouw zooveel weken buiten dienst te zijn we gens ongesteldheid met behoud van salaris, evenals de man-onderwijzer wegens ziekte nu reeds ook zijn tractement uilfbetaald krijgt. Een opwekking der vrouwen om zich bij de S. D. A. P. aan te sluiten zij hier dus wel op zijn plaats. NAAR DEN HAAG! Aan de Nederlandsche arbeiders. Aan de vakvereeni- gingsleden in het bijzonder. Kameraden Nog eene korte spanne tijds en de dag is daar, waarop de lijsten met handteekeningen van kiesrecht voorstanders, vrucht van het door de S. D. A. P« georganiseerde volkspetitionnement, der Regeering in Den Haag zullen worden aangeboden. Dien dag moeten wij eene historische beteekenis geven. Uit de petitionnementslij sten zal der regeerende klasse blijken, dat een zeer aanzienlijk deel van ons volk het algemeen enkelvoudig kiesrecht voor man nen en vrouwen eischt. De wijze waarop het petitionnement wordt aange boden, moet den heerschers het bewijs leveren, dat het georganiseerde Nederlandsche proletariaat vier kant zijn schouders onder dien eisch heeft gezet, dat het bereid is zich voor de verwezenlijking offers te getroosten en dat het niet zal aflaten voor dat het volk recht is gedaan. Dinsdag 19 September a.s. moet een indrukwek kende kiesrechtstoet door Den Haag trekken Honderdén vereeniigingen zenden hunne afgevaar digden met banieren. Wij vertrouwen, dat de bij het N. V. V. aangesloten bonden met hunne afdee- lingen allen zonder uitzondering vertegenwoordigd zullen zijn. Maar het is niet genoeg dat de vakvereenigingen afgevaardigden zenden. Achter de afgevaardigden moeten in dichte drom men optrekken de vakgenooten, in de eerste plaats de georganiseerden. Dat eischt het gewicht van dezen dag. Dat eischt de hooge beteekenis van het algemeen kiesrecht, óók voor den vakvereenigingsstrijd. Wij willen sociale hervormingen. Wie sociale hervormingen wil, moet voor het alge meen kiesrecht in het vuur. Strijden voor het algemeen kiesrecht wil zeggen opkomen voor den wettelijken 1 o-urendag, voor af schaffing van nachtarbeid, voor bescherming van het kind, voor staatspensionneering, voor ziekteverzeke ring, voor eene algemeene en deugdelijke ongeval lenverzekering. Het wil zeggenin verzet komen tegen de schandelijke verwaarloozing hunner belan gen, waaronder de Nederlandsche arbeiders sinds jaar en dag lijden. Voor de verheffing onzer klasse uit druk en ellendp kpmen wij Dinsdag 19 September in het geweer. Daarom moeten duizenden leden der vakvereeni gingen met hunne afgevaardigden optrekken naar Den Haag. De betooging wordt gehouden op een werkdag dat eischt een extra-offer. Laat men het zich getroosten ter wille van de groote zaak, die wij met onze tegenwoordigheid dienen. Laat men zich heenzetten over alle kleine bezwa ren en zooveel mogelijk vrijaf nemen. Uit alle deelen van het land moeten onze mannen en vrouwen optrekken naar Den Haagde groote steden moeten een overweldigenden stroom van be- toogers leveren, maar ook de kleine plaatsen mogen niet achter blijven. Kameraden, de beweging eischt van u een daad Toont u bereid die te volbrengen. Allen naar Den Haag Het Dagelijksch Bestuur van het N. V. V. J. OUDEGEEST, Voorzitter. H. J. BRUENS. P. M. VERDORST. JAN A. VAN ZUTPHEN. JAN VAN DEN TEMPEL, Secr. Brandersknechts. Onderstaand schrijven is aan de branderspatroons, die tijdens de crisis het loon der werklieden verlaagc. hebben, verzonden Schiedam, Sept. 1911. WelEd. Heer. De afd. Schiedam van den Algem. Nederl. Bond van werkl. in de Drankindustrie, met belangstelling de toestand van het brandersbedrijf gadeslaande, heeft naar aanleiding der gunstige conjectuur van de laat ste weken op haar laatstgehouden vergadering be sloten UEd. te verzoeken, ook ten opzichte van het loon van uw personeel rekening te willen houden met dezen igunstigen bedrijfstoestand. Bedoeld wordt, de loonen wederom zoodanig aan te vullen, als UEd. onlangs noodzakelijk achtte te moeten inkrimpen. Onze overtuiging, dat de gunstige conjectuur van thans niet alleen de hooge graanprijzen dekken, doch zelfs met een dusdanige winst wordtgeproduceerd, dat zij voor ons een reden is, niet aan uwe welwil lendheid in deze te twijfelen. Wij komen met te meer vrijheid tot UEd., daar toch de betrokken arbeiders, ondanks de aanhou dende stijging der levensvoorwaarden, onder berus ting de loonsverlaging moesten aanvaarden. Ten volle aannemende, dat UEd. niet dan na rijp beraad er is toe overgegaan de loonen van uw per soneel in te krimpen, is voor ons een bewijs vail het besef ten uwent van wat het zeggen wil, als er van een toch al niet benijdenswaardig bestaan eener brandersknecht het loon aan beide kanten wordt afgeknibbeld. Beleefd UEd. antwoord op bovenstaand verzoek inwachtend, Hoogachtend, Het Bestuur van de afd. Schiedam van den Bond van werkl. in de Drankindustrie. J. H. RODENBERG, Voorzitter. J. VAN 'T ZELFDE, Secretaris. Donderdag 7 'Sept. hield de S. B. B. een algemeene vergadering. Alle organisaties op één na, waren ver tegenwoordigd. Bij afwezigheid van Dinkelaar, als voorzitter, werd de vergadering door den tweeden voorzitter geleid. Van de ingekomen stukken vermelden we een cir culaire, betreffende de propaganda voor de wereld hulptaal „Esperanto" en werd besloten met het oog op de belangrijkheid hiervan voor de arbeidersbe weging, in October of November hieraan een ver gadering te wijden. Betreffende de betooging, welke wordt gehouden ter gelegenheid van de aanbieding van het volks petitionnement voor Algemeen Kiesrecht op 19 Sept. a.s. (Rooden Dinsdag) werd besloten het geheele bestuur af te vaardigen. Bij de besturen der aange sloten organisaties werd nog eens met klem aange drongen hun leden op te wekken tot deelname aan deze betooging. In verband met bovenstaande was een uitnoodiging ontvangen van de afd. der S. D. A. P. om aan den vooravond van den Rooden Dinsdag een propaganda- ergadering te houden, waaraan verbonden een op tocht met muziek en ontplooide banierenbehoudens goedkeuring van den burgemeester. Besloten werd deze propaganda krachtig te steunen en werden de organisaties opgewekt deze vergade ring met optocht uitstekend te doen slagen. Voorts werd een uiteenzetting gegeven van de te nemen maatregelen voor de cursussen in Nederl. en Duitsche taal, administratie etc., terwijl aan de afd. der Onderwijzers was verzocht, ons te willen steunen in onze poging, om eenige geschikte leiders voor deze cursussen te krijgen. Zoo spoedig deze poging succes heeft, zal een oproep tot deelname plaats hebben en in overleg met de onderwijzers de cursussen worden ingericht en zal aan B. en W worden verzocht om wederom een schoollokaal dis ponibel te willen stellen. Mededeeling werd gedaan, dat het verslag der onderwijzers van de in het vorige winterseizoen ge houden cursussen aan B. en W. was verzonden en dat voorts een adres aan den raad was gezonden om bovengenoemde cursussen van den S. B. B. over te nemen, voort te zetten en waar noodig aan te vullen en uit te breiden. Betreffende de winterpropaganda werd besloten door huisbezoek onder leiding van het bestuur van den S. B. B. met kracht te ijveren voor de tot stand koming van een afdeeling van den Fabrieksarbeiders bond, waaraan hier ter stede groote behoefte be staat, terwijl in samenwerking met het bestuur der Drankbereiders getracht zal worden die organisatie sterker te maken, door vooral de werklieden der groote gist- en spiritusfabrieken tot organisatie te brengen. Hiertoe zal een gecombineerde bestuurs vergadering plaats hebben op Zondag 24 September, waarin de te nemen maatregelen zullen worden ge nomen. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd, indien de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, een openbare vergadering te houden. G. VAN DER ZEE Hzn., 2e Secretaris. Op Rooden Dinsdag naar Den Haag! Wie naar den Haag gaan, wordt aanbevolen, zooveel mogelijk van hier te gaan met den trein van 11.48. Laat men zorgen te kwart over elf uur in „Constantia" aanwezig te zijn, dan gaat het gezamenlijk naar het station. Zegt het voort! Wie helpt een handje? Wie wil zich beschikbaar stellen, wanneer de groote zaal van „Cor istantia" ook op Zaterdagavond wordt opengesteld, bij beurten het buflet waar te nemen Zooals het Zondags kan, kan het ook Zaterdagsavonds. De exploitatie van ons gebouw zal er wèl bij varen. Wie zich beschikbaar stellen wil, melde zich aan bij den afdeelingsvoorzitter P. de Bruin. Kunst aan het Volk". De jaarlijksche ledenver gadering zal plaats vinden op Donderdag 21 September avonds 8VS uur in het Volkshuis, Lange Haven. In het blaadje der vereeniging wordt de agenda gepubli ceerd en komen de mooi bewerkte jaarverslagen van secretaris en penningmeester voor. De eerste uitvoering heeft plaats op Maandag 25 Sep tember, te 8 uur 's avonds, in de groote zaal der S.O.V., door de bekende Rotterdamsche Tooneelvereeniging. Het Bestuur 'dringt in het blaadje ernstig aan op druk bezoek aan deze uitvoering en wij twijfelen niet of na zoo langen tijd van stilstand op kunstgebied, zullen velen deze eerste uitvoering gaan bijwonen. Klerikale Armenzorg. In de raadsvergadering van verleden week heeft onze partijgenoot de Bruin nogal te keer gegaan tegen een voordracht van B. en W. tot benoeming van een aantal leden voor het Burgeriijk Armbestuur. De Bruin verklaarde in zijn onschuld te meenen dat het Burgerlijk Armbestuur moest optreden daar, waar hulp van kerkelijke armbesturen niet verleend of niet gewenscht wordt. Waar de kerkelijke armbesturen hun bedeelden soms (zooals de katholieken b.v.) schandelijk bedeelen, met 15 of 20 centen per week, en ze bijna zonder uitzondering allemaal hun bedeelden dwingen naar de kerk te gaan of op andere wijze verplichtingen opleggen, daar is het een strenge eisch tot bescherming der armen tegen kerkelijke dwingelandijdat het Burgerlijk Armbestuur hare onafhankelijkheid van de kerkelijke armenzorg weet te handhaven en alle beïnvloeding van die zijde weet af te wijzen. Om nu de bestemming van het Burg. Armbestuur goed tot haar recht te doen komen, kwamen Burg. en Weth. op den kolossalen inval deze voordracht samen te stellen de heeren J. van Katwijk en J. van Noortwijk. G. van Meurs en J. Kooper. J. A. M. Meijer en C. H. Scheffers. M. de Vries en D. Krommenhoek. A. J. M. Zoetmulder en H. B. Heggelman. Wie eenigszins de kaart van het land kent, treft het in deze voordracht, dat van de 10 namen er vier van anti-revolutionairen en 4 van katholieken op voorkomen, waarbij voor den schijn twee van min of meer gematigd onverschilligen gevoegd zijn. Tot schande van B. en W., die hen voordroegen en van den Raad, die (met behulp zelfs van den vrijz.dem. wethouder Van Westendorp) ze benoemden, kunnen wij zeggen, dat het een stel is van besliste partijgangers der anti-revolutionairen en katholieken een stel menschen, in wier liefde tot de armen wij geen zier vertrouwen hebben. Zoo te sollen met de belangen van de ongelukkigsten onder de ongelukkigen in onze samenleving, die zich moeten overgeven aan de klauwen der burgerlijke lief dadigheid en nu de kans hebben gedwongen te worden zich te gaan onderwerpen aan de nukken van kerkelijke armbesturen, wij vinden het in een woord ergerlijk. Zoo'n voordracht teekent de machtswaanzin der kle- rikalen, een misbruik van macht, waarvoor we slechts één woord hebbenbah i Rooden Dinsdag. De volgende organisaties besloten deel te nemen aan de kiesrechtbetooging. Voor den S.B.B. gaat het geheele bestuur en banier. De afdeeling van den Bakkersgezellenbond met 2 afgevaardigden. Zangschool „Excelsior". Klasse A. (jongens en meisjes van 610 jaar). Te beginnen Maandag 25 September a.s. zal voortaan de repetitie van bovengenoemde klas onzer Zangschool inplaats van 6 uur 5 uur aanvangen, zoodat deze klein tjes dan vanzelf 'n uur vroeger thuis zijn. Deze veran dering is 'n gevolg van geuite bezwaren om met den komenden winter deze nog jeugdige kinderen niet te laat thuis te doen zijn. Voor de grootere leerlingen (klasse B.) blijft het repe titieuur als tot heden, van 78 uur. Nu de winter weer in aantocht is en vanzelf voor de kinderen naar meer afwisseling wordt uitgezien, verwach ten we dat vele ouders, die dit tot heden verzuimden, hun kinderen aan de Zangschool laten deelnemen, daar het hen niet alleen een goede afwisseling, maar ook tegelijkertijd 'n nuttige en aangename bezigheid bezorgt. Wel mogen we over de tegenwoordige deelneming niet klagen, maar ze moet nog sterker worden. Vele kinderen, die we met vader en moeder zoo nu en dan in „Constantia" ontmoeten, missen we nog steeds op de Zangschool. Ons dunkt de contributie van 4 ct. per leerling kan thans geen bezwaar meer zijn hen er langer van af te houden. Laat dus de toevloed van nieuwe leerlingen voor t komende seizoen groot zijn. lederen Maandag worden nieuwe zangertjes toegelaten. BESTUUR.

De Moker | 1911 | | pagina 3