Uit de Pers. Ditj es en Datjes. Wij zullen wederom een paar staaltjes signaleeren vananti-revolutionaire waarheid. Het Schiedamsch Volksblad (waarin de familie Gos- linga haar lichten pleègt te ontsteken) reageert op een vrij onbeduidend berichtje in De Moker van 9 Sept. (men liet er dus eerst twee volle weken over heen gaan), waarin wordt verteld, hoe in den nacht van den 31 en Augustus wethouder Goslinga met anderen uit de poffertjeskraam aan de Broersvest werden verjaagd door de politie, omdat het over twaalf uur was geworden. En het Schied. Volksblad knoopt aan dit bericht de volgende beschouwing vast De bedojeling is duidelijk. De wethouder Gos linga heeft zich 's nachts om 12 uur door de politie uit eien poffertjeskraam moeten laten ha len. 't Is wat moois en dat voor een wethouder Wanneer men nu evenwel weet dat de heer Goslinga zich niet bij dit gezelschap bevond (hij is sedert een jaar geen bestuurslid meer van de Oranjevereeniging) en op gemeld uur heel rustig lag te slapen, dan ziet men eens tot welke minne leugens de Moker zijn toevlucht moet nemen om een politieken tegenstander te smaden. Zoo werd onlangs in de Moker beweerd dat tijdens het voorbijtrekken van een socialistische reclameoptocht voor den candidaat Dinkelaar, door de Groenelaan, een der dochters van het raadslid Klein naar het orgel was gevlogen en daarop gespeeld had„Weg met de socialen" enz Niet alleen waren op dien dag de dochters van den heer Klein uitstedig maar een orgel heeft de heer Klein nog nooit in huis gehad. Nu be hoeft men niet te vragen wat er van dat bericht waarheid was. Zoo tracht men, niet door beginselstrijd, doch door zuivere persoonlijke smaad onze; raadsleden te treffen. En dan verlangt men nog) op hoogen toon van dezelfde raadsleden dat zij de voorman nen dezer leugenaars zullen benoemen tot leden van verschillende belangrijke commissiën. Wij zouden wel willen zeggenmijne heeren, toont eerst eens dat gij fatsoenlijke menschen zijt alvorens gij van fatsoenlijke menschen verlangt dat zij naast u gaan zitten in commissie-vergade- ringen. De hier gewraakte feiten zijn wel van zoo onder geschikt belang, dat indien er een vergissing had plaats gehad, een erkenning daarvan ons niet de minste moeite zou kosten. Maar het pakkende hoofd waaronder het Schied. Volksbl. dit alles samenvoegt„MOKER-LEUGENS", is alleen voor een anti-revolutionair verstaanbaar, die óók weet wat anti-revolutionaire waarheid is. Wat het „geval" met de dochters van den heer Klein betreft, och, die goeie man colporteert met een zuinig gezicht overal hetzelfde praatje. Dat kenden wij ook al lang. Maar de goeie man vergeet er weer bij te zeggen, dat hij vlak naast zijn huis een schoon dochter heeft wonen, die wèl een orgel bezit en die prachtig van „Weg met de socialen" kan gillen. Zietdaar een halve waarheid, waarbij men vrij den heelen leugen kan verkiezen. Met het geval-Goslinga is het nog sterker. Daar zijn heele troepen menschen van respectabele chris telijken huize in dezelfde tent, die het geval bijwonen dat o.a. ook den wethouder Goslinga wordt aange zegd, dat hij zich moet verwijderen en het Schied. Volksblad komt heel nuchter vertellen„de heer Goslinga lag op dat oogenblik te bed." Inderdaad, als Dr. Kuyper wist welke school z'n volgelingen maakten, hij zou tevreden zijn Want van zulk soort „waarheid" stond, de groote man zelf ongetwijfeld nog „paf". En dat alles krijgt dan het raadselachtig slot, dat daarom ons raadslid De Bruin uit alle commissiën moet worden geweerd. Inderdaad, het vermoeden schijnt hier bevestigd, dat de familie Goslinga de draadjes dezer intrige in handen heeft en onzen partijgenoot heeft uitverkoren tot objekt voor haar christenzin. De conclusie kunnen we aanvaardentusschen deze soort „fatsoenlijke" menschen behoort geen sociaal- demokraat. Hij zou er in moreel opzicht slechts wor den belaagd Onze waarheidslievende katholieke zuster „De Nieu we" is aan 't hoofdartikelen geraakt over onze kies rechtactie, men begrijpt wat dat zeggen wil voor de brave ziel. De groei onzer beweging is toch reeds een nachtmerrie voor haar en nu, tegen de verwach ting van het Jezuiten-blaadje in, onze Roode Dinsdag een zoo enormen indruk heeft gemaakt, kloddert de redactie het volgende fraais neer De socialistische kiesrechtcomedie. Zoo mogen wij het gedoe der socialisten om met geweld het kiesrechtvraagstuk, dat eerst als de commissie voor de Grondwetsherziening haar taak beëindigd heeft, aan de orde kan komen, op den voorgrond te schuiven. De afgeloopen week heeft ons te zien |ge]geven het groote comediestuk, de „roode Dinsdag", waarbij 97 kartonnen doo- zen, bevattende de handteekeningen op het kies rechtpetitionnement in den loop van een vol jaar verzameld, in optocht met vaandels en cartels naar het Binnenhof werden gebracht. Minister Heemskerk was niet thuis en de bode beloofde met een vriendelijk lachje de boodschap te zullen overbrengen. Als men nu weet dat die 97 doozen bijna 317.000 handteekeningen bevatte en de optocht gevormd werd door een goede 20.000 betoogers, dan blijkt er uit hoe het katholieke krantje hare lezers inlicht. Dat is echter precies volgens stijl „Maasbode", waarvan de „Nieuwe" dan ook een trouw aftreksel is. Als nummer twee in het koor van clericaal gehuil over onze kiesrechtactie, zet het anti-revolutionaire „Schiedamsche Volksblad" als volgt in: Ook de redenaren, die zich en aan den voor avond van en op den „rooden Dinsdag" deden hooren, gaven hoog op van hunne groote voldoe ning met dit cijfer en trachtten de voorstelling ingang te doen vinden alsof een ongekend en ongedacht succes behaald was. Ons wil het voorkomen dat deze voorstelling omtrent het resultaat van het petitionnement dezelfde karaktertrekken draagt als deze gansche actie zelve voor algemeen kiesrechtzij is opge schroefd, kunstmatig en niet oprecht. Wie bedenkt hoe een jaar lang de hartstochten zijn opgezweept om handteekeningen op het adres te verzamelen, hoe vergaderingen bij tientallen zijn belegd, huisbezoekers in grooten getale zijn uitgezonden, hoe die afgezanten onderwezen zijn om geen middel te verzuimen teneinde zieltjes alias handteekeningen te winnen, waarbij zij dan desnoods „de tale Kanaans" niet moesten ver smaden die moet het resultaat poover noemen. Nog meer dan de clericalen in 1878 op hun petitionnement voor de Christelijke school zoo riepen Mr. Troelstra en anderen triumfeerend uit. Welk een opmerking Op Maandag 22 Juli 1878 werden de lijsten voor het smeekschrift ter teekening gelegd en Vrijdag daaropvolgende werd de teekening reeds [gesloten. En ziet, in die luttele dagen, waren er alleen op het petitionnement der Protestantsche Chris tenen reeds 305.000 personen die hun handtee kening plaatsten. Toen een waardig roerend protest uit den drang der consciëntie geboren bij hen, die hun dier baarste rechten gekrenkt zagen. Nu een met kunst- en vliegwerk warm gehou den agitatie, die èn in haar opzet èn in haar slot niets heeft van wat een grootsche volksbe weging kenmerkt. Wat een massa leugenachtigheid in zoo weinig regels. Natuurlijk moest en zou ons petitionnement volgens de giftige clericale pers mislukken, ook al ware er driemaal zooveel handteekeningen verzameld. Reeds vóór dat de uitslag bekend was heette het petition nement mislukt en dat zou zoo blijven ondanks welk cijfer ook. Gedurende het huisbezoek voor ons petitionnement is een leger van dominé's en pastoors plus de cleri cale pers aan 't werk geweest om de christelijke ar beiders af te houden van hun handteekening te plaat sen en trots de tegenwerking van die heele zwarte bende is een zoo schitterend resultaat verkregen. Toch wordt brutaalweg geschrevende actie is mislukt. Als tegenwicht op zooveel leugenachtigheid zullen we oftk het oordeel plaatsen van de christelijk-sociale „Beukelaar" onder redactie van mr. dr. van der Laar. Deze schrijft In geestdrift ligt wondere kracht. En dit mag niet uit het oog verloren bij de waardeering van het dan nu ingediende monsterpetitionnement voor algemeen kiesrecht. Een getal van meer dan 300.000 handteekeningen is zeker niet zonder beteekenis. Maar toch ligt de beteekenis van heel deze aktie niet in de eerste plaats in het getal. Wat onvermoeide arbeid, wat onverpoosd streven ligt er niet in het bijeengaren dezer handteeke ningen, welk een achtergrond van geestdrift en idealisme. En dit maakt wel vóór alles de kracht uit van deze beweging. Deze mannen en vrouwen willen iets met heel de kracht van hun ziel, en dit alles geldt niet hun bizondere belangen, maar het publieke leven. Wel nimmer heeft 's-Gravenhage zulk een der den September-Dinsdag aanschouwd. In stee van gouden hofschittering de duizenden betoogers, die zwijgend en ernstig de straten doortogen na de oplaaiende geestdrift om de sprekers vóór de stoet den batoojgjngstocht begon. Doch nog ander kontrast treft. Op dienzelfden dag was een troon rede uitgesproken, een troonrede van uit een koalitie-politiek, die al meer in het teeken der matheid kwam te staan. De geestdrift der kiesrechtbetoogers, de geest drift der sociaal-demokraten, daarnaast een regee- ringspolitiek, die de harten niet ontroert, die den den volkswensch niet vertolkt. En: Christelijk konservatisme, koalitie-politiek van succes-berekening moge een wijle schitteren in macht. Die macht stort straks ineen. Tegen de geestdrift der Haagsche betoogers vermag ze ten slotte niets. In het Unie-liberale weekblad „de Vaderlander" leest men Een optocht, onafzienbaar lang, met altijd maar weer nieuwe mannen en vrouwen, van heinde en verre gekomen, geld en tijd opofferende, om te getuigen tegen eene wetgeving, die hen, met mis kenning van alle recht, het burgerrecht onthoudt. Eene betooging, waarin iedere wanklank ontbrak, grootsch van opzet en grootsch van uitwerking, en die zoo stipt ordelijk was, dat de „Nieuwe Courant",' hare teleurstelling daarover niet kun nende verbergen, nu aankomt met het verwijt, dat het een saaie boel was. Wat zou hetzelfde blad gezegd hebben, als het te rumoerig en te levendig ware toegegaan 316.808 handteekeningen, het is een cijfer, dat alle kommentaar overbodig maakt, het spreekt voor zichzelf. Nu kan de legende niet langer worden volgehouden, dat de voorstanders van algemeen kiesrecht iets vragen, wat door degenen, waarvoor het gevraagd wordt, niet zou worden begeerdeen feit, waarover wij ons ten zeerste verblijden. Het zijn leuke lui, die S. D. A. P.-ers. Telkens hebben ze in hunne bladen aangedrongen op meer ijver bij het verzamelen der handteekeningen, tot het laatste toe noemde „Het Volk" zich teleur gesteld, dat er niet meer handteekeningen waren, en de konservatieve en klerikale bladen liepen er in, en juichten bij voorbaat over de mislukking van het petitionnement, en thansmeer dan driemaal honderd-duizend handteekeningen. Het is voor die bladen om er stil van te worden, en dat is dan ook geschied. Bediening groote Zaal. Voor de bediening van het buffet in de groote zaal van „Constantia" worden nog helpsters en helpers gevraagd. Resultaat tot op heden6 aanmeldingen. Meerde- deren noodig. Aanmelding bij P. de Bruin. Het burgerlijk armbestuur. Het Schied. Volksblad knipt uit De Moker: „De heeren kunnen en moeten het weten, dat wij een serieuse opvatting hebben van de werking van het burgerlijk, of liever gezegd gemeentelijk arm bestuur. Juist omdat wij meenen, dat door de ge meente de taak moet overgenomen worden van de versnipperde armenverzorging in diverse kerkgenoot schappen, juist daarom zouden eenige sociaal-demo craten in de commissie van het Burgerlijk Armbe stuur goed op hun plaats zijn." Duidelijk komt hier aan den- dag het vaak geloo chende anti-christelijk karakter der sociaal-democratie. De Kerk van Christus, van Godswege aangewezen als verzorgster der armen, moet worden terugge drongen en de Staat daar voor in de plaats gescho ven. Nota bene Alsof de Staat niet juist het slechtste orgaan is voor armenverzorging. Wij feliciteeren dan ook de armen van Schiedam dat zij van de hun door de Moker toegedachte armverzorgers zijn verschoond gebleven. En niet alleen de armen, ook de gemeente kas. Want die achten wij alles behalve veilig bij de mannen van de roode vaan. Zeer opmerkelijk is ook dat de heeren s.d.a.p'ers in een commissie van 5 personen „eenige" geest verwanten (dus minstens 3) hadden willen zien ge kozen. Wel ja, waarom eigenlijk niet geëischt dat de heele commissie rood moest zijn Als men nu toch eenmaal aan 't eischen is Wij kunnen de armen van Schiedam niet er mede gelukwenschen, dat zij zijn overgeleverd aan de men- schenliefde van den heer Jan van Katwijk. Want wij hebben daarvan een heel slechten dunk. Omdat men geen heel roode commissie wilde, nam men toen maar een heele zwarte. Wel ja, als men toch eenmaal aan 't nemen is!.... Het Kuiperschandaaltje. De van God gegeven leider der antirevolutionairen, Dr. Adam Kuyper, heeft zich de vorige week te Brussel in zijn hotel zeer onnet gedragen. De oud premier liep, gadegeslagen door een talrijk publiek, geheel naakt zijn kamer op en neer. Door de politie gearresteerd en naar het bureau gebracht, werd hij, nadat proces-verbaal opgemaakt was weer vrijgelaten en is Bram naar den Haag teruggekeerd. Dat Brussel schijnt voor den ouden Bram groote aantrekkelijkheid te bezitten, enkele jaren ge leden werd hij Zondags in een café met damesbe diening gesnord en nu dit gijntje weer. Zoo'n oude liefhebber

De Moker | 1911 | | pagina 2