OI. VAD ROOD, 1911 OOGST 1911 NIEUWE JAMS. „DE ZOETE TOKO" - BROERSVELD 25. Nu geen IJs meer! Arbeiders! Bezoekt het Gebouw „Constantia", Boterstraat 3D. Wed. J. v. 4. TEMPEL. Goede Consumptie. Uitstekend Billard. Bircai voor Arleilersreclt, ZENDT UW KINDEREN ZANGSCHOOL EXCELSIOR" Groote Markt 5. I Men kan zich in verbazing afvragen wat het „Algemeen Christelijke" nu weer is, in onderscheiding van het ge woon „christelijke" van eiken dag; men staat eenigszins verstelt van de stelling dat er hygiëne en gerief is voor rijken en armen apartmaar met wat goeden wil zijn hier tenminste „christenen" te ontdekken die meenen dat verbeteringen kunnen worden aangebracht. Zelfs zulke ontmoet men tegenwoordig niet eiken dag. Stinkend van overrijpheid is echter het volgende „Leden van deze vereeniging kunnen zijn personen, die instemming betuigen met den grondslag der vereeni ging, welke als zoodanig Gods Woord aanvaardt, niet behooren tot de S. D. A. P. of tot een bond of vereeni ging van gelijksoortigen geest, niet bekend staan voor het zich schuldig maken aan het misbruik maken van sterken drank, geen bekend slecht levensgedrag bieden en geen oneerbaar beroep uitoefenen." 't Heeft wel wat overeenkomst met de bekende R.-K. Geitenfok-vereeniging. Zeker hierin, dat het allebei even dwaas, of wil men liever, even schunning is. „Gods Woord" geeft tegenwoordig ook al een grond slag aan, waarop woningen kunnen worden gebouwd. De bijbel een handboek voor de bouwkuude. Wij krijgen nu altemet in Maassluis een heilige kolonie en 't spreekt van zelf dat socialisten in woningen met zulke goddelijke grondslagen niet mogen wonen. Zij, de socialisten, moeten op een lijn worden gesteld met dronkaards en ontuchtigen. Dat alles is de kostelijke vrucht van een verleugend en verpolitiekt farizeïsme, dat met godsdienst niets meer gemeen heeft dan de naam. Maar een troost hebben wij toch. Jan Valk, de christen, die een dobbelbank hield, en de groote leider Dr. Kuyper, die, om zekere handelingen in Brussel naar een politie bureau werd gebracht, als die in het allerchristelijk Maassluis woonden, zouden zij buiten deze gemeenschap worden geplaatst. 't Zal wel de bedoeling zijn dat deze vereeniging op grond der woningwet straks aanspraak maakt op Gemeen telijke en Rijkssubsidie. Wij zijn benieuwd of een ver eeniging met statuten, zoo in strijd met letter en geest der woningwet daarvoor in aanmerkiug zal kunnen komen. In ons „christelijk" land is het niet alleen misselijk dat men zulke statuten aaneenflanst, ze worden ook als hoog ernstig geaccepteerd. Intusschen geeft Maassluis het voorbeeld om volgens nieuwere methode zijn haat tegen het socialisme te luchten, nog voor men er ernstig mede in aanraking komt. De afdeeling der Partij hield Zondag j.l. een vrij goed bezochte huishoudelijke vergadering, waarin ver schillende mededeelingen werden gedaan en de jaarlijk- sche bestuursverkiezing plaats had. Aan de orde werd ook gesteld de ingekomen brochure van A. F. Muller te Arnhem naar aanleiding van diens royement als lid der partijafdeeling. Zonder zich in de hangende kwestie partij te stellen sprak de vergadering als haar pordeel uit, dat het ver langen van Muller de samenstelling eener commissie ter onderzoek dezer zaak billijk moet worden genoemd, te meer omdat de resultaten van zulk een onderzoek het volgend congres tot leiddraad kunnen dienen bij de behandeling van eventueel beroep op het Congres. De begrooting voor 1912 bevat, behalve de gewone jaarlijksche opsomming van diverse ontvangsten en uit gaven,eenige dingen, die de bijzondere aandacht verdienen. De verkiezingsmotie der christelijke raadsleden wordt van de baan geschoven, maar het bedrag, dat aan Hoofdelijken Omslag wordt geraamd, is f 4000.lager dan het vorig jaar. Dit kan als gevolg van verschillende omstandigheden, zeggen B. en W., maar het blijkt nergens, wat die om standigheden zijn en evenmin of men die vermindering beneden of boven aan het kohier zal aanbrengen. Ondanks de voorgestelde vermindering van de prijzen van munt- en lichtgas wordt het winstsaldo voor de gasfabriek geraamd op f 12,.729,74. Verhoogd zijn de kosten van ondersteuning voor ver pleging van krankzinnigen en Burgerlijk armbestuur. Het heeft ons getroffen dat onder de eerste posten onder steuning wordt aangetroffen ook voor anderen dan onver- mogenden, zelfs tot een niet gering bedrag. De begrooting is berekend op de pas aangenomen voorstellen tot verhooging van verschillende salarissen en pro memorie is ook voorzien in de eventueele daar- stelling van een veerdienst met de overzijde der Maas. De rekening sluit in een totaal bedrag van ontvangsten en uitgaven van f 786,990.24. „Vrede en Welvaart", het orgaan der Zeevisschers- Vereeniging, reageert op de stekelige aanmerkingen van „Argus" in de Vlaardingsche Courant" volgender wijze Uit de besprekingen er over (over de deelname van de Kiesrechtbetooging) gehouden, is zeer duidelijk ge bleken, dat men gevoelde hoe de wettelijke bescherming vo®r zeelieden eerst dan krachtig zal kunnen worden aangepakt als zij zelf mee hun stem kunnen uitbrengen om menschen naar de wetgevende lichamen te zenden, van wie zij overtuigd zijn dat de belangen der zeelieden door hen zullen worden behartigd. Als een groot onrecht wordt het langzamerhand ge voeld, dat de tijd waarop de verkiezingen, onder de huidige regeling, worden gehouden, hen practisch van het kiesrecht uitsluit. Als middel dus om mede te werken aan het tot stand komen van wettelijke maatregelen tot bescherming van zichzelf en hunne vakgenooten wordt deelgenomen. ♦Zij wenschen met hun organisatie om het vak- vereenigingsbelang alleen zich te scharen in de rijen van hen die reeds sedert jaren van de invoering van het Algemeen Kiesrecht verbetering in onze arbeids wetgeving verwachten. Het is een protest tegen het feit, dat zij nog altijd niet zijn opgenomen in de ongevallenverzekering. Het is een gevolg van de uitgebreide macht der reeders, die hun rechtspositie regelen in een monsterrol, die vol van plichten en zonder rechten is, zonder dat de wetgever ooit heeft getracht dat door wettelijke maat regelen te brengen binnen redelijke perken. Het is het welbegrepen eigenbelang, of wil men, het vakëgoisme der zeelieden, dat hen het besluit tot deel name aan den Kiesrecht-Dinsdag deed nemen. Het is hun stem, die mede gehoord wordt in het koor van de duizenden mannen en vrouwen, die door hun handteekening der Regeering hun verlangen naar Kies recht-uitbreiding willen te kennen geven. Het is een verheugend feit, het bewijst hoe lang zamerhand de nuchtere werkelijkheid ook onder de visschers wordt gezien, maarmet socialisme of socialistisch worden heeft het niets te maken. NeeD, onze visschers zijn geen socialisten en ze gaan er ook niet voor door. Dat weet de redaktie van Het Volk ook wel. Het zijn arbeiders die, naarmate zij langer werkzaam zijn of medeleven in hun vakvereeniging, die ernstig werk tracht te leveren, gaan inzien dat hun rechtspositie zoo slecht geregeld is. Arbeiders, die daarbij gaan gevoelen, dat aan hun maatschappelijke afhankelijkheid alleen een einde kan komen door strijd met alle mogelijke en eerlijke middelen. Als één dier middelen zien zij de noodzakelijkheid van wettelijke bescherming. En dan ten slotte. In „de kracht Gods" en tot „Zijne eer" moet de christelijke visschersvereeniging aan het werk om onze organisatie te vernietigen. Dat de zeeman een leven heeft vol gevaren, voor een loon, waarvan zijn gezin niet behoorlijk kan bestaan, dat ziet men niet en daaraan behoeft blijkbaar niets te worden gedaan. Dat eiken dag de zeelieden onrecht wordt aangedaan door het ontbreken of slecht ten uitvoer brengen van wettelijke bepalingen, het is blijkbaar niet erg en er behoeft niet tegen gevochten. Dat de reeders trachten een slechte monsterrol nog slechter te maken, er wordt geen kik over gegeven. Te werken voor eenige meerdere rechten en eenig meer levensgeluk en iets meer welvaart, het schijnt niet te behooren tot het werken in Gods kracht en tot Zijne eer. Daartoe behoort alleen het vernietigen van de orga nisatie, die juist eenige kracht ontwikkelen gaat. De christelijke visschers-vereeniging moet actief worden! Ze is het dus nu niet We zijn dankbaar voor de erkenning en voor de waarschuwing. Ja, wij zullen ook trachten de reputatie van ons vis- schersvolk hoog te houden. Wij zullen dat doen door te trachten elk onrecht, dat hen wordt aangedaan, in recht te veranderen en door op elke willekeurige loon- korting de uitbetaling er van te doen volgen. En als men dan meent dat „Gods kracht" ons en onze leden ontbreekt, omdat we op onze vergaderingen (oftewel op de hoeken der straten) niet bidden, dan zeggen wij gij, naamchristenen, ga naar de „christelijke" meerderheid in onze Tweede Kamer en onzen Gemeente raad en voert daar dat gebed eerst eens in of lever in elk geval daarop eens ernstig uw critiek. Het biddend opzien tot den Allerhoogste moet daar nog minstens even hard worden aangeleerd als onze visschers door deelname aan de Kiesrechtbetooging het zouden afleeren. Steunpenning „De Moker." De Moker 10 ct.V. 10 ct.verantwoord 4 ct; D. 41 ct. Verkiezingsfonds. 12 ct.vorige week 12 ct. Repetitie 's Maandagsavonds van 5—8 uur NAAR - DE - in het gebouw „CONSTANTIA". Contr. 3 c. per week. VACANT. PRIMA KWALITEIT LIMONADE-SIROPEN. Annanas f 0.40 p. fl. f 0.20 p. Ya A- Sinaasappel f 0.40 p. fl. f 0.20 p. 1/it Citroen -0.40 f 0.20 Frambozen - 0.40 -0.20 ONTVANGEN overheerlijke FRAMBOZEN en FRAMBOZEN MET BESSEN, 30 ct. p. pond, 7 ct. p. ons ZURE APPELGELEI, het gezondste en lekkerste op de boterham, a 25 ct. p. pond Deze Jam staat onder Scheikundige Controle. ROODE BESSENSAP, prima prima kwaliteit, met contröle-zegel op iedere flesch, 28 ct. per 1/1 flesch, 15 ct. per Ya flesch. Aanbevelend, Voor 10 gld. Bons wordt 40 cent terugbetaald. Drinkt nu de Blooker's Daalders Cacao van de Wed. J. v. d. TEMPEL. Bussen van 18, 42 Y», 80 en 150 cent. Probeert onze Losse Koffie 27 Y», 30 en 32 cent per half pond. Aanbevelend, 1 VL AARDINGEN, Willem Beukelszoongtr. 4a. AmbtenaarW. DROP. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepsvel Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Landweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersbond.

De Moker | 1911 | | pagina 4