No. 34. Zaterdag 21 October 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Huishoudelijke Vergadering Vergadering y. d. Zaalcommissie, Opwekking. Teruggeslagen. De toekomst van Schiedam. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal j franco per post 40 cent 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 p k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIE N: 77s cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. ZANGVEREENIGING „EXCELSIO R". op Zondag 22 October 1911, 's avonds 6 uur. AGENDA: 1. Notulen en Ingekomen Stukken. 2. 3-maandelijksch verslag van den Penningmeester. 3. Bespreking Uitvoering. 4. Bespreking Zangschool. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. De Secretaris. a.s. ZATERDAG 21 OCTOBER 1911, om 9 uur. Allen present. Hoog en krachtig leven Bruisch in het gemoed Breed en machtig streven Zet de ziel in gloed Breng> na nacht en nood Troostend morgenrood Hpog en krachtig leven Stort ;uw stroomen uit, Wat ,u mag weerstreven Wat ,u pok omsluit 1 Breng na winterdag Blijde lentelach. Breed en machtig streven, Breek met kracht uw baan Naar vreugdrijker leven, Zonniger bestaan. Moe Jvan druk en nood Hoopt een schare groot Op wat beter tijd. Op ten strijd A'. T. H. De heer Lobman wag na z'n heldhaftige daad, om [met de domme kracht eener door dik en dun vol gende stemmen-troep de socialistische Kamerfractie te hebben gemuilkorfd, buiten-af gegaan. Meneer ging op reis, nadat door zijn toedoen irt het wetgevende lichaam van Nederland een toestand was (teweeggebracht, waarvan bijna niemand een spoe dige oplossing durfde verwachten. Waarom ging de heer Lohman op reis Was het uit vrees voor mogelijke herhaling der manifestatie, waarvan hij eenmaal op het Binnenhof het doelwit is geweest 't Behoefde geen vrees te zijn, want eerstens was zeker het leven van den heer Lohman niet in gevaar en voorts zal hij zeker den weg wel weten, hoe zich tegen overlast te beschermen. Was het hem te doen eens te laten zien, welk een grenzelooze Verachting hij, de man uit den adelstand1, inderdaad heeft voor een Kamer-heibeltje Voor een vereerder van het gezag, voor een die naar van den Nederlandschen Staat, voor een parle mentariër, voegt zulk een beleediging, niet alleen de socialistische Kamerfraktie, maar de Kamer en het parlementaire stelsel als gehéél aangedaan, zeker niet. Hoe 't ook zij, de buitenlandsche reis van den ver wekker der oproerigheid in en buiten de 2e Kamer, Werft abonnees voor „De Roker". geeft geen hoogen dunk van 's mans verantwoorde lijkheids-besef. Hij heeft echter z'n trekken thuis gekregende volle maat is hem weergegeven. Bij monde van den leider der katholieke Kamer fraktie, den heer Nolens, heeft de rechterzijde aan onze Kamerfraktie amende honorable gedaan, zich bereid verklaard bij hernieuwde indiening het be wuste voorstel-Troelstra in behandeling te nemen en heeft de Kamer met algemeene stemmen besloten dit voorstel nog vóór de Indische begrooting af te han delen. Onze Kamerfraktie kan tevreden zijnhaar eisch is ten volle ingewilligd. Dank zij de solidariteit der arbeiders buiten de Kamer, die zich met onstuimig enthousiasme achter onze Kamerfraktie schaarden en front mbakten tegen deze ongehoorde domperij, heeft de rechterzijde bakzeil [gehaald en zich teruggetrokken. Daarmede is het bedrijf van den heer Lohman ook door de rechterzijde geoordeeld en is hij ook door zijn politieke vrienden losgelaten. De spoedige oplossing van het geschil brengt ver ademing in allerlei opzicht. Zij bespaart onzen wak keren vrienden in de Kamer een vermoeienden, zwa- ren strijdzij herstelt de storing in de wetgevende machine. Alleen voor de kleine, vieze klerikale pers, die al zoo goéd op weg was, den boeren en buitenliên wijs te maken, dat die slechte sociaal-democraten weer de schuld dragen van alle narigheid, is deze volkomen terugtocht van de rechterzijde niet bepaald aange naam. Het gebeurde zal aan alle dompers van professie een goede les wezen en een ernstige waarschuwing tegen herhaling. En het resultaat van alles Voor de sociaal-demokraten alle winste. Eerstens prachtig propaganda-materiaal, dat nog in 1913 bruikbaar zal blijken. Ten tweedediep ingebracht besef van saamhoorigheid van alle socialisten, van staan met schouder aan schouder tegenover den vij and. Ten derderijke oogst aan nieuwe strijders voor het socialisme en toegang tot kringen die uit weerzin tegen zoo bruut machtsmisbruik zich voor onze propaganda openden. Als de heer Lohman de balans zijner onderneming! opgemaakt heeft, zal het resultaat hem wel niet mee vallen P. DE BRUIN. 1) Tot ons leedwezen kon dit artikeltje, voor het vorig no. bestemd, geen plaats vinden. Red. in. Met nadruk wijst de „Nieuwe" er op, dat behalve de behoefte aan een nieuwe haven aan- den Westkant, ook zoo spoedig mogelijk gezorgd dient te worden voor de totstandkoming van een spoorwegverbinding van onze gemeentegronden aan de Maas met het Europeesche spoorwegnet. Dergelijke beweringen zijn eigenlijk niet meer dan een slag in de lucht. Men kan zeggendie gronden liggen daar nu ter exploitatie gereed en nu moeten ze in exploitatie komen. Dat is héél gemakkelijk te zeggen. Maar daarmede zijn ze nog niet in exploitatie. Eerst moet de behoefte aan grond er zijndan moet die behoefte zich naar den Schiedamschen grond willen richten en dan eerst heeft men de eer ste faktoren, die tot de vervulling der wenschen lei den kunnen. Maar vóór dat die behoefte zich openbaart ep hierheen richt, ontzettend dure werken te onderne men, die het gemeentelijk budget met een kolossale rentelast zouden drukken, dat komt ons voor een ontzettende dwaasheid te zijn. De veronderstelling van de „Niéuwe", dat voor een dergelijke God-zegen-de-greep-politiek steun van Staat of Provincie zou zijn te verwachten is totaal onge- Gedenkt trouw den Steunponning. rijmd en steunt op geen enkel precedent. En dat een leening voor zulk een doel tegen een bijzonder lage rente te verkrijgen zou zijn, komt ons ook al utopisch voor. Waarom deze leening lager dab een leening voor een ander doel Geld is geld en zaken zijn zaken, zeggen de financiers. En daarmee basta. Ja, zegt de „Nieuwe", zou het weeshuis aan den L. Achterweg, hetwelk toch over flinke kapitalen' beschikt, niet tot de meerdere welvaart dezer stad kunnen medewerken Het zou een grootsche daad zijn, die door het nageslacht op hoogen prijs zou worden gesteld. Dat gelooven we wel. Evengoed kan echter ge vraagd wordenzou het katholieke kerkbestuur, dat de laatste jaren naar men wil weten nogal zwaar aan grondspeculatie doet, niet genegen zijn de ge meente aan goedkoop geld te helpen en daarmede den dank der gemeente van het protestantsche wees huis overnemen Of is ook bij deze gelegenheid de liefde voor onze „goede gemeente" bij de katholie ken zoek Wij vreezen Trouwens, wanneer de „Nieuwe" gelijk heeft en spoorwegverbinding een der eerste vereischten is om de Maasgronden in exploitatie te brengen, dan vree zen we, dat die exploitatie nog lang op zich zal laten wachten en het Sterrebosch nog menig jaar aan zijn tegenwoordige bestemming van wandelplaats vastge klonken blijft. 't Schijnt ons vrij naief, te meenen, dat er nog een redelijke kans bestaat, een spoorwegverbinding te verkrijgen. Uit den aard der zaak is het voor spoorwegmaat schappijen veel aangenamer en voordeeliger, wanneer het transport zich centraliseert, dan wanneer de aan- voerpunten verspreid zijn. Daar komt bij, dat Rotterdam zulk een verbinding niet gaarne zou zien en haar machtige invloed reeds lang zal hebben aangewend, om een aansluiting van Schiedam anders dan over Rotterdamsche lijnen met volle afhankelijkheid aan Rotterdam, te verhinderen. 't Is onnoozel te meenen, dat Rotterdam niet zou weten wat gevaarlijk voor haar ekonomisch leven is en niet bijtijds dat igevaar zou weten af te wenden. Dat heeft de geschiedenis met den Boschpolder wel anders doen zien Vergissen wij ons niet, dan is wel degelijk door ons gemeentebestuur getracht van de Rotterdamsche Maasverbinding te profiteeren, maar is toen wel ge bleken hoe sterk Rotterdam is. En van de medewerking der spoorwegmaatschap pijen hebben wij ook geen bijster hoogen dunk had men onder de vroegere hoofddirektie nog eenige plannen tot verruiming en verbetering van het Schie- damsche net, onder de tegenwoordige direktie der H. S. M. moet de zorg voor Schiedam verloren ge gaan zijn. Wij hopen het beste altijd gaarne, maar zien van een spoorwegverbinding, tot zelfs in verre toekomst, niets komen Resumeerende meenen wij, dat de toekomst, die Schiedam aan de Maas heeft en die van buiten-af in aantocht zou zijn, nog heel ver weg is. Zoolang de kade zelf nog niet door één schip in gebruik genomen is, meenen wij te mogen zeggen, dat van gebrek aan schepenruimte niets blijkt en het maken van een dure haven een weelde zou zijn, die Schiedam zich maar niet in de eerste plaats moest verschaffen. Onze gronden zijn o.i. meer aangewezen voor op slagplaatsen van stukgoederen e.d., maar dit moet worden afgewacht. Men kan de toekomst nooit met zekerheid voorspellen en daarom is het zeker het verstandigste af te wachten, welke behoeften zich bij de exploitatie zullen openbaren en aan die behoeften later trachten te voldoen. Tot zoolang zal Schiedam, zonder dat iemand het forceeren kan, een industrie-stadje moeten blijven, waarin de grootindustrieelen de zwakkere broeders opeten en de opbrengst van den arbeid van velen Steunt „De Roker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 1