Vakbeweging. Vlaardingen. Ingezonden. Ditj es en Datjes. Mis Wij zijn geroepen dat zaakje alleen op te knappen en uit het bovenstaande blijkt, dat de sociaal-democratie de beste en eenige strijdster is tegen datgene wat slecht en uit de zonde geboren is. Op zoo'n manier worden echter de katholieke arbeiders afgehouden van den strijd hunner klasse. Want daar voor alleen worden deze cursussen belegd, waar op een gemakkelijke manier de tegenstanders worden aange vallen en van de beginselen van andersdenkenden een carricatuur wordt gemaakt. Cursussen Schied. Bestuurdersbond. 't Gaat goed metde cursussen van den S. B. B. Telken jare wordt het aantal deelnemers grooter. Wel een bewijs dat die cursussen in een bepaalde behoefte voorzien en dat de drang naar meerdere ontwikkeling bij de arbeiders steeds sterker wordt. Wij zeiden reeds „het gaat goed zoo." De Bestuur dersbond ziet met genoegen het getal deelnemers groeien, ziet met blijdschap het stijgende succes der cursussen, wetende dat de organisaties hechter en sterker zullen worden, naarmate zij over een grooter aantal goed onderlegde arbeiders beschikken. Zaak is echter, dat zij, die zich hebben opgeven, trouw den cursus volgen en onder geen voorwendsel verzuimen. Dan pas kan het onderwijs vruchtdragend zijn en worden de cursus-avonden een uitspanning voor de leerlingen en dan zeker niet minder voor de onderwijzers. Het aantal deelnemers bedraagt 103 en is verdeeld als volgt Nederlandsche Taal 52 Esperanto 37 Administratie 11 Ned. Taai-privaatles 3 Totaal 103 Onder de deelnemers aan den cursus in N'ed. Taal waren er verscheidene, welke dag- en nachtdienst hebben en dus maar ééns in de veertien dagen gebruik van den cursus kunnen maken. We hebben al die menschen bijeen gehouden, zoodat dus de onderwijzer enkel leer lingen heeft die om de veertien dagen komen, zoodat dus vermeden wordt dat een gedeehe der leerlingen bij de anderen ten achter komen. Zooals te begrijpen is vindt men onder die arbeiders jongens en nog wel eens enkelen, die door omstan digheden geen of zeer weinig onderwijs hebben genoten en haast gelijk te stellen zijn met onalphabeten. Deze keer waren er drie. Eén kon niet lezen of schrijven, twee konden wel lezen maar niet schrijven. Voor deze drie heeft zich een lid van de Afd. van den Bond van N. O. beschikbaar gesteld en komen zij daar aan huis les nemen. De gewone cursussen worden gegeven in een lokaal van de school aan de Plantage, ons door B. en W. welwillend in bruikleen afgestaan. Eén cursus is nog niet kunnen aanvangen wegens gebrek aan een leider. We zijn in correspondentie mèt de afd. Rotterdam van den Bond van N. O. Gaat zulks zooals we verwachten, dan zal ook de vervolgcursus in de Duitsche Taal spoedig een aanvang kunnen nemen en zijn de zeven leerlingen, welke het vorige jaar reeds er aan deel genomen hebben, in staat gesteld hunne studie in die taal te vervolgen. Nog eens, het gaat goed zoo en het Bestuur van den S. B. B. verwacht, dat de arbeiders hun plicht zullen doen en meewerken om de cursussen zoo goed mogelijk te doen slagen. J. M. v. PELT, Secret. S. B. B. De zoete jongensbond. De Bond van Orde der H.IJ'.S.M. is zoetjes aan aan 't aftakelen. Opgericht om de strijdende arbeiders in 1903 tusschen de beenen te loopen, is de bond, zoo spoedig de voedingsbodem was opgedroogd, in elkaar geschrommeld. De Bond telt nog slechts 760 leden. Men zal nu trachten de bond wat nieuw leven in te blazen door in combinatie met andere vereenigingen een loonactie te gaan beginnen. Of het iets zal helpen? Wij vreezen en hopen van niet 1 Ook hier in Schiedam zijn nog „orde" menschen. Zou het niet beter zijn, dat zij zich losscheuren van zoo'n dood lichaam en met hun makkers in de Ned. Vereeniging den strijd voor een beter lot te gaan voeren De staking op de Rijnvaart bij de firma van Driel duurt nog steeds voort. De bond voor Machinisten en Stokers heeft een schrijven aan de firma gericht, waarin minnelijke schikking aangeboden wordt. Ondertusschen ontstaat er bij de varensgezellen de geest om de firma v. Driel te boycotten, waardoor het haar onmogelijk wordt om bevaren personeel te krijgen. Het onderwijs en de onderwijzers. Woensdag 23 November komen eindelik de adressen voor salarisverhoging der onderwijzers van Bondsafdeling en de afdeling Vlaardingen van het N. O. G., daterende van Julie, September en October 1910 en Julie 1911 in de gemeenteraad aan de orde De talrijke mutatieën, welke er in de laatste jaren aan de scholen plaats hebben, leveren in hoofdzaak de grond, waarop genoemde adressen steunen. En dat de wisselingen onder het onderwijzend personeel ernstig zijn, blijkt wel uit 't feit, dat in twee jaren tijds een 25-tal onderwijzers zijn benoemd, zijnde ongeveer de helft van het totaal aan onderwijzers(essen). Zelfs de arrondissementschoolopziener heeft gemeend een woordje te moeten meespreken. Hij is van oordeel, „dat de vele wisselingen onder het personeel van groot nadeel zijn voor het onderwijs en dat een flinke salaris- verhooging een krachtig middel moet geacht worden om buitengewone mutatie tegen te gaan." Dit oordeel zegt nog meer als men weet, dat de schoolopziener zijn bericht „ongevraagd" aan 't gemeente bestuur heeft doen toekomen 1 Nochtans hebben B. en W. gemeend een ongunstig pre-advies te moeten uitbrengen Hun argumenten Drie in getal le. de bestaande regeling is van Augustus 1908 en een dergelijke regeling moet toch voor langere tijd bindend zijn dan voor drie of vier jaren, behoudens zeer biezon- dere omstandigheden. 2e. de bestaande traktementsregeling kan wedijveren met andere gemeenten 3e. de verhoging der traktementen der onderwijzers, zou niet in verhouding staan tot de traktementen (waarom niet honorarium) der hoofden, zoodat deze ook nood wendig verhoogd zouden moeten worden. Het tweede argument is 't enige (schijnbaar) steekhoudende. B. en W. dan vergelijken het totaal, dat jaarliks wordt uitbe taald aan de onderwijzers met de totalen, die uitgekeerd zouden worden, wanneer hier de regeling dier andere plaatsen bestond. Inderdaad, die totalen verschillen niet zo heel veel! Edoch, daar schuilt een addertje onder 't grasImmers B. en W. verzuimen op te geven hoeveel onderwijzers van 't minimum of even meer moeten rondkomen en dat minimum f 600 is niet zoveel slechter als dat van andere plaatsen. En terecht zegt de schoolopziener dan ook, hoewel „ongevraagd", hoe brutaal hé „dat de jaarwedden lager zijn dan in tal van andere gemeenten, te laag om goede onderwijskrachten voor Vlaardingen te behouden en dat het een daad van wijs beleid zou zijn, indien een regeling werd getroffen, waarbij de eindsalarissen belangrijk werden verhoogd." Werkelik, dit zou een daad zijn van wijs beleid, want B. en W. scheppen door hun houding een ontevreden heid onder een groot korps van ambtenaren en een wantrouwen onder de voorstanders van goed openbaaar volksonderwijs. En door de duurte der tijden (of is dit geen biezondere omstandigheid?) én door de vele mutatiën is salarisver hoging noodzakelik. Maar B. en W. spotten met de noden der onderwijzers, hebben lak aan de eisen van een belangrijk deel der burgerij, en negéren de uitspraak van een man van autoriteit als 't in hun kraam te pas komt. Intussen, wanneer zal de Bondsafdeling inzien, dat zij om resultaten te bereiken zich met hart en ziel moet toeleggen op de politieke verkiezingen om zo door samenwerking met de mede-arbeiders invloed uit te oefenen op de samenstelling van de raad? Loonsverhooging? Zoo menigmaal lezen wij in verschillende bladen, dat hier en daar de werklieden een toeslag op hun loon ontvangen, zulks in verband met de duurte der nood zakelijkste levensbehoeften. Deze gedachte schijnt ook bij de firma Smulders te zijn opgekomen, althans Donderdag 16 November 1.1. werd bij genoemde firma het volgende bekend gemaakt „Te beginnen met Vrijdag a.s. zal de werktijd eindi gen des avonds om 8 uur. Hierdoor worden de werk lieden in de gelegenheid gesteld hun inkomsten te verhoogen". Doch wat wil nu het geval Nog geen 2 uur later werden er door enkele werklieden verschillende lijsten opgesteld met bijna hun aller hand- teekeningen, verzoekende de werktijd te doen blijven tot 7 uur. Deze lijsten werden naar het kantoor gezonden. De volgende dag, dus juist de dag dat er tot des avonds 8 uur zou moeten gewerkt worden, werd volgend schrijven, uitgaande van het kantoor, aan alle bazen overhandigd„Aangezien uit een ingekomen verzoek schrift blijkt, dat het grootste deel der werklieden geen gebruik wenscht te maken, van de gelegenheid om hun inkomsten te vermeerderen, blijft de werktijd eindigen des avonds om 7 uur". Zie zoo, denken nu die christelijke patroons, wij hebben hun meer willen laten verdienen, doch het schijnt toch zoo noodzakelijk niet te zijn, zooals er wel gezegd wordt. Nu zijn wij met eere van hun af. Doch heeren patroons, laat U dit gezegd zijn Bijna alle werklieden beschouwen Uw aanbieding als een doorgestoken kaart. Want direct na de bekendmaking dat er tot 8 uur zou gewerkt worden, is er reeds gezegd: Dat wordt gedaan, omdat Smulders wel degelijk goed van een partikulier als gunst te aanvaarden, doch moet de gemeenschap hen verschaffen, omdat zij hen belemmert het zelf te doen. De zorg van de vrijzinnigen voor Tret kind van den arme bleek dan ook een totale schijnbeweging te zijn Mr. J. C. von Briel Sasse. In de afdeelingen. der Tweede Kamer is het feit aan de orde gesteld, dat Mr. J. C. von Briel Sasse, onze kantonrechter, niet in, maar buiten Schiedam woonachtig is. De minister van justitie Mr. Regout een katholiek lid van de coalitie, heeft daarmee een onderzoek ingesteld, en schrijft daarover in zijn Memorie van Antwoord „Volgens ontvangen inlichting bewoont de kan- „rechter te Schiedam een te voren leegstaand ver- „trek in het kantongerechtsgebouw aldaar tegen „uitkeering van een jaarlijksche vergoeding aan den „concierge. Hier toe is geen verlof verleend. Ook „de minister acht dien toestand minder gewenscht „en zal dien daarom doen ophouden.'" Wie krijgt hier den grootste uitbrander De concierge mag, naar het schijnt, voor zijn hoogsten autoriteit geen kostgangers houden. Of zal Mr. von Briel Sasse een wenk krijgen, zich hier te vestigen, of zijn congé te nemen Het college van B. en W. mitsgaders de Raad zal hoogstwaarschijnlijk na het bovenaangehaalde inzien, dat het met zijn besluit tot toelating van de heeren von Briel Sasse en Kavelaars op den verkeerden weg is jeweest. Zou het voor die heeren geen tijd worden, zelf hun raadslidmaatschap er aan te geven, vóór hun een nieuwe wenk wordt thuisgezonden Maar in elk geval zal er een betere toestand mogelijk worden tenzij er weer een achterdeurtje wordt ondekt. De Moker zal wel een oogje in 't zeil houden. Kunst aan 't Volk. Op Dinsdag 28 November wordt door het gezelschap van Louis Bouwmeester het bekende treurspel „Oedipus" opgevoerd. Het Bestuur wenscht een proef te nemen met het bespreken van plaatsen, om het que-make te kunnen doen vervallen, waaromtrent men in het blaadje der vereeniging de noodige mededeelingen vindt. Daar er zeer zeker geen gebrek aan belangstelling zal zijn, doet men verstandig, mede met het oog op plaatsbespreking, zich tijdig van kaarten te voorzien. Een pater aan 't woord. „Is eigendom diefstal was het onderwerp van pater Verheij op den socialen cursus, gehouden in den R. K. Volksbond. En de pater heeft zich zoo flink van zijn taak gekweten, dat wij niet nalaten kunnen een paar zinnetjes uit het verslag van dien cursus, voorkomende in de N. Sch. Crt., te knippen: „Maar als alle eigendom in ieder geval diefstal is, dan is er ook geen sprake van recht. Stelen is een anders eigendom wegnemen, neem ik echter iets, dat geen eigendom is, dan is het ook geen diefstal." Wie er iets van snapt, moet het ons maar eens komen vertellen. Meen echter niet dat het bij deze uitspraak bleef, jongen neen „Spr. denkt zich de toekomststaat in daar zijn menschen, met een goeden wil, met een halven wil, met geheel geen wil. Zou men dan niet bevreesd zijn dat zijn recht verloren gaat, als ieder een gelijk deel krijgt van de gemeenschap? Als ik krachtens een mij van nature gegeven recht vooruit wil en krachtens mijn aangeboren aard beter vooruit kan dan anderen, waar haalt dan de gemeenschap het recht vandaan om over mij te beschikken en mijn vrijheid aan banden te leggen Waar blijft dan mijn vrije wil? Maar die verloochent de sociaal- demokratie; zij verlaagt mij tot beneden het dier." Arme pater, om zoo bevreesd te zijn over zijn vrije wil. Zou het niet beter zijn wanneer hij z'n invloed aanwende om de arbeiders, ook de katholieken, een vrije wil te geven Of heeft de pater nooit gehoord, dat er met de vrije wil van de arbeiders absoluut geen rekening gehouden wordt? Ons dunkt, vele patroons, in de stampvolle zaal aan wezig, zullen in stilte gegrinnikt hebben en gedacht hebben aan den tijd toen het arbeidscontract ingevoerd werd. Toen hebben alle arbeiders uit vrije wil geteekend, niet pater? Ten slotte komt de spr., na verklaard te hebben, dat de mensch geen vol eigendomsrecht heeft, doch alle bezit van God is, tot het volgende zonderlinge slot „Waren wij zonder zonde gebleven, dan zou er wel gemeenschappelijk eigendom geweest zijn, maar met de zonde kwam ook de passiegeest over den mensch, die door zijn egoïsme zijn tevredenheid niet zou kunnen bewaren. De groote contrasten voor armoe en rijkdom komen niet van God, maar zijn een gevolg van den zondeval." Onze eerste indruk was ziezoo, pater Verheij en natuurlijk ook zijn gehoor komen ons een handje helpen om het privaatbezit op te heffen, want het is immers geboren uit de zonde 1 Werft abonnees voor „De Moker". Gedenkt trouw den Steunpenning. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. Wegens plaatsgebrek is dit stuk een week blijven liggen. Red. Wij cursiveeren.

De Moker | 1911 | | pagina 3