Huish. Vergadering Huishoudel. Vergadering S. D. A. P. Afd. Schiedam. No. 41. Zaterdag 9 December 1911. lie jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. l)e Moker. De Tooneelverceniging. 's middags 5 uur in „Constantia". Bureau Yoor Arbeidsrecht. Brood en hemd. Mededeelingen van de St. Nicolaas- commissie. „Kunst en Strijd". Flink zoo. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per "post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit z|jn. ADVERTENTIËN: 7% cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrjjke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. op DONDERDAG 14 DECEMBER, 's avonds ten 8 uur, in „Constantia". AGENDA 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. 3-Maandelijksche fin. verslagen: „Constantia", „Moker", „Afdeeling" en „Kunst en Strijd". 4. Rapport Financ. Controle-commissie. 5. Jeugdorganisatie. 6. Rondvraag. HET BESTUUR. Op Zondag 10 December, AGENDA: 1. Opening, notulen. 2. Mededeelingen. 3. Behandeling der Statuten en Huish. Reglement. 4. Bestuursverkiezing. 5. Rondvraag. Ieder, die zich voor de Huish. Verg. opgeeft als lid der Tooneelvereeniging, heeft het recht deze vergadering bij te wonen. Het Voorloopig Bestuur. Woensdag geen zitting. Wij verwijzen belanghebbenden naar achterstaande advertentie van het bureau, teneinde teleurstelling te voorkomen. Hoe menig rijdt er met koets en paard, En is zijn brood en zijn hemd niet waard Hoe menig breekt er met hamers 't geld, Dat de honger hem zwaar in den buidel telt. Waarom ook gezorgd Is zijn huis niet bewaakt Is zijn disch niet gedekt, is zijn bed niet gemaakt Is zijn dag, is zijn nacht, is zijn morgen niet goed Wordt zijn hond niet gekamd en zijn kat niet gevoed En dat mensch beschikt over werk en post, Die niet weet wat een huis met kinderen kost, Die niet voelt hoe zoo'n wroeter uit wanhoop stampt Als er een van zijn kleinen z'n knie beklamt En schreit om een aardappel meer. God, God, Is de wereld van u Is het leven geen spot René de Clercq. Werft abonnees voor „De Moker' Zaterdagavond tusschen 8 en 10 uur moeten de kaarten in Constantia afgehaald worden. Aangezien het aantal kinderen dit jaar bijzonder groot is, heeft de commissie besloten de geleiders niet in de zaal toe te laten. Deze bepaling is voor een ieder geldig. De commissie zal zorg dragen dat de kinderen een prettige avond hebben. Laten de ouders zorg dragen dat de kinderen op tijd zijn. De zaal wordt geopend om half vier. Het feest begint ten 4 uur. De .ouders worden verzocht de kinderen tusschen 7 uur en half acht af te halen. Huishoudelijke vergadering op Zondag a.s. om 10 uur Allen present. W. Ploos v. Amstel, Secr. Nassaustraat 16. De bladen van linksch en rechts zijn boos, vreeselijk boos. Op wien Op onze partij-genooten, die in de Tweede Kamer op de bres staan om de belangen der arbeiders te verdedigen. 't Is dan ook om tuleluur® te worden. Daar hebt je Schaper. Neen, maar wat die heeft durven zeggen en vooral tegen wien hij zóó heeft durven spreken gaat alle perken van „fatsoen" hm te buiten. Wat is er gebeurd Sinds eenigen tijd wordt Indië opgeknapt met lieden, die hier in 't land hun carrière misgeloopen hebben. Zoontjes en neefjes, vriendjes en bekenden van hoog- geplaatsten, die om de een of andere reden Nederlandsch grond te warm is geworden, worden in goede en vet betaalde baantjes in Indië gestopt. 't Liep den laatsten tijd de spuigaten uit. Schaper heeft in de Kamer een scherpe rede gehouden tegen deze manier van handelen en noemde het een bedenkelijk verschijnsel, dat tegenwoordig allerlei „vuil" naar Indië wordt geloosd en geplaatst in rechterlijke betrekkingen. Hoe kan men verwachten, vroeg Schaper, dat menschen, dat het met het recht in Holland alles behalve nauw hebben genomen, in Indië direkt geschikt zijn voor allerlei rechtelijke betrekkingen. Hij gaf o.a. een staaltje van recenten datum. De schoonzoon van den jonkheer meester De Savomin Lohman, de heer Bloys van Treslong Prins, die, als directeur der ge failleerde Centrale Bank te den Haag terechtgestaan heeft en weliswaar vrijgesproken, maar door de publieke opinie veroordeeld is, wordt bij de rechterlijke macht in Indië geplaatst. Daar had je de poppen aan 't dansen. Niet minder dan de Rechtvaardige, de bijnaam van den heer Lohman, werd aangevallen. De geheele burgerlijke pers, de klerikale voorop, schreeuwden als een mager varken. Het was, volgens hen, Schaper te doen zijn persoonlijke wrok op den heer Lohman te koelen. Men trachtte onder een hoop scheldwoorden aan het adres van onzen partijgenoot, de zaak waar het om ging, te verbergen. Want instinctief voelen zij, dat de rede niet gehouden werd om een persoon onaangenaam te wezen, maar met de feiten aan te toonen, hoe de bourgeoisie denkt en handelt met die dingen, welke in couranten, boeken en geschriften zoo walgelijk opgeschroefd worden. De tweede, wie het bij de burgerlijke partijen verbruid heeft, is Duys. Deze heeft een stevige rede gehouden tegen de klasse-justitie. Wij laten dat gedeelte va» de rede van Duys hier volgen, waarin hij met de feiten de juistheid van onze meening over de justitie weergeeft. Gedenkt trouw den Steunpenning. Hoe werkt nu de justitie Ik zal eenige feiten noemen. Het kan best zijn, dat het de heeren verveelt, maar de feiten vervelen mij nog veel erger! De advokaten bewijzen in hun pleidooien, voor vermo gende lieden, studenten e.d. zeer wel te begrijpen waar de schoen wringt. Menschen uit verschillende klassen worden door de justitie zeer verschillend behandeld. Te Utrecht stond baron Van Heeckeren terecht voor een zeer gerafineerde poging tot oplichterij. Het Hbld. en het Utr. Dagbl. kregen een pluim van het Openbaar Ministerie, omdat zij van de zaak hebben gezwegen, tot hun journalistieke eer hen dwong tot spreken. Als er over een zaak veel gepraat wordt, heette het, löopen de rechters gevaar om beïnvloed te worden. Over de Hogerhuis-affaire zal ik niet spreken, noch over de manier waarop de rechterlijke macht daarbij optrad. Ik zwijg over optreden van justitie en politie tijdens de oude beweging op oranjedagen. Als onze menschen werden mishandeld en hun goederen vernield, vonden zij geen bescherming. Dan is er de gratie, door minister Van Raalte geschonken aan de Groningsche fabrikanten Pott en Ter Borg. Ook van de houding der justitie in het zwendeljaar, tegen de Noord-Brabantsche Bank zal ik niet spreken. Iemand die f 12000 in ontvangst nam voor een bepaald doel, en dit bedrag verduisterde, werd niet vervolgd. Bij de staking bij de firma Verver te Krommenie eischte het O.M. tegen een jongen die niet dadelijk doorliep, zes weken gevangenis, hoewel voor rustverstooring geen gevaar bestond. Legio zijn de staaltjes van klassejustitie bij de arbeidswetgeving. Geen soort overtreding kent meer recidive dan die bij de Arbeidswet het dubbele maximnm, ja het gewone miximum wordt haast nooit gegeven, evenmin als hechtenis. De vrijz.-dem. minister Van Raalte verlengde den termijn, waarbij de ambtenaars van het O.M. aan de arbeids- inspektie moeten kennis geven van vonnissen, tot een maand, terwijl met 14 dagen de termijn voor beroep is verstreken. Zoo wordt onze dierbare Arbeidswet door de justitie, met behulp van vrijz.-dem. ministers uitgevoerd. Spr. zal wat zeggen van de houding van parketten. Welk een verschil in eischen, naarmate van de klasse Mr. Besier eischt 21 dagen voor een arbeider, die een politieagent uitschold voor slampamper. Maar de heer A. H. Goeman Borgesius kreeg voor verzet en belee- ging f 100 boete, subsidiair 20 dagen. Twee vrienden van hem kregen, wegens verzet, f 50 of 10 dagen. Hoezeer de rechterlijke macht met twee maten meet, blijkt uit de pleidooien der advokaten. Als een student voor den rechter komt, zegt de advokaatwij zijn allemaal jong geweest! Van '99 af heeft spr. zulke feiten verzameld. Toen zei Mr. Biederlack alik dacht niet dat' de rechterlijke macht de zaken tragisch opnam. Wij zijn allemaal wel eens uit geweest, 's nachts ook. Als een arbeider den student uithangt, wordt het recht in al zijn gestrengheid toegepast. Ik verlang niet de meest krasse straffen voor studentenstreken, ik verlang gelijk recht voor alle klassen. Hoe hebben de Leidsche groenen te Amsterdam de bloemen buiten gezetVeertig emmers water werden over het publiek leeggegoten. Op het Rembrandtplein werd een geregeld gevecht geleverd. Hoe zouden de vonnissen luiden, als arbeiders zoo eens optraden in hun sociëteit, bijv. in de Dansende Latafel In de moord op de Nic. Witsenkade was een heer A. B. minnaar van de vermoorde. Hij viel ongetwijfeld in de termen, om als getuige te worden verhoord. Maar nu het een invloedrijk bankier geldt, kreeg hij een wenk om naar Amerika te gaan. Bij het hooger beroep kon hij zelfs in het land blijven. Was het een eenvoudig arbeider geweest, zou men hem niet als getuige hebben gedagvaard Het verwijt van klassejustitie stuit af op het gezond verstand? Een werkman die een aal van een kar stal, kreeg een maand gevangenisstraf. Den man die 6 kippen stal, kreeg 18 maanden, 3 maanden per kip. De heer Van Hamel zegtdat is geen redeneering, maar als men een half millioen steelt gaat men vrij uit. Dat Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 1