Voor de Vrouwen. Vakbeweging. Drankbestrij ding. Ylaardingen. staat er niet de minste kans dat het vereischte aantal leden naar de vergadering gaan zal en dus is er ook geen reden te vreezen, dat de voorstellen behandeld zullen kunnen worden. Wie zich dus een verloren avond wil besparen, kan Maandagavond gerust thuis blijven Een betooging. Op Donderdag 14 Dec. zal door de S. D. A. P. en het N. V. V. te Utrecht een groote openbare vergadering worden belegd, waarin gesproken zal worden over den stand en vooruitzichten der sociale wetgeving. De vergadering is bedoeld als antwoord op de katholieke betooging, die eenige weken geleden ook te Utrecht gehouden is. De hoofdbesturen der verschillende vakbonden zijn tot deelname uitgenoodigd. Oefening baart kunst. De glasblazers-muziekver- eeniging gaf j.l. Zondag een uitvoering in Constantia, toegankelijk voor donateurs en geïntroduceerden. De nummers, welke werden uitgevoerd, kwamen zeer goed tot hun recht. Voor afwisseling trad op de heer Engelbrecht van Rotterdam, welke de lachspieren danig in beweging wist te brengen. Het geheel werd besloten door een gezellig bal. Voor de arbeiders goed genoeg. In de voorwaarden van aanbesteding voor levering van eieren voor het gemeente-ziekenhuis te Rotterdam wordt voorgeschreven, dat voor de eerste en tweede klasse patiënten Iniandsche eieren worden geëischt, doch dat voor de derde klasse patiënten volstaan kan worden met geïmporteerde (bui- tenlandsche) eieren. Zelfs dus daar, waar versterkende middelen voor zieken worden voorgeschreven, moeten deze voor de gegoeden van betere kwaliteit zijn, dan voor de arbeiders. Tot zelfs in de ziekenhuizen moeten de klassetegen stellingen in eere worden gehouden. Dure katoen. Waarom? Is er geen katoen genoeg? O, jawel, maar het wordt een beetje vastgehouden. „Volgens een bericht uit Columbia (Zuid Carolina) heeft de president van het aldaar gehouden katoencon gres der Zuidelijke Staten zich uit naam van dit congres tot den minister van landbouw en de voorzitters der verschillende vereenigingen van kantoenplanters gewend, mét bet verzoek de katoen op te houden, teneinde tot September 1912 een prijs van 13 cent te kunnen be dingen. Voorts wordt gevraagd, in 1912 een kleinere oppervlakte dan in 19101911 te bebouwen. De planters worden uitgenoodigd zich schriftelijk te verbinden een bepaald aantal balen op te houden." Zoo wordt de voortbrenging kunstmatig beperkt en de groote voorraad opzettelijk achter gehouden, om zoodoende de prijzen te kunnen opjagen. Een snuifje voor de Nieuwe. Pastoor Schöhn van Neuhausel, die bij de jongste verkiezingen in het rijks- land een ijverig voorvechter zich toonde voor de ware zedelijkheid, die alleen te vinden is bij de (ver) politiek(t)e katholieken nietwaar Nieuwer en mee heftig onze materia listische tot .allerhande onzedelijkheid en ongebondenheid voerende partij heeft bestreden, heeft 'm gesmeerd. Door het openbaar ministerie is een aanklacht tegen hem ingediend wegens vergrijpen tegen de zedelijkheid, gepleegd aan jonge meisjes in den biechtstoel. Wat zegt onze brave zuster daarvan Voor zoover wij weten is de Duitsche regeering verre van radicaal. Zij steunt in vele gevallen, vooral als het tegen de democratie gaat, op het katholieke Centrum. Toch zullen wij wel oppassen de schanddaad van boven genoemd heerschap de Duitsche regeering in de schoe nen te schuiven. De Klassestrijd. Wij moeten de maatschappij, dat groote gezin, waarin wij leven, leeren kennen. Wij zullen daarvoor ons eigen leven nagaan, want we vormen ook een deel van de maatschappij, en 't vergelijken met dat van hen, die een geheel ander deel der maatschappij vormen. Wij soort vrouwen trouwen vroeg, waarom zouden we niet Onze mannen verdienen op hun 22ste, 23ste jaar toch het hoogste loon, dat ze ooit zullen verdienen. We hebben ons, toen we trouwden, van nieuwe meubels voorzien. Onze woning zag er allergezelligst uit, alles glom, omdat het kraaknieuw was. We hadden onze woninginrichting gedeeltelijk van met moeite overgelegde spaarpenningen en gedeeltelijk op afbetaling gekocht. Zoolang we geen bijzondere uitgaven deden en maar flink zuinig waren, liep de afbetaling goed los. Spoedig kwam 't eerste kind en nieuwe onkosten. Het heette nog weer zuiniger zijn. Het verzorgen van een klein kindje was een heel getob; we wisten er zoo weinig van afmenigen nacht brachten we uit angst over het kind wakend door. Meer kinderen kwamen, we kregen Werft abonneés voor „De Moker' wat meer handigheid met kleine kinderen, maar het werd steeds moeilijker, zuinig te zijn. We waren, toen we van school kwamen, al vroeg uit naaien gegaan ot in een dienstje en hadden noch goed naaien, nóch goed huishouden geleerd. Op 't atelier kregen we maar een klein deel van een kleedingstuk te maken, meestal het zelfde en in een dienst leerden we geen zuinig overleg. Nu komt ons dit alles slecht te pas. We zitten nog jong, midden in de zorgen en weten niet rond te komen met 't geld, dat onze mannen ons elke week brengen, 't Slimste is, dat alles steeds duurder wordt de kruidenier, de slager, de groenteman, ze zijn niet te betalen, zelfs de aardappelman slaat op. En met dat al moeten we elke week op zij leggen voor huishuur, belasting, begra- fenisgeld, ziekenfonds, vakbond, kleeren van 't heele gezin, schoenen, zonder nog iets voor lectuur te besteden. We kunnen geen hulp nemen, ons boeltje kunnen we slechts met de grootste moeite netjes houden. Onze mannen komen laat en vermoeid thuis en we staan alleen voor de opvoeding der kinderen. Zelfs 's Zondags hebben we 't te druk om met onze mannen tot een rustig gesprek over onze kinderen te komen. En wanneer nu bovendien onze mannen werkloos worden, (die mogelijkheid staat ons altijd voor de deur) dan zitten we in nog veel grooter moeilijkheid. Of wan neer onze mannen ziek worden, waar moeten we dan van leven Of wij zelf, wie zorgt dan voor 't gezin Of wanneer wij weduwe worden, hoe moeten we dan met onze kinderen leven En wanneer we oud worden, wie behoedt ons dan voor gebrek En voor wie zijn we dan geen last Deze omstandigheden, gij kent ze, èn bij u zelf èn bij zoovele vrouwen om u heen en ze komen nog bovendien voor bij duizenden, ja millioenen. En hoe is 't nu bij een ander klein deel der men- schen in onze maatschappij Hoe gaat 't daar de vrouwen Zij trouwen niet vroeg, hebben een mooie, flinke woning en behoeven geen schulden te maken om zich royaal in te richten. Wanneer kinderen geboren worden, behoeft dat niets dan vreugde te brengen, de noodige hulp is daar. Een verpleegster voor kraamvrouw en zuigeling, een kinderjuffrouw voor 't grootere kind. De vrouwen behoeven geen werkloosheid bij den man te vreezen, want die brengt geen gebrek. Ziekte is natuurlijk onaan genaam, maar de beste geneeskundige hulp en verple ging staat hun ten dienste. Gebrek behoeven ze in geen geval en in geen enkel opzicht te vreezen, zelfs op hun ouden dag niet. Buitendien, genieten ze alle voordeelen van de beschaving. Alles staat voor hen open. Ze kunnen hunne huizen van alle nieuwe inrichtingen voorzien electrisch licht, centrale verwarming, liften, enz. Ze kunnen zich in uitstekend ingerichte treinen en booten bliksemsnel naar de mooiste streken van de aarde laten brengen. Ze kunnen genieten van alles wat de knapste kunstenaars en geleerden aan de wereld gegeven hebben en ze kunnen zich ook de ontwikkeling eigen maken, om daarvan ten volle te genieten. Dit alles wat 't leven aangenaam maakt, staat voor hen gereed. Zoo is onze hedendaagsche maatschappij. Nu zult ge zeggen, waarom moet ik dat weten. Zulk weten maakt mij ontevreden, en tevens ongelukkig. Het leeren kennen der maatschappij maakt zeer on tevreden, maar niet ongelukkig want dit laatste worden wij alleen, als we geluk aan anderen misgunnen. Wij misgunnen echter aan de bezittende klasse, dat kleine troepje menschen, niet de voordeelen van de beschaving, maar wij verzetten ons met alle kracht en macht er tegen, dat zij die voordeelen alleen voor zichzelf willen behouden, terwijl wij ze even goed kunnen bezitten. De ontwikkeling der maatschappij wijst daartoe de moge lijkheid. Die mogelijkheid ontkent de bezittende klasse en zij heeft nog de macht om de voordeelen der beschaving alleen voor zich te behouden, doordat zij alles bezit om de arbeiders aan het werk te zetten, doordat zij de productiemiddelen (grond, fabrieken, machines, steen kolen, enz.) bezit. Het behoud van die macht door de bezittende klasse en het verzet der proletarische (arbeidende) klasse daartegen is de klassenstrijd In dien strijd aan de zijde der proletarische klasse te staan, geschiedt uit ontevredenheid met het bestaande. Maar het brengt tevens groot geluk, want het doel van den proletarischen klassenstrijd is het heil der beschaving aan allen brengen. Dien strijd mee te strijden heet ook U, vrouwen groot geluk brengen, want gij en Uw mannen en kinderen, gij zijt de proletarische klasse en aan U allen is 't, de overwinning in dezen strijd te behalen. L. E. T. S. B. S. De Schiedamsche Bestuurdersbond houdt op Donderdag 14 December a.s. een buitengewone ver gadering. Er is een belangrijk stuk van het Nederl. Vakverbond ingekomen, dat op deze vergadering be handeld moet worden. Allen dus present. Het stuk legt a.s. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur op het Bureau voor Arbeidersrecht ter visie. HET BESTUUR. De typografen in den Haag voeren een loonactie, welke reeds vruchten heeft afgeworpen. Verschillende firma's hebben reeds geheel of gedeeltelijk aan den eisch der samenwerkende organisaties voldaan of beloofd dit met Janmri 1912 te zullen doen. Bij de firma Belinfante zijn de gezellen echter in staking gegaan, welke, zooals het zich aan laat zien, er goed voor staat. De firma had n.l. een 15 onder kruipers geworven, welke echter, na kennis gekregen te hebben dat er staking was, weer spoedig aftrokken. Een reuzenstrijd wordt thans te Berlijn gestreden. Een 30000 metaalbewerkers worden „ausgespert", dat is uitgesloten. Het gaat over een looneisch der vormers en gieters. De Duitsche Metaalbewerkerbond telt echter ongeveer een half millioen leden en kan het dus wel een poosje volhouden. In het damesconfectievak te Berlijn is eveneens staking. Ongeveer 20.000 mannen en vrouwen zijn in den strijd betrokken. De lage loonen en slechte toestanden zijn de oorzaak, nopen de arbeiders tot strijd. Zoo zien we overal den strijd fel ontbranden, met kracht werpt zich de onderliggende massa in het strijd perk en zij zal overwinnen s Gedenkt trouw den Steunpenning. Drankwillige werkwilligen. Het Bataviaansche Handelsblad heeft een beschrijving gegeven van de reis van het stoomschip Koning Willem I naar Indië, welk schip tengevolge der zeeliedenstaking was bemand met heeren „werkwilligen", uit Duitschland geworven. Stokers en tremmers weigerden eenvoudig alle werk, wanneer ze niet een borrel kregen, telkens wanneer ze daarin grooten trek hadden en zij hadden dikwijls grooten trek Dan kregen ze den afgedwongen borrel en dan ging het werk eenige uren goed. Nu ja, „goed"Gezagvoerder, stuurlieden en machi nisten hebben met dit hun toegevoegde „personeel" eenige weken lang groote zorgen gehad; maar er werd althans een poging tot werken gedaan als er jenever gegeven werd. In Genua wilden ze geld hebben. Het werd geweigerd. Ze eischten het met nog meer aandrang en kregen het. Ze hebben zich toen in de haven bedronken en werden als zwijnen weer aan boord gehaald. Te Algiers, in den Indischen Oceaan, te Tandjong Priok dezelfde tooneelen. Gezien in de nabijheid van 't Damrak te Amsterdam. 't Is Zaterdagavond, ongeveer tien uur. Op een vrij hooge stoep ligt 'n werkman, met de schouder geleund tegen 't woonhuis, de beenen hangen bij de stoep neer. Op ongeveer 20 M. afstand staat 'n bleeke, doch overigens knap uitziende vrouw, 'n kind op den arm, twee meisjes van ongeveer 5 én 7 jaar aan weerskanten van haar. Alle oogen zijn gericht op den man op de stoep. Eensklaps komt er beweging in de groep voetje voor voetje gaat 't in de richting van den man. Ze staan weer stil. Moeder fluistert haar oudste dochtertje iets toe, die zich daarop vrij snel tot heel dicht in de nabij heid van den man op de stoep waagt, haastig terugkeert en zegt„Vader slaapt". Terstond daarop legt moeder haar slapende zuigeling in de armen van haar dochtertje, sluipt behoedzaam maar den man, steekt dan vastbe raden haar hand in een der zakken van haar echtge noot een ruk, en zij heeft de beurs. Haastig spoedt 't viertal zich thans voort. Op de stoep staat even later 'n waggelende gedaante vloekend beweegt hij zich in dezelfde richting die moe der en kinderen zijn ingeslagen. Waarde lezer, wat er dien avond thuis nog voorviel hebben we niet gezien. Het St. Nicolaasfeest der S. D. A. P. De afdeeling gaf Woensdagavond een feestavondje voor kinderen van leden en geestverwanten in het lokaal Excelsior. Ruim 90 kinderen waren daarvoor ingeschreven, die met hun geleider of geleidster het zaaltje al spoedig gezellig vulden. Een clubje uit de deelnemende kinderen had onder toezicht van een paar commissie-Eden een paar zang stukjes ingestudeerd, die op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Een tweetal speelde verdienstelijk van Domme Hans en „Lieve Lieze", een sneeuwbal- en schaartje- knippartij wisselden de chocolademelk- en speculaas- tractatie af. Tenslotte kwam St. Nicolaas, die met aardige toe spraakjes cadeautjes uitdeelde en een woord van aanbeveling voor Partij en dagblad sprak. De reclame voor Het Volk werd door zwarte Piet rondgedeeld. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 3