No. 44. Zaterdag 30 December 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Propaganda-Commissie. Afdeelingsberichten. Repetitie Excelsior" en Zangschool. Klassenstrijd Nieuwe jaar. De balans. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal I franco per post 40 cent bij vooruitbetaling 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. ADVERTENTIËN: 71/» cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Nog meer, steeds meer krachten hebben wij noodig voor het vele schrijfwerk, wat we nog hebben liggen. Daarom, partijgenooten en geestverwanten, laat het nu niet op de laatste dagen aankomen, want dan is het te laat. Herinner U de woorden, gesproken door den voorzitter op de vergadering van de 2en Kerstdag en de resultaten genoemd door van Leeuwen. Maar vergeet ook niet dat daarvoor gewerkt moet worden met al de kracht die in ons is. Daarom, toont dat gij partijgenoot wilt zijn in de volle zin van het woord en komt Zaterdagavond 30 December 8Vj uur in „Constantia" op de vergadering, tot bespreking van de werkzaamheden. Partijgenooten, welke naar aanleiding van de bespre kingen op de huish. vergadering van 14 December j.l. genegen ziju wekelijks iets af te dragen voor finantieele Steun aan „De Moker", worden verzocht hiervan aan het Bestuur kennis te geven. Vaststelling Contributie-aanslagen 1912. In verband met art. 17 onzer progressieve contributie-heffing, worden de partijgenooten, welke do«r wijziging van hun inkomen in aanmerking komen voor verhooging of verlaging hunner contributie, verzocht hiervan in de eerste week van Januari kennis te geven, hetzij aan den penning meester, den secretaris of den bode der afdeeling. Indien geen aangifte van verandering wordt gedaan, worden de aanslagen voor het jaar 1912 gelijkgesteld met die van het afgeloopen jaar. Voor het Bestuur, J. van 't Zelfde, Secr. Wegens den Nieuwjaarsdag zal de gewone repetitie van „Excelsior" a.S. Woensdag en die van de Zangschool a.s. Donderdag op de gewone uren plaats hebben. De ouders der kinderen willen hiervan wel nota nemen. Het Bestuur. Niet in de boeken heeft men te zoeken of er een strijd tusschen klassen bestaat; maar in de dingen die ons omringen in de fabriek, in de mijn, op de straat Niet in de wolken, maar bij de volken in het gebeuren van iederen dag; niet in den hemel maar in 't gewemel daar waar de winzucht het levenslicht zag. Staatslieden, rechters, priesters en vechters weten met 't lastig verschijnsel geen raad; Werft abonnees voor „De Moker". toch kunnen blinden 't tooverwoötd vinden: „weg met den kapitalistischen staat". Niet in de schriften heeft men te ziften, maar in de wereld van strijd en geween Kamergeleerden, grooten, geëerden blikt in het leven en tast om u heen! De Dotenkraker. B. v. d. B. De gewone handdrukken worden gegeven. „Veel heil en zegen", het is de wensch van den dag. „Veel heil en zegen", klinkt het niet als een hoon In den tijd, dat deze wensch de wensch van den dag is, gaat het kapitalisme voort onheil over duizenden en duizenden menschen te brengen den mensch te geeselen met felle gruwelijkheid, de arbeidersklasse af te stompen, te degenereeren tot in het diepste der diepten. „Veel heil en zegen" en honger staat voor de deur. „Veel heil en zegen" en duizenden ouderharten worden verscheurd, bij het weten dat hun kinderen, hun lievelingen aan alles gebrek hebben. „Veel heil en zegen" en moeders moeten nog harder tobben om van het geringe loon rond te komen. „Veel heil en zegen" en alles wordt duurder. „Veel heil en zegen" wordt gewenscht en de zegen bestaat uit 111213 uur en langer in de kapitalistische tredmolen „gezond" te loopen. „Veel heil en zegen" is het niet om op de tanden te knarsen wanneer men ziet, hoe duizenden en duizenden leven minder dan beesten Duizenden en duizenden on schuldige kinderen opgeofferd worden aan god kapitalisme En toch zal men weer met deze banale woorden aan komen. Het is een gewoonte geworden, een gewoonte, die in onze samenleving als een bittere ironie klinkt. Wij zullen afwijken van deze gewoonte. Wij willen niet toewenschen veel „heil", omdat wij weten, dat alles vertrapt, alles vernietigd wordt wat mooi en goed, schoon en heerlijk is, terwille van de winst. Wij wenschen geen „geluk" toe, omdat wij weten dat het geluk van de kapitalistische maatschappij ge bouwd wordt op de puinhopen van het ongeluk. Wij wenschen voor 1912 iets anders. Onze wensch is, dat de arbeidersklasse zich in 1912 meer zal opheffen, zich meer zal ontworstelen aan het slavenjuk van het kapitalisme. Wij wenschen partijgenooten, geestverwanten en leden van de vakorganisatie veel strijdlust toe. Wij wenschen dat 1912 een jaar zal zijn van mobili seering, een jaar van zich klaar maken voor 't gevecht. 1911 is voor de arbeiders een jaar geweest waarin zij hebben kunnen zien en kunnen voelen tot welke wantoestanden het kapitalisme voert. 1912 moet een jaar zijn, waarin het bijeen gegaarde propaganda-zaad gezaaid wordt. Vrienden, makkers, ons nieuwjaar zullen wij vieren, als het internationale socialisme gezegënvierd heeft. Aan 't werk, omdat de zegen ons spoedig geworde. Bij het einde des jaars wordt de balans opgemaakt om te weten te komen hoe groot de winst, hoe groot het mogelijke verlies is. Zoo is het ook bij de georganiseerde arbeiders de gewoonte geworden om na het eindigen van het jaar de balans op te maken. De jaarverslagen geven dan weer welke winsten de organisatie te boeken heeft. Ook wij willen de balans eens opmaken, eens nagaan of er door het georganiseerde proletariaat iets bereikt is waar zij nut van kan trekken. In de eerste plaats komt in aanmerking de vakbe weging. Zooals gewoonlijk hebben zich hier geen heftige beroeringen voorgedaan. Stakingen zijn niet voorgeko men. Niettemin hebben de organisaties hun best gedaan de loonen op hooger peil te brengen, den arbeidstijd tot een normalen te beperken. Gedenkt trouw den Steunpenning. De afdeeling van den Timmerliedenbond heeft een krachtige actie gevoerd om het loon van den timmerman op 25 cent per uur te brengen. Niet direkt met succes, doch wij zijn vast overtuigd dat de afdeeling de actie spoedig opnieuw zal beginnen. Het heeft echter dit resultaat afgeworpen dat verschillende patroons het loon verhoogd hebben, of door zoogenaamd een „fooitje" te geven. De afdeeling van den Metaalbewerkersbond heeft de eer gehad, het eerste collectief contract hier in Schiedam af te sluiten. Bovendien heeft deze afdeeling een flinke actie gevoerd, met het oog op den duren tijd, voor loonsverhooging. Zij heeft daarvoor een blaadje uitge geven, openbare vergaderingen belegd, enz. Of deze actie resultaten af zal werpen is nog niet te zeggen. Alleen kunnen wij melden dat de firma Smulders, die de verzoeken der organisaties ter zijde legt, toch iets meende te moeten doen en de arbeiders één uur langer wilde laten werken voor tegemoetkoming Juist door deze daad van de firma zullen de arbeiders eerder wakker geschud worden, dan wanneer zij loonsverhooging had gegeven. De afdeeling van de Ned. Glas- en Aardewerkers- vereeniging is ook ijverig bezig geweest voor de belangen der glasblazers op te komen en wat ons ten zeerste kan verheugen is wel het feit, dat bij de meeste glas blazers de Jan Salie-geest verdwijnt, om plaats te maken voor een geest, die hoop geeft voor de toekomst. Ook de andere organisaties hebben niet stil gezeten en hebben zooveel mogelijk, de een met wat meer succes dan de andere, gewerkt om het lot van de betrokken arbeiders te verzachten. Ten slotte de S. B. B., het centrale lichaam, dat meer en meer het verzamelpunt wordt van het georganiseerde proletariaat. Ook dit jaar heeft de S. B. B. ijverig op de bres gestaan voor allerlei zaken, het algemeen belang be treffende. Verschillende adressen, verzoeken etc. zijn door den S. B. B. gedaan. En niet zonder succes Nog kort geleden heeft de Raad op verzoek van den S.B.B. de bestekken herzien en het loon van timmerlieden en metselaars in deze bestekken verhoogd. Jammer kon het verzoek om de loonen der andere arbeiders te ver- hoogen geen genade vinden in de oogen van de raads leden. Daar zal echter nog wel een woordje over ge sproken worden. Melden wij ten slotte nog, dat de S. B. B. met steeds grooter succes de cursussen tot ontwikkeling der arbeiders in stand houdt. Resumeerende, mogen wij constateeren, dat, al is de vakorganisatie in Schiedam nog niet wat zij wezen kan en moet, we toch met trots op dezelve kunnen neerzien. Nog niet zoovele jaren is het geleden dat men het als iets onmogelijks beschouwde, hier ter plaatse een stabiele en kerngezonde vakorganisatie te verkrijgen. Wij hopen en vertrouwen, dat de organisaties op dezen weg voort zullen gaan. Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. Langzaam maar zeker zullen zij eenmaal hier in Schiedam met succes voor de arbeiders klasse optreden. Zoo zij het De politieke organisatie. Heeft de vakorganisatie een kalm jaar gehad, de politieke organisatie van het proletariaat, de S. D. A. P. heeft, wat ook natuurlijk en logisch is, een geweldigen strijd gevoerd. En, er zijn flinke meppen uitgedeeld Het gewone werk laten wij rusten. Wij alle weten dat de opoffering, die hier gegeven wordt, groot is. „Constantia", wat een opoffering, wat een tijd, wat een geld wordt daar niet aan besteed. Het is onder sociaal democraten geen gewoonte, iemand een pluim op den hoed te steken, maar toch mag het wel eens in 't openbaar gezegd worden, dat er onder ons tal van menschen zijn, die hun geheele ik aan de beweging geven. Hulde aan hen en tegelijk een aansporing voor degenen, die zich nog weinig aan het afdeelingswerk, wat toch zeer noodig is, gelegen hebben laten liggen, dat voorbeeld te volgen. Dit jaar stond in het teeken van de gemeenteraadsverkiezingen. De tegenstanders hadden gerekend, nadat de kapitein (dr. v. Leeuwen) Stenut „De Moker" door awe ad verten tiën. DE MOKER 7 ■r

De Moker | 1911 | | pagina 1