Ditjes en Datjes. Uit Ylaardingen staking van fabrieksarbeiders aan de fabriek van Heineken te Amsterdam. Deze staking, gevoerd tegen een der grootste kapitalisten in ons land, bezitter van talrijke hotels, café's etc. etc., heeft tot stand gebracht dat er tal van arbeiders ongeschoolde die zeer moeilijk te bereiken zijn, in den grooten strijd zijn getrokken en ook daardoor meer leven gekomen is in den Fabrieks- arbeidersbond. Ten slotte de zeeliedenstaking. Spr. wil daar niet veel van zeggen. Uit deze staking is een geschil ontstaan, waar spr. op dit oogenblik niet verder op in wil gaan. Over deze staking sprak spr. nog een persoonlijk woord tot de partijgenooten. Spr. wenschte nu een woord te spreken over de S. D. A. P. Het eerste wat in aanmerking komt is de actie voor algemeen kiesrecht. Deze actie heeft bewezen, dat de Partij gereorganiseerd moet worden. Door een te klein gedeelte is deel genomen aan de enorme werkzaamheden der Partij, al is er door velen veel werk en veel opof fering gegeven. Het succes van de actie voor het A. K. ligt in het feit, dat meer dan ooit de aandacht op de S. D. A. P. gevestigd is. Het slot van deze beweging was de schitterend ge slaagde meeting op Rooden Dinsdag in den Haag. Spr. vertelde, dat het aantal te verwachten deelnemers geschat werd op een maximum van 12000 betoogers. Pessimisten schatten het aantal op 6 a 8000 bezoekers. Sterk werden de verwachtingen overtroffen, daar er meer dan 20000 entrée-kaarten verkocht zijn. Vreugde bij ons de tegen standers terneer geslagen. De betooging heeft dien invloed gehad, dat den in merg en nieren conservatieven Jhr. Lohman de verklaring heeft afgelegd „Wij zijn geen van allen tegen algemeen kiesrecht!" Het antwoord op onzen eisch voor A. K. van de bourgeoisie was een machtsuiting. De meerderheid in de Tweede Kamer wilde het bekende „adres van antwoord", door Troelstra ingediend, niet in behandeling nemen. Dat zoo iets zou gebeuren had niemand verwacht. Voor onze mannen bleef niets anders over dan obstructie te voeren om de meerderheid te dwingen óók gehoor en gelijke rechten te geven aan minderheden. Het is een feit, dat de bezittende klasse, al was het langs een omweg, er toe heeft moeten geven, (applaus) Verder besprak spr. de in 1911 plaats gehad hebbende raadsverkiezingen. Het algemeen karakter dezer verkie zingen heeft bewezen, dat er meer zelfvertrouwen gekomen is in de Partij en dat de burgerlijke partijen meer en meer te hoop loopen. Het gaat nu tégen het roode ge vaar. Men kiest liever een onbekwame burgerlijke can- didaat dan een bekwame socialist. De ezels trekken hel kapitalistische karretje beter. In de Tweede Kamer zijn de sociaal-democraten de stuwkracht voor de sociale wetten. Het monstertje van Talma de bakkerswet had een strop geworden voor het ministerieele leven van Talma als Troelstra hem de reddingsplank niet toege stoken had door een motie te stellen, waarin aan de Regeering verzocht werd een regeling van den arbeidstijd in de wet op te nemen. De sociaal-democraten zijn het alweer geweest die door hun ingediende amendementen nog iets draaglijks gemaakt hebben van de Arbeidswet. Spr. wees op het verbod van nachtarbeid voor jeugdige personen in de glasblazerijen. Doos Schaper is een wetsontwerp ingediend voor den wettelijken 10-urendag. Menige nacht heeft hij daaraan opgeofferd. Het is een prachtig stuk werk, waar zelfs de tegenstanders niets op af kunnen dingen. Ten slotte wijst spr. op de motie van Troelstra, waarin hij een kwestie naar voren gebracht heeft die getuigt van veel scherpzinnigheid en een breede opvat ting van den taak om voor het proletariaat te veroveren wat te behalen is. Door Tr. wordt in een motie de regeering verzocht, nu dat er geen kans bestaat voor 1913 de pensioneering van ouden van dagen tot een feit te maken, het artikel uit de wet van Talma te lichten om de 70 jarigen een onmiddellijk pensioen van 2 gulden te geven. Daarvoor moet dan een post op de begrooting van 1912 uitgetrokken worden. Dit is voor de regeering geen lastige taak want geld is er. En zoo er geen geld is dan moet het maar van de groote vermogens afgetrokken worden. Het belastbaar vermogen is gestegen tot 288 millioen gulden. De kapi talisten zouden dus nog geen armoede hebben als er een 2 millioen af ging. De klerikale taktiek is de oude taktiek gebleven. Dat is bevestigd door de meeting, te Utrecht gehouden, in een zaal waar het Christusbeeld aan den wand hangt en waar door menschen als Pastoors en Engels, die beter weten, de leugens verkondigd zijn, dat de sociaal democraten de sociale wetten van het klerikale ministerie tegen houden. De meeting op 14 December, ook te Utrecht gehou den, is echter een schitterend antwoord geweest op de op een wonderlijke wijze in elkaar gezette leugen-meeting der katholieken. Tivoli, waar 1700 man gemakkelijk in kan, was bars tens gevuldeen tweede zaal, in de haast gehuurd, liep vol en een talrijke schare moest afgewezen worden. De argumenten van Schaper, Troelstra en andere sprekers konden zelfs door een blad als het Centrum niet weerlegd worden. Spr. wil nu de balans opmaken voor 1911. Werft abonnees voor „De Moker Er is een krachtige, een heerlijke opleving waar te nemen. Een bewijs van kracht heeft de Roode Dinsdag, hebben de gemeenteraadsverkiezingen geleverd. Ook een prachtige vooruitgang in ledental is te con- stateeren. Bij het einde van .1911 zijn niet minder dan 10 millioen leden bij de roode internationalen aangesloten. Op 14 NcJv. j.l. waren bij de Partij-secretaris 14000 leden ingeschreven. Bij het N.V.V. zijn door middel van hun vakbonden 50 000 ledea aangesloten. Het zijn niet de millioenen van de zwarte internationale, bijeengehouden door het vagevuur en meer van de dwang middelen waarover beschikt wordt. Het zijn de millioenen die strijden voor een toekomst, die weten dat zij zich in gevaar begeven door zich aan te sluiten bij het inter nationale roode leger, zich andere, krachtiger, betere menschen voelen. Wij zijn nu reeds zoo sterk, dat de regeeringen, al is het langs omwegen, bij het Internationaal socialistisch bureau hulp verlangen, omdat zij onmachtig zijn het naar oorlog sturende en willende kapitalisme te weestaan. Door de reuzen-betoogingen in Frankrijk en Duitschland is een menschenslachting tusschen deze twee groote landen voorkomen. (Applaus) Zoo werken wij voor de vrede 1 De oorlog in Tripoli is niet verhinderd kunnen worden, omdat Italië, geleerd uit de feiten van Marokko, haar vijand direkt heeft besprongen. De regeeringen zijn onmachtig tegen het groot-kapitaal. Nooit heeft het Christendom iets positiefs voor de vrede kunnen doen. Wij zijn het die het recht en de macht hebben voor de vrede te strijden. Hebt gij nog de moed uw plicht te verzuimen? Aan den klinkenden stem van het georganiseerde prole tariaat geen gehoor te verleenen Ik wek u allen op, sluit u aan bij de roode internationale, de eenige strijd ster voor de vrede, aldus besloot spreker zijn boeiende en in doodsche stilte aangehoorde rede. Een daverend applaus beloonde spreker. Debat werd niet verlangd. De voorzitter noodigde de partijgenooten nog wat te blijven en hoopte dat aan de oproep van den spreker velen gehoor zouden leenen. Een 5 tal aanwezigen gaven zich op voor lid en eenige abonnees op „De Moker" werden gewonnen. Slavernij in 1911. Op welke wijze wordt omge sprongen met de groote massa's arbeiders, die in de glasindustrie hun bestaan moeten zoeken, blijkt uit de volgende eenvoudige geschiedenis: Een paar arbeiders, werkzaam aan de glasfabriek „De Schie" ontvingen, zonder dat ze er op bedacht waren, een brief van den volgenden inhoud Schiedam, 30 November 1911. De ondergeteekenden verklaren hiermede dat op heden hiermede aanzegging ontvangt, dat hij over zes weken (dus 11 Januari 1912) hun dienst moest ver laten en dat hij na dien tijd bij de Glasfabriek „Uto" van den heer Herman Jansen te Schiedam kan in dienst treden, Glasfabriek „De Schie", De Direkteur, A. VAN DEVENTER. Het eigenaardige van het geval is, dat de betrokkenen niet ontslagen werden voor een of ander verzuim of eenige overtreding, neen, een reden wordt heelemaal niet genoemd. Slapte in bedrijf is het ook nieter is geen uitlesschen of iets anders. Vervolgens is het van belang, te weten, dat de menschen heelemaal niet wenschten in dienst van den heer Herman Jansen te komen, dat zij er gewerkt hebben, maar, evenals elkeen die eenmaal van de „Uto" weg is, er niet naar terug verlangen. Zoodat per slot van rekening uit de kennisgeving van de glasfabriek „De Schie" geen andere konklusie mogelijk schijnt dan deze dat zij met hare konkurrente „Uto" is overeengekomen, deze, die niet al te ge makkelijk werkkrachten weet te bekomen, aan arbeiders te helpen. Een stille transaktie wellicht voor de levering van zus of zooveel blanke slaven i zooveel per kop. De arbeider is vrij te werken waar hij wil zegt men. De glasarbeider, die met het mooiste getuigschrift in den zak, het land afreist om werk, stoot aan alle fabriekspoorten den neus omdat hij door de werk gevers is gesignaleerd en hij door een gril van zijn voormaligen patroon volgens reglement een jaar en zes weken moet hongeren. Als de arbeiders weigeren zich door de werkgevers onderling te laten verkwanselen, zal men dan ook die straf op hen toepassen O, als de glasmakers hun toestand begrepen en de verschroeide handen ineensloten 1 De eenige kans op behoud toch ligt in een krachtige organisatie en het is een zeer gelukkig verschijnsel dat het organisatie-begrip in dit bedrijf ook de arbeiders meer en meer aangrijpt. Maar zoolang ze niet allen weten en toonen te begrijpen, zoolang sollen de heeren nog met hen als de kat met de muis I Wat een durf! Zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, had onze afdeeling aan de anti-revolutionaire propaganda-club „Groen van Prinsteren" de uitnoodiging bedenkt trouw den Steunpenning. gericht, aan Mr. de Wilde van 's Gravenhage te verzoeken het debat over „de twee hoofdvragen", met onzen partij genoot de Bruin in een aparte debat-vergadering voort te zetten, omdat Mr. de Wilde geantwoord had, slechts op uitnoodiging zijner geestverwanten te willen optreden. Van de anti-revolutionaire propaganda-club kwam kort en bondig het antwoord, dat op die uitnoodiging niet zal worden ingegaan. Widrom zal daarop niet worden ingegaan Wordt niet vermeld. Voor de onkosten behoefde men het niet te laten, want die waren voor de S. D. A P. De uitnoodiging kwam toch eigenlijk hier op neer, dat, waar beide sprekers over even veel tijd te beschikken zouden krijgen, den anti-revolutionairen propagandist gelegenheid werd geboden, op kosten der Socialisten tegen dat heillooze Socialisme z'n waarschuwende stem te laten hooren. M'n liefje wat wilt ge nog meer Maar de heer de Wilde wilde niet en de propaganda- club wilde niet. Daf is haast onbegrijpelijk 1 Heeft men zóó weinig vertrouwen in eigen beginselen Heeft men zóó weinig vertrouwen in de kracht der argumenten, die men tegen het Socialisme in 't vuur kan brengen 't Heeft er sterken schijn van. Want anders zou 't toch een heerlijke gelegenheid wezen, waar men een geleerd mensch, een advocaat, stellen kan tegenover een gewoon arbeider, die al z'n kennis der maatschappij en hare evolutiën slechts met veel moeite en opoffering kon vergaren, te overmeesteren. En welk een schoone gelegenheid om dan tevens de „verblinde schare" van socialisten en zij, die op het randje staan het te worden, te laten zien, op welke fictieve gronden hun opstandig streven berust 1 En toch men wil niet. Wie dat begrijpen kan, mag het zeggen. Maar onzerzijds willen wij wel verklaren, dat als de anti-revolutionairen eens zoo vriendelijk waren zulk een uitnoodiging aan óns adres te verzenden, er een gretig en dankbaar gebruik van gemaakt zou worden. Maar wij vreezen met groote vreeze, dat de anti revolutionaire „propaganda"-club ook dat niet zal willen en het veiliger zal vinden, weer op de oude beproefde manier in onder-onsjes de socialisten gaan dood-martelen. Zooveel dus als de propaganda van den kouden vloer 1 Nu, elk z'n plezier. Maar van het maken van pro paganda is dan toch niet veel sprake meer en erg dapper is zoo'n houding ook al niet 1 Toegelaten. ALoo is dus mr. M. J. C. Kavelaars toch nog toegelaten. Zoo als de lezers weten, hadden Ged. Staten zulks geweigerd, doch de hooge regeering heeft anders beslist. De motiveering lijkt ons echter dun. De voornaamste overweging van het besluit is, dat mr. Kavelaars aan het openbare leven te Schiedam deelneemt 1 Of er zoo geredeneerd had geworden, wanneer het een sociaal-democraat gegolden had Wij vreezen met grooten vreeze. Intusschen zitten wij nu met 2 raadsleden opgescheept, die over de belangen van Schiedam hebben te beslissen en bijna nooit hier zijn. Een fraaie toestand I Een verkiezing in district III. In de Raadsvergadering van 20 dezer werd medegedeeld, dat de heer L. J. van Gelderen, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag als raadslid nam. Wij krijgen dus binnenkort een nieuwe verkiezing in district III. Vergadering Bestuurdersbond. Op Woensdag 3 Januari vergaderd de VI. B. B. voor de bespreking van de circulaire van het N.V. 7., betreffende taak en bevoegd heid van de Bestuurdersbond. In dezelfde vergadering zal een voorstel worden behandeld van de Vereeniging van Kuipers, betreffende het Bureau voor Arbeidsrecht. De Hoofdelijken Omslag in den Raad. In de Raads vergadering van 20 dezer is overeenkomstig vroegere, voorloopige besluiten en een desbetreffend voorstel van B. en W., een wijziging van de verordening voor de heffing van Hoofdelijken Omslag vastgesteld. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is daarbij vastgesteld op f 400.terwijl minder dan f 125. belastbaar inkomen niet wordt aangeslagen. De kinder aftrek blijft bepaald op f20.voor ieder kind beneden 16 jaar, doch nu tot een maximum van f 200.Voor oudere personen, met voortdurend ziels- of lichaams gebreken, wordt ook deze aftrek berekend. Door deze wijziging is natuurlijk ook de geringe progressie cenigszins verplaatst. De wijzigingen werden alle aangenomen en daarbij is een stap vooruit gedaan in onze belastingregeling. Een stap, die echter door anderen gevolgd dient te worden, vooral wat de progressie betreft. Steunpenning „De Moker." Verantwoord 4 cent. „De Moker" 10 cent. V. 10 cent. J. D. 5 cent. W. 25 cent. Z. 25 cent. V e r k i e z i n igl s f p, n 'd s. 10 cent. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. ,u

De Moker | 1911 | | pagina 3