Huishoudel. Vergadering, No. 45. Zaterdag 6 Januari 1912. lie Jaargang. De Moker Lourensstraat No. 8. Lompenproletariërs. Tegen het kapitalisme! De Mc Namara-zaak. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „COMSTAMTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 jj k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 8 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Het adres van den secretaris van den Schiedamschen Bestuurdersbond is De besturen worden dringend verzocht hiervan goede nota te nemen. Tooneelvereeniging „TOT STEUN IN DEN STRIJD". op ZONDAG 7 JANUARI 1912, ten 4 uur 's middags, in „Constantia". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag van den Penningmeester. Ballotage. 6. Rondvraag. Sluiting. HET BESTUUR. In donkere scheuren bij krakende deuren woont de Plebeeër, het plebs van de straat, dat dikwijls beschonken te schobberdebonken en aan de bruggen te bedelen staat. Men noemt het rapalje, uitschot, canal je, 't zijn van die wezens, gedegenereerd, die in d'r hokken maar kinderen fokken, waarvoor de braafheid zich altijd geneert. Ze vechten en kijven vaak met de wijven, zuipen jenever en stinken naar zweet, aan honger gewenden politiebekënden, waarvan de rechter de voornamen weet. Belabberd, verloopen, öp en verzopen, is dat bezinksel der wereldsche stad. dat in ontbering, ellende en tering, nooit een gelukkigen dag heeft gehad. Ze leveren franje voor 'n wintercampagne, van 't Leger des Heils en 't Armenbestuur. Daar zitten die wrakken dan houtjes te hakken in ruil voor wat eten en warmte bij vuur. 't Zijn boevige tronies voor bedelkolonies, door hun geboorte tot armoe gedoemd. Worden bij gratie na sollicitatie als het gesneeuwd heeft, tot veger benoemd. Wanneer ze versleten door allen vergeten en als de stad d'r begrafenis betaalt, Werft abonneés voor „De Moker". wordt bij 't passeeren door dames en Leeren Vaak voor de lijkkoets de neus opgehaald. Maar ondanks hun laagheid, hun eeuwige traagheid, ondanks hun vechten, hun zuipen, gekijf, t zijn die schavuiten, zoo smerig van buiten, '^menschen als wij, met 'n hart in het lijf. DUMONT. Het kapitalisme zorgt met de trouw eener goede moeder regelmatig voor gebeurtenissen en feiten, die het in zijn ware gedaante kunnen leeren kennen. En het doet dat doorgaans op oogenblikken, waarin zulke feiten en gebeurtenissen in staat zijn een bijzonderen indruk op de menschen te maken. Zoo kwamen in 1910 in den tijd tussch'en Kerstmis en Nieuwjaar roerende verhalen over de wanhoop en het leed van duizenden dakloozen te Londen, langs de Theemskaden bivakkeerend onder den blooten he mel. Het buitengewone aantal dezer vreemdelingen op aarde, zelfs geen steen hebbende om hun moede hoofd op te ruste te leggen, had toen de aandacht van de Londensche kranten-redakties getrokken. Eeni- ge hunner begaafdste letterkundige medewerkers ver gastten toen de Engelsche krantenlezers op prachtver- halen over de bivakken diér verschoppelingen der maatschappij langs de kaden der Theems. Dagenlang konden deze zich toen verheugen in een druk bezoek en extra-gaven zooals een dierentuin waarin een nieu we olifant is aangevoerd of een leeuwin welpen heeft geworpen. Daarna keerde de kalmte weer terug in die'omgeving en kwam er een einde aan de ontroe ring-scheppende krantenverhalen over de ellenden en nooden dier duizenden, mannen, vrouwen en kinde ren. Het eenige dat van al die opwinding en ontroe ring over bleef, was onder de georganiseerde arbei ders van alle landen een vermeerdering van hun haat tegen het kapitalisme en van hun begeerte om aan een stelsel met zulke jaarlijks terugkeerende uitwer kingen zoo spoedig mogelijk een einde te kunnen maken. Een jaar later, eveneens in den tijd tusschen Kerst mis en Nieuwjaar, nu een dag of wat geleden, zijn in andere deelen der kapitalistische wereld gebeur tenissen voorgevallen, die een even schel licht werpen op de onhoudbaarheid van het kapitalisme. Uit Rus land kwamen berichten van een geweldigen hongers nood in de korenrijkste strekenhet groothandels- kapitaal heeft daar den geheelen oogst weggekocht, en daardoor zijn de bewoners, die dezen oogst door hun arbeid hielpen voortbrengen, nu tot den dood door verhongering veroordeeld. Het hongersnoods fonds, uit de Rijkskas gevoed en door eenigen der hoogstgeplaatste Russen beheerd, bleek leeggestolen. Op den diefstal aan de opbrengst van den arbeid der plattelandsbewoners liet het kapitalisme den platten diefstal van hongersnoodsgelden door eenige adellijke rijkaards volgen. Kan het kapitalisme zichzelf schel ler belichten Tevens kwamen ellende-berichten uit Berlijn, de rijke hoofdstad van het rijke Duitschland, op model- kapitalistische wijze door een model-keizer geregeerd, dezen indruk van kapitalistisch wanbeheer versterken. In de groote gemeentelijke inrichtingen voor dak loozen heeft een massavergiftiging plaats gehad, die, hoe gruwelijk op zich zelf, in het niet verzinkt tegen over de allerafzichtelijkste ellenden en ontberingen, waaraan te Berlijn van dag tot dag een vijf duizend dakloozen zijn blootgesteld, 's Avonds na 9 uur wor den zij onder sterke politiebewaking toegelaten in die gemeentelijke inrichtingen, om een portie eten te verzwelgen en dan naar de krib te gaan. 's Morgens vóór 7 uur moeten allen er weer uit zijn na de nutti ging van een boterham en een kop koffie. Van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds mogen zij, mannen, vrouwen en kinderen, waaronder zeer jonge, rond- Gedenkt trouw den Steunpenning. zwerven door de straten der keizerlijke hoofdstad, het leven met zich meedragende als een last voor zichzelf en voor anderen. En ieder jaar neemt hun aantal toe In diezelfde hoofdstad Van Duitschland wonen eenige honderden millionairs, die met hun inkomsten geen raad weten en hun vermogens bij millioenen opsta pelen. Is een maatschappij met zulke scheppingen en on machtig om daaraan iets te verbeteren piet een krank zinnige, die zoo spoedig mogelijk onder voogdij moet worden gesteld Als de arbeidersklasse wil, kan dat zeer spoedig geschieden Maar dan ook allen onverpoosd aan den arbeid in vakbeweging en S. D. A. P. V. L'. Vele lezers van „De Moker" zullen nieuwsgierig zijn wat eigenlijk de Mc Namara-zaak beteekent. Er is wel veel over geschreven, maar de burgerlijke pers is er altijd als de kippen bij, berichten die zij meent tegen de arbeidersklasse te kunnen gebruiken, haar lezers onwaar en verdraaid voor te zetten. Om ver keerde begrippen en conclusies weg te nemen, heeft Ed. Polak een artikel over deze zaak in de „Vakbe weging" geschreven, welk artikel hier volgt: Sinds het eind van November gaat heel de Ameri- kaansche arbeidersbeweging gebukt onder de Mc Namara-zaak. Zij drukt zoowel op de vakbeweging als op de politieke arbeiderspartij en haar ellendige gevolgen zijn nog niet te overzien. Wat is de Mc Namara-zaak' De National Erectors Union, een der groote werk gevers-organisaties der Vereenigde Staten, beweerde, dpt het in de laatste jaren herhaaldelijk was vóórge komen, dat tijdens stakingen aan groote bouwwerken, het reeds opgetrokken deel of het door onderkruipers gedane werk door middel van dynamietbommen werd vernield. Die dynamietaanslagen bepaalden zich' niet tot een enkele stad of staat der groote republiek, maar kwamen dan in den eenen hóek, dan in den anderen voor. Genoemde werkgevers-organisatie meen de nu, dat hier gedacht moest worden aan een kóm- plot en nam den partikulieren speurder William J. Burns in haar dienst om de zaak uit te zoeken. Op aanwijzing van dezen Burns werden in April van dit jaar gevangen genomen John J. Mc Namara, secretaris-penningmeester der International Bridge and Structural Iron Workers Associaton, de voor naamste organisatie van arbeiders in den bruggen bouw en de ijzer-constructie, en diens broer James B. Mc Namara, beiden beschuldigd Van aanstichting tot en medeplichtigheid aan Verschillende dynamiet aanslagen. En het voornaamste punt van beschuldi ging was da aanslag op het gebouw der Los Angelos Times ta Los Angelos in den staat Calif or nië, een krant die sinds jaar en dag ten felste alle onafhan kelijke arbeidersbeweging bestreed. Het ^gebouw werd op 1 October 1910 door middel van dynamiet ver nield, waarbij niet minder dan 21 menschen het leVen lieten. De Mc Namara's ontkenden met energie alle schuld. Zij wezen onvervaard alle' verantwoordelijkheid af, zoowel voor de hen ten laste gelegde reeks van aan slagen, als voor het gebeurde te Los Angelos. En de arbeidersbeweging trok zich hun lot aan. Het vermoeden werd geopperd, dat heel de be schuldiging door dei werkgevers-organisatie valsche- lijk was in elkaar gezet en dat met name de ontplof fing te Los Angelos haar eigen werk was, met opzet beraamd om de arbeidersbeweging te treffen. Deze veronderstelling was allerminst fantastisch. Zondert men Rusland uit, dan wordt in geen land ter wereld de vakbeweging door werkgevers en over heid met zoo groote gemeenheid en wreedheid bestre den als in de „vrije" republiek jder Vereenigde Staten. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1912 | | pagina 1