Kerkgenootschappen en Yolks- telling. Bitjes en Datjes. Vakbeweging. Uit Ylaardingen meer belangstelling. Leest de Raads- en Kamerverslagen en doet uw best, ze te begrijpen. Deze dingen zijn voor u en uw gezin van even groot belang als het coken van eten en het stoppen van kousen Leert dat toch beseffen Uw invloed op de wetgeving, o vrouwen, is zooveel grooter dan gij zelf weet. Wordt dan wakker en strijdt mee 1/1 '12. A. L. We vermoeden, dat veel lezers van ons blad belang zullen stellen in de uitkomsten van de laatstgehouden tienjaarlijksche volkstelling in betrekking tot de ge talsterkte der verschillende kerkelijke gezindten in ons land. Daarom geven we daarover het volgende Op 31 December 1909 bleek de geheele bevolking van Nederland te bestaan uit 5.858.175 zielen. Daarvan behoorden tot de Nederlandsch Hervormde Kerk 2.588.261 Waalschei Kerk 9.660 Christelijk Gereformeerde Kerk 55.720 Gereformeerde Kerken 490.451 Remonstranten 27.450 Doopsgezinden 64.245 Evangelisch Lutherschen 81.833 Hersteld Lutherschen 15.867 Oud-Roomschen 10.082 Nederlandsche Israëlieten 99-7&5 Portugeesche Israëlieten 6.624 Roomsch-Katholieke Kerk 2.051.021 Geen kerkelijke gezindten 290.960' Ter vergelijking laten we hier volgen de uitkom sten van de volkstelling van 1899. 2.471.021 9-857 54.629 361.129 20.807 57-789 70.246 22.651 8.754 .98.343 5.645 1.790.161 115.179; Nederlandsch Hervormde Kerk Waalsch Hervormde Kerk Christelijk Gereformeerden Gereformeerde Kerken Remonstranten Doopsgezinden Evangelisch Lutherschen Hersteld Lutherschen Oud-Roomschen Nederlandsche Israëlieten Portugeesche Israëlieten Roomsch-Katholieke Kerk Geen kerkelijke gezindten Daaruit blijkt, dat in die 10 jaren de gereformeer den zeer sterk in aantal zijn toegenomen, maar nog meer springt in 't oog de stijging van het getal der genen, die zich opgaven als tot geen kerkgenootschap behoorendë. Het klom van 115.000 tot, 290.000, dus met 150 pCt. en het zou nog zeer aanzienlijk hooger wezen als allen, die de kerk links laten liggen, er bij konden worden gevoegd, want het is een bekend feit, dat vooral in de gjroote steden duizenden zich nog als Nederlandsch Hervormd of Roomsch-Katholiek; laten inschrijven, terwijl ze toch die genootschappen den rug hebben toegekeerd. Bovenstaande staatjes geven geen scherp belijnd beeld van voor- of achteruitgang. Om dat te verkrij gen moet bepaald worden, hoeveel aanhangers elke gezindte telde van een vaststaand getal bijv. peii 10.000 inwoners. We geven die cijfers van de voornaamste groepen. Nederlandsch Hervormden Roomsch Katholieken Gereformeerden Geen Kerkgezindten Israëlieten Nederlandsch Hervormden Roomsch Katholieken Israëlieten 1899 1909 4571 4428 3507 3504 708 839 225 496 204 183 inwoners 123 terwijl de Gereformeerden toenamen met 131 en de tot geen kerkelijke gezindte behoorenden met 271. De gestadige afneming van het aantal katholieken, die tot nu toe bij elke volkstelling bleek, heeft zich ook thans gehandhaafd. Opmerkelijk is het, dat bij de Remonstranten op röo mannen 137 vrouwen komen bij de andere ge zindten is die verhouding ongeveer gelijk aan die van; het heele land 100:102, maar bij de niet bij een godsdienstige gezindte behoorenden vindt men per 100 mannen slechts 79 vrouwen. Vrouwen breken niet gemakkelijk met de kerk, zitten vaster onder invloed van dominé en pastoor. „De' Volkstribuun". Goed nieuws. Door het Partijbestuur zijn zeer be- langrijke besluiten genomen, betreffende de exploitatie van Het Volk. Wij laten ze hier volgen a. Een gratis-verzekering voor de abonnees wordt ingevoerd Werft abonnees voor,, De Moker". b. het aantal bijbladen per week wordt vermeerderd c. de redaktie zal versterkt worden door de aan stelling van een nieuwe kracht voor feuilletonnistisch werk, reporterswerk enz. Zoo is dan de zoolang gewenschte gratis-verzekering voor de abonnees van ons partijblad een feit geworden. De concurrentie, die de burgerlijke bladen, door middel van hunne gratis-verzekering, Het Volk aandeed, is nu vervallen. De partijgenooten zullen het genomen besluit van harte toejuichen, maar nu moeten de partijgenooten hun beste beentje eens voorzetten en zorgen dat de administratie van ons blad duizenden en duizenden abonnees kan inschrijven. De kosten van exploitatie zijn natuurlijk enorm ge stegen. Wij moeten daarom zorgen dat het abonnees aantal zoo groot wordt, dat de exploitatie geen tekort oplevert. Daarvoor aan 't werk, partijgenooten. De „Nieuwe" en de waarheid. Zoo pas nog heb ben er kolommen vol druks in de „Nieuwe" gestaan, de menschen aansporende het goede en de waarheid te zoeken, of den schrijver van ,,In den vroedschap" komt ons weer aan boord metallerlei leugentjes. Het schijnt dat al het gefemel van onze brave zuster weinig invloed op hare satelieten heeft. Zoo doet het heersehap, in zijn laatste gekras, het voorkomen, of het de sociaal-democraten te doen is geweest, Mr. Kavelaars uif den Raad te houden door allerlei kleingeestigheden. Neen, waarheidlievende schrijver, het is voor ons het zelfde of het Mr. Kavelaars is of wien ook, want een sociaal-democraat zou toch in den opengevallen zetel, zoo Mr. K. niet verkozen was verklaard, niet gekozen zijn geworden, gezien de politieke situatie in district I. Het ging hier om het feit, of degenen, die als handhavers der wet zijn aangesteld, diezelfde wet met voeten kunnen treden. De sociaal-democraten waren dus in de zaak-Kavelaars niets anders dan strijders voor een goede uitvoering der staatswetten. Snapt ge, brave Geen last van de duurte. Hieronder volgt een overzicht van het aantal automobielen in de verschillende landen. Ouder gewoonte is de Nederlandsche statistiek zoo ellendig ingericht, dat Nederland schittert door afwezigheid, 1902 1910 Frankrijk 23.700 81.669 Engeland 6.300 163.181 Duitschland 4.740 53.226 België 1.700 11.540 Italië 350 5.862 De cijfers van 1910 zijn eerder te laag dan te hoog I Wat we er uit leeren Dat de productie hoe langer hoe meer het leven der geheele menschheid kan veraangenamen. Mits de goederen-verdeeling maar beter geregeld zijDat kan alleen indien de voortbrenging niet meer gebeurt om winstdoor dat de productiemiddelen (grond en machines enz.) in handen zijn van particulieren maar indien de productie-middelen gemeenschapsbezit zijn (niet v. d. staat) en de productie geschiedt op grond van de behoefte. Dat wil het socialisme. De wereld is rijk genoeg. Maar wij willen den rijkdom niet aan enkelen, maar aan allen Dit kan alleen door macht en organisatie. Doet dan mee 1 Fr. Volksblad. Propaganda. De afdeeling Schiedam van den Bond van Arb. in de Drankindustrie geeft een blaadje uit, getiteld „Een ernstig woord aan de brandersknechts, door een hunner". Al meermalen hebben wij er op gewezen, dat het van groot nut voor de vakorganisatie is, schriftelijke propa- ganda-lectuur onder de arbeiders te verspreiden. Het verspreiden en daarna huisbezoek is het middel om de organisatie te versterken. Wij vertrouwen er op, dat de brandersslaven het niet bij een vlugschriftje zullen laten, maar ijverig op stap zullen gaan. Het lezen van het vlugschriftje is een aardige verpoo- zing, want het is op een eenvoudige, bevattelijke wijze geschreven. Jammer dat de druk zoo klein is, want wij vreezen dat menig brandersknecht, voor dat hij aan het laatste gedeelte, hoe onderhoudend het ook geschreven is, gekomen zal zijn, zit te knikkebollen. Patroons-organisaties in Duitschland. Voor dit maal eens iets over de organisaties der patroons. Waar de vakvereenigingen der arbeiders zich in Duitschland het sterkst hebben ontwikkeld, is het niet te verwonderen, dat juist in dat land zich ook de patroons krachtig hebben vereenigd. Zoo bestonden er op 1 Jan. 1911 in het geheel 2928 zulke organisaties, waarvan 127.424 werkgevers lid waren, die totaal in dienst hadden 4.027.440 arbeiders. Dit is Gedenkt trouw den Steunpenning. dus een groot aantal, als wij bedenken dat in 't geheel in Duitschland 2.688.144 arbeiders in allerlei vakver eenigingen zijn georganiseerd. De werkgeversbonden maken er hun werk van, de patroons tegen de schade van werkstaking te verzekeren. Hiervoor zijn afzonderlijke fondsen. De patroons betalen een entree-geld van 1/i tot V3 mark voor iederen arbei der in hun dienst. De premie bedraagt van 1 tot 2 mark per 1000 uitbetaald loon. De patroons ontvangen dan bij staking of uitsluiting voor eiken betrokken arbeider een uitkeering van een vierde of een vijfde van diens loon. Reeds 47.328 werkgevers met 2.315.159 arbeiders, hebben zich op deze wijze verzekerd tegen de gevolgen van den strijd met hun arbeiders. Daarnaast hebben de patroons eigen plaatsingsbureaux en waar zij de macht er toe hebben, dwingen zij de arbeiders hiervan gebruik te maken. Op zulke manier worden de arbeiders, die niet gedwee genoeg zijn, zonder werk gehouden. Deze patroons-organisaties geven een les aan de ar beiders. Slechts groote vakbonden met flinke kassen kunnen tegen de patroons met succes strijden. Maar allerlei „vrije" groepen en afzonderlijke christelijke ver- eenigingen zijn machteloos. Ook de patroons vereenigen zich niet op zulk een manier. De liberale Kiesvereeniging „Vlaardingeri" is Dins dagavond opgeheven. Men meende, dat haar kracht langzamerhand zoozeer in verval was, dat voor lan ger bestaan geen reden meer was. Vrijzinnige con centratie met de vrijzinnig-democraten De Afdeeling van 3en Machinisten en Stokershond hield Zaterdagavond in „Excelsior" een goedgeslaag den feestavond. W. Drop en Kerkhof, de voorzitter van het hoofd bestuur, spraken de aanwezigen toe, de zangvereeni- ging „De Stem des Volks" zong kloek en krachtig onze strijdliederen en de tooneelvereeniging „Kunst en Strijd" voerde weer met veel succes „Uit het leven" en „Een kleine vergissing" op. De afdeeling won eenige nieuwe leden. In Ons Blaadje wordt „de toestand" in het kuipers- bedrijf te Vlaardingen als volgt besproken Niemand zal willen ontkennen, dat de toestand op dit oogenblik niet bedenkelijk is. Op het oogenblik dat wij dit schrijven loopen al eenige tientallen vak'genooten werkloos en, bedriegen ons de voorteekenen niet, dan zullen deze niet binnen afzienbaren tijd van de straat worden geholpen. De tegenslag in het haringpakkersbedrijf doet nu reeds zijn invloed gelden en met name de „droge" kuipers zijn de eerste weer die daar de dupe van worden. Van de „droge" kuiperspatroons, die al jaren ge toond hebben niet de minste regeling in het bedrijf te wenschen, en die, bovendien, niet de minste po ging doen of ook maar steunen, wanneer daartoe, b.v, door onze -vereeniging, verzoeken worden gedaan, is niets te verwachten. Zoo is ook het laatste, door onze, in combinatie met de andere vereenigingen gedaan verzoek1, om met het oog op de duurte het loon te verhoogen, gewezen van de hand. Er zullen geen termen aanwezig gevonden zijn om aan dat verzoek te voldoen. Het oude standpunt blijft gehandhaafd. Het loon moet een minimum blijven, waardoor het dan tevens onmogelijk wordt iets te regelen, om b.v, beperking te brengen in de productie en daardoor1, de gelegenheid te scheppen ook die minimum-lijders, de vast-droge kuipers, nog iets te laten verdienen. Neen, waar nojj even de gelegenheid wordt gebo-. den, daar wenscht men die niet aan te grijpen, om ook maar eenigszins het dreigend leed, door alge- heele werkloosheid ontstaan, te verzachten. Wat de grootwerkgevers betreft, gelo'oven wij niet dat ook daar hulp van te verwachten is, omdat bij vele reusachtige voorraden fust zijn blijven zitten, waardoor het reeds moeilijk schijnt te worden huri eigen zomer-personeel aan het werk te zetten; al thans, op het oogenblik dat deze regelen geschreveri worden, loopen van een der grootste firma's eert aantal kuipers al eenige weken te „wachten", zonder", dat zij weten wanneer het eind daarvan wezen zal. Het een dus bij het ander genomen ziet het er oVei" het algemeen niet rooskleurig uit. Integendeel, wij zitten met zoo'n toestand te zweeten. Daar toch kan de beste en stevigste vakorganisatie geen verandering in brengen, terwijl eene commissie voor werkverschaffing, zooals die in vroeger jareri' heel gunstige resultaten had, thans niet het minste succes zou hebben. En toch, hoe gering ook, onze vakvereeniging zal toch trachten iets te doen tot leniging in den nood, Immers begin Januari zal óns werkloozenfonds irt werking kunnen treden en zal, althans een kleine steun in geld kunnen worden verstrekt, wat, met evenveel toeslag uit het gemeentelijk werkloozenfonds Steunt „De Moker" door uwe advertentiëm 21

De Moker | 1912 | | pagina 3