Teekent W. YAK DER HOEK. Yan onze vroede Vaderen. Wekelijksch Overzicht. Troelstra's Pensioenmotie. op de iijsten voo het Verkiezings fonds, die elk onzer bij zich heeft. - Veel geld is noodig van de kleur is. Voor God, Nederland en Oranje Christelijke schilderspatroon, een brok toewerpen, nooden der arbeiders Werft abonnees voor „De Moker". van 37 centen per week. maar een timmerman, die nooit timmert, subsidieering van het bewaarschoolonderwijs. niet zoo straf worden vastgehouden hoe krijgen de katholieken de centen binnen Wat zijn dat voor wonderkinderen kinderen van twaalf jaar Vader Slavenhi het twijfelachtige voorrecht van een christelijke meer derheid. Welk tastbaar verschil, zouden we willen vragen, is er op te merken in al dien tijd Waarin uit zich nu die christelijkheid? Nergens in nietwaar, hoogstens in een groote mate van onverdraagzaamheid tegenover andersdenkenden, vnl. tegenover ons sociaal-demokraten. In den raad wordt onze partijgenoot De Bruin op de misselijkste manier geweerd uit alle commissién, hoewel hij natuurlijk krachtens zijn raadslidmaatschap evenveel recht heeft in één of meer commissién zitting te hebben als de vrome broederen, welke te pas of te onpas in vier, vijf commissién gestopt worden. Het christelijk beginsel uit zich voorts op een erger lijke manier bij het benoemen van gemeentebetrekkingen. Is er een timmerman of metselaar noodig bij gemeente werken, dan wordt niet gevraagd of het werkelijk iemand is welke zijn vak voldoende machtig is, wat toch bij het steeds groote aantal, welke steeds naar een gemeente- Jaetrekking solliciteeren, een eerste eisch is, neen, alleen wordt gekeken of de sollicitant De baantjesjacht, ziet daar, wat de christelijke begin selen zijn, in practijk gebracht. Dat is het waar het op neerkomt. Zij moeten een leus hebben waardoor zij achter den groenen tafel komen. Daarom wordt er flink gewerkt in verkiezingstijden met bijbelteksten. Zij weten dat een massa arbeiderskiezers er zich door laten vangen. Met de leuze tegenover het roode gevaar, worden de eenvoudigen des harten opgezweept naar de stembus, om de vijanden hunner klasse op het kussen te brengen. We zien het ook nu weer bij het geval met de loonen voor de menschen in dienst bij de gemeentereiniging. Het is alweer de sociaal-demokraat geweest welke aandrong op verbetering der loonen. Alleen door De Bruin werd critiek geoefend op het feit, dat deze men schen voor een loontje van f 11.moeten werken. De christelijke heeren vond hij ook nu weer tegen over zich. Zij houden als echte c®nservatieven elke verbetering in de toestand der arbeiders zoolang moge lijk tegen. Wat dan ook nog geschiedt ten voordeele der arbeiders onder christelijk regimé, is ten slotte te danken aan het optreden der sociaal-demokraten, welke door een onophoudelijke felle critiek op de onmensche lijke toestanden, waaronder de arbeiders zuchten, de heeren dwingen zoo nu en dan ook eens iets te doen in het belang der arbeiders. A! dat gebazel over hun christelijke levensbeschouwing als richtsnoer is niets anders dan een middel om aan 't laadje te komen en daar de vette brokken te ver deelen. Zij onderscheiden zich in de practijk in niets met de liberalen, zoo mogelijk zijn de kerkdijken nog conser vatiever, zorgen nog beter voor de belangen van de bezittende klasse dan de vrijzinnigen. We hebben het gezien hoe eenige maanden geleden de christelijke meerderheid van den raad direct bereid was aan het verzoek der schilderspatroonsvereeniging te voldoen, door in plaats van eigen beheer, het verfwerk aan bruggen enz. uit te besteden. Sinds jaren werd het stelsel eigen beheer ten opzichte van het verfwerk toe gepast tot volkomen tevredenheid van de betrokken autoriteiten. Het werk werd solied en goedkoop behan deld, nauwelijks is de den heer Schreuder, in den raad, of er moet met dit stelsel gebroken worden, enkel en alleen om de schilders patroons in de gelegenheid te stellen ook wat uit de gemeentekas te sleepen, waardoor het verfwerk nood zakelijk duurder moet worden, dus iets niet in het belang der gemeente. We halen nu maar een enkel feit aan en hoewel er meerdere voor het grijpen zijn, zullen we het ditmaal niet doenter gelegener tijd kunnen we er nog wel eens een paar woorden aan wijden. Waar het ons echter om te doen is geweest is n.l. dit, dat in wezen de christelijke partijen zich aan het bewind niets anders toonen dan de verdedigers van het kapitalisme. Bestaande uit elementen, voortgesproten uit die klasse en huldigend het kapitalistische stelsel, zullen zij zoolang zij daartoe de macht bezitten het behoud verdedigen, slechts zoo nu en dan, wanneer het hen afgedwongen wordt, de arbeiders omdat zij beseffen, dat hun macht aan het tanen is en al wat zij de arbeiders toe moeten geven, voor hen beteekent het verlies van een stuk van hun macht, hun glorie als heerschers. Het is nu juist negen jaar geleden dat Dr. Kuyper in 1903 als een echte machtswellusteling de rechten der spoorwegarbeiders vertrapt heeft op een manier zooals alleen Dr. Kuyper dat kan. De arbeiders er onder te houden dat is ten slotte de spil waar alles om draait. Evenals de liberalen of vrijzinnigen zijn zij de verdedigers van den brandkast Zoo zullen de arbeiders ten slotte in moeten zien dat zoolang zwart of blauw aan het bewind is, zij ge speend blijven van verbetering in hun toestand. Gedurende den tijd dat ter deze stede de sociaal- demokraat in den raad het voor het verdrukte prole tariaat opneemt, moet het toch tot velen doorgedrongen zijn dat slechts de sociaal-demokraten krachtens hun beginsel in staat zijn voor de op te komen. Zij zullen niet nalaten ook in den raadszaal de kreet om recht te laten hooren, om ook in den raadszaal te strijden voor het lijdende deel der menschheid, om ook daar te eischen dat een einde komt aan de gruwelijke aibeuling der arbeiders. Kiezers in I en II, gij allen die overtuigd zijt dat de ellende der arbeiders ten top is gestegen, strijd met ons tegen het moordende, menschafstompende kapitalistische stelsel door uwe stem uit te brengen op den kandidaat der arbeiders, de sociaal-demokraat. Brengt uw stem Woensdag uit op Arbeiders te Schiedam,; pas hebben we gezien hoe in Duitschland ruim 4 millioen kiezers hun stem uit brachten op den soc.-demokraat, hoe het aantal man daten in den Rijksdag daardoor gestegen is tot honderd en tien, laat ons dat een voorbeeld zijn en er voor werken dat Woensdag 7 Februari roode Woensdag zal zijn. keizerlijke huis en dat, indien deze eisch niet wordt ingewilligd, de vijandelijkheden Maandag zouden worden hervat. Soenjatsen heeft aan de gezanten te Peking een telegram gezonden, waarin Joeansjikai beschuldigd wordt naar het dictatorschap te streven en hebben verder de onderkoning van Mankau en 45 hooggeplaatste officieren schriftelijk bij de Keizerin aangedrongen om den Keizer te laten aftreden en China een republiek te laten worden. Het begin van het einde dus. Schiedam, 30 Jan. 1912. gezellig leeg een heel aantal raadsleden Smit, Evers, Ri$, Von Briel Sasse, Van BUITENLAND. Engeland. Te Londen zit sedert een paar dagen de verzoeningsraad voor de kolenmijnen in Engeland Daar wordt de kwestie van het minimum loon, waar van de groote staking afhangt, behandeld. Onafhankelijk van de mijnwerkers hebben de machi nisten aan de kolenmijnen in Zuid-Wales besloten, op 29 Februari a.s. het werk neer te leggen, wanneer hun eisch, verhooging van loon, niet wordt ingewilligd. Deze week heeft de Engelsche Arbeiderspartij haar 12e jaarvergadering gehouden. Op de tweede dag werd door het Congresbestuur een motie uiteengezet, waarin de regeering veroordeeld werd wegens het zenden van militairen naar het stakings- gebied en de officieren gemachtigd had zich boven de plaatselijke autoriteiten te stellen. De „motie" eischt verder dat er stappen gedaan zullen worden van de zijde van het ministerie van bin nenlandsche zaken om een dergelijk optreden in het vervolg te beletten en wordt de meening er in uitge drukt, dat alle arbeiders-organisaties een gemeenschap pelijke actie moeten ondernemen, ingeval de regeering het nogmaals in haar hoofd mocht krijgen, om stakende arbeiders met geweld neer te slaan. De motie werd door den voorzitter der I. L. P., partijgenoot C. Anderson, toegelicht. Hij zei o. m. dat de arbeiders de laatsten zijn om arbeiders-oproeren of onlusten te wenschen, daar van zulke bewegingen geen winst voor de arbeiders te wachten zijn. Maar er mag niet worden toegelaten, dat de militaire macht zich mengt in den industrieelen strijd. Tijdens de groote stakingsbeweging werden er, zonder dat er om was gevraagd en buiten weten van de plaatse lijke overheid, militairen op het stakingsterrein gebracht, waar zij op de vreedzame burgers inhakten. Door de lijkschouw-jury werd het bewijs geleverd, dat de gedoode arbeiders niet het geringste aandeel hadden gehad. Verschillende sprekers voerden nog het woord over de motie en was de rede van één van dezen hoofd zakelijk gericht tegen de circulaire van het ministerie van binnenlandsche zaken inzake het oprichten van afdeelingen met speciale konstabels, een apart politie corps dus. Deze konstabels ontvangen geen tractement en moeten dus uit rijke lieden bestaan of uit door de patroons omgekochte arbeiders. In ieder geval zou zoo'n corps bestaan uit elementen die de stakers zeer vijandig gezind zouden zijn. De arbeiders zouden zich echter noch door de mili tairen, noch door de onderkruipers der politie laten be- invloeden om te doen wat zij noedig achten en werd aan de overheid den raad gegeven, om indien zij werkelijk de orde wilde, zij zich slechts tot de vakvereemgingen had te wenden, dan was zij aan het beste adres. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Chineesche Revolutie. Woetingsang heeft aan Joeansjikai geseind, dat hij de afstand eischt van het Gedenkt trouw den Mteunpenning. 't Was er was afwezig der Drift. De heer Klein was er voor de laatste maal. Een heel debat had plaats over een voorstel van B. en W. om den opzichter van G. W. een salaris-ver hooging te geven De heer Koopmans die had uitgerekend dat 't 5 centen per dag was vond t een bespotting, de Bruin vond meer aanleiding zich met de klucht van den heer Van Westendorp, die maar wilde aantoonen, dat deze opzichter geen opzichter is, te vermaken en noemde zulk een verhooging bijna een beleediging. Maar natuurlijk wilde de Commissie voor Gemeentewerken geen ongelijk erkennen en verklaarde de heer Van Westendorp tenslotte zelfsjullie hebt er eigenlijk niets mee noodig Dat is natuurlijk het summum der demokratie Het voornaamste van het verhandelde was wel de ontwerp-verordening tot Merkwaardig was daarbij, dat men in de vorige ver gadering bij de behandeling in art. 7 was blijven steken en men nu, na lange en geprikkelde debatten, hetzelfde artikel nóg niet heeft afgehandeld. In art. 7 wordt o.m. voorgeschreven dat voor de berekening van subsidie in aanmerking komen de helpsters, die den 15 jarigen leeftijd hebben bereikt. De katholieken, die zich nimmer aan de voorschriften hebben willen onderwerpen, hadden nu bij verhooging van het subsidie natuurlijk ook wel trek. Maar rondweg werd het in den raad door de katholieke heeren Nolet en den wethouder Lagerwey gezegd dan moest aan al die eischen. Üp hun aandrang hadden B. en W. reeds den leeftijdsgrens tot 14 jaar verlaagd en nu werd door de heer Nolet weer den eisch gesteld 13'■/a jaar, de heer Lagerwey vond 12 jaar al voldoende. De Bruin konstateerde, dat al de uitvoerige debatten, welke over art. 7 reeds waren gehouden, alleen tot ondergrond hadden Dat leek spr. vreemd, waar hij meende dat B. en W. de bewaarscholen subsidieeren wilden, om dat onderwijs zoo goed mogelijk te maken en het onder hun toezicht te krijgen. Dat alles stond in de stukken en al is dat doel voor hem nog geen ideaal, omdat z.i. de gemeente zelf dat onderwijs moet verzorgen, toch kan het groote verbeteringen brengen. Maar de heeren gaan louter op de subsidiejacht. Dat schijnt het voornaamste. op uw school, die op 12-jarigen leeftijd reeds in staat geacht kunnen worden een heele klas te beheerschen De heer Van Westendorp (v.-d.) dikte dit alles nog wat aan, waarna de heer Wittkampf (r. k.) zijn toorn op zijn hoofd uitstortte en de heer Lagerwey over het woord „subsidiejcicht" geraakt bleek, dat de Bruin echter in een krachtig wederwoord handhaafde. Natuurlijk dreven de heeren hun zin door en kunnen de schoolbesturen gaan exploiteeren. De Bruin had voorgesteld voor elke bevoegde onder wijzeres een subsidie te verleenen van f 75.terwijl B. en W. alleen voor de verplichte onderwijzeressen dit wilden verleenen, en het amendement afwezen, omdat er geen grens zou zijn. De voorsteller meende, dat er natuurlijke grenzen te over zijn, om overdrijving te voorkomen, omdat alleen het salaris der onderwijzeres al meer bedraagt dan het subsidie-bedrag. Over dit voorstel staakten de stemmen, met 8 tegen 8, zoodat de behandeling tot de volgende zitting werd verdaagd. it men >m de Iroelsti Het airen latrimo: nannen er verz Jaarmei noeilijk e sture hristelij n aann let gel iet mai luyper- oen, p Ook evaar erkeert, oor gej rijgen, laar eei ebben erkiezin Maar lotie 2 57 uit rtikelen Dor der aarin agen, v er wet mgezet ang, da amt en Het i ïidelijk, at een :n burt jarige Uit dit ir oude; hoefte amer ui i lot 1 actionai aar we, einig ir De tw foelstra' ilijk ge ming d< in er ge ft in te 7, ook worden, Wie dii Voor o Staat Sér best oote si; jewimpt imer is Dat all werk door ir i verga t langt nsioneer zijt. ast, koi ie De beweging ten gunste van Troeistra's pensioenmotie is thans in vollen gang. Geen avond gaat er voorbij of men kan in de kolommen van Het Volk de berichtjes van eenige arbeidersvergaderingen lezen, waar de motie wordt besproken om daarna te besluiten in een adres aan de Tweede Kamer aan te dringen, de behandeling der motie te bespoedigen. D >ch ook aan de andere zijde Steuni „De Moker door uwe adterleuliëu. meenter, trscht e Jan ns zoon )e offic a laatst iveniersl Vermeld sfabrikal z'n k ef blijk emers rd een oud „De op he hunne na dit te Nie log pre eider, n laar me lig de c 1» et

De Moker | 1912 | | pagina 2