Vakbeweging. Voor de Vrouwen. Uit Vlaardingen. Verbetering. In het artikel „Volksbedrog" in ons vorig nummer komt een fout voor, welke aanleiding kan geven tot verkeerde gevolgtrekkingen, waarom wij ons haasten deze te verbeteren. Er staat vermeld, dat de R. K. Teekenschool en dito Middenstandsvereeniging „De Hanze" ieder f 1500.subsidie ontvangen, dit bedrag is echter f 500. De zetter had in een royale bui er f 1500.van gemaakt. Motie Troelstra. Door de afd. Schiedam van den Algem. Ned. Timmerliedenbond is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De huishoudelijke vergadering der afd. Schiedam van den Algem. Nederl. Timmerliedenbond, bijeen op 9 Februari 1912, met belangstelling kennis genomen hebbende van de motie Troelstra, waarin wordt gevraagd nu reeds als overgangsmaatregel toe te passen art. 357 van het wets ontwerp Talma, overwegende, dat door aanneming dezer motie wordt tegemoet gekomen aan de nooden van een groot deel der ouden van dagen, dringt er bij de „Tweede Kamer" op aan, bedoelde motie zoo spoedig mogelijk aan te nemen. Voor het bestuur der afd. Schiedam van den A. N. T. B. A. W. M. van der Tas, Secretaris, Villastraat 100. Een goed voorbeeld voor de andere vakvereenigingen hier ter stede. Ter hulp, zoo luidt de titel van een vlugschrift, uit gegeven door het N. V. V., waarin opgewekt wordt tot steun voor de stakende electriciens te Amsterdam. Deze zijn sinds een drietal weken in staking, welke 310 van de 350 gezellen omvat, zoodat in dit opzicht de staking er prachtig voorstaat. De eischen der electirciens zijn in elk opzicht zeer bescheiden te noemen. Een uurloon voor volwassenen van 25 tot 30 cent, bij een arbeidsdag van 10 uur, benevens bepalingen voor Zondagsarbeid enz. Deze eischen en nog enkelen, o.a. regeling van reis- en kostgeld voor hen, welke voor een Amsterdamsche firma buiten de stad aan het werk zijn, worden in collectief contract de patroons aangeboden. Doch de gewone eigenwijsheid der patroons heeft hier de zaak weer op den spits gedreven en is er staking uitgebroken. De Metaalbewerkersbond, waarin de electriciens ge organiseerd zijn, heeft echter een zwaren strijd achter den rug, welke veel geld heeft gekost, zoodat deze zoo strijdvaardige organisatie voor deze staking, welke elke week een f 2000 kost, de hulp inroept van hen, welke met den strijd der arbeiders symphatiseeren. Daarom flink in den zak getast, wanneer u een steun- lijst gepresenteerd wordt, opdat deze. staking met een overwinning voor de arbeiders eindigt. Groei. In de „Glas- en Aardewerker", het orgaan van den glasblazersbond, lezen we verblijdende cijfers over de groei in de laatste maanden. Zondag 21 Jan. had onze afdeeling eene openbare vergadering belegd, waar onze Bondssecretaris S. P. Baart sprak over de afschaffing van den nachtarbeid. De vergadering was goed bezocht en alhoewel wij daar dus niet over te klagen hebben, viel het ons toch tegen dat de zaal nog niet geheel vol was. Het onderwerp is de belangstelling van alle glasblazers waard en allen moesten zulk een vergadering willen bijwonen. Het onderwerp werd door spreker op eenvoudige wijze behandeld en herhaalde malen werd spreker door applaus onderbroken. Een aantal nieuwe leden werden ingeschreven en zoo was deze dag voor onze afdeeling en voor onze zaak weer een goede dag. Zooals het in den laatsten tijd gaat te Schiedam, moet het blijven gaan. Wij hebben niet te klagen. Er is leven en strijdlust onder de glasblazees gekomen. De agitatie tegen den nachtarbeid bezielt hen en zij beginnen in te zien dat geen verbetering van de patroons te wachten is, zoolang de glasblazers geen flinke organi satie hebben weten te scheppen, die tegen de patroons macht opgewassen is. Nadat wij onze afdeeling gezuiverd hadden van de wanbetalers en nadat wij de agitatie eens flink besproken en aangepakt hebben, zijn de resultaten niet uitgebleven. In de maand September schreven wij in 42 nieuwe leden, in October 49, in November 40, in de maand December 35 en in de 2 eerste weken van de maand Januari zijn reeds weer 61 nieuwe leden ingeschreven. In nog geen 5 maanden tijd zijn dus door onze afdeeling 277 nieuwe leden ingeschreven. Laat het zoo voortgaan, kameradenLaten wij al onze kennissen opwekken om deel te nemen aan den strijd, laat ons zorgen dat spoedig de laatste man in de organisatie is. Laat ons zorgen, dat spoedig betere tijden voor ons komen. Ieder lid stelle het zich tot plicht aan den groei der organisatie mede te werken. Er valt een krachtige opleving te constateeren onder de glasblazers dat het zoo door moge gaan Geen enkele vrouw kan tevreden zijn. Wie zegt, dat zij het is spreekt onwaarheid of is een sufferd. Allen zijn ontevreden. Maar of we nu al mopperen op onze mannen, schelden op de kinderen of ons dood wenschten, dat geeft alles niets. We moeten zien, waarom we ontevreden zijn en dan vragen „Is hierin verandering mogelijk Dan pas heeft onze ontevreden heid nut. Als we dan nagaan, waarom we ontevreden zijn, dan weten we onmiddellijk, dat het is, omdat we te veel moeten werken, meer dan we goed af kunnen. We moeten ons dag in lag uit haasten, haasten om het werk klaar te krijgen van het opstaan tot het naar bed gaan zijn we bezig met huishoudwerk (we spreken nu van de gehuwde arbeidersvrouw, voor zoover ze niet ook nog buitenshuis moet werken). Daar tusschendoor moeten we de kinderen verzorgen en opvoeden. Wat er van dezen laatsten plicht terecht komt Er wordt bijna geen tijd aan besteed, want het is het eenige werk,- waar tijd op bezuinigd kan worden, zonder dat zich onmiddellijk de verwaarloozing laat zien. De arbei derskinderen moeten veel ontberen ze mogen moeder niet ophouden in 't werk ze worden ongeduldig weg gestuurd of ruw behandeld, want moeder is overprikkeld. Daarbij hebben ze slechte lichamelijke verzorging on voldoend voedsel en kleeding, te kleine ruimte om in frissche atmosfeer te leven. Zoo ziet de moeder van al haar werken geen ander succes dan dat de kinderen en haar man voortleven. Maar hoe? In elk opzicht gebrekkig. Voor haar is het zorgen en tobben zonder ophouden levenslang en voor haar kinderen weer evenzoo, tenminste als niet de wetenschap, dat het eenmaal anders worden zal, dat er naar een betere samenleving heengestuurd wordt, haar het werk komt verlichten, als ze niet het socialisme leert kennen. Want dit geeft aan haar leven van onophoudelijk zorgen hoopvolle gedachten, waardoor ze zich niet geheel terneergeslagen blijft gevoelen, al vermindert haar werk er ook al niet door. Het socialisme geeft aan de arbeidersvrouw de ver klaring van haar eigen leven en is daarom voor haar niet moeilijk te begrijpen. Het leert haar, dat ze al maar door moet tobben om de winst van den patroon van haar man te vergrooten en leert haar verder hoe dit kan en zal veranderen. Daarom is het eenig blijvend goeds, dat ze voor haar zelf en haan kinderen kan doen eerst trachten het socialisme te begrijpen en dan lid worden van de partij, die de tegenwoordige samenleving door een andere, een voor de arbeidersklasse vreugde vollere, wil vervangen. Went u daarom aan, om dagelijks een korten tijd te besteden aan het lezen van een socialistisch blad, liefst het dagblad „Het Volk", dat 10 cent per week kost. Indien dit te duur is, kunt ge uw provinciaal weekblaadje lezen en „de Proletarische Vrouw", die 60 ct. per jaar kost. Maar geen ander dagblad dan Het Volk behartigt uwe belangen. Alle andere groote dagbladpn, als De CourantHet Nieuws van den Dagenz. enz., zijn winstondernemingen zij spreken naar den mond en behartigen de belangen van hen, die de winst opstrijken. Gij zult door het lezen van die bladen niet wijzer worden. Ook heeft de arbeidersvrouw haar man aan te sporen, een flink lid van zijn vakvereeniging te zijn, zelfs al kost dit van het karig loon. Geld en moeite aan partij- en vakbeweging besteed zijn het schoonste offer dat ze vrijwillig brengen kan een offer, waarvoor het waard is te leven. Zóó werkt ze mee aan de komst van een betere samenleving, een schoone toekomst van haar nageslacht. Vergadering afdeeling S.D.A.P. Zondagmorgen om half elf houdt de afdeeling een ledenvergadering. Aan de orde komen daar o.a. de jaarverslagen en de bestuurs verkiezing, benevens de a.s. Raadsverkiezing in district III. Bestuurdersbond. Op Dinsdag 20 Februari houdt de Vlaardingsche Bestuurdersbond haar Jaarlijksche Alge meene Vergadering. Aan de orde komen daar allerlei zaken de inwendige organisatie betreffende, benevens de verslagen. Een gedeelte van het bestuur treedt af. Loonactie. De combinatie van Metaalbewerkers, Scheepsbouwers en Timmerlieden zond onlangs een ver zoek om loonsverhooging aan de verschillende patroons. Door enkele is daarop het loon eenigszins verhoogdde groote meerderheid gaf echter geen antwoord. Thans is aan de patroons, namens de combinatie, een herinnerings- schrijven gezonden. Hoger Onderwijs. Voor de Kommissie voor Hoger Onderwijs buiten de Universiteiten wordt in lokaal Ex celsior in een reeks van 5 voordrachten door Prof. Dr. H. Y. Groenewegen te Leiden behandeld „Ethiek, de wetenschap van het zedelik leven." De eerste avond werd gewijd aan het zedelijk oordeel. Natuurlik kreeg ook het histories-materialisme een veeg uit de pan. En, zoals dat meer voorkomt van burgerlike zijde, het histories-materialisme werd heel handig met een wijsgerig materialisme door elkander gesmeten en die hutspot aan het voor 't merendeel burgerlijk-intellektueel gehoor voorgezet Misschien zou de professor wat voorzichtiger geweest zijn, als debat was toegestaan, maar onderaan het pro gramma prijkt De Hoogleeraar is bereid vragen te beantwoorden, niet te debatteren 1 Hij laat het histories- of wel geschiedkundig materia lisme dan ook het zedelik bewustzijn verklaren uit de zinnelike behoeften van de mens. En hiermede begeeft de inleider zich op terrein, wat niet tot dat van het histories-materialisme behoort 1 Hier mag misschiet? sprake zijn van een materialisme dat het geestelike uit het stoffelike tracht te verklaren in die zien, dat het de samenhang opspoort van lichaam en geest, van stof en ziel 1 Maar dat is geen ^fr/ö«>r-(geschiedkundig)materialisme Het histories-materialisme is de studie, die zich bezig houdt met de oorzaken van de veranderingen in 't men- selik denken ten aanzien van o. a. de zedekunde en zedeleer Het vraagt Hoe komt het, dat in dezelfde tijden verschillende groepen van mensen een verscliillt nd oor deel hebben over wat zedelik is of niet 1 Hoe komt het dat verschillende tijden leiden tot een verschillende zedeleer En als antwoord geeft het de mens is een produkt van de maatschappij, de mens wordt gevormd door maatschappelike omstandigheden 1 De mens heeft dus niet, zoals de professor dat zei zijn waarde in zich zelve 1 Zeker, ook opvoeding, gewoonten, ervaring beinvloeden aanmerkelik de geestelike mens 1 Maar het histories-materialisme gaat verder en zegt die opvoeding, die gewoonten, die begrippen over goed en kwaad worden op hun beurt weer bepaald door maatschappelike produktieverhoudingen 1 De grondslag van 't zedelik oordeel is dus de maat schappelike arbeid En met de veranderingen in de maatschappij, ver anderingen gebaseerd op veranderde produktieverhou dingen, wijzigt zich dus ook 't zedelik oordeel 1 Het zedelik bewustzijn komt wel voort uit een bestaande behoefte, doch deze is geen zinnelike, zij is een maat schappelike I Een voorbeeld De arbeidersklasse heeft een strijd te strijden tegen een overmachtig kapitalisme. De bezittende klasse heeft alle macht in handen en stelt alles in 't werk, die macht te behouden of te versterken I De kapitalistenklasse wil anders dan de arbeidersklasse, een klasse, die noodzakelik moet bestaan door de tegen woordige produktiewijze, door 't privaat bezit der arbeidsmiddelen 1 De arbeidersklasse wil arbeiderspensionering zonder premiebetaling 1 De arbeidersklasse wilde geven een duurtetoeslag aan de Rijksambtenaren, De arbeidersklasse acht dat plicht van de Staat, die van haar arbeid profiteert. De bezittende klasse daarentegen acht dat alles on- zedelik Premievrij pensioen demoraliseert Duurtetoeslag demoraliseert èn regering èn volksver tegenwoordiging èn volk 1 is haar leus. Een tegenstrijdig zedelik oordeel dus van arbeiders- en bezittende klasse Een tegenstrijdig oordeel, dat gebaseerd is op maat schappelike behoejten van maatschappelike klassen, op maatschappelike behoeften, die ontstaan zijn uit de be staande produktiewijze 1 En zoals 't histories-materialisme tracht op te sporen de oorzaken van veranderde en soms tegenstrijdige denkwijzen over zedekunde en zedeleer, zo doet het dat ook van de wijsbegeerte in 't algemeen, van de godsdienst en van het recht en van de politiek en van de kunst En steeds vindt het aan de hand van feiten als aller diepste ondergrond de maatschappelike arbeid Lager Onderwijs. Stappen we echter van deze be schouwingen over Hoger Onderwijs af naar 't Lager Onderwijs 1 't Is bekend, hoe door onvoldoende salarisregeling der onderwijzers ontzaglik veel mutatie onder 't onderwijzend personeel plaats had en heeft. Dat dit tot enorme schade is voor 't onderwijs be hoeft zeer zeker geen betoog 1 Nochtans heeft de raad gemeend niet tot salarisver hoging der onderwijzers te moeten overgaan, daarmede een diepgaande ontevredenheid zaaiend onder een groot korps van gemeenteambtenaren en 't wantrouwen op zich ladend van weldenkende voorstanders van de open bare school 1 Wat trekt de raad, die voor de overgrote meerderheid bestaat uit voorstanders van de biezondere school, zich ook aan van 't openbaar onderwijs Bij de besprekingen in de raad hebben B. en W. zich beroepen op de lange lijst van sollicitanten, 43 mannelike en 67 vrouwelike. Edoch, wat zien we nu gebeuren Reeds zijn ter vervulling van een tweetal vakaturen van onderwijzers twee onderwijzeressen benoemd Wat is dat nu Steeds werd van overheidswege wij konden daar nooit mee medegaan een stempel van minderwaardigheid gedrukt op de arbeid der onder wijzeres 1 En nu benoemt men inplaats van mannelike twee vrouwelike leerkrachten

De Moker | 1912 | | pagina 3