Ditj es en Datjes. „Wij, arbeiders in den Duitschen mijnbouw, hebben met onze werkgevers gemeenschappelijk belang in een zoo groot mogelijken afzet en in zoo hoog mogelijke kolenprijzen. Een staking in den Engelschen mijnbouw zou liggen in het gemeenschappelijk belang van werk gevers en arbeiders. Het zou dan voor ons mogelijk zijn nieuwe afzetgebieden te winnen en in de toekomst de bij ons geschapen productie-mogelijkheden beter dan ooit te benutten." Hier wordt vlakweg gezegdWanneer de Engelsche kameraden staken, moeten de Duitsche mijnwerkers er duchtig op los werken, om maar zooveel mogelijk kolen naar Engeland te kunnen sturen. De verbetering van positie zou dus bestaan in de enkele stuivers, verdiend met overwerk, om hun stakende mede-arbeiders het verkrijgen van een beter bestaan onmogelijk te maken, 't Is een standpunt, de christelijke vakbeweging waardig. BINNENLAND. Ter overweging. In verschillende gemeenteraden heeft de kwestie ontslag aan gehuwde onderwijze ressen al een punt van bespreking gevormd. Het geval te Amsterdam had, dank zij het optreden van de vooruitstrevende fracties in dien Raad een voor de be trokkene gunstigen afloop, in onze zeer christelijke ge meente was er totaal niemand van rechts, die het voor mevr. Boer-Sonneveld opnam. De een zei 't zus, de ander zoo, de een grof, de ander fijn, maar de grondtoon was bij allen Zij moet en zal er uitBij zuivere stemming rechts tegen links werd beslist. Nu zijn behalve de uitingen van meer vooruitstrevende fracties nog meenin gen gehoord van hen, die in de praktijk wat dichter bij de rechterpartijen staan. Mr. S. van Houten heeft de vorige week Donderdag o.a. gezegd, de dat christelijke richting de geestelijke zelf standigheid en ontwikkeling der vrouw wenscht tegen te houden. Dit wetsontwerp, zeide mr. S. van Houten is een poging tot sluiting daarvan, een poging tot degra datie der vrouw tot de huisslavin van vroeger dagen. En laterTegenover nieuwe zeden is de oude leer en de oude traditie niet te handhaven. Volgens mr. van Houten is voor den man zoowel als voor den vrouw het gezinsleven, niet het celibaat, verkieslijk. Daarom mogen we niets doen, wat het huwelijk bemoeilijkt. Onze autoriteiteiten bevelen we deze woorden ter overdenking aan. Hoewel ons vertrouwen niet zoo heel groot is, kan het resultaat den overdenking van mr. van Houten's uitspraken gunstig zijn voor toekomstige gevallen. Waarheen In de Tweede Kamer is sedert ver leden week Donderdag de beraadslaging over een voorstel tot wijziging der lageronderwijs-wet aan den gang. De titel van de wet klinkt wat lang, waarom wij, om meer in den stijl te blijven van het tegenwoordige regiem, den naam van De Standaard overnemen en zullen spreken van het Bouwwetteke. Het aanduiden met dien naam is het beste bewijs, dat dr. Kuyper de wijziging zeer onbeteekenend oordeelt en graag zooveel verder zou gaan, dat drie derden der kinderen van nu af aan tot de bijzondere school werden gedwongen. De heeren zijn al druk aan het kibbelen geweest. Maar rechts is zoo zeker van haar meerderheid, gevoelt zich zoo lekker, dat van links de uiting de Kamer in ging „De meerderheid moet maar zeggen, hoeveel het zijn moet". Het was de heer Tydeman, die deze woorden tot zijn overburen, waarmee hij overigens nogal kan opschieten, zeide. De heer Tydeman had reden te over, die woorden te te bezigen. Vóór hem hadden o.a. aan het debat deel genomen de heeren Van der Molen en Baron van Wijnbergen, de eerste sedert enkele maanden wethouder van onderwijs en onverdacht anti-revolutionair, de laatste vooral in katholieke kringen een gewild spreker. En nu trof het ons bijzonder, dat de Rotterdamsche wethouder van onderwijs neiging had, voor te stellen, een artikel der bestaande wet op het lager onderwijs te schrappen, of zoodanig te wijzigen, dat de gemeentebesturen zich de zorg voor het bijzonder onderwijs mede kunnen aan trekken. Hij wilde het nu niet doen, om niet buiten het kader van het wetsontwerp te gaan, maar anders Ah zoo, dachten wij, komen er zulke denkbeelden op in het brein van een wethouder van onderwijsDe wethouder van onderwijs te Schiedam is 't waarschijnlijk in alle opzichten met zijn Rotterdamschen collega eens. En wie weet de redactie van het Schied. Volksblad ook. Er wordt immers nog al eens van intieme ver standhouding tusschen beide gemompeld I Voor Schiedamsche onderwijsautoriteiten is een en ander wel nadere overweging waard. Het zou we zeggen niet, dat het gebeuren zal hoogstwaarschijnlijk een stijging van het schoolgeld tegenhouden. En dat is voor arbeiders in de eerste plaats een feit van niet ge ringe beteekenis. Het afschuwelijke misverstand. Bij den uitgever J. H. Kok te Kampen zal binnenkort uitkomen de brochure„Afgeperst" van dr. A. Kuyper. Deze brochure is een gevolg van het incident-de Waal Malefijt in de Tweede Kamer. In zes hoofdstukken verdeeld, zullen ook nog bijlagen in de brochure worden opge nomen. Was eerst als titel aangekondigd „Een af schuwelijk misverstand", den grooten Leider was deze klinkende titel waarschijnlijk nog niet ratelig genoeg. Ministei vreeze 1 de Waal Malefijt leeft zeker al in angst en De heeren onder elkander. Het Kamerlid voor Sneek, dr. Schreurer, heeft in De Christelijke Onder wijzer van 8 Februari gezegd „Een Christen kan zonder verloochening van zijn „beginsel als Christen thans niet bij het openbaar „onderwijs gaan, noch in Indië, noch in Nederland". Een ander, zich noemend Christen, ds. P. J. Kromsigt te Amsterdam, ook streng in de leer, teekent daarbij aan „Dit is eene miskenning van allen, die in deze „op het juiste Christelijk-historisch standpunt staan „en als zoodanig, óók onder de tegenwoordige om standigheden, het openbaar onderwijs uit beginsel „willen dienen. Erger, zulk een uitspraak is in „strijd met het woord des apostels „Een iegelijk „zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd" en „hij staat of valt zijn eigen heer" (Rom. 14 45)". Baron van Wijnbergen, de Katholieke afgevaardigde, die een hartgrondigen afkeer toont van ieder, die in meer vooruitstrevenden zin wil werken, beweerde Dinsdag j.l.; dat de rechterzijde niet tevreden is met enkel godsdienstonderwijs, maar godsdienstig school onderwijs vraagt. Dat er eenstemmigheid heerscht in Christelijke kringen, ook inzake het lager onderwijs, och, het tegendeel was al lang bekend. Maar het kan heusch geen kwaad, de meeningen van verschillende heeren naast elkaar te stellen. De lezers van de overzij moeten dan maar uitzoeken, wie de ware leer verkondigt. „Constantia". Voor de bediening des Zondags van de Groote Zaal is nog vrouwelijke hulp noodig. Wie wil zich (eens in de zeven weken) beschikbaar stellen Aanmelding bij P. de Bruin. Hoe zit dat? Eenige weken geleden werden wij door het Schied. Volksblad onthaald op een artikel aan ons adres, waarin ons bewijs werd gevraagd voor de bewering, dat we het een leugen noemden te beweren, dat godsdienst en socialisme met elkaar in strijd zijn, in welk artikel het aan het slot heette „Dus, Moker, bewijsnu, dat de deugdelijkheid van uw argumenten gelijken tred houdt met de beslistheid van uw uitspraak. Hiermee vragen we toch niet te veel Welnu, in De Moker van 24 Febr. hebben we het Schied. Volksblad van antwoord gediend en een geargu menteerd bewijs voor onze stelling geleverd. We waren dus vol verwachting wat het Schied. Volks blad hierop had te antwoorden. Edoch, hoe we ook zochten, we vermochten niets te vinden dat als ant woord moest dienen of betrekking had op bovenge noemde kwestie. Maar zóó gaat het toch nietWil de redactie ernstig genomen worden, dan dient ze toch thans ons antwoord niet onbesproken te laten, terwijl we ze tevens uitnoodigen hare lezers met ons antwoord in kennis te stellen, zooals wij dat gedaan hebben met hetgeen zij ten beste gaf. Hiermede vragen we toch niet te veel Of acht de redactie ons geleverd bewijs afdoende Ten overvloede lazen we de vorige week een onver dacht pleidooi voor onze stelling, dat we niet zullen nalaten hier te laten volgen en welker lezing wij de redactie van het Schied. Volksblad en vooral de zich op kerkelijk standpunt stellende arbeiders ten zeerste aanbevelen. Het is ontleend aan een verslag in het Nbld. voor Friesland van een rede te Leeuwarden, ge houden door den orthodoxen predikant G. H. Wagenaar van Rotterdam, over het onderwerp „Kan een christen socialist zijn Het socialisme is internationaal. Zijn kracht over brugt de grootste kloven van rasverschil en van beschaving het is tevens een macht van beteekenis voor den internationalen vrede. Zijn wereldorganisatie is voorbeeldig, en laat de eenheid der christelijke religie verre achter zich. Het valt niet te ontkennen, de beweging van het internationale socialisme heeft het oor van de hedendaagsche wereld. De vraag of een christen socialist kan zijn, wordt door vele christenen dwaas en ongerijmd geacht. Spr. ried echter aan om niet te haastig te zijn in het oordeelen. Zij, die in het Christendom slechts zien de veiligste verzekering voor de brandkast, doen aan het Christendom meer kwaad dan alle socialisten te zamen. Het socialisme is niet de geprofeteerde afval van het geloof, het is de profetische roepstem, die uit schreeuwt om recht, te midden van de ontzaglijke verdrukking. Het mag niet worden beschouwd als een anti-christelijke macht, die de edelste goederen van het christendom vertrapt. De vraag is geen uitsluitend theoretische vraag, maar ook een praktische. De moderne „Blijde Wereld"- dominee's zijn socialist en hun christelijk ideaal werd niet slechter toen ze socialist werden, maar daarnaast staat in vele landen een weliswaar nog kleine maar aangroeiende groep, die met groote geestdrift, met groot geloof en met een getuigenis van groote liefde de principieele verzoening tus schen christendom en socialisme predikt, die op grond van hun christen-zijn zich plaatst op den bodem der sociaaldemokratie. Kan de vraag dus bevestigend worden beant woord Natuurlijk wel Misschien wordt de teere mystiek van een zeker christendom door het socialisme wat beduimeld, maar dat offer is niet te groot. Een Christen mag de aarde niet voorbijzien. In leven en in sterven, in beide behoort hij aan Christus. Eischt het christendom privaat bezit Spreker antwoordde dat het christendom hier feitelijk buiten staat. Dat is niet gebonden aan één maatschappelijke orde. Dat draagt het eeuwig- heidsstempel en blijft onaantastbaar staan boven den tijd. Het christendom keerde bovendien reeds vele maatschappelijke orden, waarom zou het de socialistische maatschappij-formatie niet kunnen verdragen Het christendom zal daarom wel doen, niet a priori tegen den voorgestelden maatschappijvorm op zuiver godsdienstige gronden partij te kiezen. Het zou daardoor op zich laden den schijn van partij te kiezen voor den mammon. Het socialisme is een zaak van staathuishoudkunde, niet van religie. Onze samenleving gaat gebukt onder eengansch, zeer groot gewicht van ellenden, die de nasleep is van het stelsel van de moordende konkurrentie. Het Christendom mag zich wel tienmaal bedenken alvorens het, dit systeem als het eenige, als het up to date (huidig) christelijke, als het waarachtig van God gewilde sanktioneert. De Tariefwet en welvaart. In den laatsten tijd komen er in de diverse bladen annonces voor, met een inhoud van niet meer dan een paar luttele regels, zooals De Tariefwet beteekent 50 jaar achteruit. Belasting op groote gezinnen. De gebruiker, het kind van de rekening. De kleine luyden betalen 't gelag. Dure tijden in aantocht. Minder waar voor meer geld, enz. enz. Ieder arbeider, die kennis heeft genomen van hetgeen met de Tariefwet wordt bedoeld en zich met den inhoud dezer wet op de hoogte heeft gesteld, zal erkennen, dat deze regelen maar al te waar zijn. In de Nieawe Schied. Crt. vinden we thans een dergelijke annonce, die blijkbaar als „tegenhanger" moet dienst doen. Daarin staat niets meer of minder dan De Tariefwet beteekent: De welvaart van geheel Nederland. Dat is niet minnetjes gezegd. We zouden denken, dat de persoon, die deze annonce plaatste, maar eens uitleg moest geven aan die woorden, mogelijk dat wij dan met hem mee zullen strijden om die welvaart deel achtig te worden. Nu zijn we Rechter nog een beetje anders gestemd. Wij beschouwen het als een ramp voor de arbeidersklasse, wanneer deze wet wordt aangenomen. Het is wederom een indirecte belasting meer, waarin de arbeider een ader zal moeten laten. Het tegenover gestelde dus van belasting naar draagkracht. De Pensioenmotie-Troelstra. De zooveelste De zooveelste wat De zooveelste leugen van het Schied. Volksblad. Het blad schrijft een artikel over de motie-Troelstra. Het schrijft er natuurlijk tegen Maar de manier waarop is inderdaad kras 1 Zoo zegt deze krant, dat het met het indienen dezer motie nergens anders om te doen is, dan om de wet op de lange baan en van de baan te schuiven. En verder dat het eenige doel dezer motie is tijd vermorsen. En dan moet men nota bene weten dat het herhaaldelijk is voorgevallen en zelfs de vorige week nog, dat door het groot aantal spijbelaars aan de rechterzijde de zitting der Kamer moest worden geschorst, omdat er nog geen 50 leden aanwezig waren. Je moet maar brutaal zijn 1 Omdat deze wet veel te laat is ingediend en het zoo goed als zeker is, dat er vóór 1913 niets van terecht komt, moet natuurlijk de schuld op de socialisten ge gooid worden. Juist daarom was het zoo goed gezien door Troelstra, om door het stellen zijner motie binnen te halen wat er te halen viel, omdat er van de wet zelf niet veel zal terecht komen. De oudjes kunnen thans nog wel een poosje wachten. Promotie voor den Burgemeester van Schiedam. Op het gebouw van het Departement van Justitie in den Haag kan men in onzen zeer christelijken tijd, terwijl aan de zedelijkheidswetten zoo streng de hand wordt gehouden, een paar naakte beelden aanschouwen. Is een en ander wel een beetje met mekaar in strijd, onze zedelijkheids-autoriteiten hebben nog niet den moed gehad, die beelden te laten wegnemen en ze te doen vervangen door zeer netjes aangekleede poppen, die geen aanstoot geven aan onze christenen, die op dat punt o zoo gevoelig zijn. De dierbaarheid is nu eenmaal

De Moker | 1912 | | pagina 2