OPWEKKING TOT STEUN Vakbeweging. Uit Vlaardingen. op het gelaat te lezen van die teerhartige schepselen. Vandaar het dekken der naaktheid. De werklui aan het Café Central echter meenden, waar de justitie in gebreke bleef, zelf de handen aan den ploeg te moeten slaan en overdekten één naakt beeld met een grauwen zak. Ziezoo, dachten zij, komt er binnenkort weer eens een lintjesregen op het Nederlandsche menschdom neer, dan staan wij vast en zeker bovenaan de lijst. Of nu de justitie die werklui al te gedienstig oordeelde, is ons niet ter oore gekomen, doch een dag later was de grauwe zak verdwenen en ieder Hagenaar zag het beeld weer in zijn volle naaktheid. De lintjes gaan dus den neus dier werklieden voorbij en de zedelijkheid weet in het onzedelijke den Haag geen weg. Jammer, dat onze burgemeester daar geen hoofd der politie isHij zou gewis zulke maatregelen getroffen hebben, dat niemand zich meer aan naaktheid ergerde. Wat was hij al niet flink op zijn post bij gelegenheid van de biljetten van den N. Malthusiaanschen Bond 1 In het belang der zedelijkheid is het zeer gewenscht, dat de Hooge Regeering ingrijpt. Zij bevordere onzen burgemeester minstens tot dezelfde functie in de resi dentie 1 En 't Vaderland wordt gered! voor de 300 stakende Electriciens te Amsterdam. De steunlijsten van het N V.V. zijn aan de organisaties, aangesloten bij den S.B.B., verzonden. Wij dringen er ten sterkste op aan, krachtig met deze steunlijsten te werken. Er is elke week ruim 2000 gulden noodig. Men late dus geen gelegenheid voorbij gaan om met de lijsten te werken. Elk bedrag is welkom. Op voor de solidariteit P.S. De ingekomen gelden gelieven men eiken Zaterdagavond af te dragen in „Constantia". HEt BESTUUR VAN DEN S.B.B. Schiedamsche Bestuurdersbond. Dinsdag 27 Febr. hield de S. B. B. een Algemeene Vergadering. Opkomst matig. Vermelden we allereerst eenige belangrijke ingekomen stukken. Van het N. V. V. een opwekking tot steun voor de stakende electriciens te Amsterdam. Aangedrongen werd krachtig met de steunlijsten te werken, terwijl enkele andere middelen werden beraamd, n.l. bussen enz., waarmee aan de fabrieken zal worden gecollecteerd. Afdracht 's Zaterdagsavonds in „Constantia". Betreffende de Pensioenmotie Troelstra werd van de afd. der S. D. A. P. een schrijven ontvangen, waarin zij er bij de aangesloten organisaties op aandringt, een adres van instemming te zenden aan de Tweede Kamer, daar dit nog slechts door enkele organisaties is gedaan. Van een belanghebbende een verzoek om over te gaan tot het oprichten eener afd. van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Het bestuur zegde zijn steun toe en zal trachten eenige personen, die hier voor in aanmerking komen, tot elkander te brengen. Van de gedelegeerden van de Kamers van Arbeid mededeeling, dat zij door B. en W. waren aangezocht candidaten aan te wijzen voor de Comm. v. Toezicht op de Arbeidsbeurs, doch dat zij hierop niet waren ingegaan om de algemeen bekende principieele redenen. Hadden er tevens een begeleidend schrijven aan toe gevoegd, waarop zij er bij B. en W. op aandrongen de beletselen, die hen van deelname weerhouden, weg te nemen. Uitgebracht werd het jaarverslag van den secretaris, hetwelk getuigde van flinken groei en bloei en van opgewekt leven. Ook de Penningmeester bracht zijn jaarverslag uit en werd voor zijn richtig beheer gede chargeerd. Het jaarverslag van het Bureau voor Arbeidersrecht gaf een overzicht van de behandelde feiten en van de behaalde resultaten, benevens een fin. overzicht. Besloten werd deze verslagen wederom in druk te doen verschijnen. 2e Voorzitter en le Secretaris, die beiden aan de beurt van aftreding waren, werden bij acclamatie her kozen. Reeds thans werden voorloopige maatregelen getroffen voor de viering van den 1 Mei-dag. Er werd na een geanimeerde bespreking de begrooting van het bestuur goedgekeurd, terwijl het tevens werd vrijgelaten, vel schillende maatregelen te treffen. Besloten werd op 1 Mei een optocht met muziek te houden, behoudens goedkeuring van den burgemeester, met 2 muziekkorpsen van uit „Constantia" en weer terug. Aangedrongen werd vooral voor goede verlichting te zorgen en het in orde brengen van passende transparanten. Den Zaterdag, volgende op 1 Mei, de feestvergadering te houden, waarvoor een spreker zal worden uitgenoodigd, die de beteekenis der 1 Mei-viering zal uiteenzetten en de avond vervolgens op te luisteren met een passend tooneel- stukje, wat zang en muziek, tegen een entree door het bestuur te bepalen. Het Meifeest zal gevierd worden De beste propaganda is de schriftel^kne onder de leuze„8-urige arbeidsdag en Algemeen Kiesrecht." Uit de vergadering werd er tevens op aangedrongen zooveel mogelijk op den len Mei vrij te nemen en een dagvergadering te beleggen, hetgeen door het bestuur in overweging zal worden genomen. G. van der Zee Hzn., 2e Secr. motie Troelstra Zondag j.l. werd door de in een uitstekend bezochte vergadering van de De Bruin afd. Schiedam der Ned. Ver. van Glas- en Aardewerkers de motie Troelstra behandeld, waarna met algemeene stemmen besloten werd een adhaesiebetuiging te zenden. De bakkersgezellen namen in een goed bezochte ver gadering eveneens het besluit een symphatiebetuiging te zenden. Raadsverkiezingen in distrikt III. Algemeen was de mening, dat de kandidaat der vrijzinnigen, de heer van Linden v. d. Heuvel, wel bij enkele kandidaatstelling zou worden gekozen Andere partijen toch, zo luidden de krantenberichten, zouden voor deze tussentijdse ver kiezing niet met een kandidaat uitkomen. Intussen hebben de kristeliken de kristelik-Historise heer Niemansverdriet gekandideerd, terwijl van onze zijde pgn. W. Drop is gesteld. Wanneer dit bericht verschijnt, hebben de kiezers reeds uitspraak hebben gedaan, of zullen bij een eventueele herstemming nog moeten doen, in welke richting zij wilen vertegenwoordigd zijn Van onze zijde is de zaak heel kalm opgevat, zonder de gebruikelike verkiezingscampagne. Tegen de duffe geest in de raad ware 't wel eens te wensen, dat ook eens een afgevaardigde van de arbeiders partij zijn stem liet horen onder onze vroede vaderen Wat 't totaal stemmen aantal van 't vorig jaar betreft, zouden wij bij evenredige vertegenwoordiging recht hebben op enige zetels, maar de heren, die zoo bang zijn voor overheersing in de socialistiese maatschappij, zullen wel doen wat in hun vermogen is om de beheersers van de gemeente-politiek te blijven Zij, die de mond vol hebben over gelijkstelling van de bizondere school met de openbare, trappen zelf de rechten der minderheid met voeten, door zorgvuldig een afgevaardigde van een groote minderheid onder de burgerij uit 't gemeentebestuur te weren 1 Maar de machtsvorming der arbeidersklasse gaat voort en al is 't kiesrecht en de distriktsverdeeling niet voor ons in de meest gunstige zin geregeld, eenmaal toch zal de tijd komen, dat de sociaal-demokratie zich baan breekt tot zelfs in onze gemeenteraaden zeker is, dat dan een breede schare staat achter onze vertegenwoordiger, die hem zal sterken en bemoedigen in zijn moeilijke strijd voor betere behartiging der arbeidersbelangen Bond van Kristen-socialisten. Maandagavond trad Enka voor deze bond op in „Liefde en Vrede", voor een goed bezochte vergadering. Met felle slagen striemde zij het onkristelike in deze maatschappij, en ontvouwde het ekonomies-socialisme 1 De strekking van haar betoog was, de mogelikheid aan te tonen, dat een Kristen tevens socialist zijn kan 1 Er was geen rede om van onze zijde van de gelegen heid tot debat gebruik te maken, daar wij immers juist altijd 't zelfde beweren, al mogen sommigen onder ons van mening zijn, dat 't behoud van de godsdienst meer een rem dan een voortstuwende kracht is ter bespoedi ging van het socialisme. Doch... ook van „Argus" zijde was er geen debat! Durfden de broederen 't niet aan, waar zij toch steeds van tegengestelde meening zijn dan spreekster met vuur bepleitte Er waren toch genoeg van hun mannen en leiders in de vergadering Zeiden wij de vorige week te veel, toen we profeteerden dat de anti-revolutionaire propagandaklub van de debat gelegenheid geen gebruik zou maken Volksonderwijs. Bij raadsbesluit van 23 Februari 1.1. werd aan de vereeniging „Volksonderwijs" een subsidie toegekend van f 200,uit de gemeentekas voor onder wijs aan herstellende kinderen. Sedert een half jaar wordt nu dit onderwijs gegeven aan herstellende kinderen en aan kinderen, die in 't geheel niet in staat zijn de school te bezoeken 't Wil ons voorkomen, dat van dit onderwijs nog meer gebruik gemaakt kan worden dan reeds geschiedt, te meer daar goed onderwijs en dan nog niet eens altijd 't eenige is wat de arbeider zijn kind in 't maatschappelijk leven met zijn verwoede strijd om 't bestaan kan medegeven De Combinatie van Metaalbewerkers, Scheepsbouwers en Timmerlieden houdt Dinsdag a.s. een Openbare Ver gadering, waarin W. F. Dekkers en N. Verkerk de pogingen tot loonsverhooging en haar gevolgen zullen bespreken. Wekt al uw vrienden op zich te abonneeren! Hoger Onderwijs. Het is mij gebleken, dat men mijn schrijven over de eerste voordracht van prof. Groenewegen van burgerlike zijde verkeerd begrijpt of verkeerd wil begrijpen Men wil het doen voorkomen of ik de rede van de hoogleraar „hutspot" heb genoemd Och, in respekt en waardering voor het blijk van wetenschappelijke studie van de spreker, in zijn betoog aan de dag gelegd, willen wij voor niemand onder doen Maar wie zich de moeite getroost de Moker van 17 Februari op te slaan, zal bemetken, dat wij de spreker slechts hebben verweten, dat hij, waar hij over het histories-materialisme sprak een hutspot van materia lmen aan zijn gehoor heeft voortgezet, door theorieën te bestempelen met de naam van histories-materialisme, welke absoluut niet tot die van het fe/tfraj-materialisme behoren De uitdrukking „hutspot" heeft dan ook geen be trekking op de gehele rede, doch slechts op de mate- rialistiese theorieën, welke de inleider voor histories- materialisme wilde doen doorgaan Wij nemen van onze beschouwing dan ook geen woord terug 1 Intusschen de professor zelf schijnt het met ons eens te zijn, want, hoewel wij hem een Moker met ons verslag hebben doen toekomen, heeft hij op de volgende lezing er met geen woord over gereptWanneer 't ongelijk aan onze zijde was, had de spreker ons toch met een enkel woord in een hoek kunnen duwen 1 De derde voordracht handelde over Willen, wilsvrij heid en verantwoordelikheid Wie onze zienswijze over de vorige onderwerpen heeft gevolgd, weet al wel, wat we hier zeggen willen 't Is het refrein wordt bepaald door de maatschap- pelike arbeid 1 We willen dan ook geen breed opgezette beschouwing geven. Alleen willen wij de aandacht vestigen op een enkel denkbeeld van de inleider, dat ons inziens absoluut niet door de beugel kan. Bij gevangenisbezoek heeft de spreker de ervaring opgedaan, dat tal van gevangenen bewust waren van hun eigen schuld en dat zij de misdaad niet zouden hebben begaan, wanneer zij niet hadden gewild 1 Alle daad is dan ook een daad der persoonlijke zelf bewustheid 1 En 't zijn maar „praatjes" te zeggen, dat de maat schappij schuld heeft Zeker, wij zeggen 't de spreker volkomen nade misdaad zou niet zijn gebeurd als de schuldige 't niet had gewild I Maar nu zouden wij de hoogleeraar toch in gemoede willen vragenProfessor, kunt gij u niet voorstellen dat de misdadiger de misdaad heeft moeten willen Kunt gij m niet voorstellen misschien valt 't u moeilik, omdat gij zelf wellicht nooit gebrek hebt ge kend kunt gij u niet voorstellen, dat de werklooze vader een broodje heeft moeten stelen, moeten stelen om zijn ontzettende honger te stillen en die van zijn uitgeteerde vrouw en van zijn hulpbehoevende, van honger schreiende kinderen Kunt gij u niet voorstellen dat de door armoede ge dwongen inbreker, die zich betrapt ziet en geen uitweg meer weet, de heer des huizes met een bijlslag de schedel klooft Zeker, die gemeene dief had 't in zijn macht 't stelen na te latendie ploertige inbreker behoefde de man, die hem betrapte, niet te dooden maar die dief moest stelen, die inbreker moest dooden uit zelfbehoud Niet stelen stond gelijk met vrijwillig de dood tegemoet gaan, niet moorden is zooveel jaren gevangenisstraf Het is de maatschappijwelke die menschen door armoede en ellende tot stelen en moorden noopte Men steelt toch niet uit weelde Zo iets kan men alleen maar verwachten van iemand, die abnormaal is en daar mogen we toch, naar ge zelf, professor, zo dikwijls hebt herhaald, geen rekening mee houden En gij zult de dief, die steelt uit nooddoordat de bestaande maatschappij hem niet van 't nodige voorziet, toch niet voor abnormaal willen slijten Het wil er bij ons zo maar niet in, dat het maar „praatjes" zijn, dat de maatschappij van vele dingen de schuldige is.! Integendeel, 't is onze vaste overtuiging, dat het juist de maatschappelike nood is, welke de mensen dwingt tot een bepaalde wil, dat het is de bestaande produktie- vorm, die overvloed en weelde geeft aan enkelen naast gebrek, armoede en ellende aan velen, welke maakt dat de mensen dikwijls iets slechts moeten willen als uiterste redmiddel voor lijfsbehoud 1 Let wel ik moet wel voorzichtig zijn nu keuren wij die daden niet goed 1 Wij verklaren slechts en zeggen de wil van de normale maatschappelike mis dadiger wordt bepaald, wordt tot zekere daad gedwon gen, door de maatschappelike omstandigheden, door de maatschappelike produktieverhouding. Het wil ons dus voorkomen, dat in vele gevallen niet in de eerste plaats de misdadiger maar de maat schappij schuld en oorzaak is van de misdaad 1 Helpt daarom „De Moker" aan abonnées

De Moker | 1912 | | pagina 3