Ditj es en Datj es. Vakbeweging. „geval van den burgemeester van Oeffeit nog „maar lachen, al schamen wij ons tegenover het „buitenland wel een beetje over het malle figuur, „dat hij ons laat slaan. Overigens hebben wij 'op „vele plaatsen hier ter stede en elders het fraaie „plakkaat van de Olympische spelen rustig te „kijk zien hangen." We hopen, dat het biljet niet aan deze gemeente gepresenteerd is. Doch, wij vreezen met groote vreeze. De „Schiedamsche Courant" wil voor ons waar schijnlijk op nader onderzoek uitgaan. Daarmee ver plicht ze ons en zichzelf. K o a 1 i t i e-s j a ch er. In de vorige raadszitting werd door De Bruin voorgesteld, met het oog op een voorstel tot grondverkoop, om voor aan elkaar grenzenden grond aan de Veenlandstraat en de Van Smaleveltstraat denzelfden prijs te stellen. Dit voor stel kon geen genade vinden. We merkten toen in ons blad op dat de prijs in aanmerking genomen, het haast niet anders kon, of er moesten koalitie- huizen komen te staan, terwijl we als bouwer broe der Van der Velden op 't oog hadden. Welnu, het blijkt thans, dat onze onderstelling juist was. De heer v. d. Velden heeft reeds een aanvang gemaakt met het bewerken van den grond. Het bewuste stuk' grond, dat voor dezen heer gekocht is, bedraagt 80 X 20 M. 1600 M. Neemt men nu in aanmerking, dat voor dien grond 50 cent per M. minder werd betaald dan vorige bouwers moesten betalen, dan valt den heer v. d. Velden alzoo een doceurtje ten deel van 1600 X. 50 ct. f 800, waardoor dus de gemeente voor 800 is benadeeld. Krasser staaltje hebben we nog maar zelden be leefd. O heilige koalitie, gezegend zijt gij boven alle pa ganisme! We blijven u trouw boven alles. Onder uwe vleugelen zijn wij veilig en halen we de vette kluiven binnen Een bekentenis. De klerikalen hebben de goe gemeente steeds wijs gemaakt, dat de koalitie be rustte op de geestesgemeenschap van de verbonden kerkelijke partijen. Onzerzijds is dit altijd als een verzinsel ontkend, terwijl herhaaldelijk blijkt, dat zij hoofdzakelijk door materialistische faktoren wordt bij eengehouden. Onder de aantrekkelijkheden behoort ook het stre ven naar een zeteltje. Het „Schied. Volksblad" vertelt van een A.-R. partijdag te Bodegraven. Ze zou zich vergenoegen als Schiedam eens zulk een partijdag mocht beleven, hetgeen moet bljjken uit het volgende Het komt ons voor, dat ook in Schiedam een dergelijke partijdag niet ongewenscht zou zijn. Het district Schiedam toch is, als Bodegraven, in de 2e Kamer vertegenwoordigd door eenChr.- Hist. afgevaardigde, wat het gevaar meebrengt, dat onze actie en belangstelling op den duur verslapt, omdat het nu eenmaal niet bezielend werkt, steeds voor een bondgenoot in het vuur te gaan, te meer waar onder die bevriende partij het politieke vuur zelden helder opvlamt. Als A.-R. hebben wij nooit te "vergeten, dat, afgedacht van coalitie en zelfs van verkiezings actie, wij een scherp belijnd beginsel belijden, dat wij van ouder op kind hebben over te geven en te bewaren. En dan kan een partijdag den onderlingen band ongemeen versterken, het besef van saamhoorigheid verlevendigen en meewerken om bij ouden en jongen de liefde tot ons zuiver, A.-R. beginsel te verdiepen. Het gaat dus niet van harte in 't vuur te gaan voor een stengelgenoot, terwijl ze hem graag van zijn zetel zouden willen dringen en er zelf op klauteren* Dat is toch de porté. Zoodat we maar zeggen wilden, dat het „Schied. Volksblad" hiermee een bekentenis aflegt, al'is het dan ook ongewild, dat de jacht op fortuin de koali tie bij elkaar houdt. Nog eens: Een gerucht. Ons artikeltje met bovenvermeld opschrift' heeft heel wat beroering ver oorzaakt in de Schiedamsche onderwijzerswereld. Te verwonderen hoeft dat niet. Ieder onderwijzer toch voelt direct, waar hier de schoen wringt. Ieder on derwijzer bemerkt, dat, mocht het gerucht de waar heid weergeven, het gemeentebestuur de zaak weer eens op de goedkoopste wijze wil behandelen. Ieder arbeider voelt eiken dag, dat goedkoop duurkoop is. Onze autoriteiten, en speciaal de onderwijsautoritei- ten, blijken onbekend met dat spreekwoord te zijn. „Als maar aan de wet voldaan wordt," is hun leus, en voor de rest geldt voor hen de spreuk „Na ons de zondvloed!" We kennen allen het gezegde: „Het zal onzen tijd wel uitdurenl!" Welnu, dat verwachten, we, op een wandbord in de werkkamers van de on derwij sautoriteiten aan te treffen. De beste propaganda is de schriftelyken. "Van den oorsprong af is de thans bestaande sala risregeling onvoldoende geweest. Ook in den raadi is daarop toenmaals de aandacht gevestigd. Het mo tief echterEr is geen geld meer, deed menig raads lid aarzelen, aan de totstandkoming van verder strek kende voorstellen mede te werken. De heer Honner- lage Grete, in dien tijd gewaardeerd wethouder van onderwijs, verdedigde met kracht de voorstellen van het college van burgemeester en wejthouders. Wel hadden deze maatregelen een kleine verbetering van verschillende salarissen tot gevolg, doch een rege ling, die de talrijke mutaties zou tegengaan, bleef uit. Men beschouwde ze als een noodmaatregel. Meer niet. Na 't verschijnen van 't vorig nummer zijn ons meer geruchten ter oore gekomen, die ver overtrof1 fen, wat wij de vorige week op het oog hadden. Met opzet lieten we het vermelden van cijfers achter wege en hebben daarvan tot nu toe geen spijt. We hadden toch gevaar geloopen, de zaak mooier voor onze autoriteiten voor te stellen, dan ze werkelijk is. Mochten de geruchten waarheid bevatten, dan zal 't niet lang meer duren, of aan verschillende scholen zal geregeld met tijdelijke leerkrachten getobd moe ten worden. En men moet al bitter weinig onder- wijsautoriteitenbloed in zijn aderen hebben, om niet te begrijpen, dat dit gescharrel een groot beletsel voor goed onderwijs is. Een halve bekeering? Bij de behandeling in den raad van 't ontwerp tot het verleenen van sub sidie aan de bewaarscholen is door den heer Dè Graaff voorgesteld, ook aan die inrichtingen geen gehuwde onderwijzeressen meer toe te laten. Aan de discussie over dit voorstel nam ook deel de wet houder van onderwijs, die als zijn meening te kennen gaf, dat hij met dat voorstel wel kon meegaan, maar dat hij voor tijdelijken dienst de gelegenheid wou openlaten, ook gehuwde onderwijzeressen te benoe men. De wethouder van onderwijs zal in deze kwestie wel geen verschil maken tusschen bijzonder en open baar onderwijs, zoodat we mogen verwachten, dat bij een (tijdelijke 'benoeming in de allereerst© plaats mevr. Boer -Sonneveld in aanmerking- zal komen. Volksonderwijs. T egen Maandag 1 April heeft de afdeeling Schiedam van bovengenoemde vereei- niging een openbare vergadering uitgeschreven in Musis Sacrum. Als spreker zal optreden de heer KI. de Vries, secretaris van 't H.-B., lid van den Amster- damschen gemeenteraad. Allen, die belang stellen in goed onderwijs, dienen deze vergadering bij te wo nen. Vooral de arbeiders wekken we bij deze1 op, daar heen te gaan. Laat van hen niet gezegd kun nen worden, dat zij goed onderwijs niet waard zijn. De groote zaal van Musis moet ditmaal eens te klein zijn. Arbeiders, allen ter vergaderingDe lauwen opge wekt, de vrouwen meegebracht Wie meldt zich aan? Voor de buffetbediening in de groote zaal op Zondagavond is nog een vrou welijke hulp noodig. Wie zich beschikbaar stellen wil, melde zich aan bij den voorzitter P. de Bruin. Voorloopige kiezerslijst. De door B. en W. op 22 Maart jl. vastgestelde kiezerslijst bevat de naimen van 4273 kiezers, waarvan 3876 belasting kiezers zijn, 75 woning- en vaartuigkiezers, 239 loon- kiezers, 41 spaarkiezers en 42 examenkiezers. Antirevolutionair op een koopje. In „Het Volk" vinden we 't volgende vermeld, dat laat zien met welk een geestdrift de Rotterdamsche anti's bezield zijn De antirevolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje Rotterdam I" zendt een vertrou welijke circulaire aan de' „mannenbroeders die belangrijk genoeg is, er wat uit over te nemen. Het heet in deze circulaire o.a. „In de laatste jaren werden wij; herhaaldelijk voor een verkiezing geplaatst en zagen wij met schrik het tekort telkens grooter worden, terwijl daarbij het bedrag der kontributiën eerder daalde dan steeg." De heeren erkennen dus, dat zij in ledental en organisatie achteruit loopen, en dat tegenwoordig in Rotterdam IDe „mannenbroeders" moeten nu weer lekker gemaakt worden. Zij worden gesmeekt lid te worden op een koopje. Wij lezen daaromtrent „Er kan bij u geen bezwaar meer bestaan in het betalen der kontributie, omdat wij het bepa len van het bedrag geheel aan u overlaten en de betaling naar uwe keuze kan geschieden, d.w.z. wekelijks, maandelijks, driemaandelijks of jaar lijks." Het is dus gemakkelijk genoegvoor 1 cent Wekt al uw vrienden op alch te abonneeren. per week neemt N. graag zieltjes aan. Over onze partij heet het in deze circulaire „Wanneer wij in 1913 nog met een tekort te kampen hebben, zullen wij onmogelijk ten strijde kunnen trekken en verplicht zijn ons distrikt prijs te geven aan de S.D.A.P. De^e partij wordt in ons distrikt steeds sterker en zal niets onbe: proefd laten de zetels door hare mannen te doen bezetten." Als er nu maar veel „1-cents-christenen" ko men, anders vreezen de heeren dat het mis wordt arbeiders de kwestie bespraken. De heer Jansen bracht herhaaldelijk de acties, welke er voortdurend plaats hebben gehad, naar voren en had daarom hen, welke in deze acties een werkzaam aandeel hebben gehad, de kern der organisatie, in het ontslag betrokken. Het is algemeen bekend dat de heer Jansen zich gaarne beroept op liefde voor zijn arbeiders, hoewel De Moker maar al te dikwijls de vinger moest leggen op die uitingen van arbeidersliefde en ook nu weer bij de weigering, het werk over de twee ploegen te ver deden zonder dat hij zelf er ook maar eenige schade van heeft, spreekt die liefde voor den arbeider over duidelijk en smijt hij hen meedoogenloos op straat. Zondag a.s. zullen de glasblazers over dit brute antwoord van den heer Jansen vergaderen en wij kunnen vooralsnog niet aannemen dat zij in deze schanddaad zullen berusten. Nog meer slachtoffers. Aan de glasfabriek van den heer Melchers zal waarschijnlijk ook een oven stil gelegd worden. In Delft leggen reeds drie ovens stil. Alles bij elkaar genomen blijkt het duidelijk, dat het fabrikantendom de organisatie wel treffen. Door de timmerlieden-organisaties te dezer stede is onderstaand schrijven aan alle patroons verzonden. Aan de Patroonsvereeniging OndBelang". Mijne Heeren. Reeds eenige jaren zijn door de timmerlieden-organi saties hier ter stede pogingen aangewend om te komen tot een andere loon- en werktijdregeling, welke zich beter aanpast aan de tegenwoordige levensomstandigheden dan de thans bestaande. Tot nog toe heeft dit pogen niet tot het gewenschte resultaat geleid en is de toestand nog zooals hij reeds enkele jaren bestaat. Thans wenden ondergeteekenden, namens de besturen der onderstaande organisaties, zich nogmaals tot U met het beleefd verzoek Uwe medewerking te willen ver leenen tot de invoering van een andere loon- en werktijd regeling en wel in dier voege dat het loon voor de timmerlieden nu zal worden bepaald op 25 cent per uur en met 1 Januari 1913 op 26 cent per uur de werktijd op 10 uur in den zomer en 9 uur in den winter. Wij meenen dat een dergelijke regeling voor een stad als Schiedam noodzakelijk dient te worden ingevoerd. Immers in de laatste jaren is bijna in alle belangrijke plaatsen van ons land de loonstandaard verhoogd, de werktijd verkort', terwijl de toestand in Schiedam onge wijzigd is gebleven. Dit beteekent, daar de eerste levensbehoeften sterk in prijs zijn gestegen, dat de toestand voor de timmer lieden slechter werd, omdat hun loon gelijk bleef, waar daarvoor in verhouding tot eenige jaren terug veel minder Helpt daarom „De Moker" aan abonnees! GELDELIJKE STEUN voor de stakende electriciens te Amsterdam is nog altijd dringend noodig. De staking duurt onveranderd voort. Bestuurders en leden onzer vakvereenigingen, werkt flink met onze lijsten en gedenkt de collecte bussen. Offert een kleine bijdrage voor uw mede strijders. Hoog de solidariteit! Afdracht Zaterdags in ,,Constantia". Het Bestuur van den S. B. B. Wie volgt? Het bestuur van de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond besloot in de laatstgehouden bestuursvergadering 10 gulden uit de kas beschikbaar te stellen voor de stakende electriciens te Amsterdam. Een voorbeeld, dat navolging verdiend Massa ontslag. Op de „Uto", de glasfabriek van den heer H. Jansen, zijn een 40-tal glasblazers ontslagen, de oorzaak moet zijn gelegen, volgens den heer Jansen, in gebrek aan olie, waarmede de ovens gestookt worden. Dat de betrokkenen hiermede geen genoegen namen is natuurlijk begrijpelijkzij wendden zich daarom tot de directie en verzochten het werk te verdeelen. Dit is mogelijk doordat er met twee ovens wordt gewerkt en daardoor om de andere week met twee ploegen gewerkt kan worden. Dit verzoek ging mede namens de nog werkenden. Alhoewel deze regeling niet de geringste schade voor den heer Jansen meebrengt, werd er afwijzend op beschikt. De arbeiders meenen nu na deze weigering in dit massa-ontslag een aanslag op de organisatie te zien, dit bleek ook ten duidelijkste op de conferentie, waarop de u.

De Moker | 1912 | | pagina 3