1 MEI. No. 9. Zaterdag 27 April 1912. 12e Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Op 1 Mei. OE MEI-BETOOG INC. Schiedamsche Bestuurdersbond. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32 Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wij willen vandaag niet graven De groeve is reeds diep en breed waar de meesters hun schande begraven en verstoppen ons recht en ons leed. Niets anders vandaag graven wij dan de steunselen weg en de schragen der klasse-maatschappij. Ons zeiven de vrijheid gegeven Wij tarten god Mammon's gezag Hij nam geheel ons leven Wij nemen dien éénen dag. Wij willen vandaag niet smeden! Wij hebben te lang gesmeed aan den keten, die in onze leden met bittere schrijning beet. Niets anders vandaag smeden wij dan het zwaard om ons mede te bevrijden, dan den sleutel tot betere tijden, tot rechtvaardiger maatschappij. Getart dan God Mammons gezag, ons zeiven de vrijheid gegeven Hij nam geheel ons leven wij nemen dien éénen dag. Wij willen vandaag niet bouwen! Wij ombouwden te lang ons lot met de tralies, die scheiden van blauwe heemlen en levensgenot. Nu bouwen we niets dan blijheid! Helpt, makkers, aan 't heilige werk: Wij leggen van uwe kerk vandaag den hoeksteen, o vrijheid. Ons zelf dan de vrijheid gegeven Getart dan God Mammon's gezag! Hij eischt geheel ons leven wij eischen dien éénen dag. Wij willen vandaag niets dan luist'ren naar de machtige stem, die ons meldt hoe hunne heem'len verduist'ren, hoe onze hoop toeneemt en zwelt. Wij willen den strijdlust, de kracht, uit ons hart voelen springen als vonden wij willen vervuld zijn en dronken van vreugd, om de komende macht. Getart dan god Mammon's gezag, ons zeiven de vrijheid gegeven! Hij nam geheel ons leven; wij nemen dien éénen dag. Aan de leden der aangesloten Vereenigingen. De demonstratie op 1 Mei heeft de bedoeling de in voering van den wettelijken 8-urigen arbeidsdag en van het Algemeen Kiesrecht te bevorderen. Jaren lang hebben de vakvereenigingen geijverd voor den verkorten Arbeidsdag en het moet erkend, dat van lieverlede deze is verkort geworden, zoodat in het alge meen gezegd kan worden, dat er nu ongeveer 10 uur per dag wordt gewerkt. Echter zijn er nog verschrikkelijke uitzonderingen. We denken voor Schiedam bijv. aan de brandersknechts met hun werkdag van 12, 14, 17 uur en aan vele anderen. Deze uitzonderingen wijzen op de noodzakelijkheid van wettelijke regeling, omdat door de vakorganisatie alléén niet voldoende kracht kan worden ontwikkeld. Men weet, hoe de Tweede Kamer de motie-Troelstra heeft behandeld, welke bedoelde de oude van dagen zoo spoedig mogelijk aan een pensioentje te helpen en het gesol met de Bakkerswet ligt ieder nog versch in 't geheugen. Wil de sociale wetgeving dus met kracht ter hand genomen worden, dan dient in de allereerste plaats het kiesrecht te worden uitgebreid. Daarom is ook de 1 Mei-dag gewijd aan de propaganda voor het Algemeen Kiesrecht, dat aan de arbeidende klasse zoodanigen invloed op de regeering kan verschaffen, dat deze gedwongen wordt de belangen van het proleta riaat beter dan tot nu toe te verzorgen. Daarom moet de manifestatie op 1 Mei zoo grootsch en krachtig mogelijk zijn. En daarvoor is aller medewerking noodig. Daarvoor is noodig, dat alle vooroordeeltjes eens worden losgelaten. Daarvoor is noodig dat men bewijzen wil, zich georgani seerd te hebben doelbewust en dat men zich zijn over tuiging niet schaamt. Wij wekken u op, in opdracht onzer laatste Algemeene Vergadering le. zooveel mogelijk op den len Mei vrijaf te vragen 2e. allen aan den optocht deel te nemen, welke precies 8 uur vanaf het Gebouw „Constantia", door de stad trekt, dus dat ge niet u schaart bij de kijkers, maar uw plaats achter het vaandel uwer vereeniging, inneemt. 3e. Allen de vergadering op Zaterdag en Zondag in „Constantia" te bezoeken, welke door de muziekvereeni- ging „Kunst en Strijd", de Zangvereeniging „Excelsior" en de Tooneelvereeniging „Tot Steun in den Strijd", wordt opgeluisterd, terwijl de heeren W. P. G. v. Helsdingen en P. de Bruin, de beteekenis van den 1 Mei-dag nader zullen uiteenzetten. Wij rekenen op de medewerking van allen, die aan de propaganda voor de vakorganisatie willen medewerken. Het Bestuur van den S.B.B.: J. Dinkelaar, Voorzitter. J. M. van Pelt, Secretaris. N.B. De programma's voor de vergadering a 15 ets. per stuk verkrijgbaar bij de Secretarissen. De eerste Mei is de zonnigste dag voor het klassen- strijdende proletariaat. Dan komen over de geheele kapitalistische wereld heen de georganiseerde arbeiders bij elkaar om hun internationale klasse-eenheid te de- monstreeren de internationale bezittersklasse hun gemeenschappelijken proletarischen klasse-wil, om zich gezamenlijk vrij te maken van de uitbuitingsmacht der heerschende klasse, te doen gevoelen en zichzelf over te geven aan de bekoring van deze gedachte Onze internationale eenheid en onze internationale klassen-solidariteit waarborgen ons de zekerheid onzer overwinning. In den dagelijkschen arbeid voor onze organisatie en den dagelijkschen strijd tegen de burgermaatschappij ondergaat menigeen onzer den invloed van de daarbij ondervonden moeielijkheden en teleurstellingen en wordt menigeen onzer moede en afgemat wanneer er zooveel arbeid noodig blijkt voor een zoo klein schijnend resultaat. De eerste Mei kan hem opbeuren en opfrisschen. Dan ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. wordt hij ontrukt aan den invloed van eigen arbeid in kleinen kring en onderworpen aan den invloed van de beloftenvolle wils- en kracht-rijke demonstratie van het gansche internationale georganiseerde proletariaat. En met nieuwe geestkracht en verjongde strijdlust zet hij zijn kleinen arbeid na den len Mei weer voort. Welk een tegenstelling En hoezeer verwijdt zich die tegenstelling van jaar tot jaar Aan de eene zijde de burgerlijke maatschappij, die alle liefde voor den arbeid, den hoofdbron van het menschengeluk, doodt, die de menschen dwingt tegen over elkaar de roofdieren-praktijk te beoefenen, die de armoe en uitbuiting der massa noodig heeft voor de vorming van den rijkdom der kleine bezittersklasse, die niets anders kan dan de mooiste menschengaven verstikken of bederven en de leelijkste ontwikkelen en aanbidden, een afzichtelijk aartsleelijk ding, dat met den dag in gemeenheid en leelijkheid toeneemt. Aan de andere zijde het socialistische proletariaat, dat zich heeft losgewrongen uit den greep van de bur gerlijke maatschappij, dat nu, voor zijn brood nog afhankelijk van de bezittende klasse, verder vrij en on afhankelijk van die klasse is, dat met hart en ziel zich wijdt aan den arbeid voor de vrijmaking van het proletariaat uit de boeien van het kapitalisme, dat een heerlijken geest van broederschap en solidariteit ontwikkelt en in praktijk brengt, dat de uitbuiting van mensch door mensch en klasse door klasse bestrijdt en in eigen gelederen heeft opgeheven, dat de mooiste menschengaven tot ontwikkeling brengt en tot heer schappij, een schitterend beeld van jonge kracht en nieuw groot prachtig leven. Aan de eene zijde een vervallende, ontaardende, ver dierlijkende wereld, aan de andere zijde een klim mende, zich ontwikkelende, zich verheffende klasse. Welk een tegenstelling Maar de bezittende klasse heeft nog de macht in handen, omdat zij de arbeidsmiddelen nog bezit en daardoor de bezitlooze nog in afhankelijkheid houdt voor hun brood. En het proletariaat is nog niet sterk genoeg georganiseerd en nog niet voldoende één van wil en nog niet voldoende socialistisch, om de bezit tende klasse die macht uit de handen te kunnen nemen. Er is nog heel wat organisatie- en ontwikkelings-arbeid noodig, voordat het proletariaat daartoe in staat zal zijn. En er is nog heel wat strijd, heftige klassestrijd, noodig voordat de eindstrijd om de macht mogelijk zijn zal. Ook op den len Mei stelt daarom het socialistische proletariaat zijn oogenblikkelijk-voornaamste klasse- eischen, in ons land die van den wettelijken 8-urendag en het algemeen kiesrecht. Zoolang de arbeiders hun tijd moeten verdeelen tus- schen hun bed en de werkplaats en geen tijd hebben om zichzelf te ontwikkelen en voor hun klasse te arbeiden, zoolang beletten de arbeidsomstandigheden de arbeidersklasse den organisatie- en ontwikkelings arbeid te verrichten, die onmisbaar is voor den groei der proletarische klasse-macht. Maar de bezittende klasse ziet dat even goed in als het proletariaat. En hoe sterker de arbeidersklasse haar 8-uren-dag-eisch op den voorgrond brengt, des te scher per verzet de bezittende klasse zich daartegen en des te meer neemt zij maatregelen om ook in deze eisch haar vijand te bestrijden. De bezittende klasse zal dus gedwongen moeten worden, den 8-uren-dag-eisch der arbeidersklasse in de wet vast te leggen. Vandaar dat op den len Mei aan den eisch van den 8-uren-dag die van het algemeen kiesrecht is vastgeklonken. Zoodra de geheele klasse van uitgebuiten, mannen en vrouwen, het kiesrecht heeft en haar vertegenwoor digers naar het parlement kan zenden, maar ook in die districten, waar de burgerpartijen de meerderheid hebben, zeer grooten, vaak beslissenden invloed heeft gekregen, zal de bezittende klasse rekening moeten gaan houden met den wil en de eischen van het proletariaat, wat zij nu niet of slechts in zeer geringe mate doet. Dan zal zij niet meer met een breed gebaar van onverschilligheid Het Bestuur der S.D.A.P. dringt er bij a 11 e partij- genooten, die maar even in de gelegenheid zijn, met alle kracht op aan, aan den optocht op I Mei deel te nemen. Voor zoover noodzakelijk, onder de vanen der vakvereenigingen, maar zooveel mogelijk met man en macht onder de banier onzer afdeeling. Toonen wij het zwarte Schiedam de zwellende kracht van het Socialisme

De Moker | 1912 | | pagina 1