GROOT IN HET KLEINE. Ditjes en Datjes. den grooten arbeidsklasse-eisch van een wettelijken 8- uren-werkdag op zij kunnen schuiven, maar er, zij dan ook gedwongen, aan toe moeten geven. Vooral omdat de door invoering van algemeen kies recht vermeerderde macht van het proletariaat dan een sterken invloed ten goede op de organisatie der arbei dersklasse kan uitoefenen, en dientengevolge behalve op het parlement, ook op de burgerlijke machthebbers buiten het parlement een krachtige pressie door het socialistische proletariaat kan worden uitgeoefend. Zoo stellen wij onze scherpste klasse-eischen ook op den 1 Mei, en geven daaraan aldus de wijding en de kracht van onze internationale eenheid en solidariteit. Reeds herhaalde malen is door onzen onzen partij genoot de Bruin in den gemeenteraad geconstateerd, dat men zijn voorstellen afstemt, alléénlijk, omdat ze van hém zijn. Dat hebben de heeren al dikwijls te hooren gehad en ofschoon ze meestal maar hun mondjes dicht houden, hebben ze toch wel eens een bui- om het te willen ontkennen. Want de conclusie ligt voor de handwanneer de beschuldiging wa&r is, dat de heeren een voorstel van de Bruin alléén afstemmen om de reden, dat het van hèm is, dan is daarmee aangetoond dat de heeren het belang der gemeenschap opofferen aan hun politieken haat; het wel en wee der gemeente benadeelen, om hun persoonlijke gevoelens tegenover de politieken tegen stander te luchten 1 Dat is niet alleen kinderachtig en laf, maar tevens duidt dat het aan dat bij hen, die zich aan dat spel verlagen, de belangen der gemeenschap niet veilig zijn En dat het, ondanks alle ontkenning, toch werkelijk waar is, dat die groote heeren, die zoo gaarne den schijn aannemen, héél groot te zijn, inderdaad dat piesemieterig systeem volgen, om niet het voorstel, maar den voorsteller te beoordeelen, is bij den strijd om het loon voor de gemeente-reinigers weer overdui delijk gebleken. Wij willen dat bewijzen en tarten elk koalitie- verheerlijker de feiten eens te ontkennen. Heeft de Nieuwe soms trek of het Sckiedamsck Volksblad Wij profeteeren bij voorbaat, dat zij zich er niet aan durven wagen Wij hebben niets anders te doen, als heel in 't kort de geschiedenis te vertellen. In de voorlaatste gemeenteraadszitting deelden Burge meester en Wethouders mede, geen aanleiding te hebben gevonden tot het doen van nadere voorstellen ten aanzien van de loonen der gemeente-reinigers. Dus onomstootelijk vast stond B. en W. wenschten de loonen te doen blijven, zooals ze zijn. In diezelfde zitting diende de Bruin zijn voorstel in, om de maxima's te verhoogen, over welk voorstel in die zitting de stemmen staakten, terwijl het in de zitting daaraanvolgend 16 April werd vermoord Maar in die zelfde vergadering was aan de raadsleden een voorstel van Burgemeester en Wethouders voorge legd, om de loonregeling in het werklieden-reglement op te nemen, terwijl als éénige wijziging wordt voorgesteld een verhooging van f I van de loonen der Gemeentereinigers! Dat komt dus op precies hetzelfde neer als het voor- stel-De Bruin bedoelde. Uit het voorstel blijkt echter, dat B. en W. (natuurlijk heelemaal niet onder drang van het voorstel-De Bruin hun meening in drie weken tijds weer gewijzigd hebben drie weken geleden waren die loonen volgens B. en W. nog voldoende, nu stellen zij voor, ze met f 1. te verhoogen Wat een brave zielen nestelen toch in dat college van Burgemeester en Wethouders van Schiedam Inplaats van te adviseeren het voorstel-De Bruin te aanvaarden, werken zij zelfs mee dat voorstel af te maken, om dan dadelijk precies hetzelfde voor te stellen Het college van B. en W. heeft zich dus blijkbaar verlaagd in het allerakeligste spel tegen den politieken tegenstander deel te nemen en heeft daarmede getoond hoe groot het is in het kleine In het bijzonder de rol door den heer G o s 1 i n g a vervult, teekent een heldenfiguur. B. en W. toch deelen mede, dat Wethouder Lagerwey tegen hun voorstel is. Waar dit voorstel in het college echter toch is aangenomen, moet de heer Goslinga er vóór hebben gestemd. Deze „rots" (vinding van de Schied. Courantstemde dus als volgt 1in den raadvóór. 2. bij B. en W. vóór. 3. in den raad tegen Wel, wel die wethouder van onderwijs is een kerel van „sta-vast". Men zou haast nieuwsgierig worden, hoe zijn ÉdelAchtbare as. Dinsdag weer zal stemmen, als het voorstel in den Raad weer behandeld wordt. Best mogelijk weet hij 't echter zelf niet eerder vóór Maandagavond, als de eigenlijke raadsvergadering in den R.K. Volksbond heeft plaats gehad en daar de stem- machines hun instructies hebben gekregen. De rechtsche kiezers moeten zich de vraag toch eens stellen, of dergelijk geknoei ook iets te maken kan (mag hebben met de „eere Gods" onder welke leuze zij in 1913 weer naar de stembus zullen worden getrommeld 't Is naar onze bescheiden meeningeen walgelijke vertooning. Moge Hij zich bij het toenemen der jaren in steeds hooger echtelijk geluk verheugen Blijve met H.M. de Koningin en geheel de Koninklijke Familie onze fiere prins Hendrik nog tal van jaren voor land en volk gespaard Een late Aprilgrap. Gevonden in de Nieuwe Schied. Crt. De Tariefwet beteekent Terug naar Neêrlandsch Gouden Eeuw. 't Gaat dus nu al in openlijke verlakkerij ontaarden. Wat men al niet moet verzinnen om van een misgeboorte iets wezenlijks voor te kunnen stellen. Als 't nu maar lukken wilde. Maar de Schiedammers zijn nu eenmaal geen heikneuters. Hoe ze schelden kunnen Dat men aan de rech terzijde woedend is over het moreele echec bij de debatten over de loonen der werklieden aan de Reiniging geleden, laat zich begrijpen. De heeren konden in den Raad hun woede ternauwernood intoomenEvers beefde als een juffer's hondjeGoslinga had zich opgeblazen als een kalkoensche haan en Scheffers gaf z'n nood signalen om te stemmen. „Daar doe ik m'n deuntje bij, zooals een getrouwe dienstknecht betaamt", heeft de heer Bertus Verhoeff, van de Nievwe, zeker gedacht en hij stortte z'n gewonde ziel uit in de volgende bewoordingen Weth. had er wel bij kunnen voegen, dat de burgerpartijen immers nooit iets goeds kunnen doen, in tegenstelling met de S.D A.P., die het panacee heeft voor alle maatschappelijke kwalen en alleen de juiste maat en het juiste tempo om het aan schijn der aarde van gedaante te doen veranderen. Het uitvoerig debat bij dit onderwerp was overigens wel beneden het peil dat men bij zulk een achtbare vergadering zou verwachten. Uitdrukkingen als die vroeden De Bruin en De Jong zich veroorloofden tegen de juiste opmerking van den heer Evers omtrent partijstemmingen in den Raad, had men zeker in zulk een achtbaar college niet verwacht. De Bruin vooral, geprikkeld wellicht door het her haald échec zijner voorstellen, sloeg geweldig door maar de Raad ging toch niet op zijn uitstel-voorstel in en gaf ten slotte den Directeur der Arbeidsbeurs wat B. en W. hem bij rijpe overweging hadden toegedacht. Wat heeft de Bruin tegen Evers wel gezegd, waar mede het peil van het debat wel verlaagd zou kunnen zijn Niets andeis, als dat drie leden, die in de vorige vergadering vóór zijn voorstel hebben gestemd, er nü tegen stemden. Mocht dat niet worden gekonstateerd Of vindt de Nieuwe het niet p r e tt i g Dat is wel mogelijk maar daaraan is niets te doen 1 In een ingezonden stuk in de Nieuwevan 18 April, schrijft iemand, die zich „Janus" noemt, maar ook wel naar de naam van Bertus Verhoeff zal kunnen luisteren, o. m. het volgend fraais Moeten straatvegers, die dikwijls de helft van den tijd staan te kletsen, en die soms haast net zooveel vuil laten liggen als zij opvegen, evenveel ontvangen niet verdienenals een bekwaam werkman Kijk, als het roode Raadslid-ij veraar voor hooger loon van deze laatste soort „werkers" eens zelf ondernemer was van een reinigingszaak, dan geloof ik dat hij wel een ander liedje zou zingen. Onge twijfeld zou hij dan waar voor zijn geld willen hebben, en dit maar niet te hooi en te gras aan allerlei „vlugge" en „goed" werkende menschen weggeven. Nu gaat het gemakkelijk, de gemeenschap draait er voor op en dus maar geven, geven Neen, het zou billijk zijn, dat werkmenschen, die behoorlijk betaald willen worden, ook behoorlijk werkten zij behoeven niet te zwoegen dat het zweet er bij loopt, maar behoorlijk doorwerken en dan goed werken, dit is niets te veel gevergdmen zou er dan een fatsoenlijk loon te eer voor over hebben. Deze gedachten aan ons roode Raadslid ter over- weging gevend, blijf ik, M. d. Red., met dank voor de opname, Uw dw. Schiedam, 19—412. Janus. Natuurlijk zal de „roode vroede" heelemaal niet van plan zijn op die januszwijnerij te antwoorden. We willen alleen maar de aandacht van de katholieke arbeiderskiezers er op vestigen op het verschil in toon, in dit mooie ingezonden stukje en in verkiezingsblaadjes. Bij verkiezingen is het al goed en braaf wat de klok slaat en is de arbeider met een stembiljet een juweeltje aan de kroon der maatschappij maar als het gaat om z'n loontje, dan klinkt uit denzelfden mond ga wegvuilak Zouden de arbeiders dit niet onthouden, om hun ant woord klaar te maken tegen den tijd, dat men hen wéér komt optrommelen om aan de koalitie toch de zege te bezorgen. S-t-r-O-O-p. Uit de katholieke Nieuwe geknipt Worden den kloeken sympathieken Prins der Nederlanden nog vele gelukkige jaren geschonken Kort van memorie? Zooals de lezer zich herinneren zal, hadden we kortelings geleden een polemiek met het Schied. Volksblad over de kwestie, of een christen socialist kan zijn. En wij zijn ovettuigd, dat we de vereenigbaarheid van christendom en socialisme kort en zakelijk hebben aangetoond. Het Schied. Volksblad is er althans niet op teruggekomen. We hebben toen ook gebruik gemaakt van eenige citaten uit redevoe ringen van orthodoxe predikanten en uit een artikel in de Christ.-Hist. Nederlander en die mede als bewijs voor onze stelling aangevoerd. Naar aanleiding van ons artikel heeft het Schied. Volksblad iets ten beste gegeven, maar wat erger is, zij heeft ons verweten het 9e gebod te hebben overtreden. Het blad verweet ons n.l., dat deze citaten valsch waren en beloofde mede hierop terug te zullen komen. Nu is het geen kunst om iemand van valschheid te beschuldigen doch dan is men toch in de eerste plaats aan zijn eer verschuldigd zijn beschuldigingen waar te maken. De schrijver zal mogelijk gedacht hebben we zullen die citaten al vast maar valsch noemen, dan is dit voor onze lezers reeds voldoende, voor dat zij tot andere gedachten mochten komen de citaten zelf werden hun echter onthouden. Het is thans ongeveer 2 maanden geleden dat dit blad haar beschuldiging uitsprak, doch nog steeds schijnt zij niet bij machte te zijn geweest hare beschuldigingen waar te maken of iets van zich te laten hooren. Ons dunkt dat de redactie thans gelegenheid voldoende heeft gehad om ons te antwoorden. Mogelijk dat de redactie van het Schied. Volksblad wat kort van memorie is, zij zij er dan bij deze aan herinnerd. Overal winsten. Maandag j.l. had te Hoorn de verkiezing plaats van een lid voor de Tweede Kamer. Er is in dat district krachtig gewerkt door alle partijen, doch niet het minst door de sociaal-democraten. En het succes is niet uitgebleven. Bleven de burgerlijke partijen in hun stemmencijfer gelijk of liepen ze zelfs iets terug, op onzen candidaat Hoejenbos werden niet minder dan 1218 stemmen uitgebracht, dat is 395 stemmen of 48 pCt. meer als in 1909, toen van Kuykhof 823 op zich vereenigde. Het gaat goed zoo 1 Tuberculose en monarchisme. Er schijnt een soort menschen te zijn, die zich tegenover een tegenstander nooit fatsoenlijk kunnen gedragen. Zoo is het ook nu weer met de redactie van de Nieuwe Schied. Crt. Dit blad bevatte een mededeeling van den verkoop van den Emma- bloem. Naar aanleiding van ons bericht in 't vorig nummer, schrijft het blad De sociaal-democraten hebben aangekondigd, dat zij de bloem niet zouden koopen, omdat zij naar H M. de Koningin-Moeder is genoemd. Zelfs de naam van de edele vrouw, die zoo ontzaglijk veel voor de arme tuberculoselijders heeft gedaan, kan dus geen verschooning bij de roode haters van het koningschap vinden. Hier komt de oude Jezuït weer boven. Want zij weten wel dat het niet gaat tegen de Koningin-Moeder als per soon, maar tegen de reclame voor het koningschap. Daar doen we nooit of te nimmer aan mee. En door deze klerikale dwarsdrijverij moeten de arme tuberculoselijders het ontgelden. Het vorig jaar was er, voornamelijk op aandrang onzer zijds, een bloem vervaardigd, die door iedereen gekocht kon worden, met de gewone benaming van „Tuberculose- bloem". Doch dat was den klerikale drijvers niet naar den zin. De Nieuwe schrijft hierover Het comité, dat met dezen naam een weinig tege moet is gekomen aan den nationalen wrevel die zijne toegevende houding jegens de socialisten wekte, kan hieruit zien dat 't bij de rooden toch niet goed te maken is 't biede ons nu geregeld een nationalen bloem op een nationalen dag. Het blijkt dus overduidelijk, dat deze tuberculose-be- strijding tevens is samengeflanst met socialistenbestrijding. Het was door ons dus goed gezien, om er op aan te dringen geen Emmabloem te koopen. Wil men propaganda maken voor het koningschap, men ga z'n gang, doch men bekostige het zelf en probeert er geen tegenstannders in te betrekken, dat lukt niet altijd. Een principieel mensch schijnt toch een vreemdsoortig iets te zijn in de oogen der klerikale scharrelaars.

De Moker | 1912 | | pagina 2