Vakbeweging. Uit Vlaardingen. Kunst aan het Volk geeft op Zondag 28 April's avonds te 8 uur, een soirée tot sluiting van het seizoen. Een zeer varieerend programma zal zeker velen doen genieten. Niet voldoende. De hulp, tot op heden voor de buffetbediening in de groote zaal van „Constantia" voor Zondagsmiddags verkregen, is niet voldoende. Als men er prijs op stelt, dat de zaal Zondags geopend blijft en óók als men wil dat het gebouw behoorlijk kan beheerd blijven, moet men óók eens een handje willen helpen. Vrouwelijken of mannelijken hulp- moet er komen anders gaat het niet goed. Laat men dit nu eens ernstig bedenken en wie helpen wil, melde dit even aan de voorzitter, P. de Bruin. Billard-Concours. A.s. Zondag n.m. 5 uur zullen de eindwedstrijden plaats hebben. Velen komen in aanmerking voor prijzen. Men zorge dus aanwezig te zijn. Gemeenteraad. Op de agenda van de raadsver gadering op Dinsdag 20 April, komen de volgende voorstellen voorVoorstel om f 50.per jaar ter beschikking van B. en W. te stellen voor vergoeding aan brug- en sluiswachters voor extra diensten. Voorstel om het crediet voor het verschaffen van tijdelijke hulp aan de brug- en sluiswachter aan de Buitensluis met f 100.te verhoogen voor verlichting der dienst in de zomermaanden. Voorstel van B. en W. betreffende versterking van ,het personeel bij het Bouw- en Woning toezicht. Adres van de vakonderwijzeressen der her halingsschool voor meisjes strekkende om haar salaris regeling als zoodanig te herzien en gelijk te stellen met die voor de onderwijzers in gewone leervakken en de belooning derhalve te brengen van f 16.op f 21. per wekelijks lesuur, met advies van B. en W. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de N.V. Stoommolen „De West" van de onlangs van haar door ruiling ver kregen perceelen aan de Westvest. Voorstel ten aanzien van de regeling der loonen der Gemeentewerklieden, met wijziging van het werkliedenreglement en vaststelling der loongrenzen voor de verschillende soorten van werk ten uitvoering van de in dat reglement nieuw op te nemen bepaling. Verzoek van de firma Smulders om aan hun een stuk grond te verkoopen tegen f 5.50 per M2 met advies van B. en W. Het blijkt dus, dat nu reeds een voorstel tot wijziging van het werkliedenreglement en de vaststelling der loongrenzen wordt gedaan, waarbij de loonen aan de reiniging eveneens verhoogd zijn. Of dat gebeurd zou zou zijri als de Bruin er niet op aangedrongen had 't Had nog wel een paar jaar blijven rusten. Dat zijn we nu eenmaal gewend. Men wilde het voorstel De Bruin niet, dat is de porté. LAATSTE NIEUWS. Men seint ons uit Rome, dat de heer Van der Meer aan Z. H. den Paus verlof gevraagd heeft, a.s. Dinsdag toch maar weer vóór de verhooging van de loonen der gemeente-reinigers te stemmen. Men meent te weten, dat het verlof is verleend. Later berichtHet verlof is geweigerd. In welingelichte kringen verneemt men, dat de heer Van der Meer er nog niet over gedacht heeft, z'n mandaat ter beschikking te stellen. Hij meent altijd nog, dat een vroedmensch van hem groeien kan. New-York, 27 April 1912. De directie van het reusachtige Toekomst-Theater heeft den heer Jan van Katwijk een schitterende aanbieding voor een engagement gedaan, nu zijn voorspellingen zoo juist blijken te zijn. De heer Van Katwijk wenscht echter te Schiedam zijn Heeren te blijven dienen en heeft het aanbod afgewezen, waarmede de burgerij ten zeerste moet zijn ingenomen. Parijs, 27 April 1912. De Pathé-Phonographique heeft den heer Scheffers een zeer mooie aanbieding gedaan voor een spreekmachine, die 3 uur achtereen „Stemmen, Stemmen" zingt in diverse toonaarden. De heer Scheffers heeft het aanbod gretig aanvaard. Amsterdam, 27 April 1912. De Directie van „Artis" is in het gelukkige bezit gekomen van een zeldzaam dier, behoorende tot de familie der Kameleons, dat ingeschreven is als de Gos. Hij heeft de eigenaardigheid op het woord „rood" onmiddellijk van kleur te veranderen. Bij voorkeur teekent hij zich dof-zwart. Loonactie timmerlieden. Door de gezamenlijke timmerlieden-organisaties is, naar aanleiding van de schijnverhooging van het uurloon, door de patroons toegezegd, het onderstaande schrijven verzonden Aan de Patroonsvereeniging „Ond. Belang". Mijne Heeren. Uw schrijven d.d. 9 April heeft ons verwonderd, doch tevens zeer teleurgesteld. Immers in ons schrijven meenden wij goed gemotiveerd een verzoek tot u te hebben gericht, tegen welks inwil liging waarschijnlijk geen overwegende bezwaren bestaan, maar dat voor den toestand der timmerlieden van veel belang was, waardoor zij in eenigszins betere situatie komen, iets, wat met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden dringend noodzakelijk moet w irden geacht. Verondersteld had dan ook mogen worden dat u, na het verzoek ernstig te hebben behandeld, of het zou inwilligen, of grondige motieven aanvoeren waarom naar uwe meening het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Noch het één noch het ander is geschied. Zeiven verklaart u in bedoeld schrijven, dat u gebleken is dat het loon varieert van 2226 cent per uur om nu de loonstandaard te bepalen op 23 cent per uur brengt dus absoluut geen verbetering in den toestand van het overgroote deel der gezellen. Vooral ook daarom niet, omdat ons bekend is, dat slechts een zeer klein aantal patroons aan een klein aantal gezellen nog een loon betaalt van 22 cent per uur. Waar thans, volgens besluit van de patroonsorganisatie te Rotterdam het loon daar ter stede op 1 Augustus a.s. met 2 cent per uur zal worden verhoogd, en dan voor de timmerlieden zal bedragen 28 en 29 cent per uur, zal toch ieder moeten toegeven dat voor een stad als Schiedam, onder den rook van Rotterdam, een loon standaard niet kan, noch mag worden gehandhaafd, vooral ook omdat het geen enkele verbetering brengt in het lot der gezellen. Wij hopen dan ook, dat uwe organisatie alsnog haar besluit zal herzien en die maatregelen neemt, welke er toe kunnen leiden, dat ons verzoek kan worden inge willigd, een verzoek waarvan uwerzijds het onredelijke, onbillijke of onmogelijke niet is aangetoond. Ook wat betreft de regeling van den werktijd, meent uwe organisatie dat dit aan elke patroon zelfstandig moet worden overgelaten. Wij zijn van meening, dat een dergelijke toestand noch in het voordeel van den patroon, noch in dat van de gezellen of zelfs van het bedrijf kan zijn. Overal waar men er toe is overgegaan in ons vak ook de werktijd te regelen, zooals in ons verzoek is gevraagd, heeft men de ervaring opgedaan, dat deze maatregel uitstekend is. Wij behoeven in dezen slechts te wijzen op plaatsen als Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Delft, Groningen enz. Wij hopen dan ook dat ten opzichte van dit punt uw organisatie een besluit zal nemen, meer aanpassend aan den geest des tijds dan het thans door u aan ons gezondene. Nogmaals dringen wij er bij op aan, ons verzoek in ernstige overweging te nemen en wij verklaren ons tevens bereid om, desgewenscht, ons verzoek uit voeriger mondeling toe te lichten. Slechts een regeling in het bedrijf die ook de werk lieden kan bevredigen, zal ten slotte blijken de beste en doelmatigste regeling te zijn. Uw geëerd antwoord tegemoet ziende vóór of op 1 Mei verblijven wij Met hoogachting, (volgt onderteekening). Wij zijn benieuwd of de heeren voor dit duidelijk vatbaar zijn en aan de eischen der gezellen zullen tege moet komen of dat zij de zaak op de spits zullen drijven door er zich met een Jantje van Leiden af te maken. Alg. Ned. Bond van werklieden in de Drankindustrie Afdeeling Schiedam. Een woord aan de Distillateursknechts. Kameraden De Ned. Bond van werklieden in de drankindustrie Afd. Schiedam, heeft het als zijn taak beschouwd, een woord te richten tot de arbeiders uit de verschillende distilleerderijen hier ter stede. Wij willen dit doen eerstens door dit geschriftje om daarna u op te roepen in een vergadering uwe belangen te bespreken. En wij doen het met te meer vrijheid, waar wij over tuigd zijn, dat de toestand in het distillateursvak voor de arbeiders alles behalve rooskleurig is en het hoog noodzakelijk is, dat door stevige organisatie eenige ver betering wordt gebracht. Als men nagaat welke loonen worden uitbetaald, dan begrijpt men niet hoe de arbeiders der distilleerderijen nog voortdurend onder duffe berusting voortploeteren. Dit springt nog te meer in 't ook, nu wij in Schiedam zoo'n reuzendistilleerderij rijker zijn geworden, waarvan moet gezegd worden, dat daar loonen worden uitbetaald die oneindig veel hooger zijn als bij de anderen. Wij zullen met eenige cijfers het verschil aantoonen. Bijvoorbeeld in de buitenlandsche distilleerderij van de firma Hasekamp Co. waar 11 tot 16 cent uurloon wordt betaald voor volwassen arbeiders en men voor overuren geen cent extra loon ontvangt, verkrijgt men een weekloon varieerende tusschen f 7.26 en f 10.56. Daar het overwerken meer regel dan uitzondering is, haalt men een weekloon van f 9.24 tot f 12.60 voor 84 werkuren. Bij de firma H. C. Jansen Co. en J. J. Melchers is het niet beter gesteld. Bij laatstgenoemde is het minimum uurloon wel iets hooger, maar het maximum is 15 cent. Als men daartegenover stelt de loonen die worden uitbetaald bij J. de Kuiper, met een maximnm van f 13 50, terwijl voor overwerk 50 procent extra betaald wordt, zoodat bij hetzelfde aantal uren per week een loon van f 1-9.50 wordt uitbetaald. Kameraden, zulke cijfers tegenover elkaar gezien, moet ieder arbeider tot nadenken brengen. Men zal toch niet durven beweren dat de firma J. de Kuiper alleen uit humaniteit ten opzichte harer arbeiders zaken drijft Wanneer men ziet, hoe in korten tijd, grimitief op gerichte distilleerderijen vervangen zijn door groote fabrieken, dan moet men toch nu met bovenstaande looncijfers aan de hand tot de conclusie komen, dat zulk een groote vooruitgang heeft plaats gehad ten koste van uw eerlijk verdiend loon Arbeiders, olschoon dit op zich zelf al pleit voor een georganiseerd optreden om gezamenlijk te pogen uw positie te verbeteren, is er in het algemeen nog zooveel over te zeggen. De Regeering tracht op verschillende manieren geld in de schatkist te krijgen, door verhooging der successie- en vermogensbelasting als door direkte belastingen en op jenever, tabak en Tariefwet als indirekte belastingen. Nu zou men de twee eerstgenoemde billijk kunnen noemen, als men juist uit deze haalde wat billijk was. Maar neen, dan treft men het kapitaal en men wil juist de belastingpomp laten zuigen op de arbeiders. Daarvoor is uitgevonden een Tariefwet, die zeer waar schijnlijk onder deze Regeering wel zal geboren worden, want deze levert dan 16 millioen op, terwijl de direkte belasting maar 2.1 millioen opbrengt. Wat ziet men gebeuren Het kapitaal tracht zich zooveel mogelijk door de mazen der wet te dringen en door het stichten van zoogenaamde Naamlooze Ven nootschappen tracht men de successiebelasting te ontduiken. Maar hoe zullen wij de tarief belasting ontkomen Dat gaat absoluut nietElke bete broods, die men in den mond steekt, zal de muil van dit Tariefmonster eerst zijn gepasseerdDe kosten voor noodzakelijk levensonderhoud zullen door deze belasting veel duurder worden. Men tracht de Tariefwet voor de arbeiders lekker te maken met de schijnschoone belofte, als zou de opbrengst moeten dienen als een potje, tot doel hebbende het pensioneeren van ouden van dagen. Natuurlijk maar ten deele, want de rest moeten de arbeiders met een levenslange premiebetaling aanvullen, van het 16e tot het 70e jaar. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met het opsommen van Regeeringsdaden van welke de arbeider ten slotte de dupe is. Vakgenooten wij roepen u op. Wij doen een beroep op uw gezond verstand zijt gij nu werkelijk zoo tevreden als uw laksheid wel aangeeft Wij gelooven het niet. Gij moet toch óók erkennen, dat de ongeloofelijk groote vooruitgang in het bedrijf door uw arbeidskracht plaats vindtWij weten wel dat onderling de patroons worden verwenscht en bescholden, maar dat is niet mannelijk. Eendrachtig, gezamenlijk optreden, allen georganiseerd in één Bond, daarmede kunt gij uw positie meer ver beteren dan met alle groote woorden I Geeft daarom gehoor aan onzen oproep tegenover uzelf, tegenover uw gezin hebt gij den plicht te streven naar beter bestaan met minder tekortkomingen, minder noodelooze ellende gij ziet in zoovele andere bedrijven, dank zij de organisatie der werklieden, de loonen ver hoogen, den arbeidsduur verkorten kunt gij er in be rusten als in uw bedrijf alles bij het oude blijft, d. w. z. gij heel uw leven lang en hard moet werken, zoodat ge vroeg reeds versleten zijt voor een hongerloon Nogmaals roepen wij u allen op ter Openbare Ver gadering op Zaterdag 27 April, des avonds 8 uur, in het gebouw „Constantia", Boterstraat 30, alwaar we met elkaar het nut van organisatie kunnen bespreken. Uit bovenstaande circulaire blijkt o. m. met welk een hongerloonen de Schiedamsche jeneverkoningen hun arbeiders betalen. En toch hebben deze het in hun macht een einde te maken door toe te treden tot de organisatie. Openbare Vergadering, afdeling S.D.A.P. Zaterdag 20 April hield de afdeling een openbare vergadering over „Theoretische en Practische beschouwing over Sociale Wetgeving 1" Deze vergadering is uitgeschreven naar aanleiding van die, welke de vorige week door „Patrimonium" was ge houden met Jhr. mr. de Geer (zie Moker 20 April) waar Vijlbrief debatteerde Ongeveer 60 personen waren ter vergadering aanwezig. Een schrijven van Jhr. mr. de Geer is ingekomen, welke echter door de tweede spreker zal worden behandeld 1 Het eerst wordt het woord gevoerd door pgn. Vijlbrief 1 Het is spr.'s bedoeling niet, in de eerste plaats het betoog van mr. de Geer te ontzenuwendaarvoor is hem de gelegenheid gegeven op de vergadering van Patri monium. Hij wil echter 't standpunt uiteen zetten dat de soc.- demokratie ten aanzien van de „sociale wetgeving" heeft in te nemen. De socialistiese afgevaardigden in Kamer en Gemeenteraad, die altijd en in alle omstandigheden pleiten voor 't belang der arbeidersklasse, doen dat niet zonder grond. Zij hebben 't oor te luisteren gelegd naar wat de maatschappelijke ontwikkeling hen heeft verteld.

De Moker | 1912 | | pagina 3