Abonneert U op „De Moker". Ditj es en Datjes. Tweede Kamer. Yoor onze Vrouwen. 35 cents per 3 maanden, f dat zij aan 's ministers werk eenig afbreuk zouden kunnen doen. En al moge minister Talma weliswaar van het eerzame ambt van dorpsdominé zijn opgeklommen tot achter de ministertafel, wij kunnen hem niet ontzeggen, dat het een gewikste baas is, die, omgeven door een staf van ambtenaren aan zijn departement, wei in staat zouden zijn wetsontwerpen te maken die aan hun doel zouden beantwoorden. Maar wat is het ongeluk van minister Talma Deze kan zich, evenmin als een liberaal minister dat kan, afvragen, wat is goed van hem, voor wien ik wetten maak wat is goed voor den arbeider f Hij kan zich bij het bestudeeren der verschil lende bepalingen niet laten leiden door de vraag hoe zou ik het best handelen in 't belang van hen, die mijne hulp als wetgever zoo hoog noodig hebben neen, hij moet zich een andere vraag stellen en wel deze hoe kan ik het best naam-Sociale wet maken en daarbij het kapitaal zooveel mogelijk sparen met als gevolg daarvan, den arbeiders zoo weinig mogelijk geven. Het zij hier gezegd, dat dit misschien niet is de wil van den minister, dat hij zich deze vragen moet stellen, en 't is best mogelijk, dat, wanneer de verhoudingen anders waren ook hij zich andere oogen omtrent deze puaten zou stellen maar wij hebben thans met de producten van wetgevenden arbeid te rekenen, welke thans in behandeling zijn. En dan moeten we het een en ander aanschouwende, en te rekenen met den tijd daaraan besteed wel tot de over tuiging komen, dat die minister bij zijnen arbeid te rekenen heeft met zijn eigen groote z.g.n. christelijke meerderheid. De lange tijd, die het uitbroederen van deze wetsontwerpen heeft geduurd, is te wijten aan de verdeeldheid der coalitie in eigen boezem, waar het de belangen der arbeiders betreft. Het is reeds meer ge zegd, dat de arbeidersbelangen onmogelijk kunnen worden opgedragen aan de conservatieven, mannen met twee namen, jonkheeren en baronnen, die men vooral onder de coalitie aantreft. Deze conservatieven zitten nog te veel vast aan de gedachte, dat de arbeider er slechts is om te werken, dat de arbeider slechts leeft en bij de gratie van hen hoogadelijke heeren in 't leven gehouden wordt en daarvoor dankbaar moet zijn. Met deze heeren, die in groote getale in de coalitie huizen, doch ook aan de linkerzijde te vinden zijn, heeft de minister rekening te houden. Deze heeren zijn de tegen standers tegen sociale wetgeving en aan hen is het op onthoud te wijten, dat deze wetgeving zooiang op zich heeft laten wachten. De vergadering, die, naar ik meen op 19 September te Utrecht gehouden is door de katho lieke vakorganisatie en waarbij Dr. Nolens en meer R.K. grootheden als gast tegenwoordig waren en in welke vergadering de sociaal-democraten in en buiten de Kamer als de tegenstanders van de sociale wetgeving werden gebrandmerkt, deze vergadering was een leugen. Deze vergaderiag diende om de gedachten der R. K. arbeiders van de wettelijke oorzaken af te leidener kwam te veel beweging onder deze groepen, er moest eens een zondebok gezocht worden en wie dan beter dan de Soc.-Dem. Maar de feiten bij de Bakkerswet hebben het weer bewezen wanneer de. arbeiders maar willen zien, dan kunnen ze alle dagen ontwaren, wie hunne tegenstanders zijn. Thans is de behandeling der Ziektewet begonnen met de daarbijbehoorende Radenwet. Deze laatste wet dient tot het in 't leven roepen van besturende en uitvoerende organisaties voor de sociale verzekering. Hoe deze behandeling zal eindigen is nog niet te zeggen. Veel loven en bieden, dit bewijzen reeds de ruim 200 amendementen op dit wetsontwerp inge komen, zullen we te hooren krijgen. En wanneer dan eindelijk dit wetsontwerp is aangenomen, dan heeft de z.g.n. christelijke meerderheid in 1913 toch nog iets wat ze ten pronk kan hangen en waarmede ze den boer kan opgaan. Als maar niet voor dien tijd de Bakkerswet, die wel is waar in de 2e Kamer er doorgesleept is met behulp der Soc. Dem., als dit ontwerp voortijd maar niet in de le Kamer in behandeling komt, want tien tegen een, dat dit kindje daar omhals gebracht wordt dat de le Kamer de Bakkerswet niet zullen accepteeren en dientengevolge minister Talma naar huis gaat en met hem het geheele kabinet. toe En al hebt ge daar soms al eens een kekentje voor, is het dan nog niet bijna ondoenlijk om hetfinnen wat ordelijk te houden, waar het u meestal on>>reekt aan behoorlijke bergruimte voor uw kleeren, vor het weinige speelgoed van uw kinderen, voor uw eigen naaiwerk, voor dat van anderen, om bijverdier.te in huis gehaald Hoe graag zoudt ge bij nat of guur weer uw kideren flink ruimte kunnen geven om te spelen. In uwnauw gangetje, waar de fiets van uw man en de wage van uw kleinste staan, is geen plaats voor zoo iets a het jonge volkje, dat zoo'n behoefte heeft aan veel bewging, wordt binnen door 't gedurige gedwongen stuitten drenserig en lastig. Wat zoudt ge er schik in hebben, uw kamer )p te fleuren met wat bloeiende planten voor het raam maar de stumpers gaan er na korten tijd dood, omat er geen zon binnenschijnt en de lucht er niet frisch gnoeg is. Diezelfde lucht ademen uw kinderen ook in, meder, en die heeft minstens evenveel schuld aan hun leeke gezichtjes en telkens terugkeerend gesukkel, ai het weinig voedzame eten, dat ge hun moet geven, >mdat ge voor beter geen geld hebt. Licht en lucht zijn noodig voor een mensch «aller eerst voor het jonge kind. Kijkt maar eens, hoe goed de bezittende klasse dit weetHoe ruim en luchig die haar woningen bouwtHoe daar gezorgd wordt, lat er niets aan de rioleering ontbreekt, dat de privaten door waterleiding, altijd frisch kunnen zijn Ziet, vrouwen, al kunt ge voorloopig nog iet in werkelijk ruime huizen wonen, ge zoudt er toch ezond ingerichte huizen kunnen hebben, als ja, als ;e zelf voor uwe belangen kondt opkomen, bij rijks- enstads- regeering. Er is een woningwet. Daar zult ge wel eas van gehoord hebben die eischt bij 't bouwen van ïieuwe huizen, dat ze een zekere hoogte en grootte lebben, dat ramen en deuren van zekere afmetingen zijn en de rioleering goed is. Volgens diezelfde wet kan de ge meenteraad ook slechte woningen afkeuren en in ge deeltelijk ongeschikte den eigenaar verplichten <erbete- ringen aan te brengen. Ook kan de gemeente rjkssub- sidie krijgen voor den aanbouw van goede weningen. Nu begrijpt ge wel, dat het zetten daarvan de gemeen tekas een aardig sommetje zou kosten, ook al ireeg zij er gedeeltelijk vergoeding van het rijk voor en de meeste gemeentebesturen gebruiken hun geld (het bestrat voor een deel uit uw belastingpenningen, vrouwen liever voor oranjefeesten dan voor arbeidersbelangen. Maar als de arbeidersklasse er voor gezorgd heeft dat hun afge vaardigden in den raad gekozen worden, en vooral als er véél sociaal-democraten in zitten, zoodat hun stem invloed kan hebben op de besluiten, dan dwingen die wel tot nemen van voor de arbeiders gunstige maat regelen. Zoo is er kort geleden door den Parijschen gemeente raad een voorstel van een socialist aangenomen, om f 100.000 000 beschikbaar te stellen voor het bouwen van 29.000 arbeiderswoningen. Voor een stad zoo groot als Parijs is dit nog lang niet het aantai, dat noodig zou zijn, want er heerscht daar verschrikkelijke woning nood. Er worden steeds meer blokken huizen onteigend voor den bouw van groote magazijnen en villa's en de bewoners van die onteigende huizen hokken dientenge volge steeds dichter op elkaar in de betrekkelijk weinige woningen, die hun beurs passen. Een gemeentelijke aan bouw van goed ingerichte huizen tegen billijken huurprijs is dus een echte sociale maatregel, bevorderlijk voor gezondheid en zedelijkheid en overal zijn het de sociaal democraten, die dit van de meestal nog zoo reactionaire stedelijke regeering weten gedaan te krijgen. Moet dit niet een van de velé redenen zijn, vrouwen, voor u het kiesrecht te begeeren, waarmee ge de ware voorstanders van uw belangen de macht kunt bezorgen, om die te behartigen A. O. Intusschen is nog eens weer de aandacht op het machtsmisbruik der jonkers gevallen en niet minder op de kruiperigheid der burgerlijke afgevaardigden, die be houdens enkele uitzonderingen, niet den moed hadden openlijk af te keuren de schending van de bij de wet aan de afgevaardigde gewaarborgde rechten. Dat onze partijgenooten niet nagelaten hebben op deze dingen de aandacht te vestigen, ligt voor de hand. De reactionairen leverden te veel stof voor een uitmun tende propaganda. N. T. BINNENLAND. Staatspensionneering onmogelijk? Aan de dezer dagen verschenen Naam en Ranglijst van gepensionneerde Officieren der Landmacht is het volgende ontleend Er zijn gepensionneerd 41 luitenant-generaals met een totaal be drag aan pensioenen vanf 120.007 84 generaal-majoors met193.105 127 kolonels met247.608 160 luitenant-kolonels met292.460 180 majoors met272.444 359 kapiteins met473.081 81 eerste-luitenants met67.214 11 tweede-luitenants met7.154 Het totaal bedrag aan pensioen voor de officieren van de landmacht bedraagt dus f 1.673.973 Dit heele bedrag is zuiver staatspensioen er is geen cent premie voor betaald door de trekkers. Wat zullen die menschen zich dan treurig „bedeeld" en „gedemo raliseerd" gevoelen, niet waar f Volgens de tegenstanders van a^«77w-staatspensioen zouden die zielkundige werkingen immers het groote bezwaar zijn Ook op het kosten-bezwaar dat men tegen arbeiders- staatspensioen aanvoert, werpt het bovenstaande reken sommetje een eigenaardig licht. Hier blijkt dat voor ruim 1000 menschen ruim anderhalf millioen gulden beschikbaar is, waarbij voor jonge menschen die nog in de volle kracht van hun leven zijn. Als het den leden harer eigen klasse betreft, is schraalheid bij de bourgeoisie verdwenen. Mr. Marchant komt ook de Schiedamsche arbeiders vertellen, dat Staatspensionneering onmogelijk is 1 Voor arbeiders, weet u, is nooit geen geld in de schatkist. Die moeten zich zelf maar pensionneeren, als ze niet dood willen gaan, vóór dat ze oud zijn 1 Uit de Rechtszaal. Een 62-jarige prentbriefkaarten- venter werd op heeterdaad in een bakkerswinkel op de Prinsengracht betrapt, terwijl hij met zijn hand in de lade stond te grabbelen. Niet met zekerheid wist de bakker, of de man iets weggenomen had op zijn hoogst kan het 4 centen zijn geweest. Wegens diefstal van 4 cent, of poging daartoe heeft de prentbriefkaartenventer de vorige week te Amsterdam terecht gestaan. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. van Crefeld vroeg „Ware het met het oog op het kleine bedrag waarom het gaat niet beter geweest om deze zaak niet te vervolgen Temeer omdat beklaagde nog nimmer met den strafrechter in aanraking is geweest". Voor 'n poging tot diefstal van 4 cent, aan een 62-jarige die nooit met de justitie in aanraking kwam, 6 maanden gevangenisstraf is misschien wat bar. Waarom was die man ook geen student, dan zou z'n carrière niet gebroken zijn. Maar spreek niet van klassejustitie. N. T. Eindelijk is de fatale datum van 21 Mei aangebroken waarop de behandeling ziekteverzekering en tevens de behandeling van het ontwerp Radenwet een aanvang hebben genomen. Na vier jaar en drie maanden nadat dit ministerie is opgetreden, kan begonnen worden aan de groote sociale wetgeving. Al hetgeen daarvoor geweest is en wet is geworden of slechts door de 2e Kamer nog maar aangenomen, was klein werkhet lag niet in het groote verband der sociale wetgeving, waarmede dit Ministerie zou komen. De christelijke staatslieden hadden het hunne kiezers, hun „kleine luyden" beloofd, dat er wat voor hen gedaan zou worden, wanneer zij de christelijke meerderheid maar eerst aan 't roer was. En de christelijke meerderheid heeft met zooveel overmacht het roer van den staat weten te bemachtigen, dat het wel vreemd aandoet dat de groote koek, welke de arbeiders is beloofd, zoolang uitblijft. Het gevleugeld woord van Dr. Kuyper „Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" is door de heeren der christelijke meerderheid tot een bespotting gemaakt. Dat„geen dag en geen nacht" zijn jaren geworden en nog zijn we slechts aan den aanvang en weten nog niet of we tot een eind zullen komen. Hoe komt het toch, dat zooveel tijd noodig scheen voor de voorbereiding dier wetsont werpen De minister vond bij zijn optreden twee wets ontwerpen gereed. Hij had voorbeefden in het buitenland te over om een wetsontwerp voor ons land in elkaar te zetten. Hij behoefde niet naar de meening der linker zijde te vragen, die waren ver in de minderheid dan Onder de vele dingen, die in het arbeidersleven ont breken en wier bezit voor gezondheid en wat geluk zoo bevorderlijk zouden zijn, behoort zeker wel allereerst een goede woning. Vooral gij, arbeidersvrouwen, onder vindt al de ellende van een bekrompen behuizing, die bovendien dikwijls nog zoo slecht onderhoudeti wordt. Hoe is het mogelijk voor u een beetje gezelligheid aan uw woonvertrek te geven, waardoor uw man, ver moeid van zijn lang dagwerk, zich thuis behagelijk kan voelen Hoe is het mogelijk, als gij in die kleine ruimte letterlijk allen arbeid moet verrichten, tot soms wasschen Wilt gij op de hoogte blijven van de voornaamste gebeurtenissen op politiek en ekonomisch gebied? De leugen achterhaald. Het gaat den klerikale leugenaars den laatsten tijd niet bijster voor den wind. Telkens en telkens worden hun doorzichtige plannen, ontmaskerd. Ze hadden zelfs een meeting noodig geacht waar zij de katholieke arbeiders moesten voorliegen, dat de sociaal-democraten de sociale wetgeving tegenwerkten. Het is hen echter zuur opgebroken. Ook in kerkelijke kringen dringt het besef krachtig door dat juist de sociaal-democraten de vurigste strijders zijn voor de sociale wetgeving en hiervan blijk geven in de openbare lichamen. Bij de behandeling van de Bakkerswet in de Tweede Kamer is dit schandelijk bedrijf uitnemend aan de kaak gesteld. Juist de soc.-democraten waren het die het krachtigst voor de tot standkoming dezer wet ijverden en het is dan ook aan hun toedoen te danken dat de wet zal worden aangenomen, terwijl de val van minister Talma werd voorkomen. De grootst mogelijke tegenstand kwam natuurlijk uit het kerkelijke kamp, voornamelijk van de Christ.-Historischen. Bij deze gelegenheid is den klerikalen dan ook de laatsten troef uit de handen gespeeld. Ook in andere dan soc.-dem. kringen heeft men lof voor de wijze, waarop de soc.-dem. Kamerleden voor de Bakkerswet hebben gestreden. De schrijver van het Kameroverzicht in de Schied. Courant (Oude), die toch

De Moker | 1912 | | pagina 2