Werkt voor „De Moker". Verkoopdagen Oud Vrouwtje. ZATERDAG 8 en ZONDAG 9 JUNI in „CONSTANTIA" Uit Vlaardingen. Wij vragen dringend aller medewerking! zeker wel van roode smetten vrij is, geeft hieromtrent het volgende ten beste Men kan den sociaal-democraten niet den lof onthouden, dat zij bij deze wet prachtig hebben gemanoeuvreerd. Wanneer zij toch tot driemaal toe deze wet hebben gered, dan is dit niet alleen, omdat ze deze wet wilden, maar tevens omdat zij daardoor het schitterendst démenti geven aan de clericale leugenpers, die den achterstand op sociaal hervor- mingsgebied, God betere het, aan de obstructie der sociaal-democraten willen wijten daarom hebben ze bij deze wet, juist zooals bij de Steenhouwerswet, de trouwe lijfgarde van den Minister gevormd. Zoodra de Minister, wat niet heel handig was, na de rede van den heer Schaper over het amendement- Thomson en het amendement-Bos, op bitteren toon verklaard had, dat de sociaal-democraten wel vóór het amendement-Thomson zouden stemmen, zich aldus willende los maken van hun stem, staken ze de koppen bij elkaar en het eind was, dat ze tegen stemden. Talma zou het aan de weet komen, dat als hij deze wet er door kreeg, het zou zijn bij de gratie van de sociaal-democraten en nooit heeft eenig minister zoo straf de zweep van Troelstra gevoeld, als hij, die als propagandist met dat ding werkte, om de eenvoudige landbewoners van de liberalen af te houden. Verder commentaar is, dunkt ons, na deze ontmas kering der klerikalen demagogen vrijwel overbodig. De Tariefwet. Blijkens mededeeling, gedaan in de vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, heeft de afd. van den Christelijken Metaal- bewerkersbond een groote vergadering, over een paar weken te houden, op touw gezet. De bedoeling is be strijding van het Anti Tariefwetcomité en wat daarmee verband houdt. Bedoelde vereeniging wenscht die ver gadering te houden in combinatie met alle goed gezinde vereenigingen te dezer stede en daarin een paar sprekers te doen optreden. Het bestuur dezer afdeeling heeft bereids steun toegezegd en de Bondsgehoorzaal beschikbaar gesteld voor deze vergadering, waarbij het belang van alle werklieden is betrokken. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de sprekers in die vergadering zullen aantoonen, dat de 10 millioen gulden, die minister Kolkman voornemens is uit de zakken der arbeiders te halen met de Tariefwet men weet dat verschillende der noodzakelijkste levensbehoeften worden belast en vele luxe artikelen niet dien weg niet zullen volgen, maar omgekeerd uit de schatkist in hun zakken. Het moet er toch treurig uitzien in de hoofden dier arbeiders, die zulke besluiten helpen nemen. Van de zulken kan ook getuigd worden Zij hebben ooren, maar hooren niet. Zij hebben oogen, maar zien niet. FEUILLETON. Wij moesten beiden schuilen voor de bui, die was komen opzetten, 't Oud moedertje bibberde onder haar valen omslagdoek. „Daar kennen mijn oudie botten niet meer tegen, meneer. Toen ik zoo oud was als u, ging 't beter." 't Kwam er zoo vriendelijk uit, op een toon, óf ze zeggen wouPraat u nou eens een oogenblikje met me. We namen haar eens goed op. Zooals zij daar stond was ze 't beeld van een afgewerkte arbeiders vrouw, de rug gebogen, 't gelaat geel en ingevallen, de ruwe werkhanden bevend op een stokje. „U had een overjas ook wel mogen aantrekken," begon ze weer. „Als je jong bent, ken je 't ook wel te pakken krijgen." Wij babbelden nog een poosje voort over 't weer. -Mep kon er niet meer op aan, zoo had je zon en dan was het weer regen. „Moet- u nog ver," informeerden we. 't Bleek dat ze naar het groote huis ging. Met 't groote huis be doelde ze een van de armenhuizen. ,,'k Ben er nog niet lang, nog maar een half jaar. Al ben ik al 81, altijd mezelf geholpen." En toen ver trouwelijk „Maar 't is niks. Ik ben er van den winter direct ziek geworden, 't Is er te koud met zoo'n buisje als een pols. Wij oude menschen, hebben warmte noodig. Maar als meneer niet was gestorven was ik er niet gekomen. 40 jaar bij dezelfde menschen ge werkt. Beste menschen, maar meneer is dood en nou is mevrouw in Zandvoort. 'k Was te oud om mee te gaan. Een ander werkhuis kon ik niet meer krijgen. Ik heb nog wel gezegd dat ik 79 jaar was, maar dat vinden ze ook al te oud. Ik ben er ziek van geweest, want ik heb geen kinderen meneer, en ook geen fa milie. Dat heb ik ook tegen de meneer gezegd, die me heeft bezocht. Die zou me wel helpen en toen Denkt ge wel om den Steunpenning Kiezerslijst. Op de thans officieel vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente komen de namen voor van 4273 kiezers voor de Tweede Kamer 4266 Prov. Staten. 3975 Gemeenteraad. Deze laatsten zijn districtsgewijs als volgt verdeeld District I. District II. District III. 907 1242 1826 Wandeltocht. Op Tweeden Pinksterdag wordt Be wandeltocht gemaakt, die met Hemelsvaartdag wegens den regen niet kon plaats hebben. Route SchiedamKethelOverschie. 's Morgens half negen vanaf „Constantia" Hoe grooter deelname, hoe beter „Constantia". De groote zaal van „Constantia" zal voortaan ook des Zaterdags- en Zondagsavonds geopend zijn. Wij wekken met aandrang ónze lezers op, hun verblijf in „Constantia" te kiezen in het eigen gebouw, dóór en vóór de arbeiders in stand gehouden, daar moeten de arbeiders hun verblijfplaats zoeken Geen journalistiek gebruik. Men schrijft uit Schie dam aan Het Volk Naar aanleiding van het bericht, dat Het Volk gaf over de vergadering waarin de heer Marchant te Schiedam gesproken heeft, heeft deze in de Schied. Courant van 21 Mei een stuk geplaatst gekregen, over welks inhoud wij hier niet zullen spreken, 't Is genoeg te zeggen dat stijl en strekking Marchant-achtig zijn. Maar wij zouden aan de redaktie van de Schied. Cour., die zoo nu en dan nog zoo liberaal-deftig wil doen, willen vragen, of de plaatsing van genoemd stuk strookt met hare opvatting over goed journalistiek gebruik. De lezers van de Sck. Crt. hebben het bericht van Het Volk niet onder de oogen gehad, wèl krijgen zij de kritiek. De Sck. Crt. heeft wel eens de opvatting verdedigd, dat eerst bij weigering tot plaatsing een ander blad in zulk een geval z'n kolommen moest openstellen waarom is die goede gewoonte thans veronachtzaamd Aan Partijgenooten en Geestverwanten. Zij die lid of donateur wenschen te worden van de Jeugdorga nisatie „Door ontwikkeling tot macht" worden beleefd verzocht zich op te geven bij een der leiders of een der bestuursleden. Een iedereen weet dat deze organisatie veel geld kost daar er ook een gymnastiekclub aan verbonden is. Partij genooten en Geestverwanten worden dringend verzocht hun kinderen 't zij jongens of meisjes aan te sporen om zich bij die organisatie aan te sluiten daar zij zeer leer zaam nuttig werkt, ook wat lichaams ontwikkeling betreft. De leeftijd voor jongens of meisjes is van 14 tot 20 jaar. De contributie bedraagt 3 ct. per week en 2 ct. extra voor hen die deelnemen aan de Gymnastiekoefeningen. heeft hij gezorgd, dat ik in 't groote huis kwam'. Maar ik ben liever bij mezelf." ,,'tWas er van den winter te koud. En 't eten, wel genoeg, dat moet ik zeggen, wel genoeg, maar 't is niet lekker, 't is te veel op een hoop klaar gemaakt. En veel eten wij toch niet meer, als 't maar eenbeetje smaakt. Je moet een paar centen hebben, of familie of kinderen, die je wat toestoppen. Maar ik ben al leen. Kolen moet je zelf betalen, voor een beetje melk aan 't huis twee cent. En nu is 't pas schoon maken geweest, dat kost ook weer centen. Met ons vieren zitten wij op een kamer en wij betalen alle maal wat. „En een extraatje wil je toch ook wel eens hebben. Maar mevrouw weet ook wel, dat ik geen familie en kinderen heb, ze heeft me nog eens' twee gulden ge stuurd, en dat hoeft ze toch niet te doen, er is geen een die 't haar zegt, wat zeg u Maar 't is weer zoo gauw op, al ben je ook nog zoo zuinig. „Ik heb altijd hard gewerkt en 't geld nooit weg gesmeten. De meneer van de kerk meende dat ik nog wat gespaard had. Maar dat kan je alleen Ms je alle dagen uit werken gaat. En dat wou mevrouw al de laatste jaren niet meer hebben. Die zei ook altijd dat ik al hard genoeg gewerkt had. Want toen ik 74 jaar was, meneer, ben ik eens ziek geweest met een ver huizing, dat kan ik nou nog voelen. Mevrouw heeft toen direct gezegd, nou niet meer alle dagen werken, anders kom je er niet meer bovenop. Je bent niet jong meer en als je aan 't sukkelen raakt is 't nog veel minder. Voor 't moeilijke werk heeft ze toen 'n ander genomen en ik deed het lichte werk. En als meneer niet dood was gegaan, was ik er nog." 't Vrouwtje scheen onder het gesprek weer monter te zijn geworden, blij, dat zij haar hart eens kon uit storten. Gebogen ging ze dan kant van 't groote huis uit, naar 't sombere huis, waar het kapitalisme zijn af gedankte winstmachines op een hoopje onderbrengt. Is „De Moker" niet ons beste propaganda-middel Teneinde een begin te maken met de delging van de schuld van »De Moker« zullen op worden gehouden. Daar moet véél gekocht worden en dus óók véél te verkoopen zijn. Wij wekken ieder, die »De Moker« goed gezind is, op, iets voor het doel af te staan. Alle voorwerpen, van veel, maar ook van minder waarde zijn welkom Zaterdagsavonds van 8—9V2 uur kan men z'n artikelen etc. in »Constantia« afdragen. Voor ouderen boven de 20 jaar is het min 10 cent. Wij hopen dat vele jongens en meisjes zich bij ons zullen aansluiten zoodat wij spoedig met recht de naam mogen dragen „Door Ontwikkeling tot Macht." De Voorz. Naar Dordrecht. Aan het concours voor muziek corpsen den len Pinksterdag te Dordrecht zal ook „Kunst en Strijd" deelnemen. Hiervoor is in samen werking met een drietal andere corpsen een boottocht georganiseerd. De prijs is 50 centvoor kinderen beneden 12 jaar 25 cent. De tijd van vertrek is half negen van het Hóófd en die der terugkomst ongeveer negen uur. Onnoodig nog te zeggen dat de tocht opgeluisterd zal worden door muziek. Voor liefhebbers van een uitstapje zal het zeer zeker een prettige dag zijn. Huish. Vergadering afdeeling S. D. A. P. Vrijdag 17 Mei vergaderde de afdeeling huishoudelijk. Twee nieuwe leden werden ingeschreven en een wegens vertrek naar elders afgevoerd. De voorstellen der Moker kommissie vormden 't eenige punt van bespreking. Na langdurige uitgebreide, doch niettemin zakelijke discussie werden de voorstellen met., groote meerderheid van stemmen ongewijzigd aanvaar en kommissies van redactie en administratie benoe-. Él Spreekt met de ouden van dagien, in wat voor streek van Nederland ge ook komt, overal hoort g,e dezelfde klachten. De verzorging van de oude arbeiders (sters) is er nergens op ingericht om ze de laatste levensjaren te veraangenamen. Ellende was het leven van werken, ellende blijft het wanneer ze gedwongen moeten rus ten. Reeds als kind hoorden we met angst over het armhuis spreken. Dat was 't ergste dat een arbeider kon overkomen, 'k Verzuip me liever, dan dat ik daar inga, hoorden we soms zeggen. Een enkele arbeider slaat de hand aan zich zeiven, maar de moesten gaan als ze oud zijn geworden, gedwee naar het groote huis't verzet is dan al gebroken. Wij hoorden eens een oude arbeider zeggen, toen wei met hem over staatspensioneering sprakenAls dat nu nog eens een minister deed, die moesten ze èen standbeeld geven. Minister Talma zal dat standbeeld wel niet krijgen. Die komt hoogstens zoo ver, dat hij het leven der arbeiders moeilijker zal maken door een premiebeta ling waarop weinig kans is om er ooit van te genie ten. Geen enkele burgerlijke minister zal, als de Ne- derlandsche arbeidersklasse staatspensioneering heeft veroverd, recht hebben op een standbeeld. Wij moe ten er voor strijden. Eerst onze hardnekkige kamp voor 't kiesrecht. Zoolang de heeren in den Haag geen vrees behoeven te koesteren, dat zij door 'tvolk van hun kussen worden gejaagd, laten zij de ouden verkommeren in armenhuizen. De kiesrechtbeweging in Nederland komt in nieu we banen. Wij dienen ons hieraan te geven met volle toewijding. Wanneer wij strijden voor ons eerste bur gerrecht, strijden wij voor alles wat de arbeidende klasse op politiek terrein veroveren kan. Zonder kies recht geen sociale wetgeving en dus ook geen staats pensioneering. „Prol. Vrouw". y. d. HEEG. NOOIT doet ge voor „De Moker" te veel I

De Moker | 1912 | | pagina 3