s«ïlf,'S 13 Musis Overschiesche Plein verlaten. Dat is mooi, een plek aan het water, waar de stadspoort lag en waar een knooppunt van routes lag naar vier richtingen. Zo'n plek is het waard belangrijker te worden, lees De Oor sprong er maar op na. Dat kan volgens mij alleen door de scheidende werking van de Broersvest te transformeren naar een verbindende. Als je toch voor een parkeerkelder onder de geprojecteerde nieuwbouw de grond in gaat, neem dan even de ernaast liggende stukken mee: ondertunnel over die lengte het doorgaande verkeer inclusief tram-plus. Maak de Boomgaerd Wat ik mij afvraag is wat er in de binnenskamers van de beleidsmakers een tijdje geleden gebeurd zou kunnen zijn als het gaat om de wens om Schiedam op de kaart te zetten. Geen ondermaats broertje van Rotterdam, maar een middelgrote gemeente met de grootste behouden binnenstad met de meeste monumenten in de regio, met Grote Steden Geld, met een extrastadsvernieuwingsgeldtoezeggingbevestigingsbrief, met nieuwbouw onder nationaal architectuur-kenmerk door de voormalig rijksbouwmeester, met een spraakmakend houten theater, met een buitenlands stedenbouwkundige. Dat hebben we gewild, bereikt en gemaakt. groter en laat de bomen (weer) een verbindend dak over de gehele breedte vormen en daarmee weer een Overschiesche (voetgangers) Plein ontstaan. Trek het Stenen Bruidsbed door tot in de Lange Kerkstraat en de gehele Schiedamse markt kan er op vrijdags in een eenvoudige opstelling op. En de kermis, de nieuwe taptoe, nieuwe Schat-tige voorstellingen etc. Als de A-4 overkraagd kan worden en bebouwd, dan moet dat in een binnenstad met 'grote steden-geld' ook kunnen. Natuurlijk wens je op zo'n moment ook nog een nieuwbouw van het museum op die locatie inclusief beeldentuin en ondergrondse parkeergarage en kan je in de vaart der volkeren ook niet meer zonder hotel van enige allure op dit 'brand'punt. Als dat voor de zomer 2000 klaar had geweest, dan zouden we nog een graantje van het EK voetbal hebben meegepikt. De spinn-off effecten van Rotterdam Europese Cultuur Hoofdstad 2001 moeten nu nog wel te halen zijn, mits de metro dan rijdt. En een straat verder laten we dat nu weer varen met de keuze voor een architectuur die klokgevels projecteert daar waar ze nooit hebben gestaan, die met betonnen prefab-elementen gaat proberen herinneringen aan een natuur-stenen tijdperk op te roepen, die met de vierzijdige maskerade voor gek komt te staan wanneer de huidige oudbouw er tegenover over een aantal decennia vervangen is door nieuwbouw, die imitatie Lange Haven-achtige-tot-woning-verbouwde-bedrijfspanden als half ronde Pleinwand projecteert en daarbij de poffertjeskraam -die ongetwijfeld intussen een vijfjarig staanplaatscontract heeft- een prominente plaats geeft. Ik ben toch wel heel erg benieuwd naar het waarom daarvan, waaraan hebben de stad en onze kinderen dit verdiend, heren politici, beleidsmakers en architecten? Kan iemand dat eens uitzoeken.

Musis | 1999 | | pagina 13