1 Musis 34 bij drieënhalve meter met religieuze elementen op de buitenmuur van het zomerverblijf was de eerste grote muurschildering die Maijon maakte. De tweede opdracht, eveneens van flinke afmeting deed haar beseffen dat deze manier van schilderen haar aan het hart gebakken ligt. De Vlaardingse exposeerde verschillende keren in het buitenland. Tweemaal in Florence, in Molice en Brazilië en in een tiental galeries in Nederland. Zij werkt in series van meestal zes a zeven schilderijen waarin een bepaald thema centraal staat.Voor dit aantal kiest zij niet bewust, maar vaak nadat het onderwerp is uitgewerkt blijken zeven schilderijen die fase af te sluiten. Dit levert enerzijds figuratieve realistische afbeeldingen op van een Italiaanse allure, warmte en verfijning en anderzijds geabstraheerde werken die lijken te zijn opgezet vanuit de 'losse pols'. Deze laatste afbeeldingen vullen het gehele doek en de vlakverdelingen h- to lopen 'geruisloos' in elkaar over. In haar recentelijk vervaardigde serie abstracte schilderijen met de ovale en ronde organische vormen staat het menselijk lichaam nog steeds centraal, maar deze krijgt door het aquarellistisch kleurgebruik en de compactere vorm een krachtiger uitstraling. De lichamen van vrouwen waaruit nieuw leven ontstaat lijken te zweven direct onder een kristal helder wateroppervlak dat wordt beschenen door de zon. Zichtbaar maar niet tastbaar, in een andere wereld van blauw/groene/oranjekleurige tinten, wachtend op een teken om te ontwaken. De figuren op de schilderijen van de Vlaardingse zijn over het algemeen solitair staande personen die geheel in hun handelingen lijken op gaan.Verstild en rustig, zonder oogcontact te maken met de toeschouwer, zijn zij verzonken in welhcht herinneringen en bespiegelingen, balancerend op de grens van dromen en waken. Het is opmer kelijk dat Magon Hoogendijk in staat is die sfeer ook op de geabstraheerde schilderijen tot uiting te brengen. Aan de tot standkoming van ieder schilderij gaat een periode vooraf van uitgebreide voorstudie, (kleur en compositie) en hoewel de series ontstaan vanuit een specifieke gedachte wil Hoogendijk niet kenbaar maken wat het uitgangspunt is. Iedereen krijgt daardoor de gelegenheid zich een eigen visie te vormen over het werk. Als toeschouwer kun je de afbeeldingen op de schilderijen interpreteren als een terugkeer naar de bron van het bestaan, geboorte en dood, een nimmer eindigende cyclus. In de serie waaraan Magon thans bezig is blijkt opnieuw haar verbondenheid met Italië. De schilderijen met de figuratieve afbeeldingen roepen associaties op met Italiaanse fresco's. Goudachtige tinten, lichtbruin, blauw; naakte mannen en vrouwen zich afsluitend voor de kijker, die nnn of meer het gevoel krijgt een voyeur te zijn. Magon maakte een serie van zeven van deze gedetailleerd uitgewerkte schilderijen waarop veel valt te ontdekken; ogen en gezichten die plotseling opdoemen, weerspiegelingen in het water, vogels, een vrouw bewaakt door cheeta's, een slang, het schijnen verwijzingen te zijn naar het scheppingsverhaal. De schilderijen ademen een sprookjes- en raadselachtige atmosfeer uit. Opvallend vooral in de meer abstracte schilderijen zijn naast de gearceerde delen - waaronder meestal nog een afbeelding zichtbaar is - de krachtige handen, voeten en hielen. Voetzolen, handpalmen, geprononceerde vingers en tenen die actie suggereren, de afbeelding in beweging zetten, wijzen, zich afzetten en beschermen. Ze dagen de kijker als het ware uit zich te verdiepen in de geschilderde voorstelling en geven het schilderij 'handen en voeten'. Wie ooit de Sixtijnse kapel in Rome bezocht herinnert zich ongetwijfeld de realistische bijbelse afbeeldingen van Michelangelo waarop de gebarentaal van handen en voeten van de uitgebeelde personages boekdelen spreekt. Met dit in het achterhoofd zal iedereen die het werk van Marjon Hoogendijk bekijkt ontdekken waardoor zij onder meer geïnspireerd raakt.

Musis | 1999 | | pagina 34