Vanaf de oprichting stond daar decennialang het museum zonder meer, schijnbaar een in zichzelf gekeerd instituut achter zijn gesloten statige gevel. Musis 6 haven weer op te kunnen roepen met een kraan om de masten van de zeilschepen van en aan boord te hijsen, met rollende haringvaten, paarden en karren en ligplaatsen voor historische schepen, met de geur van haring en pek. Er kwam een Stichting Exploitatie Museumkade onder het bevlogen voorzitterschap van oud-wethouder en oud-zakenman Jan Madern. Terwijl de bouw van de stadskraan in volle gang was, besefte men dat in de toekomst ook de groepsbezoeken gestimuleerd zouden moeten worden. Frits Loomeyer laat zich niet klein krijgen. 'Komen er minder individuele bezoekers dan moeten we ons maar op de groepsmarkt richten. We hebben een gezellige koffiehoek in het museum, maar een groep van zeg 35 personen kun je daar niet helpen. En de mooie kamer is te kwetsbaar en niet geschikt.' Zo ontstond het idee dat de groepen een hapje en een drankje moesten kunnen nuttigen in een paviljoen op deinende pontons in de haven tegenover het museum. Zo waren er ook geen problemen te verwachten met de welstandscommissie omdat er op het water geen bouwvergunning is vereist. Het paviljoen 'De Joon' is, anders dan de Uj kraan, allerminst soepel tot stand gekomen. De in 1996 te water gelaten pontons bleven amper drijven. De C oplossing hiervoor werd gevonden in Sg het heien van palen; de pontons moesten op dwarshggers komen te rusten. De kabels over de bodem van de haven gaven de plaatsen aan waar kon worden geheid. De verste palen bleken voor het huis van de buurman terecht gekomen te zijn. Die had geen zin om tegen het paviljoen aan te kijken. De bouw werd stil gelegd en het paviljoen werd opgeschoven. Met een stevige vlonder is het tegen de kade aan komen te liggen, naast de Stadskraan en de aanlegplaats. Een heldere geest had bedacht dat het dak van het paviljoen kon worden opgesierd met het vuurtorenlicht dat al tien jaar op het terrein van Openbare Werken op een toepasselijke bestemming stond te wachten. Alles werd met iedere tegenslag duurder dan voorzien; fondsen en donateurs bleven enthousiast en trokken keer op keer de knip. Alles duurde ook langer dan voorzien; het paviljoen kon pas afgelopen september in gebruik worden genomen. Voorwaarde om iets te worden is wel

Musis | 1999 | | pagina 6