PAARD PLclNKCN Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 Musis 26 SPIJS EN DRANK SALON samenleving, beperkt zich niet tot de keuze van de kleding. Ook de arts/filosoof/musicus De Leeuw bracht zijn idealen direct in de praktijk. Het grote verschil is dat waarVan Eeden zich richtte tot de samenleving in het groot, De Leeuw heel dicht bij de mensen bleef. Zijn intellectuele wereld reikte heel ver over de stadsgrenzen, alleen hield De Leeuw het brandpunt Schiedam goed in de gaten. Hij manifesteerde zich allereerst als arts en homeopaat en besefte terdege dat hij als bekende Schiedammer de aandacht op zich vestigde. Zijn denkbeelden op het gebieden van de gezondheidszorg, maatschappelijke ordening, onderwijs en opvoeding waren vooruitstrevend en praktijkgericht. Patiënten schreef hij niet slechts medicijnen of behandelingen voor maar legde hij ook het hoe en waarom ervan uit. Homeopaat uit overtuiging, distantieerde hij zich niet van de traditionele geneeswijzen en maatschappelijk zeer bewust wees hij de praktijk van het socialisme af. Het steunen van sociaal zwakkeren zou deze bevestigen in hun hulpbehoevendheid en geen aansporing bevatten om op eigen kracht uit de misère te komen. De Leeuw schatte intellectuele en artistieke vaardigheden hoog en spoorde iedereen aan om uit z'n talenten alle mogelijkheden te halen. De monografie 'Dokter A.D. de Leeuw' is duidelijk geschreven vanuit een grote affiniteit met deze bijzondere arts die, hetzij op z'n fiets, hetzij in gezelschap van z'n kinderen en veelal z'n mongoloïde zoon Bonni, een opmerkelijke stadsfiguur was. De uitgave beperkt zich niet door een droge chronologie van De Leeuws leven, waarin de lezer zelf maar kleuren moet invullen. Evenmin vervallen de auteurs M. van 't Hof en Ser Louis in de verleidelijke put van de anekdotes die bij tientallen over De Leeuw de ronde deden, maar die zelden de werkelijkheid overtroffen. Want half Schiedam had natuurlijk De Leeuw weieens in de avondlijk stille Lange Kerkstraat gehoord als hij luid zingend achter het orgel in de Grote kerk zijn spel vervolmaakte. En echte geschiedenis schreef hij ook door een jonge alligator vrij in z'n spreekkamer te laten rondlopen en zijn patiënten aan te jagen door het arme beest op z'n staart te trappen. Het verhaal van 't Hof en Louis beweegt zich tussen deze uitersten en betrekken in het verhaal zowel de mondelinge overlevering als de geschreven bronnen. Hierdoor wordt de persoon van dokter De Leeuw vanuit verschillende gezichtshoeken belicht en weten de auteurs uit de verhalen met zijn kinderen ook het niet, of in elk geval minder, bekende beeld te schetsen van De Leeuw als vader en echtgenoot. Veel aandacht geven de auteurs aan de vorming en de praktijk van de allo/homeopatische huis- sport- en politiearts die als eerste in Schiedam de stelling verdedigde dat in de kleinkinderen hier ter steden het drankmisbruik van vaders en grootvaders nog aantoonbaar was. Het is met dit al een uitgave geworden die door iedereen die in Schiedam en in de recente geschiedenis is geïnteresseerd, met plezier en misschien herkenning zal worden gelezen. Is het niet vanwege de persoon, dan toch wel vanwege de verhalen die tot op de dag van vandaag over De Leeuw de ronde doen. Een waardig begin bovendien van hopelijk een nieuwe reeks. Dokter A.D. de Leeuw, Een bijzonder mens in Schiedam, M. van 't Hof en S. Ph. Louis, uitgave Fonds Historische publicaties Schiedam, ISBN 90-70450-29-1, 66 pagina's, geïllustreerd, Hfl. 25,00 Dokter De Leeuw achter zijn bureau

Musis | 2001 | | pagina 26