GEKLEPPER 3 Musis Geen gemekker en gejeremieer, volgens het nieuwe hoofd van de afdeling cultuur in Schiedam. Aanpakken is zijn leus. En trots zijn op de stad.Wim Schelberg kon hem maar net bijhouden. 2003 was het Jaar van de Gehandicapten. Muziekcentrum Opmaat besteedt extra aandacht aan muziekonderwijs voor geestelijk gehandicapten. Hanneke Slechte. De Musispublicatie over het vroegere café de Quibus, het tegenwoordige Podium Café de Graauwe Hengst, Bram Uil en de Schiedamse krakersbeweging, bracht ook het complete archief van Bertus Notenboom aan het licht. De geschiedenis van het Brandersbuurtconflict kan nu gedocumenteerd worden. Aart de Voogd, (voluit Aart C. de Voogd van der Straaten Johzn.) was jarenlang voor het publiek de verpersoonlijking van het gemeentearchief. Henk Slechte sprak met hem over onderzoek en roken op de studiezaal. Het Theater vanVlaardingen sluit een jaar lang de deuren. Directeur Heiko Kuipers verwacht niet dat dit problemen zal opleveren. Dan maar met z'n allen met de bus naar Rotterdam. Frank Willemse. Rooie Frans en Lucky Frans. Twee namen voor de ex-prins carnaval, reserve Sinterklaas, maar bovenal actieve bestuurder Frans van Krugten. Een portret van Peter de Lange vol vaart en kleur. Wie is er bang voor de builenpest, vroeg Kor Kegel zich af. In elk geval de automobilist die zich met al die bobbels, drempels en wegversmallingen slechts hotsend en botsend door Schiedam kan voortbewegen. De Culturele Factor, is de titel van wat in Vlaardingen moet leiden tot een nieuwe cultuurnota. Een schamel stuk, waaruit elke ambitie is weggestreept. Hans van der Sloot Het Nederlands Gedistilleerdmuseum 'de Gekroonde Brandersketel' stopt met het branden en distilleren van moutwijn en moutwijnjenever. Misschien wordt de branderij in de toekomst nog weieens opgetuigd voor een speciaal gezelschap of een bijzondere gelegenheid. Daarover kan de directie echter nu nog geen uitsluitsel geven. De reden voor het stoppen is tweeledig. De gedistilleerd- branche verkeert door de recente accijnsverhogingen in de problemen en kan het (subsidie) geld voor het museum niet meer missen. Daarnaast heeft het bureau Berenschot altijd goed om tegen exorbitante betaling enige algemeenheden ten beste te geven geadviseerd om het pubhek tegemoet te treden 'met stoom en geklepper, alsof elk moment een vat jenever uit de branderij naar buiten kan rollen'. Het opheffen van de branderij waar vuren onder de ketels branden, de atmosfeer doortrokken is van de authentieke geur van gist en moutwijn en de vaten met echte, zelfgestookte jenever gevuld zijn, is daarvoor in de bekende opvattingen van Berenschot natuurlijk het beste vertrekpunt. Laat het 'stomen en klepperen' maar over aan een geluidsbandje en aan het periodiek optreden van amateur zakkendragers die niets anders te sjouwen hebben dan de illusie van een nooit in het echt bestaan hebbende traditie. Stop de authenticiteit. En zet verder alle kaarten in op de bombast van tot jenever-ambassadeurs benoemde celebraties die enkele keren 's jaars al netwerkend en elkaar financieel besnuffelend bijeen komen in het museum dat naast de branderij zo weinig meer te bieden weet dan een uitstalling van inmiddels smaak- en geurloos geworden kruiden en stoffige, lege flessen. Berenschot heeft geadviseerd om het 'stomen en klepperen' te laten beginnen bij de deur. Maar misschien is het beter om helemaal aan de andere kant aan te vangen; in het hoofd van het management, dat er met inzet en creativiteit, en bij voorkeur enige historische kennis van Schiedam en de gedistilleerdindustrie, misschien toch in zou kunnen slagen om er een heel leuk museum van te maken. Zoiets als het actieve jenevermuseum in het Belgische Hasselt bijvoorbeeld. redactiemusis@zonnet.nl MUSIS januari 2004, jaargang 10, no. 1 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Marinda Verhoeven, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 28,- (jaarabonnement 2004) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2004 | | pagina 3