Cultuur als visitekaartje Wim Schelberg Het worden spannende tijden. Als het aan Karei Willems ligt tenminste. Het nieuwe Hoofd van de afdeling Cultuur van de gemeente Schiedam wil in ieder geval de zaak eens goed opschudden. Als het aan hem ligt dus geen gemekker en gejeremieer, maar een trotse Schiedammer die het product - zijn stad - met geheven hoofd naar buiten toe uitdraagt. Een, die de gemeente bestookt met goede ideeën. Als Schiedam wat wil, moet het de handen ineenslaan. Als het college voor elkaar wil krijgen dat de toeristische toverhoed nu eindelijk eens de gevraagde konijnen voort gaat brengen, dan moet het verder investeren in een voor cultuur geschikte infrastructuur, waarbinnen het oude niet per sé overboord gegooid hoeft worden - en het nieuwe niet automatisch zaligmakend is. Daarbij hoort een goed gevoel voor richting om de gestelde doelen niet uit het oog te verliezen. Daarbij hoort het maken van goede keuzes. En daarbij hoort een doorzettingsvermogen dat verder gaat dan de tijdelijkheid van colleges en gemeenteraden. 5 Musis Karei Willems, foto's; Jan van der Ploeg Karei Willems is een alleseter als het om cultuur gaat. 'Ik kom echt uit de cultuur', is zijn formulering dan. Dat is geen overdrijving. Hij leidde onder andere verschillende gezel schappen en festivals op theatergebied - zowel inhoudelijk als zakelijk. Hij was zakelijk leider van de Nederlandse Bachvereniging en zakelijk directeur van Sonsbeek '93, de beeldende-kunstmanifestatie in het Sonsbeekpark te Arnhem. Ook was hij projectleider bij Kunstgebouw, waar hij grote en duurzame culturele projecten in Zuid-Holland ontwikkelde en implementeerde, in opdracht van de provincie en daarbinnen gelegen gemeentes. Dat bood mogelijkheden tot vele kennismakingen, zo zegt hij zelf: 'Ik heb veel kennis opgedaan van een aantal gemeentes omdat ik er geweest ben. Schiedam was zo'n gemeente. Ik kende de stad dus al in grote lijnen, omdat ik er beroepshalve mee te maken had. En vanuit die functie ben ik hier naar toe gegaan als opvolger van Adriaan de Regt'Daarmee kwam Willems van de scheppende kant van cultuur aan de randvoorwaarden-scheppende kant terecht. Een volgens hem bewuste keuze. Willems: 'De betrokkenheid bij één gemeente boeit me enorm. Je committeert je voor langere tijd aan dezelfde gemeente. Je kunt er beleid maken - niet alleen maar in samenwerking met anderen. In mijn vorige baan was dat allemaal vrij incidenteel: ik hopte van de ene gemeente naar de andere. Dat is wel goed voor je eigen kennis, maar je kunt nergens beklijven. Dat is nu anders'. De vruchten die in het verleden werden geplukt, zijn meegenomen naar Schiedam. 'Ik ben een culturele omnivoor om dat cliché maar eens te gebruiken. Ik heb in vele keukens

Musis | 2004 | | pagina 5