De Kerk in het Midden waarin de geschiedenis van het gebouw en de betekenis die de kerk voor Vlaardingen heeft gehad even uitvoerig als gedetailleerd werd belicht. Het Streekmuseum Jan Anderson kiest - vanzelfsprekend haast - een ander uitgangspunt voor het verhaal dat de tentoonstelling wil vertellen. Als museum van het dagelijks leven, besteedt het streekmuseum veel aandacht aan de 'dagelijkse kant' van geloven en geloofsbelevenis in kerkbezoek telde in de nabuurstad veel minder, voor de arme brandersknecht gold dat de zorg voor de distilleerketel boven die voor het zieleheil ging. Bovendien werd in de kerk, anders dan in de branderij of distilleerderij niet geschonken. Was het Vlaardingen de vissersbevolking die de grote massa van kerkgangers vormden, in Schiedam was het juist de bovenlaag die zich tot de geestelijkheid wendde. Anderson besteedt aan die verschillen geen specifieke aandacht. Hij museum brengt daarentegen de Vlaardingse gemeenschap tot leven in de Vlaardingen. Zoals de meeste vissersplaatsen was Vlaardingen een streng kerkse gemeenschap. De kerk vormde het vaste baken in een samenleving die als geen ander doordongen was van de ongewisheid van het bestaan, waarin gevaren, armoede en ernstige tegenslagen eerder regel dan uitzondering waren. Gevaren en gevangen werd er slechts onder Gods zegen en talloos zijn ook de tekenen van intense godsvrucht die de Vlaardingers kenmerkte. manieren waarop het kerkbezoek in Vlaardingen plaatsvond (en gecontroleerd werd. De verdienste van de tentoonstelling 'De kerk in het midden' is dat deze een blik werpt op de wijze waarop de kerken in Vlaardingen hun verregaande invloed hadden op het maatschappelijk en geestelijk leven. Naast de publicatie van De Grootte Kerk te Vlaardingen, die de geschiedenis van het gebouw en instituut beschrijft is een aardige - hoewel fragmentarische - tentoonstelling. Ook letterlijk wordt 'de kerk in het midden gelaten', iets anders zou - gezien hoe diep het geloof in Vlaardingen wortelde en hoezeer het vervlochten was met het dagelijks leven en de stedelijke folklore - ook nauwelijks denkbaar zijn. Groot is ook het verschil in dit opzicht tussen Vlaardingen en Schiedam. Het geestelijk leven in de jeneverstad kende een volstrekt andere structuur. Ook daar was de kerk een spil in het maatschappelijk leven. Alleen was in Schiedam de katholieke kerk een factor van grote betekenis. De mate van Streekmuseum Jan Anderson Kethelweg 50, Vlaardingen iedere zaterdag en eerste zondag van de maand geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. 21 Musis Ds. Denzei, Christelijk Gereformeerd predikant Het RK Oude mannen- en vrouwenhuis op de hoek van de Biersloot en Afrol

Musis | 2006 | | pagina 21