jenever: een puur Schiedams kookboek 'ns polste hoe de publieke belangstelling voor een dergelijke uitgave zou zijn. Dit viel niet tegen. Sterker nog: Wie dit boek wil bezitten, moet heel snel zijn. De uitgever moet reeds 'nee' verkopen. Een tweede druk wordt echter voorbereid. Al denkende en doende bleek dat de ambities ten aanzien van tekst en uitvoering aanzienlijk hoger mochten worden gesteld, dan de werkgroep die de uitgave voorbereidde, aanvankelijk meende. De drie dames die de verantwoordelijkheid op zich namen voor de recepten legden alle culinaire inventiviteit in het ontwikkelen van eigen recepturen voor een complete kaart. En meer. 'Koken met jenever... en ander Schiedams gedistilleerd', omvat zes amuses, evenveel voorgerechten, negen visschotels, acht vleesschotels, twaalf desserts en nog een handvol kleine recepten om bijvoorbeeld boerenjongens of citroenjenever te maken op een manier waarmee de Schiedammer eer in legt. Bij elkaar vormen ze een even bijzonder als uitnodigend kookboek. Een perfecte gids voor wie 'ns anders met jenever wil en een origineel geschenk voor iedereen die zich in de keuken wil onderscheiden. Een plezierige bijkomstigheid is dat de bereidingswijzen beschreven zijn op een heldere manier die verraad dat de drie auteurs over een grote ervaring aan aanrecht of kookeiland beschikken. Slechts in een enkel geval is ook een ruimere 'kokskennis' vereist. Een mooi voorbeeld is de Schiedamse visschotel, van verse of diepgevroren kabeljauw. Als ingrediënten vermeldt het recept: 800 gram gefileerde kabeljauw V2 citroen 2 teentjes knoflook 1 klein blikje tomatenpuree V2 liter slagroom 2 theelepels mosterd 2 borrelglaasjes oude jenever 100 gram geraspte kaas tijm, peper en zout honing Wrijf de vis licht in met zout, verdeel de vis in grove stukken en leg ze in een ingevette ovenvaste schaal. Klop de eidooiers los, vermeng ze met de lobbig geklopte slagroom en voeg de overige ingrediënten, behalve de kaas toe. Doe er een beetje honing bij als het sausje te zuur is. Schenk het mengsel over de vis en strooi er dan de geraspte kaas over. Zet de schaal, afgedekt met aluminiumfolie in een voorverwarmde oven van 180 graden. Na 25 minuten de folie verwijderen en nog 10 minuten in de oven laten staan tot de vis goudbruin en gaar is Dien de vis op met aardappelpuree of met rijst. Geef er een passende groente of een frisse salade bij. Succes is verzekerd en zoals de dames-auteurs opmerken is het een ideaal recept, waarvoor iedereen de ingrediënten altijd wel in huis kan hebben. Succes is zeker ook verzekerd met Rudo's 15-minutentaart - de enige 'mannelijke' bijdrage in 'Koken met jenever'. Hiervoor benodigd: 1 pak Bastogne koeken 200 gram roomboter 2x2 eieren 2 zakjes vanillesuiker 100 gram bruine basterdsuiker 150 gram stroop of ahornsiroop 300 gram pecannoten of walnoten notenlikeur poedersuiker verwarm de oven voor op 180 graden. Verbrokkel de koeken en maal ze fijn in de keukenmachine, samen met de zachte boter, 2 eieren en een scheut notenlikeur. Bekleed met dit mengsel de bodem van een springvorm met anti-aanbaklaag (doorsnede 30 cm) Doe de rest van de ingrediënten (behalve de poedersuiker en een paar noten voor de garnering) met een flinke scheut notenlikeur in de keukenmachine en maal alles fijn. Stort deze massa op de bodem van het koekmengsel. Bak de taart in de voorverwarmde oven in 12 a 15 minuten. Controleer af en toe of hij gaar is. Laat hem op een schaal afkoelen. Strooi royaal poedersuiker over de taart, garneer met de achtergebleven noten en snijd hem in punten. De bereiding is simpel genoeg. Er kan eigenlijk niets misgaan. Waar de auteurs van 'Koken met jenever' zichzelf in hun enthousiasme echter voorbijhollen, ligt ook niet in kwaliteit, raffinement en eenvoud van dit beschreven recept, maar wel waar ze schrijven: Een onverwachte smaakcompositie vindt u in deze wel zeer snel te maken taart, want hij is al na 15 minuten klaar. Bij onverwachte gasten dé verrassing voor bij de koffie!' Inderdaad maar dan moet je wel bastognekoeken, pecannoten, bruine basterdsuiker, ahornsiroop en notenlikeur in huis hebben. HVDS 33 Musis Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 33