Filmhuis Schiedam zoe Ingrid van der Vlis Het was bijna te mooi om waar te zijn. Het Filmhuis in de oude Monopole- bioscoop op de Hoogstraat. Bestuursvoorzitter Gerard Sparla en mede-bestuurslid Marianne Looijen moeten dit beamenzij durfden de toezegging aanvankelijk niet eens te geloven. Hun argwaan was niet onterecht. Een gokhal van Fairplay maakt momenteel immers meer kansen op dit historische pand. Het Filmhuis bleef met de kater zitten, vooral omdat een nieuwe locatie nog wel steeds hoogstnoodzakelijk is. De Teerstoof sluit per 7 januari 2007. Het Filmhuis heeft enkele woelige jaren achter de rug. In 2002 besloten twee belangrijke subsidiegevers hun bijdragen te stoppen. Dit kwam hard aan daar een van de twee geld schieters tevens de eigenaar van het pand was. Deze eigenaar wilde van het pand De Teerstoof af, waarmee de huisvesting van het Filmhuis op losse schroeven kwam te staan. Ook Jeugdtheater De Teerstoof dat eveneens in de Nieuwstraat zetelt, kreeg met dit probleem te maken. De gemeente Schiedam kocht het pand op, maar liet al snel weten beide culturele organisaties elders onder te willen brengen. Toen malig wethouder van financiën Ton de Swart (VVD) zag het zonnig in. Hij stelde voor het reeds jaren leegstaande bioscoop- pand De Monopole te renoveren en als nieuw Cultuurhuis in te richten. Het bestuur van het Filmhuis kon aanvankelijk zijn geluk niet op, aldus Gerard Sparla. "Het zou natuurlijk de perfecte locatie zijn geweest. Recht tegenover het museum en in de hoofden van bijna alle Schiedammers al bekend als bioscoop. Dan ook nog eens op de Hoogstraat, dus een plek die wel wat impulsen kan gebruiken." De ontwikkelingen buitelden in die periode over elkaar heen. Marianne Looijen: "We kregen nadat we onze Plannen van Eisen (PVE) hadden ingediend schetsen te zien. Prachtige art impressions van de nieuwe situatie. Het leek echt in een sneltreinvaart rond te komen, maar toen ging het pats-boem net zo hard weer onderuit." Omdat het geld op de gemeentebegroting, bestemd voor renovatie van De Monopole, dubbel geboekt bleek te staan, moest de gemeente het plan snel weer laten varen. Renovatie van het pand zou teveel geld kosten. Een inmiddels nieuw aangetreden wethouder - Cor van Tilborg (VVD) - liet weten niet uit de voeten te kunnen met het Monopole-gebouw als nieuwe bioscoop. De teleurstelling was groot. "Het bleek gewoon een geldkwestie te zijn", aldus Gerard Sparla. "Dat is eeuwig zonde, omdat ik vermoed dat de gemeente een unieke kans heeft laten varen. Het is vooral slecht te verteren dat de gemeente maar één enkele optie heeft onderzocht. Ze hebben ons geen kans gegeven om zelf iets te onderzoeken en er wellicht wat creatiever mee om te gaan. De gemeente hoeft heus niet alles zelf te betalen; we hadden sponsors kunnen zoeken. Misschien hadden wij zelf uiteindelijk ook wel geconcludeerd dat het financieel niet haalbaar was, maar het is nu niet in samenspraak gegaan. Dat leidt tot het gevoel dat er kansen gemist zijn." Marianne Looijen: "Ergens in mijn achterhoofd houd ik de optie daarom nog open, alhoewel ik besef dat het een lange weg te gaan is. Dat komt ook omdat het idee zo plotseling ontstond en nog sneller weer van tafel was. Traject De Monopole vind ik dan ook slordig afgehandeld. Geen toonbeeld van het serieus nemen van betrokken burgers die interessante initiatieven voor deze stad ontwikkelen." De kater van het Monopole-pand heeft volgens Marianne Looijen ondanks of mogelijk dankzij alles ook positieve gevolgen gehad: "We hadden ons geen betere reclame kunnen wensen. Er is nog nooit zoveel over ons geschreven als in het laatste half jaar. Ze zullen ons nu niet zomaar meer vergeten. We hoeven nergens meer uit te leggen wie we zijn en wat we doen." Gerard Sparla vult aan dat door deze miskleun de bestuursleden ook alerter zijn geworden. "We willen niet weer langs de zijlijn staan, we willen nu proberen mee te spelen." Praktisch leidde dit tot het aankaarten van de zorgen rondom het Filmhuis bij de laatste begrotingsonderhandelingen van de gemeente. Het Filmhuis veroverde daardoor in ieder geval een plek in de Cultuurvisie van Schiedam, maar sleepte ook financiële toezeggingen in de wacht. Na een eerste overbruggingskrediet heeft de gemeente structurele subsidie toegezegd tot 2009. De toekomst lijkt hier enigszins mee gewaarborgd, alhoewel het huisvestingsvraagstuk overeind blijft staan. Om ook dit probleem op te lossen, heeft de gemeente Schiedam structureel maximaal 150.000 euro per jaar vrijgemaakt als bijdrage in de huisvestingskosten. Van dit bedrag dienen zowel het Filmhuis als het Jeugdtheater een nieuw onderkomen te realiseren. Dit zal niet eenvoudig zijn, maar het Filmhuisbestuur is bij monde van de voorzitter niettemin zeer tevreden: "Het bijeenhouden van het Jeugdtheater en het Filmhuis is zinvol en praktisch. Wij richten ons op andere doelgroepen en op andere tijdstippen; zo kan ook het nieuwe pand optimaal gebruikt worden. De gemeente doet nu enkele voorzetten, want wil eerst naar het eigen bezit kijken. Het gaat echter expliciet om voorzetten, aangezien we nu gezamenlijk de opties bestuderen. Er is veel meer samenspraak dan bij het Monopole-gebouw." Nu de gemeente het Filmhuis als waardevolle Schiedamse instelling erkent, geeft dat de betrokkenen vertrouwen voor de toekomst en durft het enige eisen te stellen. "Zo'n toezegging van de gemeente is een soort kroon op je werk. Het betekent erkenning van een heleboel werk dat we de afgelopen jaren verricht hebben. Dat is mooi, want we hebben voor een nieuw onderkomen natuurlijk wel de nodige wensen", aldus Marianne Looijen. "Het nieuwe pand moet beter zijn dan wat we nu hebben. Zowel het Jeugdtheater als het Filmhuis heeft Musis 8

Musis | 2006 | | pagina 8