De ontwikkeling heeft jarenlang stil gelegendat gaf iedereen de gelegenheid om nog 'ns goed na te denken over de uitgangspunten natuurlijke verbinding krijgt met de Nieuwe Maas. "We gaan de stad dichter bij de rivier brengen," zegt Versluijs. Daarvoor zijn wel tweeërlei afspraken nodig. Allereerst zal metaalhandel Zethameta moeten verkassen. Het bedrijf aan de Waterleidingstraat, nabij het Oosterhoofd, zou vanwege de geluidsbelasting een blokkade vormen voor woningbouw. Met het bedrijf bestaat prille overeenstemming, dat de schrootverwerking wordt verplaatst naar het oude NAM- haventje, ofwel de Koggehaven, aan de rand van Het Scheur. Daar zitten geen bewoners; hooguit de naturisten in de Lickebaert kunnen klagen over snerpende pijpleidingen. Naast de afspraak met Zethameta gaat het om een convenant met Deltalinqs, de organisatie die de belangen van de Shell en nog 42 bedrijven aan de overkant behartigt. Deltalinqs is ontstaan uit een fusie van de havenondernemersvereniging SVZ en de stichting Europoort-Botlek Belangen. Voorzitter is de voormalige Rotterdamse havenwethouder Wim van Sluis. Hij is in die functie Roelf de Boer opgevolgd, de oud-minister die momenteel de havenwethouder in Rotterdam is. Met Van Sluis hoopt Versluijs op afzienbare termijn een akkoord te tekenen, dat woningbouw in delen van de Vlaardingse Rivierzone mogelijk maakt. In dit lokale convenant kan worden geregeld dat de bedrijven geen bezwaar maken tegen oprukkende woningbouw, op voorwaarde dat de gemeente Vlaardingen de toekomstige bewoners op het hart drukt dat ze in een gebied komen waar wel eens wat te horen en te ruiken valt. Versluijs: "De nieuwe bewoners moeten zich realiseren dat ze niet in de polder komen te wonen, maar in de mainport Rotterdam, waar wel eens overlast is. Natuurlijk, bezwaar maken tegen aanvragen voor een milieuvergunning en klachten indienen bij de DCMR, dat kunnen en willen we niet verbieden. Wel kunnen we de bewoners beter bewust maken hoe hun omgeving er uit ziet." Het convenant tussen Vlaardingen en Deltalinqs zal in eerste instantie tot resultaat hebben dat de woningbouwplannen rond station Vlaardingen-Centrum uitgevoerd kunnen worden, zegt Versluijs. In een volgende fase komt de omgeving van de Maasboulevard en de Abel Tasmanlaan in studie. Versluijs veronderstelt dat de bebouwingsdichtheid hier omhoog kan. Wat de verdere ontwikkelingen in de Rivierzone betreft: Norfolk Line uit Scheveningen is druk aan het bouwen aan de Vulcaanhaven. De overgang naar Vlaardingen levert honderden extra verkeersbewegingen per dag op tussen de A4 en de Vulcaanweg. Voor het sportpark Vijfsluizen bestaan kantoorplannen, die het parkkarakter en de architectuur van het centrale sportgebouw respecteren, en waarvan eveneens extra verkeersdrukte valt te verwachten. Door een zachte knip aan te brengen in de Deltaweg hoopt Versluijs alle vrachtwagens uit het Deltagebied. Het Scheur, Groot- Vettenoord en De Vergulde Hand te verleiden via de (ingetunnelde) Marathonweg te rijden in plaats van over de Vulcaanweg, Schiedamsedijk en Mr. L.A. Kesperweg. Als dat lukt, hoeft de Oostwijk geen sluipverkeer via de Spoorsingel en Binnensingel te verwachten. Ook in dat opzicht wordt de leefbaarheid geen geweld aangedaan, terwijl de plannen voor de Rivierzone een aanzienlijke werkgelegenheid genereren: achtduizend arbeidsplaatsen, inclusief de vier- a vijfduizend die alleen al voor Vijfsluizen worden voorspeld. Het is niet verwonderlijk, dat de Vlaardingse ondernemers reikhalzend uitzien naar de vernieuwing van de Rivierzone. Bij de vroegste verkenningen, tien jaar geleden, toen Schiedam en Vlaardingen nog de intentie hadden hun mogelijkheden met de Rivierzone op elkaar af te stemmen, heerste voornamelijk argwaan. Ondernemers moesten niets hebben van woningbouwplannen in de omgeving van de KW- haven. Ze hadden zo hun twijfels of het project Rivierzone niet een sluipende beperking van hun mogelijkheden zou inluiden. Ook in Schiedam bestonden immers ideeën om een voormalig scheepswerfterrein (Gusto), een bedrijvengebied (Houthaven) en een fabrieksomgeving (Wilhelminahaven) uiteindelijk een woonbestemming te geven. Voor ondernemers leek er geen winst te behalen. Dat heeft dus bepaald anders uitgepakt. Schiedam telt aanzienlijk meer bedrijven en arbeidsplaatsen, maar het qua inwonertal vergelijkbare Vlaardingen zal in de Rivierzone een forse inhaalslag kunnen plegen zonder dat het risico's oplevert voor de leefbaarheid in de woonwijken. Integendeel, zegt Versluijs. Die leefbaarheid zou er zelfs op vooruit kunnen gaan, indien de Vlaardingse bevolking volop mee profiteert van de nieuwe werkgelegenheid. 11 Musis Koning Wilhelminahaven Vlaardingen, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 11