Fons Flosman geniet er zelf nog het meest van Het is leuk om er als amateur Iets bij te kunnen doen. Ik ben al blij dat ik af en toe mag zingen Dick van der Lugt Fons Hosman (1936, Schiedam groeide op in een rooms katholiek gezin van zeven kinderen. Grootvader van moeders kant was kerkorganist en dirigent van een plaatselijk koor en fanfare. Moeder speelde piano. Fons zong in de kerk, op school, deed mee aan een kinderoperette, zong met moeder duetten en organiseerde thuis met vrienden concertjes. "We hebben thuis altijd muziek gemaakt. Opa van vaders kant legde in 1896 de basis van de huidige Wijnkoperij Flosman Frères met een winkel in fijne vleeswaren aan de Zijlstraat in Schiedam. "Hij kon heel goed met de hand rookvlees snijden. Daarna volgde een delicatessenwinkel aan de Lange Haven. Fons begon er op 15 jarige leeftijd zijn loopbaan, nadat zijn vader plotseling overleed in 1952. Tussen 1964 en 1985 runden Fons en zijn broer Willibrord delicatessen- winkels in Schiedam, aan het Liesveld in Vlaardingen en in Rotterdam. Willibrord zwaaide vijfentwintig jaar de scepter over een bistro aan de Dam in Schiedam en heeft thans een wijnhandel aan de Westvest. Fons begon in 1978 aan de Nieuwstraat in Vlaardingen een Wijnkoperij, tevens locatie voor de door hem georganiseerde Wijnconcerten op zondagmiddag. "Goh, ik zou jou best kunnen opleiden voor het conservato rium." Na vijf zanglessen zag zijn eerste zanglerares al een toekomst voor hem op het concertpodium in het verschiet. Maar 'De zaak ging voor', en daar heeft hij nooit spijt van gehad. "Het is leuk om er als amateur iets bij te kunnen doen. Ik ben al blij dat ik af en toe mag zingen." Die 'zaak' was de delicatessenwinkel van zijn ouders. Na de dood van vader Hosman stond moeder er aan de Lange Haven in Schiedam alleen voor en Fons kon niet gemist worden in de winkel. Dus ging die professionele zangcarrière niet door; wel bleef hij les nemen, onder anderen bij zangpedagoge Jo Bollekamp. Repertoire? "Schubert en de oude Italianen." Het drukke bedrijf en een gezin met drie kinderen zorgden voor een onderbreking van een kleine twintig jaar, maar op 47 jarige leeftijd, na een hartkwaal, pikte hij de zangdraad weer op bij de zangpedagoge Elsa Kloos. En via de concerten in zijn wijnpakhuis in Vlaardingen blijft hij toch in nauw contact met de beroepsvertolkers van de klassieke muziek. Het zijn niet de minsten die daar in de voormalige bedrijfsruimte van melkfabriek Hollandia acht a negen keer per jaar optreden. In oktober nog de Bulgaarse Marietta Petkova, volgens NRC Handelsblad 'een goddelijk geïnspireerd natuurtalent'. Voor de derde keer alweer nam zij in Vlaardingen plaats achter de Bösendorfer, de enige vleugel die, zo wil het verhaal, bestand was tegen het muzikale geweld van Franz Liszt. Ook nu weer betoverde zij het publiek met haar vertolkingen van Mozart, Van Beethoven, Schumann en Chopin. Veertien jaar geleden begon het eigenlijk heel toevallig. Een bedrijf had een avondje georganiseerd in het wijnpakhuis met een diner, wijn en een optreden van Bert van de Brink. Alvorens achter de (toen nog) piano plaats te nemen, liep de blinde pianist door het pand en klapte voortdurend in zijn handen. "Wat een geweldige akoestiek. Ongelooflijk", liet hij Fons weten, die dat ook al was opgevallen wanneer hij 's avonds onder het werk wel eens wilde 'galmen'. De Russische pianiste Anna Fridman verzorgde het eerste van 13 Musis

Musis | 2007 | | pagina 13