Blind proeven is gewoon ijdelheid. Het is veel belangrijker om druivensoorten te kunnen herkennen. En om de kwaliteit van jonge wijnen te kunnen beoordelen uit alle windstreken ("Veel mensen komen hier al jaren. Er is één echtpaar bij uit Vorden in de Achterhoek. Die slaan geen concert over.") zitten al ruim voor aanvang in de startblokken met uitzicht op de hoog opgestapelde dozen met de meest uiteenlopende wijnen. De sfeer is gemoedelijk. Fons Hosman schudt handen en maakt een praatje met dezen en genen. Klokslag drie uur verstomt het beschaafde concertgemurmel. Na een korte introductie door Fons schrijdt de Bulgaarse van de trap af. Ze wordt met een hartelijk applaus begroet, neemt plaats achter de vleugel en bewijst dat een pakhuis met een schilferig plafond en vochtplekken niet onder hoeft te doen voor een chique concertzaal. In de pauze drentelen de bezoekers tussen de wijnvoorraad door. Ze bestuderen de flessen als ware het kunstwerken in een museum. Twaalfhonderd soorten wijn, in prijs variërend van 3,75 tot 400 euro, liggen er. Hosman: "Van die duurste verkoop ik er niet veel, maar ze zijn leuk om te We hebben een vrij uniek assortiment: boven middelmatig. Maar ook goedkope wijnen. Ik ben altijd bezig goede wijnen tegen redelijke prijs te krijgen. Vooral Bourgognes van de kleine domeinen. Daar komen de mooiste wijnen van de wereld vandaan. De Bourgogne heeft de reputatie een zware wijn te zijn, maar ik vind het een van de meest ragfijne wijnen. Ik maak wel eens de volgende vergelijking. Bordeaux is het Empire State Building, Bourgogne de kathedraal van Reims." Zelf drinkt Hosman iedere dag wijn, want: "Een dag, nee een maaltijd zonder wijn is als een dag zonder zon." Hij vindt: wijn drink je aan tafel, niet op zijn Nederlands: eerst eten, dan koffie en vervolgens een flesje wijn opentrekken. Pane e vino, zoals de Italianen zeggen. De vinologenopleiding heeft hij nooit gedaan en blind proeven krijgt volgens hem te veel aandacht. "Da's gewoon ijdelheid. Het is veel belangrijker om druivensoorten te kunnen herkennen. En om de kwaliteit van jonge wijnen te kunnen beoordelen. Ik ben dikwijls in de Bordeaux geweest, in maart na de tweede gisting. Dan moet je proeven of die wijn toekomstmogelijkheden heeft. Proeven is geen exacte wetenschap; het heeft veel meer met ervaring en gevoel te maken. Het gaat me goed af, ik zit tenslotte al 53 jaar in het vak. Maar je bent nooit te oud om te leren: het is een éducation permanente." Vader Hosman legde kort na de Tweede Wereldoorlog de basis voor de wijnhandel. Hij begon Franse landwijnen te importeren in een tijd, toen Nederlanders per hoofd van de bevolking nog een halve liter per jaar dronken (thans 22 liter). Hij was een van de oprichters van de inkoopvereniging Gastrovino, waar zoon Hosman nog steeds lid van is. Keus te over: wereldwijd produceren zeventig landen wijn en Nederland telt 48 wijngaarden. "Italië heeft de meest verschillende soorten wijnen. De wijn uit Chili heeft een uitstekende kwaliteit; ook uit Argentinië komen fantastische wijnen." Via Hosman vinden ze hun weg naar onder andere driesterren restaurant Parkheuvel, het Okura hotel, particulieren en bedrijven die in plaats van het traditionele kerstpakket hun medewerkers trakteren op een wijngeschenk. Tweemaal per jaar organiseert hij in zijn pakhuis een wijnproeverij, waarbij negentig soorten wijn open staan. En dan zijn er nog de Wijnconcerten, waar het publiek na afloop getrakteerd wordt op Franse kaasjes en wijn. De concerten zijn ook populair bij musici. "Twee a drie keer per week krijg ik wel een brief of fax van iemand die wil optreden. Er zijn in Nederland elf conservatoria. Al die afgestudeerden zoeken een podium." Zelf stond Hosman ook een aantal malen op het podium: in de Grote Kerk en het Stedelijk Museum te Schiedam en eenmaal op zijn eigen podium. Hij zong er, begeleid door zijn zanglerares aan de vleugel, de Dichterliebe, een cyclus van zestien liederen van Schumann. "Leuk om te doen. Ik ben er nog steeds een beetje trots op." Misschien is Nederland toch een zangtalent misgelopen. In het seizoen 2006/2007 staan negen concerten op het programma. Informatie op www.wijnconcerten.nl. De toegangsprijs bedraagt 20 euro inclusief consumpties. 15 Musis

Musis | 2007 | | pagina 15