r iets anders, vindt ze. Haar vondsten zijn meestal niet duur, ook al moet ze er doorgaans meer voor betalen dan de lokale kopers. Maar dat hindert haar niet. Ze is zich er van bewust en realiseert zich dat het uiteindelijk niet om zo heel veel geld gaat. "Er zijn dan altijd mensen die het onderste uit de kan willen hebben, en dan gaat het om een euro. Ja, zeggen ze dan, het is zo'n leuk spel". Moolhuysen moet daar niets van hebben. Inmiddels heeft Moolhuysen een grote verzameling ontwerpen uit de hele wereld. Omdat ze als liefhebber, in tegenstelling tot de verzamelaar, niet strategisch te werk gaat, is haar verzameling weliswaar niet compleet, maar van sommige dingen heeft ze een groot aantal exemplaren. "Laatst was ik in Berg en Dal in het Afrikamuseum en dan zie ik dat het museum van een bepaalde ring vier varianten heeft, terwijl ik er dan veertig heb". Wat ze mist is een echt museum voor sieraden. En dit gebrek vormt een probleem voor verzamelaars. Als musea al belangstelling tonen voor dit gebied dan betreft het meestal deelcollecties en dan nog van ondergeschikt belang. Als dame op leeftijd denkt Moolhuysen natuurlijk na over wat er op de lange termijn moet met haar spullen. "Schenken aan een museum is nog niet zo eenvoudig, want die willen heus niet alles hebben. Hun depots zitten vol. Van mij gaat er natuurlijk veel naar mijn kinderen, maar onder de verzamelaars zijn veel homoparen zonder kinderen die in plaats van: ooh..., wat mooi, hoe kom je er aan, zeggen hoe kom je er af?" "Nee, er is in mijn collecties niet iets dat ik het allermooist vindt. Het is net als met eten, alles op zijn tijd. Niet te veel van hetzelfde, afwisseling is belangrijk. Spijt van aankopen heb ik niet, wel van dingen die ik niet heb gekocht. Toen mijn kinderen jong waren heb ik ook wel eens dingen niet gekocht, mijn prioriteiten lagen toen anders. Maar gelukkig kan ik dat nu soms nog wel aanvullen". Threes Moolhuysen kwam zo'n 46 jaar geleden vanuit Limburg naar Schiedam met haar man Theo Moolhuysen, medisch specialist en al snel geen onbekende in de Schiedamse kunstwereld. "Als ik in Limburg was gebleven, had ik een ander leven gehad. Nu blijf ik hier. Een van mijn kinderen woont hier trouwens en mijn kleinkinderen ook. Limburg is mijn jeugd. Hier heb ik hier alles". De Schiedamse galeriehoudster Emmy Miltenburg heeft het plan opgevat om de liefhebster in haar 81-ste levensjaar met een tentoonstelling te eren. Tachtig voorwerpen - de tachtig voorgaande jaren symboliserend - zullen uit de collectie Moolhuysen te zien zijn. Miltenburg: "Ik ontmoette Threes een keer in Utrecht in het Centraal Museum en we konden het vrij snel met elkaar vinden. We delen vaak dezelfde mening". Los daarvan past de collectie Moolhuysen goed in het beleid van de galerie die van alles tentoonstelt, als het maar met stof te maken heeft. Voor die gelegenheid verschijnt ook een catalogus, met centraal daarin het verhaal, dat volgens Moolhuysen al zo vaak is verteld, maar waarvan toch iedereen elke keer zegt: "Schrijf het nou toch 'ns op".B 17 Musis Threes Moolhuysen, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 17